mobilne granie 135 ayaneo flip DS
Zobacz też: Mobilne granie #135 – Ayaneo Flip DS (foto: ayaneo.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGTecno Mobile pokaże na MWC własną PC-konsolkę
  • Reuters: powstaje Elden Ring Mobile
  • Orange Pi Neo to PC-konsolka z Linuxem Manjaro
  • Sony przygotowuje PlayStation Vita 2?
  • Anbernic RG566 to konsolka z Androidem
  • sprzedaż Nintendo Switch dobija do 140 mln
  • One Punch Man: World na iOS i Androida
  • Avatar: Reckoning anulowane
  • Mario vs. Donkey Kong na Nintendo Switch
  • Playdate Panic z nowymi grami na korbkę
  • marcowe nowości w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Powstaje mobilne Elden Ring?

Elden Ring przyciągnęło mnóstwo graczy (fanów świata fantasy). Aktualnie miłośnicy gry czekają na dodatek Shadow of the Erdtree, a w tle pojawia się przeciek dotyczący mobilnego wydania hitu od Bandai Namco. Uniwersum Elden Ringa może wkrótce przyjąć przenośną odsłonę tytułu. Produkcją miałby się zająć Tencent. Głowna pozycja obejmowała dotąd konsole i PC, ale w najbliższym czasie jest światełko w tunelu dla smartfonowej wersji. Reuters przekonuje, że From Software chce gry free-to-play z wewnętrznymi mikrotransakcjami (co ostatnio jest najpopularniejszym formatem wydawania gier na urządzenia mobilne). Jak już od pewnego czasu wiadomo, Tencent (od 2022 roku) ma część praw do serii, więc chce je odpowiednio wykorzystać. Oczywistym jest, że wszyscy zainteresowani przeniesieniem rozgrywki na telefony liczą na hit (od wydawcy, przez programistów, aż po graczy). Elden Ring Mobile musiałby nieco zmodyfikować mechanikę gry pod dotykowe ekrany (no i tzw. lootboxy).


2. Orange Pi Neo z Manjaro

mobilne granie 136 Orange Pi Neo
Orange Pi Neo (foto: neo.manjaro.org)

Dział PC-konsolek przyspieszył. Na targach Mobile World Congress w Barcelonie zadebiutuje model od Tecno Mobile, a wyczuwam, że expo będzie okazją do premier gadżetów innych marek. Jeszcze przed największą imprezą poświęconą mobilnym urządzeniom światło dzienne ujrzał projekt Orange Pi. Neo ma być handheldem pracującym na Manjaro, czyli linuksowym GNU. W środku specyfikacje pod gry na komputery.

Orange Pi Neo z Manjaro ma oferować:

  • ekran: 7-calowy panel 120Hz z FHD+
  • chip: AMD Ryzen 7 7840U ze zintegrowaną grafiką Radeon 780M, Jest 8x AMD Zen 4 CPU
  • do 32 GB RAM (LPDDR5-7500) i slot M.2 2280 dla PCIe NVMe
  • przyjazny przenośnemu graniu układ przycisków (jest touchpad, co oferuje niewielka grupka przedstawicieli odmian PC-konsolek, zwłaszcza tych z Linux). Oczywiście część z efektem halla i RGB
  • porty: 2x USB4 Type-C, slot na microSD, audio jack 3,5 mm
  • bateria: 50 Wh z ładowaniem 65W
  • łączność: Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3
  • aktywne chłodzenie z wiatraczkiem i podwójny system odprowadzenia ciepła
  • współpraca z Orange Pi oznacza, że powinniśmy wgrać różne systemy operacyjne (wsparcie Manjaro powinno wyróżnić gadżet na tle konkurencji) – możliwości uruchamiania gier i wydajność sprzętu powinna zależeć właśnie od wgranego softu

Orange Pi nie przedstawiło jeszcze cennika. Nie jest też znana data wydania. Wydaje się, że sprzęt będzie droższy od Steam Decka.


3. Handheld PlayStation? PS Vita 2?

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Pod koniec zeszłego roku Sony wprowadziło do sprzedaży nietypowy wariant przenośnego gadżetu do grania – PlayStation Portal. „Konsolkę”, która pozwala na grę w streamingu, ale wyłącznie lokalnym (w zasięgu sieci Wi-Fi, w której jest konsolka PS5). Jutuber Moore’s Law is Dead przekazuje, że japońska firma opracowuje następcę PS Vita.

Segment przenośnego grania wykazuje oznaki sporego ruchu w biznesie, więc coraz więcej firm myśli/buduje lub właśnie wydaje swój sprzęt do mobilnego grania. Sony najwyraźniej też widzi sens w powrocie do akcji. Nowa generacja PlayStation w takim wydaniu miałaby sens. Według rynku radziłaby sobie z pozycjami z PS4, a nawet niektórymi tytułami z PS5.

Wieści nieoficjalnie (i raczej na podstawie plotek „z własnych źródeł”), ale niewykluczone, że handheld Sony w końcu się pojawi. Ponoć opracowywany jest customowy układ z AMD pod taką właśnie platformę. Planowaną na jakiś 2026 rok. To odległa data, a przecież dział mobilnych urządzeń ewoluuje.


4. Anbernic RG566 – handheld z Androidem

Gadżety do grania na Androidzie też powstają. Anbernic zbudowało kolejny. RG566 nie będzie najtańszy. Za 185$ (175$ w przedsprzedaży) otrzymamy maszynkę z ekranem OLED i przekątnej prawie 5.5 cala z rozdzielczością FHD i procesorem Unisoc T820 (6 nm) z grafiką Mali-G57. Do tego 8 GB pamięci operacyjnej (LPDDR4x). Razem z Androidem 13 daje to przenośne urządzenie, które poradzi sobie z emulowanymi tytułami na PS2. Panel jest oczywiście dotykowy, co pozwoli wygodniej obsługiwać system operacyjny. Całość obudowana wygodną konstrukcją z kompletem przycisków, podświetleniem RGB i triggerami z efektem halla. W standardzie też motorek wibracyjny i sześcioosiowy żyroskop. Na gry i aplikacje przeznaczono 128 GB (tylko w UFS 2.2).

Warto jeszcze dopisać, że konstrukcja oferuje aktywne chłodzenie, slot na karty pamięci microSD (do 2 TB), port USB-C do ładowania i przesyłu obrazu w 1080p, port słuchawkowy 3.5 mm oraz wsparcie łączności w standardach Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0. Jak z czasem pracy? Producent zaproponował baterię 5500 mAh dającą osiem godzin działania.


5. Jak sprzedaje się Nintendo Switch?

Nintendo Switch (model OLED)
Nintendo Switch model OLED (foto: Nintendo)

Niedługo Nintendo Switch skończy siedem lat! To naprawdę już sędziwy wiek, jak na jakąkolwiek konsolę. Sprzęt chce jednak zdobyć szczyt najlepiej sprzedających się konsol w historii gier, więc sądzę, że jeszcze trochę na rynku pobędzie (bardzo możliwe, że nie skończy wraz z pojawieniem się następcy i jeszcze „natrzaska” japońskiemu gigantowi sprzedaż.

Nintendo Switch przekroczyło właśnie próg 139 milionów sprzedanych sztuk. W 2024 zamierza kontynuować nabijanie liczb (także finansowych). W okresie świątecznym poszło prawie 7 milionów Switchów (model OLED z 3.48 mln, klasyk w 2.15 mln i Lite z 1.27 mln). Nintendo podniosło nawet swoje prognozy sprzedażowe na najbliższy czas o pół miliona sztuk.

A jak sprzedawały się gry na Switcha? Jak zwykle dobrze. Wyniki podano łącznie (od daty premiery):

  • 11.96 mln – Super Mario Bros. Wonder 
  • ponad 3 mln – Super Mario RPG 
  • 20.28 mln – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
  • 60.58 mln – Mario Kart 8 Deluxe (lider Nintendo)

6. One Punch Man: World na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Już w zeszłym roku zapowiadałem nową mobilną odsłonę One Punch Man. Gra miała zadebiutować na iOS i Androida jeszcze w 2023. Pojawia się teraz. Crunchyroll stworzył tytuł w stylu sieciowym, co mocno zastanawiało fanów anime (w końcu to One Punch!). Wspólnie z innymi graczami (Hero Association) mamy pojedynkować się w misjach i rajdach typu beat’em up. Do wyboru mnóstwo postaci z telewizyjnej serii. Oczywiście naszym zadaniem będzie wspinanie się w rankingu, ale dostępne będą też misje poboczne i mini gierki. W One Punch Man: World zabraknie „likwidacji” jednym ciosem, ale inaczej się widocznie nie dało. Wątki fabularne obsadzono w pierwszym sezonie serialu. Podoba mi się opcja crossowego multiplayer między iOS, Androidem oraz Windowsem. Poszerzy to bazę graczy. W App Store i Google Play gra jest bezpłatna, ale wewnątrz znajdziemy mikropłatności.


7. Avatar: Reckoning jednak anulowane

Coś ostatnio w sekcji mobile gamingu przybywa złych wiadomości. Ta część branży gier wciąż jest w fazie kształtowania, więc developerzy muszą uwzględniać ryzyko niedopasowania oferty do trudniej definiowanego odbiorcy. Z początkiem 2022 roku studio Archosaur Games zapowiadało mobilny tytuł w uniwersum serii Avatar (którego kolejne części kinowe są w drodze). Niestety ten MMORPG na iOS i Androida finalnie nie powstanie. Z tego co pamiętam, miał zadebiutować wraz z premierą filmu Avatar: Istota wody, ale ten cel nie został osiągnięty. Nic zatem dziwnego, że pozycję w końcu anulowano. Może twórcy przemodelują projekt pod dwa kolejne filmy? Avatar: Reckoning miał pozwolić wcielić się w wojowników różnych plemion Na’Vi z Pandory, by w sieciowej strzelance walczyć z najeźdźcą.


8. Mario vs. Donkey Kong (już 16 lutego)

Na wrześniowym Nintendo Direct zapowiedziano sporo odświeżonych hitów, które zaplanowano na 2024 rok dla platformy Nintendo Switch. W ten sposób producent chce utrzymać (wciąż wysokie) zainteresowanie przenośnym gadżetem. 16 lutego na konsole japońskiego gigant pojawi się Mario vs. Donkey Kong, czyli platformer z elementami puzzlera. Grałem zarówno w pierwszą edycję na Game Boy Advance, jak i późniejszą kontynuację March of the Minis na Nintendo DS. Nowa odsłona otrzyma ulepszenia graficzne, ale nie wiem czy coś jeszcze (przydałyby się dodatkowe poziomy). Najważniejsze, że skradzione przez Donkey Konga Mini-Mario można odzyskiwać w trybie kooperacji.


9. Nowości w katalogu dla Playdate Panic

Konsolka Panic od Playdate wyróżnia się systemem sterowania. Twórcy gadżetu zaimplementowali w gadżecie korbkę, która służy do kontroli gier. Ten nietypowy format zabawy został początkowo zaoferowany w rodzaju subskrypcji i okresowo wydawanych premierach niezależnych, oryginalnych tytułów. Potem całość przekształcono w sklepik, z którego możliwy był zakup kolejnych gier. Pod koniec stycznia marka rozszerzyła zawartość katalogu o pięć tytułów. Poniżej krótka ich prezentacja:

Czytaj więcej o: Playdate Panic


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA świętuje czterolecie dodając do katalogu tylko sześć kolejnych pozycji. Na liście tylko jedna nowość, kilka gier z Xboxa oraz jedno demko, które niestety w chwili publikacji już wygasło.

  • Stormgate (demo na Steam, dostępne w dniach 5-12 lutego w trakcie Steam Next Fest)
  • The Inquisitor (nowość na Steam)
  • Aragami 2 (Xbox dla Microsoft Store)
  • art of rally (Xbox dla Microsoft Store)
  • dotAGE (Steam)
  • Tram Simulator Urban Transit (Steam)
  • The Walking Dead: The Telltale Definitive Series (Steam)

11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na luty 2024. Wymieniłem wyłącznie gry, które oferują streamingowy dostęp.

  • Train Sim World 4
  • Resident Evil 3 
  • Bloodstained: Ritual of the Night (od 14 lutego)
  • A Little To The Left (od 15 lutego)
  • PlateUp! (od 15 lutego)
  • Return to Grace (od 20 lutego)

12. Marcowe nowości w Apple Arcade

Apple podaje zwykle nowości na kolejny miesiąc pod koniec poprzedniego. Tym razem marcowe plany zdradzono już w pierwszej połowie lutego. Gigant z Cupertino proponuje trzy gry:

  • Bloons TD Battles 2+ 
  • Adventures
  •  The Battle of Polytopia+


11. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023