wearables 72 Coros Heart Rate Monitor
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #72 – Coros Heart Rate Monitor (foto: coros.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarjeszcze w sierpniu ma się rozpocząć produkcja smart pierścienia od Samsunga (kilka przecieków wskazuje na premierę takiego wearable koreańskiej marki) | wg The Elec
  • dopiero w ostatnim kwartale przyszłego roku Apple uruchomi produkcję AirTaga drugiej generacji
  • tylko 10% klientów smart okularów Ray-Ban Stories używa ich aktywnie (przyznaje Meta)
  • SmartTagi 2 od Samsunga mają oferować łączność Bluetooth 5.3 (poprzednik 5.1) oraz Ultra Wide Band (UWB). Pierwsza generacja proponowała UWB tylko w modelu Galaxy SmartTag+
  • w tym roku zadebiutuje ciemna odmiana Apple Watch Ultra i różowe aluminium dla Apple Watcha Series 9 (w palecie będzie pięć opcji kolorystycznych) | wg Marka Gurmana i ShrimpApplePro

1. POCO Pods (słuchawki tygodnia)

Marka/submarka bez słuchawek TWS nie ma dziś prawa bytu. Do ich grona dołącza w końcu Poco. Start ze słuchawkami True Wireless Stereo zacznie od Indii, gdzie budżetowym jednostkom i ogromnemu rynkowi łatwiej w dotarciu do odpowiedniej grupy docelowej. Poco Pods są niedrogie, ale wyposażone w komplet najważniejszych standardów. Trudno na ten moment powiedzieć, czy dotrą na polski rynek. Tu raczej Xiaomi woli własne produkty i ewentualnie tańsze Redmi.

Tak prezentują się specyfikacje słuchawek Poco Pods (przypominają Redmi Buds 4 Active):

  • przetworniki 12 mm (wsparcie wyłącznie kodeków SBC)
  • łączność Bluetooth 5.3 z opóźnieniem 60 ms
  • tłumienie szumów Environmental Noise Cancellation (ENC)
  • szybkie parowanie z Androidami przez Google Fast Pair
  • dotykowa kontrola i sterowanie gestami
  • do 30h (licząc z bankiem energii w etui)
  • szybkie ładowanie (1.5h pracy już po 10 minutach)
  • certyfikacja zgodna z normą IPX4
  • cena Poco Pods: 1399 rupii, czyli kilkanaście €

2. Odświeżona apka Fitbit tej jesieni

Mimo wykupienia Fitbit przez Google ta pierwsza firma nadal funkcjonuje. Myślę, że potwierdzeniem istnienia będzie zapowiedź odświeżenia aplikacji dla danych docierających z czujników zegarków i trackerów marki. Fitbit przekazał, że jesienią ich apka przejdzie kolejne już odświeżenie. Platforma przechodzi właśnie beta testy. Redesign będzie większy. Do tej pory zdawało mi się, że Google downgrade’uje potencjał Fitbita (m.in. usuwając kilka funkcji), ale nowa wersja aplikacji może będzie jakimś dobrym sygnałem. Wygląd serwisu zyska warstwę Material You, ale też nowe widoki odczytów. Póki co niewiele widać, bo mamy tylko kilka przykładowych renderów. Celom przygotowano oddzielną zakładkę, co bardziej je wyeksponuje. Jesienna premiera zbiega się z ewentualną premierą Pixela 2. Przypadek?

Wyróżniam za: dbanie o aktualnych użytkowników platformy (mimo przejęcia przez Google)


3. Amazfit Bip 5 (smartwatch tygodnia)

Amazfit cały czas należy do producentów wearables, których oferta jest jedną z szerszych. Mnogość propozycji wyróżnia ich na tle konkurencji. Marka wcale nie idzie na ilość. Niemal wszystkie z propozycji mają w sobie coś interesującego (szczególnie względem półki cenowej, którą reprezentują). Nowy Bip 5 będzie posiadał jeden z większych ekranów z portfolio dostępnego globalnie (bo chińskie odmiany to inna sprawa).

wearables 73 Amazfit Bip 5
Amazfit Bip 5 (foto: Amazfit.com)

Amazfit Bip 5 ma 1.91-calowy ekranik LCD w rozdzielczości 320 x 380 (260 ppi) z zakrzywionym szkłem 2.5D oraz pokryciem zmniejszającym śladu na panelu. Na pokładzie BioTracker znany z innych zegarków marki, tj. śledzenie saturacji, całodobowy monitoring tętna, analizy stresu, czy snu. Jest tu nawet GPS i to z czterech satelitów. To nie wszystko. Platforma Zepp OS 2.0 ma oferować aplikacje, ale raczej proste i mniejsze. To taka namiastka sklepiku, który kojarzony jest z droższymi smartwatchami. Od strony fitness nie jest źle, bo ogólnie do dyspozycji ponad 120 ćwiczeń/dyscyplin z czego siedem jest rozpoznawana automatycznie. Do biegania jest wirtualny kompan przypominający trenera.

Amazfit oferuje kompatybilność z iOS i Androidami przez łączność Bluetooth 5.2. Głośniczek i mikrofonik pozwoli na prowadzenie rozmów przez sparowany telefon. Jest nawet Alexa, czyli asystent głosowy z poziomu nadgarstka. Dzięki lekkiemu systemowi czas pracy urządzenia będzie długi. Przy typowym użytkowaniu ma dać nawet 10 dni działania. Cena Bip 5 to 90$.

Wyróżniam za: ciekawy zestaw możliwości przy niskiej cenie


4. Nothing zapowiada wearables

Nothing (z siedzibą w Londynie) zapoczątkował swoje istnienie od słuchawek TWS, więc segment wearables nie jest mu obcy. Teraz Carl Pei (ex OnePlus) zapowiada kolejne gadżety z działu ubieralnej elektroniki, ale tym razem w ramach submarki. Ta ma oferować bardziej budżetowe jednostki. W trakcie video spotkania ze społecznością Nothing zakomunikowano przystępniejszą cenowo elektronikę w efektownym designie (z czego producent zasłynął – chodzi o transparentne obudowy i LEDowe wizualizacje). Wśród pierwszych modeli ma być intelignenty zegarek oraz słuchawki True Wireless Stereo. Oba nowe projekty ujrzą światło dzienne jeszcze w tym roku. Aktualny sprzęt Nothing ma być utrzymany w segmencie premium, więc generalnie mówimy o jakiegoś rodzaju dywersyfikacji.

Wyróżniam za: zapowiedź kolejnych ciekawych wearables


5. Honor Watch 4 w Europie bez eSIM

Niecały miesiąc temu Honor pokazał swój nowy smart zegarek. Honor Watch 4 wyróżniał się całkiem efektownym zestawem możliwości, atrakcyjną ceną i dostępem do eSIM w trybie podwójnym (dwie karty). Widzę w sieci, że redaktorzy niektórych serwisów technologicznych ubolewają, jakby liczyli, że taka wariacja urządzenia

Honor Magic Watch 4
Honor Watch 4 (foto: Honor)

trafi do Europy. IMO było więcej niż pewne, że budżetowy zegarek Honor nie otrzyma tego modułu w swojej konstrukcji, jak smartfony chińskich marek nie oferują rekordowych mocy ładowania w edycjach międzynarodowych (w zdecydowanej większości).

Honor Watch 4 w europejskim wydaniu nie otrzyma też chipa NFC do płatności zbliżeniowych. W pudełku zabraknie też podstawki do bezprzewodowego ładowania. Reszta rozwiązań chyba bez zmian. Honor wycenił swój zegarek na niecałe 150€.

Wyróżniam za: atrakcyjny design, ciekawe funkcji i budżetowe wydanie

Czytaj więcej o: Honor Watch 4


6. Samsung Ring w produkcji?

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pieścieni) – foto: Oura

O inteligentnym pierścieniu Samsunga słyszę już od kilkunastu miesięcy (albo dłużej). Koreański gigant ma opracowywać smart ring już od dłuższego czasu. Firma zawsze chciała być obecna w każdym przyciągającym wzrok segmencie elektroniki, a pierścienie zaczynają oferować fajną alternatywę dla zegarków. Na rynku jest ledwie kilka modeli, z czego tylko Oura wydaje się rozpoznawalna (i to też raczej branżowo). W zeszłym tygodniu pisałem w przeglądzie wearables o planach budżetowego wariantu jednej z marek w Indiach, a teraz do sieci trafiają wzmianki o produkcji Galaxy Ringa jeszcze w tym miesiącu.

Według The Elec (koreańskie źródło) Samsung miałby przygotowywać się do premiery smart ringa już w 2024 roku. Producent próbuje zabezpieczyć odpowiednie moce przerobowe fabryk, by sprostały planowanej produkcji, a więc buduje harmonogram realizacji potrzebny do masowej produkcji. W tej chwili o Galaxy Ringu nie wiadomo oczywiście zbyt wiele, ale ma przechodzić certyfikacje medyczne, więc spełniać pewne funkcje znane z Galaxy Watchów. Jakie konkretnie? Zobaczymy. Aktualne modele pokazują, że z poziomu palca można zbierać już sporo danych. Gdybym miał przewidywać datę premiery pierścienia Samsunga to stawiałbym na targi Mobile World Congress (marzec) lub Galaxy S24 (kwiecień).

Wyróżniam za: szansę na masowe zainteresowanie inteligentnym pierścieniem


7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


8. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)