mobilne granie 120 aya neo flip DS
Zobacz też: Mobilne granie #120 – AYA Neo Flip DS (foto: na Weibo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGSuper Mario Bros. Wonder stało się najszybciej sprzedającą się grą z Mario w Europie (nie podano jeszcze danych)
  • Kingdom Eighties na iOS (jest też na Androidach)
  • EA SPORTS FC Tactical mobilnie
  • Mario Party 3 (N64) trafiło do pakietu Nintendo Switch Online + Expansion Pack
  • Co potrafi Snapdragon 8 Gen 3?
  • PC-konsolki AYA Neo Kun i AYN Odin2 trafią do pierwszych klientów
  • okulary Xreal Air 2 i Air 2 Pro globalnie
  • Goat Simulator 3 zmierza na iOS i Androida
  • NBA 2K24 Arcade Edition w Apple Arcade
  • wzrosły ceny abonamentu Apple Arcade
  • Slayaway Camp II: Netflix & Kill i Dead Cells: Netflix Edition dotarły do katalogu Netflix Games
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Kingdom Eighties na iOS (premiera tygodnia)

W połowie roku premierę miała nietypowa wariacja gry Kingdom – pozycja Eighties. Teraz tytuł jest dostępny również na urządzenia z systemem iOS. O ile w głównej serii wszystko bazowało na strategii, w przypadku Eighties mamy jeszcze elementy RPG. Podtytuł i oprawa graficzna ewidentnie nawiązują do zupełnie innych czasów od pierwowzoru. Zamiast koni są BMXy, a zamiast królestwa, obszary miejskie. Lata osiemdziesiąte są widoczne nawet w efektach wizualnych. Nastolatki również bronią swojego świata przed najeźdźcami, ale w klimacie bardziej współczesnej otoczki (przynajmniej w odniesieniu do realiów średniowiecznych fantasy). Kingdom Eighties wyceniono na 30 zł.


2. EA SPORTS FC Tactical mobilnie (zapowiedź)

Na platformy mobilne jest już przenośne wydanie EA Sports FC, ale twórcy szykują jeszcze jedną odmianę piłkarskiego tytułu. EA SPORTS FC Tactical, jak sama nazwa wskazuje, będzie bardziej taktyczną wersji serii. EA proponuje podejście strategiczne (gatunkowo, bo generalnie mechanika jest taktyczna). Gra pojawi się na iOS (i pewnie Androida) w przyszłym roku.

EA SPORTS FC Tactical
EA SPORTS FC Tactical (foto: EA Sports)

Mecze piłkarskie będą tu rozgrywane przy użyciu kart i turowego podejścia na wzór klasycznych odpowiedników z elementami RPG. Nie będziemy zatem kontrolować zawodnikami real time a komendami (na podstawie dostępnych statystyk piłkarzy). Innymi słowy, najważniejsze będzie budowanie zespołu i kadry, która potem będzie ułatwiała rozgrywanie „pojedynków”. Nie zabraknie rozgrywek online, ale też pojedynczych meczów towarzyskich i ogólnego rankingu profilów. Premierę wyznaczono na 18 stycznia 2024 roku. Będzie bezpłatna, czyli spodziewajcie się wewnętrznych mikropłatności.


3. Mario Party 3 w Switch Online + Expansion Pack

Kolejna lubiana gra z Nintendo 64 dołącza do bazy serwisu Nintendo Switch Online, ale w ramach droższego katalogu Expansion Pack. Na konsolce Nintendo Switch będziemy mogli pobawić się w wieloosobowe Mario Party 3. Gra debiutowała we wrześniu 2001 roku, a więc ponad dwie dekady temu. Wciąż jednak bardzo grywalna, jak zresztą większość propozycji japońskiego giganta. Seria jest aktualizowana po dzień dzisiejszy, więc łącznie oferta obejmuje mnóstwo mini gierek.


4. Co wniesie Snapdragon 8 Gen 3?

W trakcie tegorocznego Snapdragon Summit 2023 firma Qualcomm zaprezentowało kilka wartych uwagi nowości dla mobilnych urządzeń. Najważniejszą jest najnowszy układ Snapdragon 8 Gen 3. Chipset wniesie wiele ulepszeń w kilku ważnych obszarach. Jednym z nich będzie mobile gaming. Tutaj Qualcomm ma kilka interesujących ulepszeń:

  • wsparcie dla Unreal Engine 5.2 (akceleracja mobilnego Ray Tracingu, którego efekty zaprezentowano w zwiastunie Dragon Alley. Lumen ma oferować promienie z wielu źródeł „gobal illumination” po raz pierwszy w wersji mobilnej)
  • grafika ze wsparciem Adreno Frame Motion Engine 2.0 (dwa razy lepszy klatkaż przy tym samym zużyciu energii co poprzednie układy obliczeniowe)
  • wsparcie ekranów z odświeżaniem nawet 240Hz (czyli zabawa z płynnością 240 fps)
  • Snapdragon Game Super Resolution (to odpowiedź na DLSS od Nvidia), a więc uruchamianie gier mobilnych na zewnętrznych ekranach nawet w 8K
  • wsparcie Bluetooth z 4-bit 96 kHz (bezstratna jakość) i lepsze przestrzenne Spatial Audio (i mniejszy lag przy synchronizacji obrazu z dźwiękiem)

  • współpraca z modemem X75 Modem-RF System (wpływ AI na poprawię połączenia). Szybsze 5G oraz dokładność w przyjmowaniu danych zależnie od lokalizacji
  • wsparcie standardu Wi-Fi 7 (przy grze w sieci)
  • rdzenie układów graficznych Kryo CPU o 30% szybsze i o 20% oszczędniejsze
  • układ GPU o 25% wydajniejszy od poprzednika (i o 25% oszczędniejszy)
  • o 40% upgrade Ray-Tracingu (względem poprzednich możliwości)
  • wsparcie standardu pamięci operacyjnej LPDDR5x (4800 MHz) oraz do 24 GB RAM
  • Qualcomm AI Engine ma łączyć Oryon CPU, Adreno GPU i Hexagon NPU dając w synergii nawet 45 TOPSów! (trudno powiedzieć, jak to się będzie miało do grania)
  • w analizach AnTuTu chip uzyskał ponad 2 miliony punktów (Dimensity 9300 od MediaTek też wykręciło ponad tyle punktów, więc flagowe telefony będą bardzo ciekawe) – to pierwszy taki wynik w rankingu

Snapdragon 8 Gen 3 zadebiutuje w Xiaomi 14 i 14 Pro. Niedługo zobaczymy też smartfony innych producentów, m.in.: Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, Oppo, realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo, Xiaomi, czy ZTE.


5. AYA Neo Kun i AYN Odin2 trafią do pierwszych klientów

O sprzęcie AYA Neo i AYN piszę w przeglądach regularnie. Produceni mają tyle nowych urządzeń do grania, że praktycznie co tydzień jest o czym pisać. Jeszcze w październiku firmy obiecują rozsyłkę swoich gadżetów do pierwszych z crowdfundingowych klientów. Mowa o modalach AYN Odin 2 oraz Aya Neo Kun. To dwie bardzo odmienne „zabawki”. Szybko je przypomnę.

AYN Odin 2 to kompaktowy handheld ze Snapdragonem 8 Gen 2, a więc poprzednią generację flagowego układu Qualcomm. To gadżet pracujący na Androidzie, więc raczej do lżejszych produkcji lub streamingu. Zbiórka pozwalała na zakup konsolki już od 299$. Niedługo sprzęt będzie dostępny w normalnej sprzedaży, ale drożej. Producent roześle pierwszą partię tysiąca sztuk, a potem będzie realizował 100-150 zamówień co każdy weekend (aż do końca listopada).

AYA Neo Kun to drugi biegun mobile gamingu. Przenośna, większa PC-konsolka z Windowsem, której sercem jest układ z AMD Ryzen 7 7840U. Oczywiście znacznie droższy, bo startujący od 999$. Jako pierwsze będą rozsyłane odmiany premium z 64 GB RAM i 1 TB na dane. Liczba maszynek będzie jednak mniejsza od proponowanej od AYN.


6. Okulary Xreal Air 2 i Air 2 Pro

mobilne granie 121 xreal air 2
Air 2 Pro (foto: Xreal)

Przy okazji premiery Lenovo Legion Go pisałem o ich ciekawym rozszerzeniu handhelda o własnej produkcji okulary. Podobne właściwości, czyli współpracę z przenośnymi konsolami (także ze Switchem) mają Xreal Air drugiej generacji, które weszły w końcu do globalnej sprzedaży.

Oba urządzenia są lżejsze i wyposażone w lepsze wyświetlacze (najważniejszy element ubieralnego gadżetu tego typu). Druga generacja ma dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Nie tylko pod względem rozwiązań, ale i dostępności. Europa i USA to dla producenta atrakcyjny kierunek. Do tej pory widziałem dostępność jedynie w Chinach i Japonii.

Smuklejsze, bardziej kompaktowe jednostki powinny być wygodniejsze w użytkowaniu (m.in. dzięki noskowi AirFit). Modele otrzymały wyświetlacze w technologii micro-OLED od Sony. Mają odświeżanie 120Hz (poprzednik otrzymał je przez update) i są jaśniejsze (500 nitów to skok o 100 jednostek). Poprawiono też odwzorowanie kolorów. Utrzymano rozdzielczość 1080p na oko, gęstość pikseli na poziomie 49 PPD (pixels per degree) oraz dość słaby kąt widzenia 46°. W odmianie Pro dorzucono elektrochromatyczne ściemnianie, czyli warstwę przeciwsłoneczną o trzech stopniach przepuszczalności. Ta najciemniejsza daje wygodne oglądanie filmów z ekranie imitującym nawet 330 cali.

Ulepszono też audio we wbudowanych głośniczkach, ale jest też alternatywa w postaci słuchawek. Zestaw sprawdzi się też do prowadzenia rozmów (od połączeń telefonicznych aż po komunikację z graczami). Czas na cennik. Jak się pewnie domyślacie, Xreal Air 2 i Air 2 Pro nie będą tanie. W Europie wyceniono je odpowiednio na 460 i 515€. Dodając tu jeszcze koszt maszynki do grania, komfort takiej zabawy będzie kosztowny.


7. Goat Simulator 3 na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Przyznam, że Goat Simulatora nie rozumiem. Zdaje się, że pierwsza część miała być rodzajem trollingu, ale w tytuł zaczęło grać tyle osób, że Coffe Stain Studios całość rozbudowało do naprawdę nader wielkich rozmiarów. Udało mi się doczytać, że każda z trzech części pracowała na coraz lepszych (i za każdym razem innych) silnikach, by sprostać potrzebom fanów (o ile można ich tak nazwać). Ta ostatnia z odsłon pojawi się niebawem na urządzeniach mobilnych. Będziemy mogli zatem rozwalać otoczenie szaloną kozą także na iOS lub Androidach. Zakładam, że nowości wprowadzone w „trójce”, czyli znacznie większy świat, tryb fabularny, co-op dla czterech graczy i mini gierki, pojawią się też na smartfonach i tabletach. Goat Simulator wyceniono na niecałe 50 zł. Datę premiery wyznaczono na 4 grudnia.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 15 pozycji. To kolejny tak duży zastrzyk tytułów, który ma miejsce już od ładnych kilkunastu tygodni. Spora część tej listy to gry z Xboxa (od niedawna Microsoft oferuje je w GFN). Część katalogu to nowości.

  • Cities: Skylines II (nowość na Steam, Xbox w PC Game Pass)
  • RIPOUT (nowość na Steam)
  • Ghostrunner 2 (nowość na Steam)
  • Cricket 22 (Xbox z PC Game Pass)
  • Deceive Inc. (Epic Games Store)
  • Dishonored (Steam)
  • Dishonored: Death of the Outsider (Steam, Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)
  • Dishonored Definitive Edition (Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)
  • Dishonored 2 (Steam, Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)
  • Ghostwire: Tokyo (Steam, Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)
  • The Gunk (Xbox w PC Game Pass)
  • Kill It With Fire (Xbox w PC Game Pass)
  • State of Decay 2: Juggernaut Edition (Steam, Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)
  • Totally Accurate Battle Simulator (Xbox w PC Game Pass)
  • Vampire Survivors (Steam)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Jeszcze pod koniec październik Microsoft przypomina kilka tytułów dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Zapewne na dniach będziemy poznawać listopadową listę, ale jeszcze jesteśmy w październiku. Serwis proponuje Frog Detective, Mineko’s Night Market i Dead Space. Czego spodziewacie się w przyszłym miesiącu?

Z ciekawych wieści na tematy xboxowe warte odnotowania są jeszcze prace Microsoftu nad nową aplikację na Windowsa. Każdy posiadacz PC-konsolki zna mankamenty tego systemu w przenośnym wydaniu. Za jakiś rodzaj wygody dbają producenci urządzeń, natomiast sam OS wciąż nie jest specjalnie kompatybilny z handheldami (nie był projektowany z myślą o nich at all). Okazuje się, że ostatni boom na kompaktowe komputerki do grania coś zmienia. Gigant z Redmond opracowuje apkę Xboxa dla Windowsa, która ma ułatwić korzystanie z PC-konsolek. „Tryb kompaktowy” jest już testowany wśród Xbox Insiderów. Projekt ma ewoluować, czyli dopasowywać się do zmian zachodzących na rynku. Czy Microsoft jest w stanie w końcu zbudować wygodną „nakładkę” dla przenośnych gadżetów? Poniżej fotka jednego z redaktorów serwisu The Verge, na której widać compact mode dla małych ekranów.


10. NBA 2K24 Arcade Edition w Apple Arcade

Apple Arcade to głównie zbiór casualowych gierek (niestety serwis stracił swój pierwotny zamysł budowy katalogu wobec gier indie i na wyłączność). Czasem jednak serwis zyskuje konkretniejsze tytuły. NBA 2K24 Arcade Edition to mobilna odmiana najnowszej koszykówki. Pozycję stworzono specjalnie pod usługi abonamentowe Apple. W grze możemy wcielić się w zawodników na parkiecie, ale też zarządców klubów amerykańsko-kanadyjskiej ligi koszykarskiej. Nie ma większych zmian w samej rozgrywce, ale odświeżono kadry. Jest kilka mniejszych poprawek, m.in. tryb widza, szybkie gry z odwzorowaniem sytuacji aktualnego sezony NBA, czy więcej ustawień gracza w trybie kariery.

Przy okazji dodam jeszcze złe informacje dla użytkowników serwisu Apple Arcade. Apple podniosło w Polsce (i nie tylko tu) ceny abonamentu. Do tej pory dostęp do katalogu kosztował niecałe 25 zł miesięcznie. Kwota ta wzrosła aż o 10 zł, czyli teraz będzie to 35 zł.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock/DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony pod koniec miesiąca przypomina jeszcze zawartość Game Catalogu w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) dla października, ale już zaraz powinniśmy poznać tytuły na listopada. Czego oczekujecie?


12. Slayaway Camp II: Netflix & Kill i Dead Cells: Netflix Edition w Netflix Games

Te tytuły w ramach katalogu Netflix Games już w przeglądach zapowiadałem. Oba mocno nawiązują do motywów Halloween, więc serwis postanowił dołączyć je do listy gier właśnie w tym okresie.

Dead Cells pojawiło się mobilnie na Nintendo Switch z pięć lat temu, a więc dawno temu. Teraz tytuł dociera też do bilblioteki gier Netflix Games. Dead Cells: Netflix Edition otrzyma wszystkie DLC, które przez te lata rozwijały pozycję. Propozycja na pewno w jakiś sposób inspirowała się Castlevanią (jeden z ostatnich dodatków ma nawet jakiś związek z tą grą). Zdaje się też, że zabawę możemy przenieść na większy ekran dzięki nowej aplikacji Netflixa, która pozwala zamienić telefon w kontroler do sterowania.

Drugą pozycją w ramach „Netflix & Thrill” na Halloweeen będzie sequel puzzlera Slayaway Camp. Wersja Netflix & Kill będzie oczywiście bazować na poprzedniku, ale powinno obejąć dodatki z Butcher’s Cut – Deluxe Edition (tak rozumiem wersję netflixową). Rozgrywka polega na rozwiązywaniu zagadek w lekkim izometrycznym ujęciu (skośny widok). Obie wymienione pozycje to część planów mających dostarczyć w całym 2023 roku ok. 40 gier. Serwis gier Netflixa jest w cenie abonamentu VOD, więc nie wymaga dodatkowych opłat. Lista gier jest dostępna na urządzenia iOS i Android i prawdopodobnie powinna działać z apką przekształcającą telefon w kontroler do grania na TV (casting).


13. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023