mobilne granie 82
Zobacz też: Mobilne granie #82

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Mamy luty 2023 roku, więc pojawia się coraz więcej podsumowań tego poprzedniego. Finbold przeanalizowało rynek gier na iOS i Androida. W 2022 roku najwięcej pobrań miał Subway Surface. Wygenerował 304 miliony instalacji. Na drugiej pozycji uplanował się Stumble Guys z 254 milionami pobrań. Ostatnie miejsce na podium przypadło platformie Roblox (208 mln). Wciąż sporą popularnością cieszy się Candy Crush Saga, która osiągnęła 138 miliony pobrań.

BTW: w Nintendo eShop znów spore promki. Sklepik dla Nintendo Switch proponuje zniżki sięgające nawet 90%. Są promocje między innymi na polskie produkcje i tytuły niezależne. Warto sprawdzić. Jest This War of Mine: Complete Edition za 7.50 zł.


1. Koniec Apex Legends Mobile i Battlefield Mobile

Zwykle w tej sekcji przedstawiam nowe konsole, gry lub akcesoria, których oczekują gracze. Tej informacji raczej się nie spodziewali. EA kończy z Apex Legends Mobile i zamyka projekt Battlefield Mobile, a więc dwóch battle royale, które (przynajmniej z nazwy) przyciągały do wieloosobowych pojedynków. Wieści bardzo zaskakujące i niespodziewane dla branży mobile gamingu. Smartfonowe edycje strzelanek nie dorównują komputerowym odpowiednikom, ale dają szansę na zabawę w mobilnym wydaniu. Electronic Arts postanowiło uśmiercić tytuł mający rywalizować z  Fortnitem, Call of Duty: Mobile czy PUBG Mobile. Serwery gry przestaną funkcjonować 1 maja 2023 roku, a więc niecałe 12 miesięcy od debiutu. Po tym dniu gry nie znajdziemy już w sklepikach App Store i Google Play.

To nie koniec złych wiadomości. EA nie będzie też kontynuować rozwoju Battlefield Mobile. Ten projekt został anulowany jeszcze przed długo oczekiwanym wydaniem.


2. Słuchawki OnePlus Buds Ace z 47 ms

OnePlus Buds Ace

7 lutego OnePlus prezentował nowości globalne i przeznaczone na rynek chiński. Szczególnie ciekawie od strony gamingu prezentują się słuchawki kierowane do klientów Państwa Środka. Wraz z OnePlus Are 2 (odpowiednik międzynarodowego OnePlus 11R) pojawiły się słuchawki TWS OnePlus Buds Ace.

Ich największą zaletą będzie niski lag. Synchronizacja przez Bluetooth 5.3 z kompatybilnymi smartfonami będzie miała opóźnienie tylko ok. 47 ms. Nie zabraknie aktywnej redukcji szumów.


3. Aktywne chłodzenie w Razer Edge

Też lubicie zaglądać do środka elektroniki bez jej rozkręcania? 🙂 Na YouTube jest pełno kanałów od osób nie bojących się otworzyć najnowsze gadżety. PBKreviews przeanalizowało wnętrze najnowszej konsoli Razer Edge – tej zoptymalizowanej pod streaming. Rozłożona na części zdradziła ciekawostkę na temat chłodzenia. Producent zdecydował się na aktywne chłodzenie (z malutkim wentylatorkiem i odpowiednio rozmieszczonymi odprowadzaniami). Przypomnę, że mówimy o rodzaju tabletu z odczepianymi kontrolerami Razer Kishi V2 Pro, Androidem 12 na pokładzie oraz preinstalowanymi serwisami oferującymi gry w chmurze: Epic Games, Xbox Cloud Gaming czy NVIDIA GeForce Now.

Na tyle nie ma żadnej kamerki, bo byłaby tu zbędnym kosztem. Ta na froncie jest na dłuższej krawędzi, bo sprzęt i tak ma być używany horyzontalnie. Kanał ocenił naprawialność Edga’a na 6.5/10. Główne zastrzeżenia to słaba dostępność części zamiennych. Trzeba jednak pamiętać, że maszynka jest dostępna od ostatniego tygodnia stycznia.

Czytaj więcej o: Razer Edge


4. LeapsterGS i LeapPad2 jako retro konsolki

LeapFrog to marka znana z przeróżnych gadżetów edukacyjnych dla młodszych odbiorców. Pamiętam, że pojawił się kiedyś i na moim blogu przy okazji jakiegoś dziecięcego tabletu. Niektóre z urządzeń można obecnie przerobić na ciekawsze gadżety. Retroleap zmodyfikowała modele LeapsterGS i LeapPad 2 i wgrało możliwości emulacyjne RetroArch. Z urządzeń zrobiły się przenośne retro konsolki. Modele pociągną tytuły z Atari, wybranych Nintendo i sporo arcade’owych pozycji. Można się nawet pokusić o uruchomienie tytułów z PlayStation.

Na GitHubie znajdziecie repozytoria. Przyda się też trochę linuxowej wiedzy. Tchniecie nowe życie w stare zabawki. Wymienione wyżej modele pochodzą z 2012 roku. W sieci używane chodzą po grosze.


5. Galaxy S23 Ultra jak gamingowy smartfon (z okładki)

mobilne granie 83 galaxy s23 ultraNa początku lutego zadebiutowała seria Galaxy S23. Jej najmocniejszym przedstawicielem jest wariant Ultra, którego parametry mogą zawstydzić niejeden gamingowy smartfon. Samsung ma tu kilka atutów i jednego asa w rękawie. Mam na myśli podkręconego Snapragona 8 Gen 2. Przygotowanego przez Qualcomm na wyłączność koreańskiej marki (przynajmniej na pewien czas, sądzę, że ok. pół roku, bo po takim okresie pojawiały się modele z plusem w nazwie).

Telefon dysonuje cechami wystarczającymi do płynnej i wygodnej gry, choć oczywiście najlepiej z jakimś adapterem z kontrolerami do wygodniejszej zabawy. Samsung posiadał takowy w sprzedaży już dekadę temu, ale nie kontynuował zbytnio inwestycji w mobile gaming. Teraz proponuje naprawdę wydajny sprzęt. Firma sama zaznacza, że to jeden z nielicznych smartfonów segmentu premium stawiający na gaming. Przy najwyższej rozdzielczości ekranu i fps nie będzie większych lagów przez naprawdę długi czas. Do tego bateria nie zużyje się specjalnie szybko większym obciążeniu bardziej wymagających produkcji. Gamingowe telefony mają często specjalnie rozmieszczone anteny, boczne „przyciski” i inne dodatki, ale są wyspecjalizowanymi jednostkami. Galaxy należy do „zwykłych” modeli.

Samsung Galaxy S23 Ultra posiada (najistotniejsze ze specyfkacji):

  • ekran: 6.8″ 2X Dynamic AMOLED 2X (1440p) z 1-120Hz, HDR10+, jasność 1750 nitów
  • technologie Vision Booster (dopasowujące wyświetlacz do warunków otoczenia)
  • chip: Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (podkręcony z 3.2 do 3.36GHz) + grafika Adreno 740 GPU (podkręcon a z 680 do 719GHz) – w tej chwili nawet gamingowe Androidy nie dysponują takim potencjałem
  • konfiguracje: 8/12 GB (LPDDR5X RAM) i 256/512 GB w UFS 4.0
  • specjalne chłodzenie z powiększoną komorą
  • audio: głośniczki stereo z Dolby Atmos
  • łączność: modem 5G, Wi-F 6e i Bluetooth 5.3

Czytaj więcej o: Galaxy S23 Ultra


6. W Europie bez voucherów dla Switch Online?

TW USA wracają vouchery ze zniżkami na gry w Switch Online dla Nintendo Switch. Nintendo oferuje nawet 100$ na gry, o ile odpowiednio je wydacie. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą w ten sposób upolować nawet najnowsze hity, ale na wykorzystanie promocji jest rok. Warunkiem jest zakup minimum dwóch gier (i chyba maks ośmiu). Strategia jest oczywista. Zachęta do dołączenia do Switch Online i zakup wielu gier na jeden raz. Opłaca się, gdy w planach był zakup kilku pozycji. Szkoda, że podobnej akcji nie ma w europejskim sklepie.


7. Myst (2021 remake) na iOS

Mam wrażenie że już kiedyś grałem w Myst na iPadzie. Sprawdziłem i zgadza się. Na mobilnych platformach tytuł był dostępny. Teraz, na zbliżające się 30-lecie wydania, Cyan Worlds zapowiedział pojawienie się tego klasycznego point-and-clicka w remake’owej edycji z 2021 na system iOS. Podrasowana gra będzie jednak wymagała minimum iPhone’a XR lub minimum iPada Air trzeciej generacji. Generalnie mowa o konieczności posiadania urządzenia z chipem A12 Bionic. Edycja Legacy kosztuje 5 dolców, natomiast remake jest trzy razy droższy. Ma jednak poprawione efekty wizualne, poszerzone audio i randomizację elementów logicznych (puzzli w zagadkach), by dać więcej zabawy weteranom tej pozycji. Pierwsza lokalizacja jest do przejścia bezpłatnie. Potem zdecydujemy czy warto zapłacić za dokończenie przygodówki. Ciekawostką jest, że gra będzie zoptymalizowana pod iPady z chipami M1 i M2, a tu znajdziemy też możliwość podłączenia klawiatury i myszy. Nie podano jeszcze konkretnej daty debiutu w App Store.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Serwis GeForce Now obchodzi trzecie urodziny. W fazę publiczną wszedł 4 lutego 2020 roku. Od tej pory regularnie odświeża katalog pozycji do gry w chmurze. Z okazji rodzin NVIDIA zapowiada 25 nowych pozycji. W lutym będzie w co grać. Ja na razie wylistuję gry na najbliższy okres:

  • Raiden IV x MIKADO remix (nowość na Steam)
  • SEASON: A letter to the future (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Spongebob SquarePants: The Cosmic Shake (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Superfuse  (nowość na Steam)
  • Deliver Us Mars (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • PERISH (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • City of Gangsters (bezpłatnie w Epic Games Store, 2-9 lutego)
  • SpellForce: Conquest of Eo (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Immortals Fenyx Rising (Steam)


9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Oba kolejne tytuły dostępne w Xbox Cloud Gaming zapowiadałem w poprzednim tygodniu, ale Microsoft przypomina o nich raz jeszcze na swoich społecznościowych kanałach.

  • Darkest Dungeon (gra cRPG w stylu dark fantasy w klimatach mrocznego średniowiecza)
  • Grid Legends (kolejna część wyścigów od Codemasters)


10. Castle Crumble w Apple Arcade

Apple zapowiada kolejne gry w ramach usługi Apple Arcade. Jak zwykle w ostatnim czasie, po jednym tytule na tydzień. W pierwszym okresie lutego serwis proponuje Castle Crumble, czyli ostrzał zamków, w którym zadaniem jest powalenie twierdzy. Trochę zręcznościowa, trochę logiczna. Poniżej też lista pozostałych gier:

  •  Castle Crumble 
  •  Riptide GP: Renegade+
  •  Farmside
  •  Lifeline+


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W ramach PS Plus Sony zapowiada pierwsze tytuły na luty 2023 (w streamingu dostępne tylko w najdroższym pakiecie):

  • Destiny 2: Beyond Light
  • Evil Dead: The Game
  • OlliOlliWorld
  • Mafia: The Definitive Edition


12. Valiant Hearts: Coming Home w Netflix Games (przypomnienie)

W Netflix Games debiutuje ciekawa przygodówka. Serwis wspólnie z Ubisoft proponuje Valiant Hearts: Coming Home, czyli kontynuację Valiant Hearts: The Great War z 2014 roku. To jeden z pierwszych tytułów tego duetu (samą współpracę ogłoszono jednak już kilka miesięcy temu). Uwagę w grze na pewno zwróci oprawa graficzna. Ma rysunkowy charakter. Przygoda odbywa się w czasach Pierwszej Wojny Światowej. Przed graczem tradycyjne rozwiązywanie zagadek, przemierzanie świata oraz wiele rozmów prowadzących w kolejne lokacje. Zapowiedziano też trochę zręcznościowych elementów (prawdopodobnie przy wybranych przeszkodach). Premiera na iOS i Androida (przez Netflix) 31 stycznia.


13. Koniec Google Stadia

mobilne granie 80 google stadia padOd 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, że umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.