Trzy miesiące temu Asus przedstawił kolejnego swojego Androida pod gry. ROG Phone 6 korzystał z podkręconego Snapdragona 8+ Gen 1, ale teraz tajwańska marka prezentuje jego bardzo bliskiego kuzyna – model ROG Phone 6D. Literka D to zapewne oznaczenie użycia procesora Dimensity od MediaTek – bezpośredniego konkurencyjnego dla układów Qualcomma. Czy to jedyne różnice między tymi telefonami?

Asus ROG Phone 6D z Dimensity 9000+

ASUS ROG Phone 6DAsus, podobnie jak przy szóstej generacji, oferuje dwie gamingowe odmiany najnowszej maszynki. ROG Phone 6D i 6D Ultimate pracują na tym samym chipie – Dimensity 9000+ od MediaTek. Procesor ten ma rdzeń główny o częstotliwości 3.2GHz, a więc takim samym zegarek jak Snapdragon 8+ Gen 1. Oba powstały w litografii 4 nm, więc powinny być porównywalne w osiągach. Są naprawdę wydajne i poradzą sobie z cięższymi produkcjami.

Wciąż nie jestem do końca pewien, czy taka moc jest niezbędna przy grach ze sklepiku Google Play, ale może rozwój i napędzanie hardware’u zachęci też twórców gier do wydawania bardziej wymagających pozycji.

ROG Phone 6D vs 6D Ultimate

Żeby utrzymać większą wydajność przez dłuższy czas, Asus przeprojektował chłodzenie specjalnie pod układ Dimensity 9000+. To jednak nie wszystko. Mocniejszy z pary będzie sprzedawany w zestawie z zewnętrzną przystawką z aktywnym chłodzeniem. Wiatraczek AeroActive Cooler 6 łączy się z modułem AeroActive Portal na „pleckach” ROG Phone’a, co pozwala otworzyć przepływ powietrza i jeszcze lepiej zbijać temperatury. Tego typu adapter jest oferowany przez producenta już od kilku generacji ROGów, ale chyba pierwszy raz z mechanicznym połączeniem tworzącym integralny system chłodzenia. To zdaje się najwyraźniejsza zmiana konstrukcyjna względem wcześniejszego modelu.

Pozostałe różnice między braćmi z linii 6D przypominają te między ROG Phone’em 6 i 6 Pro. Model 6D Ultimate ma większą przestrzeń (512 GB) na dane oraz efektowniejszy tylny ekranik do wyświetlania kolorowych animacji (bazowy ma bardziej diodowy RGB). ROG Vision z panelem PMOLED ma głównie przeznaczenie estetyczne. Wizualnie wszystkie cztery telefony są do siebie bardzo podobne. Widać, że to jedna rodzina.

Asus ROG Phone 6D – specyfikacje

Asus ROG Phone 6D i 6D Ultimate są smartfonami służącymi do grania, więc praktycznie we wszystkich parametrach mają high-endowe właściwości. Jest płynny, spory ekran, szybkie pamięci, pojemna bateria, szybkie ładowanie, odpowiednia responsywność wyświetlacza, port słuchawkowy, wygodniejsza kontrola i odpowiedni audio. Nawet nieźle wygląda też zestaw sensorów fotograficznych. Poniżej wylistowałem najważniejsze specyfikacje ROG Phone’a 6D (większość z nich pokrywa się z ROG Phonem 6):

  • ekran: OLED 6.78″ z odświeżaniem 165Hz, 10-bitową głębią kolorów, HDR10+
  • panel ma reakcję 1ms oraz czułość na dotyk do 720Hz i regulację jasności 5-800 nitów (szczytowo 1200 nitów). Jest dynamika, płynność i wysoka jasność
  • czytnik palca zintegrowany z ekranem
  • triggery w obudowie (reakcja na dotyk)
  • konfiguracje pamięci: 12/16 GB RAM (LPDDR5X ) i 256/512 GB (UFS 3.1) – 6D/Ultimate
  • audio: podwójny głośnik „Super Linear” (12 x 16 mm) z własnymi wzmacniaczami
  • bateria: 6000 mAh (2x po 3000 mAh) z ładowaniem 67W
  • podwójny port USB-C (dla wygody i akcesoriów)
  • wbudowane silniki haptyczne (wibracyjne)
  • potrójny aparat: 50 mpx (Sony IMX766) + 13 mpx (ultra wide) + 5 mpx (makro)
  • selfie: 12 mega w ekranowym otworku
  • akcesoria: zewnętrzne chłodzenie AeroActive Cooler (ok. 89€)
  • łączność: Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, NFC, modem 5G
  • system: Android 12 z MediaTek HyperEngine 5.0 (optymalizacją pracy)
  • cena Asusa ROG Phone 6D: 4699zł i 6899 zł (za Ultimate z AeroActive Cooler)

Przy okazji Asus przedstawił specjalne wersje gamingowców. Asus ROG Phone 6D Batman Edition (z Dimensity 9000+) i ROG Phone 6 Batman Edition to ciemne wariacje z logotypem Mrocznego Rycerza (wyświetlanym na tylnym ekraniku RGB). W komplecie kilka akcesoriów, np. Batman Aero Case. Producent dorzucił tematyczne tapety (na żywo), animacje w Androidzie i batmanowe opcje w trybie Always-On Display.

źródło