mobilne granie 119 super mario wonder
Zobacz też: Mobilne granie #119 – Super Mariu Bros Wonder (foto: Nintendo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGna Nintendo Switch zadebiutował Super Mario Bros. Wonder (sprawdziłem nowy platformer 2D)
  • w listopadzie premiera WarioWare: Move It!
  • NanoPlay to kolejna PC-konsolka zmierzająca na rynek (niedługo zbiórka w crowdfundingu)
  • AYA Neo Flip DS to kolejna wariacja handhelda ze składanym ekranem
  • Mortal Kombat: Onslaught na iOS i Androida
  • Emdoor planuje PC-konsolkę z Meteor Lake
  • Crossword Jam+ w Apple Arcade
  • więcej gier na podstawie seriali w Netflix Games
  • F-ZERO 99 (Nintendo Switch Online) zyskało 15 tras z oryginalnej gry (pierwsze z serii)
  • Analogue potwierdza aktualizację OS 2.0 dla przenośnego Pocketa jeszcze w 2023
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Super Mario Bors. Wonder (premiera tygodnia)

W zeszły piątek na Nintendo Switch zadebiutował Super Mario Bros. Wonder, czyli nowa edycja dwuwymiarowej serii najpopularniejszego platformera w historii gier. Dzień po premierze mogłem osobiście sprawdzić, co nowego zaproponowano w najnowszej odsłonie „Mariana”. Nie ma tu miejsca na pełną recenzję, a przeszedłem też jeszcze zbyt mało poziomów, ale da się już coś o tytule powiedzieć. Po pierwsze, widać nową stylistykę wizualną, która wyciąga maksa z prawie siedmioletniej konsolki.

Już w pierwszych levelach zapoznajemy się z nowymi mechanizmami gry (m.in. przemianą w słonia). Jest ich naprawdę sporo. Są stosunkowo łatwe do przyswojenia. Dodają nowe elementy i rozwijają zabawę w ograniczonej przecież przestrzeni 2D. Nintendo umiejętnie wprowadziło ulepszenia mieszając je z klasycznymi ruchami. Poziomy pokonamy w nowy sposób, zbierzemy nowe power-upy, ale wciąż z typowym dla serii zbieractwem monetek. Nie zabrakło opcji multiplayer (moje pierwsze wrażenia odnoszą się do zabawy w trybie dla czterech graczy).

Załączam też najnowszy materiał video promujący premierę Super Mario Bros. Wonder. Tytuł wyceniono na ok. 250 zł. W najbliższych dniach i tygodniach zobaczymy, jakie rekordy uda się grze pobić. Jestem przekonany, że kilka padnie. Wystarczy na koniec nadmienić, że nowe Mario otrzymało bardzo dobre oceny od gamingowych portali.


2. WarioWare: Move It! (zapowiedź tygodnia)

Jeden hit debiutuje, kolejny tuż za rogiem. Nintendo ma tak szeroki plan wydawniczy, że praktycznie w sposób stały i kontrolowany może stymulować sprzedaż konsol. Nintendo Switch ma już swój wiek, ale wyczuwam, że jeszcze przez długi czas będzie cieszyło się popytem (i zapewne wyprzedzi na liście wszechczasów PS2). Na początku listopada swoją premierę ma WarioWare: Move It! (następca WarioWare: Smooth Moves na Wii). To zbiór zabawnych mini gierek z przeciwnikiem Mario, czyli Wario. Króciutkie konkurencje dla wielu graczy oraz szansa kooperacji to trzon całej koncepcji uwzględniającej w ruchu Joy-Cony. Kto grał we wcześniejsze wersje serii, ten na pewno kojarzy, ile śmiechu jest przy tej konkretnej pozycji 🙂


3. NanoPlay – kolejna PC-konsolka z Ryzen Z1 Extreme

Już w zeszłym roku wskazywałem, że segment PC-konsolek będzie rósł. Wciąż nie do końca jestem przekonany co do optymalnego formatu tego typu gadżetów, ale dopiero się kształtuje, więc jego ostateczną wersję dopiero poznamy. W tej chwili producenci wkraczają ze swoimi wariacjami, których główny trzon jest zbliżony. Kolejnym przykładem jest NanoPlay, które niebawem rozpocznie crowdfundingową zbiórkę. Handheld ma rywalizować ze Steam Deckiem, ROG Ally, czy Legionem Go. Na Kickstarterze ma startować od 499$, więc we wczesnej fazie kampanii może być okazją.

NanoPlay Kickstarter

Wiadomo już, jakie sprzęt będzie miał specyfikacje. Mają być konkurencyjne do wymienionych wyżej urządzeń (ten sam układ obliczeniowy co w modelu ASUSa i Lenovo):

  • dotykowy ekran IPS LCD 7″ (1920 x 1080), 165Hz, 100% sRGB i DC-P3
  • chip: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 rdzeni Zen 4 CPU i 12 RDNA 3 dla GPU)
  • pamięć: 16GB RAM (LPDDR5x-8533) i 512 GB do 4 TB PCIe 5.0 NVMe i M.2 2280 SSD
  • porty: 2x USB4 (40 Gbps), 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C (20 Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (10 Gbps), audio jack 3.5 mm i slot na karty microSD (rozszerzanie pamięci)
  • bateria 48 Wh z ładowarką 65W
  • głośniczki stereo z Dolby Atmos
  • chłodzenie klasy PC (czyli aktywne)
  • komplet przycisków, joyów i triggerów
  • łączność: Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3
  • hybrydowa konstrukcja – czyli 2 w 1 (handheld i opcja gry klawiaturą BT
  • system Windows 11

Znalezione na Kickstarterze


4. AYA Neo Flip DS (jak Nintendo DS)

mobilne granie 120 aya neo flip DS
AYA Neo Flip DS (foto: Arthur Zhang na Weibo)

AYA nie zwalnia tempa, co powtarzam już od kilkunastu miesięcy. Chińskie producent przenośnych konsolek cały czas wprowadza nowe odmiany swoich gadżetów. Arthur Zhang na swoim kanale Weibo (chiński portal społecznościowy) potwierdził, że nadchodzi kolejna propozycja. Tym razem wariacja Neo Flip DS, w której zamiast klawiaturki będzie drugi wyświetlacz – konstrukcja a’la Nintendo DS. Wersja z QWERTY ma nosić nazwę KB.

W obu odmianach góra ma wyświetlacz 7″ (120Hz), chip AMD Ryzen 7 7840U i grafikę Radeon 780M oraz ten sam zestaw przycisków do gry. W DS jest wspomniany drugi ekranik, ale do czego posłuży? Czyżby do emulacji gier na Nintendo DS? Może będzie to po prostu touchpad do wygodniejszej obsługi dodatkowych aplikacji? Zbyt wielu gier PC korzystających z takich rozwiązań nie ma. Za pewien czas zobaczymy, co planuje AYA.

źródło: Arthur Zhang (Weibo)


5. Mortal Kombat: Onslaught na iOS i Androida

Kolejna odsłona Mortal Kombat zmierza na mobile. Onslought trafiło właśnie do sklepików na iOS i Androida. Tytuł jest rodzajem spin-offu serii, więc będzie się różnić od pozostałych bijatyk MK. Fanów serii muszę jednak rozczarować. Najnowsza propozycja na smartfony i tablety znacznie różni się od pierwowzoru (aktualnie najnowsza część do reboot w postaci Mortal Kombat 1). Na przenośne ekrany otrzymamy połączenie RPG ze elementami strategicznymi. W grze dostępnych będzie 50 postaci (przez lata seria oferowała naprawdę sporo bohaterów), których zdobędziemy losowo. Twórcy przygotowali tryb fabularny oraz rozgrywkę z innymi. Całość w typowym dla dzisiejszych czasów modelu freemium.


6. Emdoor z PC-konsolką z Meteor Lake-H

Powtórzę się, ale trzeba – przybywa PC-konsolek. Ten segment zaczyna przyciągać graczy, a to tylko zachęca kolejne marki do budowania własnych gadżetów do odpalania gier budowanych z myślą o komputerach stacjonarnych. Emdoor to chiński producent przeróżnych urządzeń (m.in. tabletów) pokazał na Hong Kong Electronics Fair swoją koncepcję maszynki do przenośnej zabawy.


8-calowa maszynka ma pracować na niewydanym jeszcze układzie Intel Meteor Lake-H (14 gen) z grafiką (zintegrowaną) Intel Arc 5. To ciekawostka, bo Intel jeszcze nie promuje nowego chipsetu. Ma on działać w przedziale 20-35W i z nową architekturą, która, jak się zapowiada, sprawdzi się też w mobilnych urządzeniach. Ten zestaw miałby rywalizować z chipami AMD Ryzen 7 7840U i Ryzen Z1 Extreme. Niestety, Emdoor przekazuje, że przy maksymalnych ustawieniach ich sprzęt będzie działać tylko przez niecałą godzinkę.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry to w EM-GP080MTL (chyba nazwa robocza) spodziewane są:

  • ekran LCD 8″ (1920 x 1200), 16:10 z 350 nitami jasności
  • chip: Intel Meteor Lake-H (14 gen) z grafiką (zintegrowaną) Intel Arc 5
  • do 32GB RAM (LPDDR5x) i slot M.2 2280 na nawet do 2 TB PCIe Gen 4×4
  • porty: USB4 (ładowanie, transfer i wyjście video), USB 2.0 Type-A, audio 3.5 mm, microSD
  • aktywne chłodzenie z wentylacją
  • głośniczki stereo
  • komplet przycisków z analogami i podświetleniem RGB
  • system Windows 11

7. NYXI Wizard Spice Orange Style Wireless Joy-pad

Konstrukcja Nintendo Switch była naprawdę pomysłowa. Japoński producent wpadł na pomysł zdejmowanych kontrolerów ruchu, które służą również jako mini padziki (czy to do zabawy w multi przy ekraniku konsolki, czy większym panelu TV). Koncepcja służy też producentom akcesoriów, którzy mogą budować własne odmiany urządzeń. NYXI Wizard Spice Orange Style Wireless Joy-pad to świetny przykład takiego. Ma stylistykę pada do GameCube’a (a przypomnę, że w gry z tej konsoli również można odpalić na Switchu w abonamencie Online) i opcję rozłączania połówek (przypominanych do handhelda jak Joy-Cony).

Producent wyceniło gadżet na 70$. W tej cenie oferuje komplet przycisków (w tym mechaniczne triggery), ich podświetlenie, a nawet wymianę. Jest bezprzewodowe podłączenie, wibracje, 6-osiowe żyroskopy, a także mapowanie przycisków.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 22 pozycje. To kolejny tak duży zastrzyk tytułów, który ma miejsce już od ładnych kilku tygodni. Spora część tej listy to gry z Xboxa (od niedawna Microsoft oferuje się w GFN). Część katalogu to nowości.

  • Wizard With a Gun (nowość na Steam)
  • Alaskan Road Truckers (nowość na Steam)
  • Hellboy: Web of Wyrd (nowość na Steam)
  • AirportSim (nowość na Steam)
  • Eternal Threads (nowość na Epic Games Store)
  • Hot Wheels Unleashed 2 – Turbocharged (nowość na Steam)
  • Laika Aged Through Blood (nowość na Steam)
  • Battle Chasers: Nightwar (Xbox, Microsoft Store)
  • Black Skylands (Xbox, Microsoft Store)
  • Blair Witch (Xbox, Microsoft Store)
  • Chicory: A Colorful Tale (Xbox w PC Game Pass)
  • Dead by Daylight (Xbox w PC Game Pass)
  • Dune: Spice Wars (Xbox w PC Game Pass)
  • Everspace 2 (Xbox w PC Game Pass)
  • EXAPUNKS (Xbox w PC Game Pass)
  • Gungrave G.O.R.E (Xbox w PC Game Pass)
  • Railway Empire 2 (Xbox w PC Game Pass)
  • Techtonica (Xbox w PC Game Pass)
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge (Xbox w PC Game Pass)
  • Torchlight III (Xbox w Game Pass)
  • Trine 5: A Clockwork Conspiracy (Epic Games Store)
  • Vampire Survivors (Xbox w PC Game Pass)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). W dalszej części października będą to (Cities: Skylines II niestety tylko na PC):

  • Like A Dragon: Ishin!
  • F1 Manager 2023
  • Dead Spac
  • Frog Detective: The Entire Mystery
  • Mineko’s Night Market
  • Headbangers: Rhythm Royale
  • Jusant


10. Crossword Jam+ w Apple Arcade

Apple Arcade to w większości zestaw casualowych gierek. Czasem pojawi się coś hitowego, ale generalnie baza gier jest tu skupiona wokół graczy okazjonalnych (pierwotna koncepcja obejmowała strategię indie, ale to padło już dawno temu). W zeszły piątek do serwisu dołączyła krzyżówka Crossword Jam+. Zainteresuje głównie odbiorców dobrze posługujących się językami obcymi. Słowa układamy tu z kilku dostępnych liter.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie (październik) w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis w Game Catalog/Katalog Gier zyska:

  • Gotham Knights
  • Alien Isolation
  • Disco Elysium – The Final Cut
  • Outlast II
  • The Dark Pictures Anthology: House of Ashes
  • Dead Island Definitve Edition


12. Netflix Games (zapowiedź gier na podstawie seriali)

Netflix buduje swój gamingowy katalog z pomysłem. Powoli, ale sukcesywnie i zgodnie ze strategią, którą z czasem nieco modyfikuje. Amerykański gigant od VOD rozpoczął od gier mobilnych, a powoli wchodzi z nimi na ekrany telewizorów (dzięki apce przerabiającej smartfon w kontroler). Serwis obiecywał, że będzie stawiać na łączenie tytułów z katalogiem swoich seriali. Część z proponowanych gier nawiązuje do popularnych filmów i serii, ale jest ich jeszcze mało. Wkrótce ich przybędzie. Wall Street Journal przekazuje, że niebawem pojawią się gry na postawie Wednesday czy koreańskiego Squid Game.

Obecnie Netflix Games proponuje już ponad 70 gier a do końca roku ma być ich jeszcze więcej (obiecano w 2023 kilkadziesiąt nowych pozycji). Sporo z nich to indie, ale są też tytuły schematyczne. Ostatnio Netflix Stories: Live is Blind bazuje na reality show, które zaadaptowano w format gry (tekstowej). Akurat nie tego typu gier oczekują gracze, ale serwis musi też je dywersyfikować.


13. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023