Mobilne granie 10
Zobacz też: mobilne granie #10

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny.

Liczby i statystyki:

  • 1000 – prawie tyle gier we wrześniu będzie przecenione dla konsol Nintendo Switch (wybrane nawet do 90% taniej)
  • 9.09.2021 – tego dnia premierę miała nowa seria anime Pokémon Evolutions
  • 7 darmowych dni Nintendo Switch Online było dostępne do aktywacji do 10 września
  • 12.2021 – trzecie przesunięcie premiery konsolki Analogue Pocket (tym razem grudzień)
  • 1 – już tylko miesiąc pozostał do premiery Metroid Dread na Nintendo Switch

 

1. Testy Battlefield Mobile

Call of Duty Mobile od Activision odniosło sukces, więc spodziewałem się, że zaraz jego śladem pójdzie Battlefield od EA. Giera na platformy mobilne jest coraz bliżej o czym świadczą beta testy na Androidzie, które zaplanowano na terenie Filipin oraz Indonezji. Co prawda wyłącznie na jednej mapie, ale już tej jesieni. Czy beta Battlefiled Mobile zostanie rozszerzona o inne regiony? Tego nie przekazano. Electronic Arts podało przy okazji, że gra będzie oferowana w formie free-to-play z elementami wewnętrznych mikropłatności. Premiera dopiero w 2022 roku.

 

2. Gry z Game Boya w Switch Online?

Nintendo ma pokaźną bazę gier, które niezależnie od daty wydania są ciągle grywalne i wciągające. Dawne platformy wciąż oferują sporo zabawy dzięki ich odświeżaniu na nowsze systemy. Na Nintendo Switch do tego celu stworzono serwis Switch Online. Są tam tytuły z konsol NED i SNES, a niebawem dołączą do nich te na Game Boya i Game Boya Color. Tak przynajmniej wynika z podcastu “Nate the Hate”. To pierwsze informacje, więc nie liczcie na podanie konkretnych tytułów. Ważne, że coś w temacie się dzieje. Poniżej konsolka Pocket, o której wspomniałem w sekcji z liczbami (pozwala uruchamiać oryginalne gry, m.in. dla Game Boya).

Analogue Pocket retro

3. Big Brain Academy na Switcha

Nintendo umie w gry! Od dekad tworzy tytuły, które nie muszą mieć świetnej grafiki, by bawić miliony. Po takie pozycje sięga mnóstwo casualowych graczy, niepotrzebujących wizualnych fajerwerków. W 2005 roku na Nintendo DS debiutowała seria Big Brain Academy. Potem pojawił się sequel na Wii (2007). Po 15 latach doczekamy się kolejnej odsłony. Big Brain Academy: Brain vs. Brain to propozycja na Switche. Premiera już w grudniu. Zabawa dla czerech osób w muliplayerze lokalnym lub online.

4. Nubia Red Magic 6s Pro ze Snapdragonem 888+

Nubia to submarka ZTE, która, gdy tylko może, odświeża swoją gamingową ofertę smartfonów z Androidem. Seria Red Magic ma już sześć generacji i większość w postaci kilku różnych odmian konfiguracyjnych. Najnowszą propozycją dla lubiących pykać mobilnie jest Red Magic 6s Pro. To udoskonalony wariant 6 Pro. Przede wszystkim o najnowszy procesor Quacomma. Podkręconego do prawie 3 GHz Snapdragona 888+. Wraz z wydajniejszym chipem poprawiło się też chłodzenie. ICE 7.0 ma zmiennofazowy materiał do lepszego odprowadzania ciepła. Wciąż jest też wiatraczek. Tym razem z diodami LED RGB. W edycji Ghost (przezroczyste plecki) będzie cieszyć oko efektami świetlnymi (przynajmniej obserwujących gracza 😛 ).

Czytaj więcej o: Nubia Red Magic 6s Pro

5. Epic wygrywa z Apple!

Pamiętacie wyrzucenie Fortnite’a ze sklepików AppStore i Google Play? Epic chciało ominąć prowizje narzucane przez Apple jednak nie było to zgodne z regulaminem amerykańskiego giganta. Firmy spotkały się w kalifornijskim sądzie i po kilkunastu miesiącach zapadł wyrok. Apple co prawda nie udowodniono praktyk monopolistycznych, ale sędzina uznała, że nie jest zgodne z prawem zmuszanie do płatności narzuconym kanałem. Czy dzięki temu Fortnite wróci na iOS? W Korei Południowej już o to walczą (inne warunki prawne). Jedno jest pewne, Apple traci parasol ochronny (tak przynajmniej oceniane są dotychczasowe wyniki sporów z marką z Cupertino).

 

6. Metroid Dread z Amiibo

Za miesiąc premiera Metroid Droid (pierwszej po 17 latach wersji gry w środowisku 2D). Nintendo dozuje ciekawostki dot. tytułu. W ostatnich dniach wrzuciło do sieci kolejny materiał video. Dość długi, bo aż pięciominutowy. Przedstawia część dostępnych ruchów Samusa (mechanikę gameplay’u), opcje jakie można odblokować w trakcie rozgrywki oraz elementy związane z figurkami Amiibo. Przypominam: premiera 8 października.

7. Final Fantasy IV Pixel Remaster

W sierpniu do App Store dotarły pierwszy trzy części zremasterowanego Final Fantasy. Teraz w edycji Pixel Remaster debiutuje czwarta odsłona. Square Enix wyceniło tytuł na niecałe 85 zł. Nowa wersja RPGa stawia na klasyczną animację (zrezygnowano z efektów 3D jak w przypadku remake’u na Nintendo DS z 2007 roku lub wersji na iOS z 2012).

8. Everdale od Supercell

Clash of Clans znają nawet ci, którzy nigdy nawet nie planowali zagrać w tę grę. Twórcy stosowali agresywną promocję w chyba wszystkich możliwych mediach. Twórcy popularnej produkcji – studio Supercell – zapowiada nową propozycję w podobnej estetyce. Everdale ma być grą strategiczną, ale już bez walk armii. Gracze mają skupić się na rozwoju osad. Wioski zamiast prowadzić konflikty mają ze sobą współpracować. Ciekawa koncepcja. W wybranych regionach trwają beta testy.

9. Layton’s Mystery Journey+ dla Apple Arcade

Serwis Apple Arcade ma kolejną znaną propozycję w rozszerzonym wydaniu (przypomnę, że to wymóg dodania pozycji do biblioteki serwisu). W Layton’s Mystery Journey+ nie będzie ograniczeń z tytułu z App Store oraz mikropłatności. Większość dostępnego contentu będzie jednak identyczna. Ta seria charakteryzuje się rozwiązywaniem łamigłówek, które prowadzą do rozwiązania śledztwa. W “Mystery Journey” wcielamy się w córkę profesora Laytona.

 

10. Pytajnikowy blok Super Mario 64 (BONUS)

Współpraca LEGO z Nintendo kwitnie. Obie marki pokazały kolejny wspólny projekt. Pytajnikowy blok Super Mario 64 ma efektowny, otwierany format. Oczywiście jest zbudowany z klocków. Został przygotowany z myślą o tytułowym Mario 64 (z Nintendo 64 i wielu portów na nowsze platformy Nintendo). Po otwarciu zobaczymy cztery znane poziomy z platformówki z hydraulikiem w roli głównej. Oprócz mikrofigurek do zestawu można włączyć figurki z LEGO Super Mario (interaktywne dodatki).