mobilne granie 121 xreal air 2
Zobacz też: Mobilne granie #121 – Air 2 Pro (foto: Xreal)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGdebiutuje WarioWare: Move It! (Nintendo Switch)
  • słuchawki Sony Pulse Elite na mikołajki
  • Resident Evil Village na iOS i iPadOS
  • Google pozwoli w tym roku głosować na mobilną grę roku (ruszyło Users’ Choice Awards 20023)
  • ostatni Booster Course Pass Wave 6 dla Mario kart 8 Deluxe na Nintendo Switch (paczka tras)
  • Adreno 750 w Snapdragonie 8 Gen 3 for Galaxy otrzyma aż 1GHz (podkręcony rdzeń)
  • smartfony iQOO 12 otrzymają chip Q1 dedykowany celom gamingowym
  • w Nintendo Switch Online trzy kolejne klasyki (z GameBota i SNES)
  • Wizard of Legend na iOS i Androida
  • ASUS z updatem dla konsolki ROG Ally
  • Coromon – RPG a’la Pokemon na iOS i Androida
  • nowości w Apple Arcade (listopad i grudzień)
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. WarioWare: Move It! (premiera tygodnia)

Nintendo ma tak szeroki plan wydawniczy, że praktycznie w sposób stały i kontrolowany może stymulować sprzedaż konsol samymi grami ze swojej stajni. Nintendo Switch ma już swój wiek, ale wyczuwam, że jeszcze przez długi czas będzie cieszyło się popytem (i zapewne wyprzedzi na liście wszechczasów PS2). Na początku listopada swoją premierę miało WarioWare: Move It! (następca WarioWare: Smooth Moves na Wii). To zbiór zabawnych mini gierek z przeciwnikiem Mario, czyli Wario. Króciutkie konkurencje dla wielu graczy oraz szansa kooperacji to trzon całej koncepcji uwzględniającej w ruchu Joy-Cony. Kto grał we wcześniejsze wersje serii, ten na pewno kojarzy, ile śmiechu jest przy tej konkretnej pozycji 🙂


2. Słuchawki Sony Pulse Elite na początku grudnia

O tych słuchawkach już na blogu pisałem przy okazji pierwszych zapowiedzi nowego handhelda od Sony – konsolki Play Station Portal do zdalnej gry na PS5. Japoński producent obiecywał, że przenośny gadżet będzie wyposażony w port audio jack 3.5 mm, ale żyjemy dziś w erze bezprzewodowej łączności, więc proponuje też adekwatne słuchawki. Pulse Elite i Pulse Explore to dwa modele oferujące dźwięk odpowiednio w formacie True Wireless Stereo i modelu wokółusznym. Te pierwsze (TWS) zadebiutują szybciej, bo już 6 grudnia. Na wokółuszne trzeba będzie poczekać do lutego. Niestety nie wszędzie będzie łatwa dostępność. Sony zapowiada premierę dla USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Belgii, Luksemburga, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Japonii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Zapene to rynki, na których dostępny będzie Portal.

Portal nie oferuje Bluetooth (strategia własnego standardu w stylu Apple), więc w ruchu jest Play Station Link. To technologia bezprzewodowej łączności, dzięki której nie ma wyraźnych opóźnień synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Oba nowe modele słuchawek będą zatem dostarczały audio w sposób należyty. W przypadku gamingu jest zresztą niezbędny. Cenowo będzie drogawo, bo za TWS proponowane jest 150€, a za większe modele – 220€. Słuchawki otrzymają też swój adapter USB do konsoli PS5, ale i PC. Premiera pewnie na jesieni, gdy planowane jest wydanie Portalu. Szkoda, że wciąż nie podano dokładniejszych specyfikacji. W tej chwili nie podano jeszcze pełnych specyfikacji, ale wygląda na to, że Bluetooth do ewentualnego wykorzystania słuchawek np. ze smartfonem będzie dostępny.


3. Resident Evil Village na iOS i iPadOS

Smartfony i tablety dysponują już naprawdę niezłą mocą. Mam na myśli flagowe jednostki. W związku z tym i gry na mobilne platformy zaczynają nawiązywać do tytułów z konsol i PC. Na iOS i iPad OS zmierza Resident Evil Village. Ma wykorzystać potencjał najnowszych iPhone’ów 15 Pro, które wyposażono w najnowszy układ A17 Pro (czytam, że przez konstrukcję telefonu nieco się przegrzewający). 30 października na telefonach i iPadach (Pro i Air z minimum chipem M1) dostępna jest mobilna odsłona gry z 2021 roku.

W tej części Resident Evil akcja ma się toczyć w Europie, gdzie (jak zwykle zresztą) zmierzymy się z zombie i potworami. Ethan Winters to główny bohater tytułu. Poszukuje córki, która została porwana w jednej z wiosek. Capcom wycenił grę na 40$ (zaś DLC na 20$). Przypomnę jeszcze, że to nie jedyne RE na mobajl. Wydawca zapowiedział też Resident Evil 4 Remake, ale jeszcze nie sprecyzował daty premiery.


4. Głosujcie na najlepsze gry z Play Store!

Pod koniec roku Google i Apple lubią przedstawić najlepsze tytuły, które można było pobrać z ich sklepików z mobilnymi aplikacjami. Nie inaczej jest i w 2023. Tym razem jednak Google zachęca nas do głosowania na zaproponowane propozycje. Zwykle selekcjonuje propozycje, ale nie zawsze odzwierciedlają one popularność wśród graczy. W tym roku Users’ Choice Awards for the year uwzględni najbardziej lubianą grę roku (i analogicznie też aplikację, ale tutaj skupiam się na gamingu).

Na Androida nominowano:

  • Street Fighter Duel (bijatyka w wydaniu RPG)
  • Mighty DOOM (strzelanka w izometrycznym rzucie)
  • The Lord of the Rings: Heroes ( strategiczne RPG w uniwersum Śródziemia)
  • Monopoly Go!  (nowa odsłona klasycznej planszówki)
  • Viking Rise (strategia w świecie wikingów)
  • Aether Gazer (jRPG anime)
  • Farlight 84 (futurystyczna odmiana Battle Royale)
  • Honkai: Star Rail (od twórców Genshin Impact – pewnie wygra…)
  • Cat Snack Bar: Cat Food Tycoon (symulator kociej kawiarni)
  • Arena Breakout  (taktyczny FPS)

Jak zagłosować? Chyba się nie da… przynajmniej w naszym kraju. U mnie wejście na plebiscyt pokazuje błąd. Czyżby liczyło się wyłącznie zdanie użytkowników USA? Sprawdzajcie, może to chwilowe problemy. Głosy można oddawać do 14 listopada.


5. Ostatnie trasy dla Mario Kart 8 Deluxe

Kilkanaście miesięcy temu Nintendo ogłosiło, że Mario Kart 8 Deluxe otrzyma zestaw aż 48 tras w ramach specjalnego dodatku Booster Course Pass lub dostępu do droższego pakietu Online Expansion Pack. Podzieliło je na sześć zestawów, które dostarczało mniej więcej co kwartał. Właśnie ogłoszono ostatnią taką aktualizację. Wave 6, jak sama nazwa wskazuje, to szósta paczka z dodatkami. Nintendo zaproponowało w niej osiem tras i czterech kierowców. Jak prezentuje się to w konkretach?

Już 9 listopada w Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch otrzymamy update z poniższymi mapami:

  • Bowser Castle 3 (ze SNES),
  • Daisy Circuit (z Wii),
  • DK Mountain (z GameCube),
  • Madrid Drive (Mario Kart Tour na smartfony),
  • Piranha Plant Cove (Mario Kart Tour) na smartfony,
  • Rainbow Road (z Wii)
  • Rome Avanti (Mario Kart Tour na smartfony)
  • Rosalina’s Ice World (z 3DS).

Do tego dojdą jeszcze kierowcy: Funky Kong, Diddy Kong, Peachette oraz Pauline. Podsumowując. W Mario Kart 8 Deluxe z dodatkową paczką dostępnych jest aż 80 tras oraz 50 postaci.


6. Adreno 750 w Snapdragonie 8 Gen 3 for Galaxy z 1 GHz

Snapdragona 8 Gen 3 w przeglądzie mobile gamingu już przedstawiałem. Ma potencjał i spore możliwości, m.in. dopracowany Ray Tracing oraz jeszcze więcej mocy. Rok temu Qualcomm wszedł we współpracę z Samsungiem oferując podkręcony wariant flagowego układu. Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy miał wyższe taktowanie, a więc i lepsze właściwości. W tym roku ma być podobnie. Już wiadomo, że spory zastrzyk mocy zyska GPU. Rdzeń Adreno 750 w Snapdragonie 8 Gen 3 for Galaxy ma otrzymać aż 1 GHz. Dla porównania, Adreno 740 było wyposażone w 719 MHz. To skok aż o 28%.


Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy ma, podobnie jak w poprzedniej generacji, być oferowany we flagowej serii Galaxy S24 (zadebiutuje w styczniu) oraz składanych Galaxy Z Fold 6 i Z Flip 6. Tych rewelacji jeszcze nie potwierdzono, ale są całkiem prawdopodobne. Tak przynajmniej twierdzi Ice Universe, który dość często ma racje w swoich przeciekach. Przypomnę tu jeszcze, że w tym roku Galaxy S24 powróci do podziału na Snapdragony i Exynosy. Tylko w Galaxy S23 wszystkie telefony otrzymały Snapdragona 8 Gen 2 (nawet te europejskie).


7. iQOO 12 będzie miał gamingowy chip

mobilna fotografia 98 iqoo 12
iQOO 12 i 12 Pro (foto: vivo)

O serii iQOO 12 już w ostatnim tygodniu pisałem. Zarówno w przeglądach mobilnej fotografii, jak i nadchodzących smartfonowych premierach. 7 listopada vivo przedstawi dwa Androidy, które mają posiadać ciekawy zestaw fotograficzny, szybkie ładowanie, ale i sporo mocy. Vivo zapowiada, że telefon otrzyma też dedykowany gamingowy chip. Q1 ma wesprze Snapdragona 8 Gen 3 w wariancie Pro (nie wiadomo jeszcze, czy w bazowcu też).

Seria iQOO powstawała z myślą o grach, więc producent powraca do korzeni. W tej chwili nie sprecyzowano, do czego będzie konkretnie służył Q1, ale w innych gamingowych smartfonach przeważnie wspomaga przy drobniejszych zadaniach (żeby odciążyć procesor główny). Bardzo prawdopodobne jest, że pomoże wyświetlanie obrazu ( “super image resolution” i “ultra-high refresh rate”). iQOO 12 mają też posiadać cztery strefy chłodzenia. Szkoda, że ani vivo ani iQOO nie są dostępne w Polsce. Chińska marka wyszła niedawno z naszego rynku.


8. Trzy kolejne gry dla Switch Online

Wrócę jeszcze do Switcha, bo Nintendo znów wzbogaciło katalog Online, gdzie jest dostęp (płatny) do klasyków na poprzednie konsole japońskiej marki. W minionym tygodniu do bazy dodano jedną grę na Game Boya (Castlevania Legends) i dwie na na SNES (DEVIL WORLD i The Mysterious Murasame Castle).


9. Wizard of Legend na iOS i Androida

Prawie w każdym zestawieniu nowości mobilnych pojawia się jakiś tytuł, który kilka lat temu debiutował na PC i/lub konsolach. Smartfony i tablety zyskują gry tworzone z myślą o innych platformach. Te mobilne też mają swoich fanów, więc twórcy i wydawcy starają się dotrzeć i do tych odbiorców. Wizard of Legend to kolejny przykład takiej pozycji. Miała swoją premierę na komputerach i konsolach w 2018 roku. Teraz pojawi się na iOS oraz Androidach. Gra jest połączeniem dungeon crawler i roguelike w retro stylistyce. Przemierzamy lochy (generowane proceduralnie) i mierzymy się z przeciwnikami przy pomocy zestawu czarów. Te poznajemy z czasem. W edycji na telefony system sterowania jest nieco uproszczony i przystosowany do dotykowych paneli. W razie czego widzę też wsparcie dla kontrolerów na Bluetooth. Cena gry to ok. 40 zł.


10. Update softu dla ASUS ROG Ally

ASUS przygotował większą aktualizację dla konsolki ROG Ally. Sprzęt świeży, więc update’y dopiero w drodze. Ten ostatni usprawni maszynkę o wsparcie dla AMD HYPR-RX, czyli funkcji, która łączy kilka najnowszych rozwiązań producenta – Radeon Boost, Anti-Lag+ i Radeon Super Resolution. BIOS z numerem 331 uruchomi też tryb obrazu w 1600 x 900, czyli najbardziej optymalnej w odbiorze rozdzielczości. Poprawiono też stabilność systemu i kilka błędów (m.in. dla EA SPORTS FC 24, Resident Evil Village).

Czytaj więcej o: ASUS ROG Ally


11. Coromon – RPG a’la Pokemon na iOS i Androida

Pokemon dokonał kiedyś prawdziwej rewolucji. Przez dekady przechodził ewolucję, a niektóre serie próbowały kopiować projekt Nintendo. Mało której się udało, ale było kilka interesujących (dla fanów gatunku) propozycji. Coromon to RPG, który spróbuje nawiązać do chwil świetności klasycznej odmiany Pokemonów. Na iOS i Androidach miłośnicy gier retro będą mogli zanurzyć się w nostalgii lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia, kiedy to Poki królowały na ośmiobitowych GameBoyach. Tytuł będzie korzystał z cech tamtego okresu zarówno w oprawie graficznej, jak i mechanice rozgrywki. W bazie Coromon znajdziemy 120 gatunków stworków (oczywiście do wytrenowania), system turowych walk, tryb fabularny oraz rozgrywkę multiplayer. Premiera jutro, tj. 8 listopada. Twórcy życzą sobie za grę ponad 90 zł.


12. ONEXGPU, czyli kompaktowa grafika

One Netbook możecie kojarzyć z PC-konsolek ONEXPLAYER, o których wielokrotnie w przeglądach pisałem. Firma przygotowała kompaktową kartę graficzną na USB4, która podniesie jakość zabawy na handheldach w trybie desktopowym. Brzmi to niedorzecznie i profanuje ideę przenośnego grania, ale tak rozwija się segment maszynek tej kategorii. ONEXGPU pozwoli na podłączenie nie tylko przenośnej konsoli, ale i laptopa lub większego PC. Ma bazować na AMD Radeon RX 7600M XT GPU. Jeśli podejście wydaje się wam znajome to dlatego, że GPD (bezpośredni rywal) już proponował coś w tym stylu. GPD G1 wyceniono na niecałe 700$.


Oba urządzenia oferują 40 Gbps przez port USB4 (GPD ma jeszcze Oculink z 63 Gbps). Do dyspozycji 32 jednostki RDNA 3, 32 MB cache i 8 GB GDDR6. One Netbook nie zaproponował jeszcze ceny, ani daty premiery (czy dokładniejszych specyfikacji). Dock ma dwa wyjścia video, cztery USB-A i Ethernet. Oczywiście w zestawie ładowarka.


13. MediaTek Dimensity 9300

W poprzednim przeglądzie (tym zresztą też) podkreślałem wyjątkowe dla mobilnego gamingu właściwości nowego Snapdragona z najwyższej półki. Qualcomm dopieścił możliwości flagowego układu, ale i MediaTek szykował odpowiedź. Właśnie ją przedstawił. Dimensity 9300 to bezpośredni rywal Snapdragona 8 Gen 3. Dysponuje równie efektownymi parametrami. Smartfony pracujące na obu tych chipsetach powinny zadowolić graczy. Będą oferować swoje usługi w chińskich Androidach. Jako pierwszy z tego układu skorzysta vivo X100.


Co ciekawego otrzymamy w telefonach z Dimensity 9300? Wybrałem najważniejsze specyfikacje:

  • trzecia generacja produkcji TSMC w litografii 4nm+
  • rdzeń główny Cotex-X4 core z zegarem 3.25GHz (architektura Armv9
  • do tego 3x Cortex-X4 (2.85GHz) i 4x Cortex-A720 (2.0GHz) – też Armv9
  • nawet o 40% lepsza wydajność (w szczycie) względem 9200 (do tego o 33% oszczędniej)
  • dwunastordzeniowe Immortalis-G720 MC13 GPU ze wsparciem Ray Tracingu
  • nawet o 46% lepsza wydajność graficzna względem 9200 (i o 40% oszczędniej)
  • wsparcie LPDDR5T RAM (9600Mbps), UFS 4.0 i Multi-Circular Queue (MCQ)
  • wsparcie ekranów WQHD w 180Hz
  • modem R16 5G z 4CC-CA Sub-6GHz oraz 8CC-CA mmWave

Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

14. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA planuje w listopadzie dodać do chmurowego katalogu aż 50 pozycji. W samym tylko pierwszym tygodniu miesiąca dojdzie 11 tytułów.. Spora część tej listy to gry z Xboxa (od niedawna Microsoft oferuje się w GFN). Część katalogu to nowości.

  • Headbangers: Rhythm Royale (nowość na Steam, Xbox w PC Game Pass)
  • Jusant (nowość na Steam, Xbox w PC Game Pass)
  • RoboCop: Rogue City (nowość na Steam)
  • The Talos Principle 2 (nowość na Steam)
  • StrangerZ (nowość na Steam)
  • Curse of the Dead Gods (Xbox w Microsoft Store)
  • Daymare 1994: Sandcastle (Steam)
  • ENDLESS Dungeon (Steam)
  • F1 Manager 2023 (Xbox w PC Game Pass)
  • Heretic’s Fork (Steam)
  • HOT WHEELS UNLEASHED 2 – Turbocharged (Epic Games Store)
  • Kingdoms Reborn (Steam)
  • Q.U.B.E. 2 (Epic Games Store)
  • Soulstice (Epic Games Store)
  • Virtex Stadium (Free)

15. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Tym razem oczywiście na listopad (+ trzy pierwsze z listy na koniec października).

  • Headbangers: Rhythm Royale
  • Jusant
  • Wartales
  • Thirsty Suitors
  • Football Manager 2024 Console
  • Dungeons 4 (9 listopada)
  • Like A Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name (9 listopada)
  • Wild Hearts (9 listopada)
  • Spirittea (13 listopada)
  • Coral Island (14 listopada)

16. Nowości w Apple Arcade

Apple stara się odświeżać katalog serwisu Arcade regularnymi, aczkolwiek oszczędnymi aktualizacjami. Przeważnie po cztery gry na miesiąc (z cotygodniowymi premierami). Amerykańska spółka przedstawiła plany na oba ostatnie miesiące tego roku. W każdym z updatem w tradycyjnym (opisanym zdanie wyżej) schemacie. W listopadzie pogramy w Football Manager 2024 Touch, Downwell+, Knotwords+ i Delicious – Miracle of Life+. W grudniu na liście pojawią się: Sonic Dream Team, Disney Dreamlight Valley Arcade Edition, Puzzle & Dragons Story oraz Turmoil+.


17. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023