Mobilne granie 113 PlayStation Portal
Zobacz też: Mobilne granie #125 – PlayStation Portal (foto: Sony)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGkolejna pula Analogue Pocket zmierza narynek (adaptery do cartrige’ów wciąż z opóźnieniami)
  • Apple ogłosiło gry roku w ramach App Store Awards 2023 (na iPhone’y, iPady i w Apple Arcade)
  • mobilne gry 2023 roku w Google Play Store
  • aplikacja Xbox na PC zyskała tryb Compact (specjalnie dla przenośnych PC-konsolek)
  • Batman: Arkham Trilogy na Nintendo Switch
  • Titan Quest: Ultimate Edition na iOS i Android
  • ZPG A1 Unicorn to ciekawa retro konsolka
  • NucDeck to PC-handheld DIY (Do It Yourself)
  • Trylogia GTA trafi do Netflix Games
  • Delicious – Miracle of Life+ w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Dostawa Analogue Pocket

Analogue Pocket
Analogue Pocket

Pocket od Analogue to jedna z ciekawszych retro konsolek na rynku. Pozwala na grę z użyciem fizycznych cartów i przypomina Game Boya w edycji Pocket, ale z kolorowym, większym wyświetlaczem. Z uwagi na spore zainteresowanie i ograniczone moce produkcyjne, gadżet jest trudno dostępny. Producent zapowiedział właśnie, że zbliża się do magazynów kolejna pula handheldów. Maszynki powinny docierać do klientów. Niestety, nie wszystko pojawi się zgodnie z planami. Opóźnienia są w dostawach adapterów do cartridge’ów dla innych konsolek. Analogue Pocket Adapter pojawią się dopiero w lutym 2024 roku.

Przed świętami uda się zrealizować zamówienia związane z White Dock Limited Edition, czyli białą stacją dla Pocketa (droższą od czarnej o 30 dolarów, tj. kosztującą 130$). Przed gwiazdką pojawi się też aktualizacja Pocket OS 1.2 (ta 2.0 ma delaya). Update 1.2 uwzględni wsparcie szerszej gamy kontrolerów, rozwinięcie apki Nanoloop do muzyki, poprawki błędów oraz nowe narzędzia dla developerów (openFGPA). 2.0 to z kolei otwarcie przed twórcami dostępu do oryginalnych trybów wyświetlania obrazu np. w estetyce klasycznego Game Boya. Aktualizacja ma dotrzeć przed końcem roku.

Czytaj więcej o: Analogue Pocket


2. Mobilne gry roku w Apple App Store Awards (2023)

Apple ogłosiło zwycięzców tegorocznego App Store Awards. Jak zwykle wyróżnione są zarówno aplikacje, jak i gry na praktycznie wszystkie urządzenia amerykańskiej marki. Tutaj wybrałem wyłącznie nagrodzonych w sekcji gamingowej.

  • gra roku na iPhone’y – Honkai: Star Rail (od COGNOSPHERE PTE. LTD.) – gra taktyczna
  • gra roku na iPady – Lost in Play (od Snapbreak Games) – przygodówka w klasycznym wydaniu
  • gra roku w serwisie Apple Arcade – Hello Kitty Island Adventure (od Sunblink) – wieloosobowa gra do nawiązywania przyjaźni

3. Mobilne gry roku w Google Play (2023)

Google też podsumowało ten rok w Google Play. Sklepik dla Androidów wyróżnił najlepsze tytuły. W odróżnieniu od Apple kategorii było więcej, choć grą roku została ta sama pozycja, która spodobała się na iPhone’ach. W 2023 przybyło kilka kategorii ogółem. Najpierw trzy najważniejsze z nagród (przypomnę, że w tym roku mogliśmy głosować). Ciekawią mnie polskie wyniki. Może Google też je przedstawi?

  • najlepsza gra mobilna – Honkai: Star Rail,
  • najlepsza gra mobilna według użytkowników – MONOPOLY GO!
  • najlepsza gra mobilna na różne urządzenia (mutli-device) – OUTERPLANE – Strategy Anime

A tak prezentowały się wyniki w poszczególnych kategoriach:

  • najlepsza mobilna gra wieloosobowa – Farlight 84
  • najbardziej przystępna gra mobilna – MONOPOLY GO!
  • najlepsza niezależna gra mobilna (indie) – Vampire Survivors
  • najlepsza narracyjna gra mobilna – Honkai: Star Rail
  • najlepsza kontynuacja – Stumble Guys
  • najlepsza mobilna gra w ramach Play Pass – Magic Rampage
  • najlepsza mobilna gra na tablety – Honkai: Star Rail

4. Hitman: Blood Money na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Mobilne platformy przyjmują często starsze gry w remake’owej edycji. W takim modelu na iOS i Androida zadebiutowała gra Hitman: Blood Money. Wersja Reprisal bazuje na wydanym w 2006 roku tytule. Za przeróbkę odpowiedzialne będzie studio Feral Interactive, które specjalizuje się w przenoszeniu gier z konsol/PC na mobile. „Nowy” Hitman będzie oczywiście oferował znany z serii model „zabawy”. Wcielamy się w płatnego zabójcę i wykonujemy powierzone mu misje. Agent 47 ma eliminować członków konkurencyjnej organizacji, więc samych zawodowców. Sterowanie będzie przystosowane do dotykowych wyświetlaczy telefonów i tabletów. Część funkcji będzie zapożyczona z nowszych wersji Hitmana. Hitman: Blood Money — Reprisal jest dostępne w App Store i Google Play Store od 30 listopada (w cenie ok. 50 zł).


5. Aplikacja Xboxa z trybem Compact (dla handheldów)

Posiadacze przenośnych PC-konsolek z Windowsem na pokładzie żalą się, że system Microsoftu nie jest zoptymalizowany do współpracy z handheldami. Producenci tych gadżetów chętnie korzystają z tego systemu, ale muszą dopracowywać pewne rozwiązania własnymi launcherami lub nakładkami. Gigant z Redmond zauważa już chyba te kwestie, bo wydawał właśnie tryb Compact do aplikacji Xboxa na PC. To jeszcze nie Windows, ale ważna zmiana w podejściu do mobilnych maszynek do grania.

Tryb Compact optymalizuje wyświetlanie aplikacji, m.in. o menu zwijające się do ikonek (lepiej zarządzając ograniczoną przestrzenią mniejszych ekranów). Szkoda, że w tym wyglądzie nie widać bezpośredniego dostępu do zainstalowanych gier w sidebarze. Konieczne jest przeskoczenie do My Library (biblioteki naszych tytułów). Microsoft przekazał, że wraz z partnerami, m.in. ASUSem, pracuje nad wdrożeniem kompaktowego wyglądu jako domyślnego po uruchomieniu na ROG Ally i innych konkurencyjnych urządzeniach.


6. Update dla ROG Ally

Apropos konsolki ROG Ally od ASUSa. W ostatnim dniu listopada pojawił się nowy update dla przenośnego PC. Producent dorzucił kilka ustawień, które pomogą zmienić preferencje w konkretnych elementach urządzenia. Pojawiło się sterowanie żyroskopem, czy deaktywacja turbo dla procesora (dla wydłużenia czasu pracy baterii). W październiku zbiór aktualizacji koncentrował się na poprawkach błędów, a teraz mamy regulacje funkcjonalności. Część z nich wymaga wgrania nowego MCU v316 (udostępnionego w tym samym czasie co aktualizacja). Gracze i developerzy będą mogli ustawiać czułość żyroskopów, układy monitora, sterowanie joyem, Feedbach Hub w dziale Help Center, tryb Eco Assist (czyli wspomniany CPU Boost na niższych ustawieniach), a także opcji AMD Advanced Graphics Options dla GPU.


Oprogramowanie dla ROG Ally ma teraz ułatwiać dzielenie się zdjęciami i nagraniami na Discordzie i TikToku. ASUS poprawił też część elementów graficznych w menu. Niektóre poprawki są niezauważalne, inne istotne. Najważniejsze, że widać wsparcie w rozwoju oprogramowania. Sam jestem ciekaw, jak będzie przebiegał los PC-konsolek. W tej chwili jest na nie moda, ale widzę sporo niepotrzebnych obszarów, które idę w nieco błędnym kierunku. Na szczęście każdy segment potrzebuje kilku lat/generacji optymalizacji. Ten z handheldami na tytuł z PC ma ledwie kilkanaście miesięcy.

Czytaj więcej o: ASUS ROG Ally


7. Batman: Arkham Trilogy na Nintendo Switch

W listopadzie na Nintendo Switch zadebiutował Hogwart Legacy, a teraz na japońską platformę trafia trylogia z Batmanem w roli głównej. Mowa o kolekcji Batman: Arkham Trilogy, która pozostałe konsole i PC była już dostępna od lat. Trzy gry to Arkham Asylum i Arkham City oraz Arkham Knight. Oczywiście graficznie mogą nieco ustępować swoich mocniejszych odpowiedników, ale cieszy, że seria w pełnej trylogii dotarła też na aktualną wersję sprzętu Nintendo (dodajmy, powoli dochodzące do końca swojego cyklu). Lepiej późno niż wcale?


8. Titan Quest: Ultimate Edition na iOS i Android

Seria Titan Quest jest znana już od 2006 roku. Przez prawie dwie dekady pojawiła się w kilku odsłonach, m.in. tych mobilnych. Tytuły pojawiały się na smartfonach i tabletach. Na iOS i Androida pojawiła się nowa wersja gry. Titan Quest: Ultimate Edition – jak sama nazwa wskazuje –  wygląda na zbiór rozszerzeń, które wcześniej trafiały do serii. Kolekcja składa się w sumie z czterech DLC: Immortal Throne, Ragnarok, Atlantis i Eternal Embers. Wszystkie można było dokupować do starszego wydania tytułu. Ten Hack’n’Slash inspirował się Diablo, ale oferuje rozgrywkę w oprawie greckiej, rzymskiej i egipskiej mitologii. Generalnie „uniwersum” starożytnych legend i mitów. W App Store i Google Play grę wyceniono na ok. 110 zł.


9. ZPG A1 Unicorn to retro kieszonsolka z ekranem 1:1

Pierwsze przenośne konsolki miały kwadratowe ekrany. Potem wszystko wyewoluowało do formatu bardziej panoramicznego (od 4:3 po 16:9). Aktualnie praktycznie wszystkie urządzenia mają horyzontalnie ułożone wyświetlacze – także w segmencie retro. ZPG A1 Unicorn jest inne. Nawiązuje bardziej do klasyki i proponuje panel 1:1 w przekątnej 4″ (720 x 720). Co ciekawe, nie w pionowym wydaniu, jak Game Boye, a z przyciskami po bokach wyświetlacza. Maszynkę dopiero zapowiedziano, więc nie ma jeszcze zbyt wielu szczegółów. Te powinny wkrótce docierać, bo twórcy chcą uruchomić sprzedaż jeszcze w tym roku. Na razie mówi się o możliwości emulacji tytułów na poziomie PS2 i Nintendo DS.


10. NucDeck, czyli PC-handheld DIY (Do It Yourself)

A może spróbować zbudować własną przenośną konsolkę? Segment mobilnych maszynek ma się dobrze i to od lat, przynajmniej w gronie konkretnego odbiorcy. Ostatnie wzrosty zainteresowania różnego rodzaju handheldami sprawiły, że segment odczuwa większy napływ zainteresowanych. Szczególnie „modne” są ostatnio PC-konsolki. Niestety, ta grupa urządzeń należy do znacznie droższych od tego, co czego byliśmy przyzwyczajeni przy kieszonsolkach. NucDeck to ciekawy projekt, którego powstawanie było od pół roku dokumentowane przez Daniela McKenzie – twórcy gadżetu do przenośnego grania w tytuły z PC.

Mówimy o gadżecie DIY, czyli konstrukcji zrób to sam. NUcDeck ma oferować zabawę w gry z PC oraz customizację wnętrza. Takie elementy oferuje niewielu producentów maszynek tej klasy. Autor projektu pokaże jak zbudować sprzęt i jak go z czasem ulepszać. Chodzi np. o lepsze ekrany, pamięć itd. Całość bazuje na płycie 4×4 NUC (z kompuerka Intel NUC). Na GitHubie jest nawet spis części (jeszcze kompletowany) i repozytoria. Najwięcej roboty zostało przy sofcie. Konsolka ma 7-calowy, dotykowy wyświetlacz (1024 x 600) i drukowaną w 3D obudowę. W modelu referencyjnym wykorzystano procesor 7th-gen Intel Core i5 i 16 GB RAM. Chip raczej nie uciągnie wymagających pozycji, ale te starsze powinny zadowolić. W ogóle to najbardziej satysfakcjonujące będzie złożenie takiego gadżetu. Spokojnie możemy też wykorzystać nowsze elementy NUC, a nawet więcej pamięci operacyjnej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 15 pozycji. To kolejny tak duży zastrzyk tytułów, który ma miejsce już od ładnych kilku tygodni. Spora część tej listy to gry z Xboxa (od niedawna Microsoft oferuje się w GFN). Część katalogu to nowości. Podano też listę na cały grudzień, ale nie będę jej to zwyczajowo wklejał. Będę przedstawiał gry w kolejnych tygodniach. Dodam tylko, że łącznie będzie ich aż 65. W pierwszym tygodniu grudnia zadebiutuje seria Call of Duty (Modern Warfare 3, Modern Warfare 2 i Warzone będą pierwszymi od Activision). Jest to zapewne ruch związany z wytycznymi dla Microsoftu, których musiał się podjąć przy przejmowaniu Activision. To kolejne tak mocne pozycje od MS dla serwisu Nvidia. Podano jednocześnie, że starsze CoDy też trafią do GeForce Now.

  • Last Train Home (nowość na Steam)
  • Gangs of Sherwood (nowość na Steam)
  • SteamWorld Build (nowość na Steam, Xbox and available on PC Game Pass)
  • Astrea: Six-Sided Oracles (Steam)
  • Call of Duty HQ, including Call of Duty: Modern Warfare III, Call of Duty: Modern Warfare II and Call of Duty: Warzone (Steam)
  • Galactic Civilizations IV (Steam)
  • Halls of Torment (Steam)
  • Kona II: Brume (Steam)
  • Laika: Aged Through Blood (Epic Games Store)
  • Pillars of Eternity (Xbox, available on PC Game Pass)
  • RESEARCH and DESTROY (Xbox, available on PC Game Pass)
  • Roboquest (Epic Games Store)
  • StrangerZ (Steam)

Ciekawostką jest nowa opcja synchronizacji kont GFN z Xboxem i Ubisoft+. Umożliwi zabawę chmurową w gry z obu tych platform (i PC Game Pass – o ile są na liście wspieranej przez GeForce Now). Na sam koniec fajne info! Alan Wake 2 też trafi za pewien czas do GFN. Akurat przechodzę grę i korzystam z użyczonego sprzętu (za 20k zł…). To bardzo wymagający tytuł, idealny pod chmurę. Dla wielu graczy streaming to jedyna szansa na kontakt z Alanem. BTW: przez kilka ostatnich tygodni odświeżałem pierwszego Alana oraz dodatek American Nightmare.


12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Chciałbym teraz połączyć podpunkt z GFN z usługami Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli chmurowym dostępem do gier, m.in. na urządzeniach mobilnych). Nvidia i Microsoft szykują fajną ofertę! Seris GeForce Now chce dostarczyć PC Game Pass za darmo. Trzeba będzie oczywiście nabyć konkretny pakiet GFN, ale gratis będzie zacny. Potrzebne będzie wykupienie sześciomiesięcznego dostępu do pakietu Ultimate. Przez połowę tego okresu będziemy mieli szansę na dostęp do gier z biblioteki Game Pass dla PC. Kwota 539 zł niby wysoka (i wyższa od listopada), ale ile gier! Do tego chmurowo, czyli nie musimy posiadać drogiego „pieca”. Szkoda, że promka obejmuje jedynie nowych obu serwisów. Jest też limit na osobę i do wyczerpania „zapasów”. Poniżej wrzucam jeszcze listę pozycji w Game Pass na grudzień.

  • Remnant: From the Ashes 
  • Remnant II 
  • Spirit of the North
  • SteamWorld Build 
  • Clone Drone in the Danger Zone 
  • Rise of the Tomb Raider 
  • While the Iron’s Hot 
  • World War Z: Aftermath 
  • Goat Simulator 3 (Cloud, PC, and Xbox Series X|S) – December 7
  • Tin Hearts (Cloud, Console, and PC) – December 12
  • Far Cry 6 (Cloud, Console, and PC) – December 14

13. Delicious – Miracle of Life+ w Apple Arcade

W zeszłym tygodniu zapowiadałem grudniowy hit dla Apple Arcade (Sonic Dream Team), ale dopiero co skończył się listopad, więc podam jeszcze ostatni tytuł, który amerykańska spółka zaoferowała w swoim serwisie z grami na abonament. Nie jest już tak efektowny, ale zainteresuje część casualowych graczy. Delicious – Miracle of Life+ to klon wielu restauracyjnych pozycji, w których musimy szybko i sprawnie serwować dania. Przypomnę jeszcze wszystkie pozycje na ostatni miesiąc rok. W grudniu w Apple Arcade pojawią się:

  •  Sonic Dream Team
  •  Disney Dreamlight Valley Arcade Edition
  •  Puzzle & Dragons Story
  •  Turmoil+


14. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock/DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony zapowiada zawartość Game Catalogu w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) na grudzień. Na razie trzy pozycje.

  • Lego 2K Drive | PS4, PS5
  • Powerwash Simulator | PS4, PS5
  • Sable | PS5

Po czwartym grudnia z PS Plus odpadną:  Mafia II: Definitive Edition, Dragon Ball: The Breakers oraz Aliens Fireteam Elite.


15. GTA Trilogy w Netflix Games (zapowiedź)

W GTA Trilogy grałem na PSP. Potem tytuły pojawiły się też na większych konsolach, a w wersji Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition także na nowszym platformach. 14 grudnia trylogia trafi do mobilnej platformy Netflix Game. Jeśli płacicie abonament to Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City, czy Grand Theft Auto: San Andreas będą tam dostępne w cenie serwisu. Gry powinny być też dostępne jako oddzielny pozycje w sklepikach na iOS oraz Androida (cały czas na wyłączność w ramach Netflixa). Wszystkie trzy zmieniły serię, bo wprowadziły GTA w trójwymiar, a potem stale rozszerzały mapy. Przypomnę, że 6 grudnia premierowy zwiastun najnowszego GTA VI. Rockstart obiecuje coś wielkiego.


16. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023