mobilne granie 94 ASUS ROG Ally
Zobacz też: Mobilne granie #94

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGPowoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • w USA Apple wygrywa z Epic Games w sądzie apelacyjnym (spór z 2020 się przeciągnie)
  • ASUS ROG Ally z oficjalną datą premiery
  • AMD prezentuje układ Ryzen Z1 dla handheldów
  • Ayaneo 2S ma być bezpośrednim rywalem Steam Decka od Valve i ROG Ally od ASUSa
  • Ayaneo odświeża też plany wydawnicze dla kilku swoich nadchodzących modeli PC-konsolek
  • konsola AOKZOE A1 Pro weszła do crowdfundingu
  • jak wygląda maj na Nintendo Switch?
  • jak zwykle lista najnowszych gier w streamingu

1. ASUS ROG Ally już 11 maja (USA)

Mówiłem, że ROG Ally zadebiutuje niedługo? ASUS oficjalnie potwierdza datę premiery swojej PC-konsolki z Windows 11 na pokładzie. W USA sprzęt zadebiutuje już 11 maja i globalnie chyba też zaraz po tej dacie.

Maszynka została też odsłonięta w pełnej swojej okazałości jeśli chodzi o wnętrze. Tajwański gigant proponuje dwie odmiany handheldu do grania. Bezpośredni rywal Steam Decka ma uruchomić większość pozycji z Windowsa i pracować na układach AMC Ryzen Z1 i Z1 Extreme z RDNA 3. Sprzęt będzie droższy od urządzenia Valve, ale też wydajniejszy. Chipy mają być chłodzone podwójnym, ale cichym wiatraczkiem.

Dotykowy wyświetlacz spory, bo aż 7-calowy (IPS LCD 1080p z odświeżaniem 30-120Hz i 500 nitami jasności. Pamięć operacyjna w konfiguracjach do 16 GB (LPDDR5), a masowa do 512 GB (PCIe Gen 4 SSD) z czytnikiem kart microSD. Dźwięk stereo z Dolby Atmos, triggery z efektem Halla, analogowe joye i komplet przycisków w układzie Xboxa.


2. ROG Ally w topowej wersji za 700$

mobilne granie 94 ASUS ROG Ally

Już teraz mówi się, że ROG Ally od ASUSa będzie prawdopodobnie najmocniejszą z kieszonkowych konsolek na rynku, więc nie będzie tania. Oczy hardcore’owych graczy przyciąga specyfikacjami (jak na proponowany format), ale co z ceną? Czy gadżet będzie warty inwestycji?

Kilka źródeł w sieci podaje zbliżoną cenę za konsolę, przynajmniej w high-endowym wydaniu z AMD Z1 Extreme, 16 GB RAM i 512 GB na dane. Według nich sprzęt ma kosztować 700$, czyli o 50 dolców więcej od odpowiednika z taką samą pamięcią od Valve. Większość z nas interesuje raczej wycena modelu entry-level. Do premiery około tygodnia, więc wkrótce informacja będzie oficjalna.


3. Układ AMD Ryzen Z1 dla handheldów

No dobra, ale co będzie potrafić AMD Ryzen Z1 przygotowany specjalnie dla przenośnych konsolek? Zacznijmy od tego, że jest dowodem (pytanie czy chwilowym?) na wzrost zainteresowania produkcją mobilnych gadżetów do poważniejszej gry. Gdy ASUS zapowiadał kilka tygodni temu nowego ROGa, wspominał, że wykorzysta customowy układ AMD budowany pod PC-konsolki. Ally będzie pierwszym z modeli z Ryzenem Z1 lub Z1 Extreme.

Oba nowe chipy działają na rdzeniach Zen 4 CPU i grafice RDNA 3. Wyprzedzą zatem Zen 2 i RDNA 2 znane ze Steam Decka. Nie chcę zestawiać ROG Ally z urządzeniem Valve, bo procesory mają różne liczby związane z wątkami, pamięcią cache itd. Przykładowo, bazowy Z1 będzie miał szybsze CPU, ale grafika takie przyrostu nie odnotuje (mniej jednostek obliczeniowych, choć szybsze i nowsze). Ogólna wydajność będzie jednak odnotowana. Aerith z Decka ma 1.6 TFLOPów, a Z1/Z1 Extrem nawet 2.8/8.6 TFLOPs. Jest więcej mocy, ale mniejsze zużycie energii. Nie znam się aż tak dobrze na chipsetach, ale Z1 i Z1 Extreme pod względem energii powinny odpowiadać Ryzenom 5 7640U i 7 7840U.

Oba układy Z1 mają wspierać porty USB4, LPDDR5 i LPDDR5X, a także rozwiązania software’owe AMD: AMD Radeon Super  Resolution, Radeon Chill, Radeon Image Sharpening, czy AMD Link. Na razie tyle. Nie będę się rozpisywał na zbyt głębokie tematy. Warto jednak odnotować, że producenci chipów zaczynają nieco dokładniej budować układy dla małych komputerów specjalnie do grania. Należy spodziewać się nowy modeli znanych już w segmencie mobile gamingu firm: GPD, Ayaneo, czy One Netbook.


4. Ayaneo 2S – rywal dla Steam Decka i ROG Ally!

Teraz trochę wieści o przed sekundą wspomnianym Ayaneo. Producent w minionym tygodniu odświeżył swoje plany odnośnie kilku nadchodzących maszynek do grania. Zacznę od całkowitej nowości w tym gronie, czyli Ayaneo 2S. Twórcy wyraźnie zaznaczają, że ma to być bezpośredni rywal dla Steam Decka i ASUSa ROG Ally – prawdopodobnie dwóch maszynek, które w jakimś stopniu będą służyć za odniesienie.

Nowy sprzęt ma pracować na tym samym układzie, co ROG. Mimo podobnego wyglądu do Ayaneo2, Ayaneo 2S ma lekko zmodyfikowaną konstrukcję, np. potrójnym „orurowaniem” dla chłodzenia. Chip serii 7000 powinien dzięki temu pracować wydajniej (od obecnego 6800 w drugiej generacji). Czyli ogółem będzie szybciej, ale też z redukcją temperatury. Producent zapewnia, że lepszy procesor to także gwarancja lepszego działania czujnika palca czy ekranu. Udało się też dopracować mechanizmy triggerów, a obudowa ma być łatwiejsza do otwarcia.

Ayaneo 2S zadebiutuje w ramach crowdfundingowej zbiórki na Indiegogo pod sam koniec kwietnia (z realizacją pod koniec czerwca).


5. Ayaneo 2 i Ayaneo Geek 1S z bonusami

Spróbuję jeszcze wskazać kilka interesujących ulepszeń aktualnych modeli ze stajni Ayaneo. Warto je docenić, bo widać, że marka nie tylko dorzuca nowe wariacje urządzeń, ale wspiera też jednostki już aktualnie produkowane. Jednym modelom zaoferowano więcej, innym mniej, ale nieźle wyglądała prezentacja tego wszystkiego w zbiorczym podsumowaniu.

Zacznijmy od Ayaneo 2. Zapowiedziano program upgrade’u płyt głównych (z Ryzenów 6800U do 7000), więc chyba niebawem pojawią się informacje na temat serwisowania elektroniki. Wkrótce do sprzedaży trafi też Ayaneo Geek 1S. To coś więcej od pierwszej generacji, ale tańsze od tej drugiej. Z ekranem o mniejszej rozdzielczości 800pa, ale wciąż z procesorami Ryzen serii 7000. Geek 1S, podobnie jak Ayaneo 2, również trafi na Indiegogo w tym samym czasie.

Poinformowano także o darmowej wymianie chłodzenia i głośników w starszej generacji Ayaneo (w połowie maja Aya Neo Air). O Ayaneo Slide nie widzę zbyt wielu kolejnych wieści, czyli urządzenia ze sliderem wciąż czeka na potwierdzenie oficjalnej daty premiery. Z kolei androidowy Ayaneo Pocket Air wejdzie produkcji w lipcu. W trakcie zeszłotygodniowej prezentacji wspomniano o AYASpace 2.0, czyli softwarze do konsol Ayaneo. 


6. AYA Neo Air Plus z opcją Ryzen 7000U

Teraz ciekawy upgrade dla niedawnej kampanii z Indiegogo, w której tematem zbiórki był Ayaneo Air Plus. Tu kampania jeszcze chyba trwa, ale niezależnie od momentu rezerwacji, wszyscy klienci otrzymają update Ryzenów z 6800U do 7000U, co łącząc z powyższymi akcjami, jest chyba jakąś odpowiedzią na nowe układy AMD. W sumie konsola będzie miała do wyboru cztery konfiguracje, co nie jest takie oczywiste w segmencie przenośnych konsolek (12th-gen Intel Core i3, dwa różne Mendocino, Ryzen 7 6800U, no i teraz Ryzen 7000).


7. Maj na Nintendo Switch

Mamy początek maja, więc warto podsumować, co tego miesiąca pojawi się na Nintendo Switchach. Niewątpliwym hitem i to nie tylko samego maja, ale i całego 2023 roku będzie nowa część kultowej serii The Legend of Zelda. Reszta to raczej tło (nie wiem też co z klasycznymi tytułami debiutującymi w eShopie):

  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – 12 maja
  • Trinity Trigger – 16 maja
  • LEGO 2K Drive – 19 maja
  • Farming Simulator 23: Nintendo Switch Edition – 23 maja
  • Puzzle Bobble Everybubble! – 23 maja


8. AOKZOE A1 Pro z Ryzen 7 (crowdfunding)

Jeszcze nie koniec nowości sprzętowych. Pamiętacie już zapowiadane w moich przeglądach AOKZOE A1 Pro? 30 kwietnia wystartowała kampania na Indiegogo, w której można już zamawiać model w niższych cenach. Zależnie od wariacji będzie to od 799$ do 1099$.

AOKZOE A1 Pro to następca A1 z lata zeszłego roku. Z podobieństw wymieniłbym: ekran 8 cali (1920 x 1200 pikseli), układy AMD, a także konfiguracje z nawet 64 GB RAM. Wzmocnieniem ma być zastosowanie Ryzena 7 7840U z Radeonem 780M. To w sumie osiem rdzeni Zen 4 (CPU), 16 wątków i 12 CU dla grafiki z RDNA 3. Można rzecz, laptopowe parametry.

AOKZOE przekazuje, że bazowe CPU uzyska 3.3GHz, a w topie 5.1 GHz. Grafika zaoferuje 8.6 TOPS. Ma to być wynik efektywniejszy od Steam Decka, ale generalnie porównywalny. Obawiam jednak się trochę o czas pracy na baterii. Na szczęście to użytkownik będzie mógł dopasować ustawienia.


Poniżej jeszcze zbiorcze podsumowanie specyfikacji AOKZOE A1 Pro:

  • ekran: 8 cali (1920 x 1200) IPS LCD, 100% sRGB i 350 nitów
  • układ: AMD Ryzen 7 7840U + AMD Radeon 780M2
  • pamięć: 32 lub 64 GB LPDDR5-6400 + 512 GB/1 lub 2 TB PCIe 3.0 or PCIe 4.0 SSD
  • porty: USB4, USB 3.0 Type-A port i slot na microSD oraz stacja z HDMI, USB-C i USB-A
  • aktywne chłodzenie z wiatraczkiem i radiator z dwiema miedzianymi rurkami
  • bateria: 65Wh z ładowarką 100W GaN (pełne ładowanie w 90 min)
  • łączność: Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2
  • audio w stereo

Znalezione na Indiegogo

9. Prototypy ROG Ally (5 lat projektowania)

W tym tygodniu pełna dominacja hardware’u, więc przed kącikiem softu zakończę wątkiem związanym z ROG Ally. Okazuje się, że ASUS opracowywał PC-konsolkę przez pięć lat. Mają to potwierdzać liczne prototypy, którymi producent niedawno pochwalił się na jednym z eventów w Chinach. Sądzę, że nie musiał to być ten sam projekt, ale powiedzmy, że elektronika z czasem pewnie ewoluowała. Firma na pewno opracowywała własny sprzęt do przenośnego grania, ale jestem pewien, że pracę nad finalizacją zostały przyspieszone z powodu Steam Decka.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu dziewięć pozycji. Część z nich to nowości. Szczególnie ciekawie wygląda seria Resident Evil.

  • Shadows of Doubt (nowość na Steam)
  • Afterimage (nowość na Steam)
  • Roots of Pacha (nowość na Steam)
  • Bramble: The Mountain King (nowość na Steam)
  • The Swordsmen X: Survival (nowość na Steam)
  • Poker Club (bezpłatnie na Epic Games Store)
  • Resident Evil 2 (Steam)
  • Resident Evil 3 (Steam)
  • Resident Evil 7 Biohazard (Steam)


11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Rozpoczął się nowy miesiąc, a Microsoft nie rozpoczął demonstracji zapowiedzi na maj. Na razie przypomina o tytułach dla Xbox Game Pass (w streamingu w ramach Xbox Cloud Gaming). Jeszcze w kwietniu mogliśmy wypróbować Blazeblue Cross Tag Battle (Special Edition) i The Last Case of Benedict Box.


12. Grand Mountain Adventure+ w Apple Arcade

W końcu jakaś ciekawsza pozycja w bibliotece Apple Arcade. Grand Mountain Adventure+ nie jest może nowością (świadczy o tym plus w nazwie), ale to zawsze jakaś odmiana od gierek dla dzieciaków. Zręcznościówka ma dość wysoki rzut, więc narciarzami i snowboardzistami kierujemy z widokiem na spory obszar stoku/góry. Zjazdy są zarówno kurortowe, jak i dzikie. Jest sporo wyzwań, ale też losowych przejazdów. Grunt to dobrze opanować mechanikę sterowania.


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Są już pierwsze majowe zapowiedzi. Drugiego maja (do szóstego czerwca) PS Plus (jeśli w opcji Premium to ze streamingiem) serwis otrzyma:

  • GRID Legends | PS4, PS5
  • Chivalry 2 | PS4, PS5
  • Descenders | PS4


14. Nowości w Netflix Games: Laya’s Horizon i Mighty Quest Rogue Palace

Coraz bardziej podoba mi się strategia wydawnicza tytułów w ramach Netflix Games. Platforma robi coś, czego brakuje w Apple Arcade. Oferuje znacznie ciekawsze produkcje, a nie proste gierki dla casuali. Pozycje na Androida i iOS w netflixowym abonamencie są po prostu bardziej interesujące. Do bazy dołączają dwie gry: Mighty Quest Rogue Palace od Ubisoftu oraz Laya’s Horizon od Snowman.

Pierwsza z gier przypomina Hades. To hack’n’slash z roguelite w oprawie fantasy uniwersum Mighty Quest. Główny bohater ratuje królestwo w umyśle uśpionego władcy. Przygoda obejmuje 15 części labiryntu, w których do pokonania są oczywiście potwory.

Laya’s Horizon (od 2 maja) to z kolei tytuł od twórców Alto’s Odyssey i Alto’s Adventure. Nowa gra również będzie exclusivem, ale już nie w obrębie samego iOS (jak dwa pierwsze na starcie), ale w ramach Netflixa (iOS i Android). Produkcja jest znacznie bardziej rozbudowana od wcześniejszych hitów studia. Mechanika, postacie oraz same wizualizacje są na wyższym poziomie. Widać postęp. Wciąż głównym motywem jest ruch i przemierzanie świata, ale już w bardziej rozbudowanej formie.


15. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: najlepsze handheldy (2023)