wearables 71 beats studio pro
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #71 – Beats Studio Pro (foto: bearsbydre.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar8.08.2023 to Narodowy Dzień Fitness (dzień wcześniej Apple udostępni z tej okazji wyzwanie na Apple Watche)
  • Apple opracowuje AirPody analizujące mózg (dla snu i medytacji) | wg patentów
  • dzięki drukowi 3D elementów tytanowych nowy Apple Watch Ultra ma być znacznie lżejszy
  • developerskie zestawy Apple Vision Pro będą śledzone AirTagami (żeby nie wychodziły poza obszar roboczy programistów)
  • gogle Apple będą też indywidualnie dopasowane do głowy programisty, więc skomplikują nieco proces tworzenia aplikacji zespołom

1. Sony WF-1000XM5 (słuchawki TWS tygodnia)

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5 (foto: Sony)

Sony ma nowe flagowe słuchawki TWS. Już piątą ich generację. WF-1000XM5 zostały zmniejszone, ale poprawione. Mimo mniejszej (i przy tym wygodniejszej) konstrukcji udało się zwiększyć przetworniki. Do tego są wykonane z nowych materiałów, co poprawi dynamikę i odwzorowanie dźwięku. Udoskonalono też aktywną redukcję szumów. Zastosowano też nowszy protokół Bluetooth 5.3. Dorzucono czwarty zestaw wkładek, by lepiej tłumić hałasy pasywnie.

Zaproponowano również nowy procesor sygnału oraz czujniki śledzące ruch głowy dla formatu 360 Reality Audio. Także algorytmy pomagające w poprawie warunków przy rozmowach telefonicznych korzystają z nowych algorytmów. Niestety wszystkie te ulepszenia podniosą koszt słuchawek True Wireless Stereo od Sony.

Czytaj więcej: Sony WF-1000XM5


2. Galaxy Watch 6 (smartwatch tygodnia)

Samsung Galaxy Watch 6
Samsung Galaxy Watch 6 (foto: samsung.com)

Samsung przedstawił szóstą generację swoich flagowych smart zegarków i trzecią z systemem Wear OS (z nakładką One UI Watch). Czekających na wyraźny upgrade nowa konstrukcja zawiedzie. Koreański producent zachował minimalny i przyjemny dla oka design, ale całość ulepszył ewolucyjnie. Nie ma zbyt wielkich poprawek. Najbardziej zauważalna jest w ekranie, o ile dostrzeżecie węższą ramkę (czyli większą średnicę wyświetlacza).

Na pokładzie są też nowe, bardziej holistyczne narzędzia do monitorowania aktywności i zdrowia (z czujnikiem temperatury). Zdaje się, że jest też nowa kolorystyka oraz nowe tarczki, więc więcej opcji personalizacji. Udoskonalono mocowanie pasków, które przyspieszy ich wymianę. Gadżet powinien przyspieszyć, bo na pokładzie jest nowy Exynos 930. Wszystkie dawne rozwiązania (a było ich sporo) zostały zachowane.

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 6

Wyróżniam za: powiększony ekran, szybszy chip i nowe funkcje


3. Galaxy Watch 6 Classic (powrót ramki)

Nieco więcej zmian zaszło w odmianie Galaxy Watch 6 Classic. W klasycznej odmianie powróciła obrotowa ramka, a więc charakterystyczny dla modeli Samsunga element sterowania w alternatywie dla dotykowego ekranu. Dość niespodziewanie w poprzedniku ten moduł usunięto. Dodano zegarek w wersji Pro, ale fani obrotowego rozwiązania byli w szoku. W tym roku gadżet wraca z lubianym modułem. Co więcej, do wyboru są aż dwie wielkości koperty!

Wyróżniam za: powrót obrotowej ramki, większe ekrany, lepszy procesor


4. Nowe paski dla Galaxy Watch 6

Wspomniałem wyżej, że Samsung przygotował nowe mechanizmy mocowania pasków do Galaxy Watch 6. Zamiast teleskopików zastosowano przyciski. Nowy format zmienia wyłącznie sposób odpinania, a że smartwatche zachowały swój design to poszczególne modele nowej kolekcji pasków powinny chyba pasować do poprzedników (Galaxy Watch 4 i 5). Trzeba to jeszcze sprawdzić, ale wydaje mi się, że można oczekiwać zgodności. Samsung przygotowując nowe mechanizm ma nadzieję na szybszą wymianę pasków, a więc i zakup kolejnych. Nowy katalog możecie zobaczyć na załączonym tweecie:

Wyróżniam za: poszerzenie oferty oficjalnych pasków


5. BoAT – budżetowy smart pierścień?

Zawsze jest tak, że wszelkie rozwiązania z segmentu elektroniki dzielą się na oddzielne kategorie ze względu na półkę cenową. Te bardziej innowacyjne technologie startują zwykle od wysokich progów cenowy, a dopiero z czasem podnosząca się konkurencja i schodzenie z kosztami produkcji pozwalają na wprowadzenie na rynek tańszych odmian. Tak dzieje się i z inteligentnymi pierścieniami. Wyboru modeli jest obecnie niezbyt wiele, ale może właśnie z uwagi na ceny? Hinduski BoAT chce zaproponować budżetową odmianę smart ringa. Na razie na rynek lokalny (a i tak ogromny).

Marka sprzedaje tanie smartfony i smartwatche, a teraz chce pokazać, że i smart pierścień nie musi kosztować wiele. W 2023 roku do Oury dołączą Ultrahuman, Movano, czy Ringconn, ale wszystkie one raczej w podobnych do aktualnego lidera kosztach. BoAT nie będzie rywalizować z tymi firmami. Skupi się na przystępnym cenowo pierścieniu o podstawowych funkcjach i możliwościach. Nie zabraknie jednak ważnych funkcji: monitoringu tętna, saturacji, snu, czy spraw kobiecych. Do tego nieco opcji sterowania smart domem. Brzmi ciekawie, choć nie sądzę, że rewolucyjnie. Najważniejsze, że jest szansa na rozhuśtanie sekcji.

Wyróżniam za: próbę wejścia na rynek z niedrogim smart pierścieniem


6. Podwodny GPS w zegarku (od University of Washington)

Ubieralna elektroniki ma swój potencjał, co zresztą stale na blogu pokazuję. W moich przeglądach dominują mainstreamowe gadżety, ale często piszę też o wykorzystaniu wearables przy badaniach i niszowych rozwiązaniach. University of Washington zaprezentowało apkę na smartwatche, która pozwoli lokalizować innych pod wodą. Nurkowie wykorzystają to niczym podwodny GPS dla innych członków załogi. Niekiedy warunki pod wodą są trudne, więc ciężko pilnować pozostałych. Zegarki mogą wkrótce ułatwić komunikację między nurkami.

podwodny GPS University of Washington
foto: washington.edu/

Grupa naukowców zbudowała software dla dostępnych na rynku inteligentnych zegarków (dopasowanych do podwodnych warunków). Ich aplikacja, m.in. na modele Garmin Descent lub Apple Watche Ultra, nie korzysta z GPS, bo te sygnały na głębokościach nie mają sensu. Stosowane są sygnały akustyczne generowana i odbierane przez głośniczki i mikrofoniki dostępne w naręcznych gadżetach. Aby system działał potrzebnych jest troje użytkowników. Lokalizowanie ma być dostępne w obrębie do 30 metrów. Lider wysyła sygnalizację, Pozostali ją odczytują. Korygując opóźnienia w transmisji wszyscy zobaczą pozycje pozostałych na swoich urządzeniach. Dokładność to ok. 1.5 metra. System ma współpracować z aplikacją AquaApp zbudowaną przez ten sam team. Służy ona do wymiany informacji między smartfonami pod wodą.

Wyróżniam za: ciekawe wykorzystanie smart zegarka pod wodą

źródło: University of Washington


7. Coros Heart Rate Monitor – PPG na dramię

Coros nie jest aż tak znany jak Polar, czy Garmin, ale sportowcy na pewno markę kojarzą. Buduje ciekawe smart zegarki dla aktywnych, no i oferuje czujniki PPG do monitorowania tętna. Najnowszy Coros Heart Rate Monitor to sensor na ramię. Dość niszowej grupy wearables, ale już reprezentowanej przez sporo marek (m.in. tych wymienionych w pierwszym zdaniu, ale też Wahoo). Moduł współpracuje z zegarkami do biegania, smartwatchami i aplikacjami dla aktywnych. Format na ramię zwiększy dokładność pomiarów, ale i komfort użytkowania (szczególnie w odniesieniu do odmian na klatkę piersiową).

Stabilniejsze usytuowanie zwiększy precyzję odczytów bez zejścia z jakością względem piersiowego. Największą zaletą względem konkurencji ma być atrakcyjniejsza cena. 80$ brzmi przyciągająco. Szkoda, że obok Bluetooth zabraknie standardu ANT+ do łączności z maszynami, licznikami i komputerkami fitness.

Wyróżniam za: atrakcyjną cenę i większość niezbędnych standardów (oraz precyzję pomiarów)


8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022

Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)