wearables 74 shock clock max
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #74 – Shock Clock Max (foto: Indiegogo)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarw przyszłym roku Apple Watch skończy dziesięć lat (możliwy debiut specjalnego modelu)
  • aż 95% naręcznych wearables jest całe w bakteriach | wg badań Florida Atlantic University (analizy 20 różnych modeli z przeróżnymi paskami)
  • Apple zrezygnuje z corocznych aktualizacji Apple Watcha | wg Marka Gurmana
  • Google może wkrótce uruchomić Watch Unlock (odblokowywanie smartfona zegarkiem) | odkrył AssembleDebug w Active Unlock API dla Androida 13
  • Creative przymierza się do słuchawek TWS z xMEMS (dołączy do pozostałych producentów oferujących format True Wireless Stereo)
  • Google odłączy Asystenta Google od starszych zegarków z Wear OS (wirtualny pomocnik będzie działał tylko na Wear OS 3 lub nowszym)

1. Apple Watch X będzie przeprojektowany?

W poprzednim tygodniu przedstawiłem pierwsze konkrety dot. przecieków związanych z drugą generacją Pixel Watcha, a teraz garstka podobnych wieści, ale na temat zegarków Apple. Zbliża się wrzesień, a więc coroczna prezentacja kolejnej generacji Apple Watcha. Najnowsze informacja od Marka Gurmana z Bloomberga sugerują, że premiery nowych smartwatchy giganta z Cupertino mogą odbywać się rzadziej niż dotychczas. Czyżby nie było pomysłu na ulepszenia? A może faktycznie nie ma takiej potrzeby? Prezentacja co półtora roku miałyby sens, szczególnie, że Apple ma już trzy odmiany Apple Watcha (SE, podstawowe i Ultra). Gurman przewiduje, że w tym roku zegarek otrzyma nowy układ obliczeniowy i to wszystko (z większych poprawek, bo pewnie pojawią się też nowe kolory koperty i paski).

Ciekawe informacje słychać też na temat przyszłorocznej generacji Apple Watcha. W 2024 roku minie równo dziesięć lat od prezentacji urządzenia, więc Gurman spodziewa się specjalnej, przeprojektowanej edycji gadżetu. Apple Watch X ma być smuklejszy, posiadać ekran microLED oraz nowymi mechanizmami mocowania pasków (uwalniających przestrzeń w kopercie potrzebną na elektronikę).


2. Clip Mouse – ubieralna myszka (crowdfunding)

Kojarzę kilka nietypowych myszek i klawiatur w ubieralnym formacie, ale tak na szybko wymieniłbym góra dwie. W crowdfundingu pojawił się ciekawy projekt wearable, które proponuje rodzaj myszki 3D na palce. Zwykle palcami stukamy w przyciski myszy, tu „myszka” będzie zakładane bezpośrednio na nie. Clip Mouse ma tę zaletę, że nie potrzebuje płaskiej powierzchni do nawigacji. Niemiecki startup obiecuje replikacje funkcji Magic Mouse od Apple, no i rzecz jasna kompatybilność z PC. Gadżecik wyposażono w czujniki ruchu rozpoznające gesty. Zapewne moduł wymaga nauki obsługi, ale jeśli jest intuicyjny i prosty to może będzie alternatywą dla klasycznego odpowiednika? Producent życzy sobie na Kickstarterze 59€ za Clip Mouse. Jeśli zbiórka się powiedzie to pierwsza partia wyrobu trafi do fundatorów na przełomie października i listopada.

Wyróżniam za: nietypowy format dla myszki

Czytaj więcej na Kickstarterze


3. Xiaomi Band 8 Pro (Chiny)

Jeszcze nie zadebiutowała międzynarodowa edycja bazowej wersji Xiaomi Banda 8, a chiński gigant już prezentuje jego edycję Pro. Brak globalnego smartband ósmej generacji zastanawia, ale dziś nie o nim. Czas na przyjrzenie się ulepszeniom bardziej zaawansowanej odmianie gadżetu. Xiaomi Band 8 Pro nie wprowadza wielkich zmian, ale da się je odnotować. Przede wszystkim jeszcze większy ekran (urósł do 1.74″). Poprawiła mu się też rozdzielczość (oraz PPI, czyli gęstość pikseli na cal). Lepszy panel AMOLED wyświetli też nowe widgety.

wearables 75 xiaomi band 8 pro ico
Xiaomi Band 8 Pro (foto: mi.com)

Xiaomi wydłużyło w Bandzie 8 Pro czas pracy na jednym ładowaniu i do dość konkretnie, bo z 10 do 14 dni. Oczywiście przy względnie oszczędnym użytkowaniu, a to łatwe nie będzie, bo tracker ma mnóstwo funkcji sportowych oraz aplikacji. Jest GPS, śledzenie pracy serca, czy SpO2. Zegarek otrzyma też więcej pasków, a więc zbogacona została personalizacja.

Wyróżniam za: hybrydowy format (większy ekran) i odświeżony OS (więcej widgetów)

Czytaj więcej o: Xiaomi Band 8 Pro


4. Astell&Kern UW100 MK II

Astell&Kern, czyli firma dobrze kojarzona z audio wysokiej klasy dopracowała swoje ostatnie słuchawki TWS. Najnowsze rozwiązania zaproponowała w drugiej generacji modelu UW100, które zademonstrowała podczas High-End Audio & Visual Show w Hong Kongu. Jeśli poszukujecie alternatywy dla modeli premium, np. Sony WF-1000XM5, czy Bose QuietComfort Earbuds II to UW100 MK II powinny sprostać tej konkurencji. Producent oferuje high-endowe odtwarzacze muzyczne, więc logicznym było dodanie słuchawek True Wireless Stereo pasujących parametrami do playera.

Astell&Kern UW100 MK II mają mniejsze etui, więc są bardziej kompaktowe. Mimo tego udało się zachować długi czas pracy i doładowań. Nowy jest też design samych słuchawek, które mają posiadać bardziej stabilne połączenie. Przeprojektowano komorę i przetwornik. Wciąż nie ma aktywnej redukcji szumów, ale sprawę ma załatwić lepsze tłumienie pasywne. Poniżej najważniejsze ze specyfikacji (premiera w październiku).

  • przetworniki Balanced Armature z nową komorą akustyczną
  • „najlepszej klasy” izolacja pasywna
  • tryb transparentny (pozwalający wpuścić dźwięki otoczenia)
  • aplikacja z equalizerem (ustawieniami audio)
  • współpraca z 32-bit (DAC) w odtwarzaczach A&K Digital Audio Players
  • Bluetooth 5.2 z aptX Adaptive dla 24-bitowego audio z 420 kbps
  • łączność z multipoint, czyli przełączanie między źródłami
  • podwójny mikrofon na słuchawkę ze wsparciem Qualcomm’s cVc 8 (do wyraźniejszych połączeń w trybie zestawu słuchawkowego)
  • czas pracy na jednym ładowaniu: 9.5h (plus 20h w etui)
  • szybkie ładowanie: godzina działania już po 10 min w etui
  • cena A&K UW100 MK II: 280$

Wyróżniam za: wysokiej klasy parametry TWS


5. One UI 5 Watch na starsze zegarki

Samsung rozwija swoje nakładki systemowe głównie dla nowych smartfonów z Androidem i zegarków Wear OS. Te pierwsze otrzymują zwykle znacznie więcej nowych funkcjonalności, ale i smartwatchom oferowane są odpowiednie aktualizacje. One UI 5 Watch przygotowano z myślą o niedawno wprowadzonych Galaxy Watch 6. Na szczęście część nowości dotrze też na starsze modele. Od Galaxy Watcha 4 koreańska firma korzysta z platformy Google, więc już trzy generacje wearables oferują rozwiązania Wear OS. Co konkretnie zobaczą na swoich zegarkach posiadacze poprzednich modeli? Aktualizacja zacznie docierać najpierw do Galaxy Watch 5, a dopiero później Galaxy Watch 4.

Camera Controller Galaxy Watch
Camera Controller dla Galaxy Watch (foto: Samsung)

Samsung wraz z updatem nakładki One UI 5 Watch dla Wear OS 4 obiecuje:

  • dokładniejsze analizy snu z metrykami faz i sleep score (z trenerem w 4-tygodniowym programie oraz zwierzątkami odwzorowującymi wyniki chronotypu i przyjemniejszego korzystania z funkcji)
  • kolejny zestaw nowych tarczek i opcji motywów
  • treningi ze strefami tętna
  • wsparcie Samsung Wallet do mobilnych płatności (tylko w regionach gdzie jest Samsung Pay)
  • zdalne wywoływanie migawki aparatu smartfona z podglądem obrazu na zegarku (Camera Controller działa wyłącznie z kompatybilnymi telefonami Galaxy) – nie jestem pewien czy Galaxy Watch 4 otrzyma tę opcję

Wyróżniam za: aktualizację kilku nowych funkcji dla starszych generacji smartwatcha


6. Realme Buds Air 5 globalnie

23 sierpnia na rynek globalny dotrą słuchawki Realme Buds Air 5 Pro, które debiutowały w maju. Na międzynarodową dostępność trzeba było nieco poczekać, ale myślę, że jeśli wstrzymaliście się z zakupami to propozycja chińskiej marki będzie ciekawa. Na początek hearables będą dostępne w Indiach, gdzie pojawią się wraz z nowymi telefonami Realme 11 5G i 11x 5G. Opis na polskiej stronie też widać, więc pewnie niebawem słuchawki zobaczymy też w naszym kraju.

Realme Buds Air 5 Pro otrzymały sporo funkcji i parametrów premium, ale w naprawdę rozsądnej cenie (oczywiście nie warto oceniać wszystkiego wyłącznie na podstawie kosztów, ale specyfikacje wydają się na papierze ciekawe):

  • podwójne przetworniki 11 mm + mniejsze 6 mm
  • aktywna redukcja szumów (ANC) do 50 dB dzięki potrójnym mikrofonom (na słuchawkę)
  • wsparcie kodeków LDAC z wysokim bitrate (certyfikacja Hi-Res Audio)
  • szczelność wytrzymująca pot i przypadkowe zachlapania
  • Bluetooth 5.3 – niskie opóźnienie w łączności (40 ms)
  • tryb multipoint (przełączanie między dwoma źródłami) i Google Fast Pair (Android)
  • dotykowe sterowanie i obsługa
  • wsparcie dźwięku przestrzennego (360 stopni)
  • czas pracy na jednym ładowaniu: 11h (bez ANC) i 40h w etui
  • cena Realme Buds Air 5 Pro nie jest jeszcze znana (w Chinach było to 399 juanów, czyli ok. 60$)

Wyróżniam za: niezłe parametry przy niskiej cenie (dobry stosunek)


7. Oppo Watch 4 Pro (zapowiedź zegarka)

Oppo Watch 3 Pro
Oppo Watch 3 Pro (foto: Oppo)

Nie jestem pewien, czy Oppo Watch 4 już zadebiutował, ale na pewno pojawi się jego wariacja Pro. Chińska marka zaczyna zwiastować ulepszony wariant zegarka czwartej generacji. Oppo Watch 4 Pro ma zadebiutować przy okazji sierpniowej premiery składanego Find N3 i N3 Flip. Oppo Watch 3 Pro nie był dostępny poza Chinami, więc ciężko przewidywać, co będzie z następcą. Jeśli chodzi o design to podejrzewam zachowanie poprzedniej, efektownej konstrukcji. Producent przedstawia wybrane specyfikacje smartwatcha, a w sieci pojawiło się też kilka kolejnych w przeciekach. Poniżej małe ich zestawienie:

  • podwójny chip: Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) i BES 2700 (własny koprocesor)
  • ekran: LTPO AMOLED (oszczędniejsze zużycie) z zakrzywionym szkłem
  • pamięć: 2 GB RAM z 4.2GB/s
  • ponad 85 niezależnie pracujących aplikacji
  • 8-kanałowy czytnik pracy serca i 16-kanałowe SpO2
  • czujnik temperatury i EKG, GPS oraz chip NFC (płatności zbliżeniowe)
  • wsparcie eSIM (niezależność od smartfona)
  • bateria: 570 mAh (info z przecieków)

Wyróżniam za: Snapdragona W5 Gen 1


8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)