smart home tygodnia 29 Xiaomi Mijia Cooking Robot
Zobacz też: smart home tygodnia #29

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Matter Launch Event w Amsterdamie (start platformy)

Obiecano, że tej jesieni ruszy platforma Matter i tak się dzieje. Co prawda z chyba dwoma opóźnieniami, ale lepiej późno niż wcale. Tym bardziej, że mówiono o potrzebie dopracowania pewnych rozwiązań, aby cały standard pracował od początku jak należy. W Amsterdamie odbył się Matter Launch Event, na którym oficjalnie startuje projekt uspójniający i ułatwiający budowanie inteligentnych sieci w ramach smart domów.

Przypomnę, bo wielokrotnie wątek na blogu poruszałem, że projekt ma na celu przyspieszenie rozwoju segmentu smart home typu plug-and-play, a więc integracji modułów komunikujących się ze sobą bez potrzeby angażowania animatorów i specjalistów. Matter łączy wielkie marki, ich ekosystemy i rozwiązania, by rozszerzyć ogólne możliwości rynku.


3. Amazon z 17 urządzeniami pod Matter

Amazon Echo Show 10 obrotowy ekran do wideopołączeńNajbliższe tygodnie to będzie zmasowany atak treści na temat integracji i kompatybilności smart urządzeń z wyżej wymienioną platformą Matter. Amazon ogłosił (jako jeden z ważniejszych członków platformy) przedstawił aktualizację obecnego portfolio urządzeń, które zaczną działać ze standardem od grudnia tego roku. Aż 17 modeli, m.in. serii Echo, będzie korzystać z dobrodziejstw nowego podejścia. Przez ustawienia i konfigurację z Androida jeszcze w tym roku, natomiast iOS (i Thread) dopiero w przyszłym roku (ale wczesnym). Amazon uwzględnił całkiem stare modele swojej oferty. Poniżej lista, która w 2023 może się jeszcze rozszerzyć. To dobra wiadomość, bo nie zmusi do wymiany elektroniki na nową. Amazon pozwoli np. na wykorzystanie Alexy w obrębie SmartThings od Samsunga, czy kontroli sieci Thread.

Inna ciekawa informacja to certyfikowanie w ramach „Works with Alexa”, które będzie teraz proponowało wsparcie Matter. Amazon obiecuje, że urządzenia już działające z platformą nie będą chyba musiały przechodzić procesu certyfikowania drugi raz.

  • Echo (3 i 4 generacja)
  • Echo Dot (3, 4 i 5  generacja, również z modelem z zegarem)
  • Echo Plus (2 generacji)
  • Echo Studio
  • Echo Show 5 (1 i 2 generacja)
  • Echo Show 8 (1 i 2 generacja)
  • Echo Show 10 (3 generacja)
  • Echo Flex
  • Echo Input

4. Nanoleaf z oświetleniem pod Matter

Nanoleaf zwiastowało, że będzie pośród marek, które znajdą się na liście pierwszych producentów współpracujących z Matter. Firma wykorzystała imprezę w Amsterdamie do ogłoszenia nowych modeli smart oświetlenia, które będą wspierać nową platformę. Będa to żarówki A19, GU10, BR30 oraz węże LED z linii Essentials. Wszystkie oferują 16 milionów kolorów oraz opcję doboru temperatury. To w zasadzie pierwszy światełka, które współdziałają z Matter przez Thread. Oznacza to, że bezproblemowo wybierzemy sobie asystenta głosowego, którym obsłużymy oświetlenie (Siri, Alexa lub Asystent Google dzięki właściwościom Multi-Admin). Najlepszą informacją będzie tu możliwość budowania rutyn i automatyzacji z innymi urządzeniami zintegrowanymi z Matter. Widełki cennika Nanoleaf obejmują kwoty 20-100$, ale dostępność określono dopiero na początek 2023 roku. Na styczniowych CES 2023 producent obiecuje prezentacje kolejnych produktów ze wsparciem dla Matter.


5. IFTTT z widgetem dla iOS 16

Kiedyś z IFTTT korzystałem regularnie. Potem sporo funkcji weszło za paywalla i nie specjalnie opłacało się za te dodatki płacić. Wciąż jednak usługi kanałów łączących różne urządzenia na zasadzie wyzwalaczy mają sens i bardzo dużo różnych możliwości. If This Then That odświeżyło funkcję Delay, dodało wsparcie dla iOS Shortcut i przygotowało widget dla iOS 16 z poziomu którego można obsługiwać aplety IFTTT na ekranie blokady iPhone’a. Korzystacie z serwisu? Macie jakieś swoje własne, indywidualnie przygotowane akcje? To takie uproszczone programowanie w smart home.


6. Arlo Pro 5S i Arlo Home Security System

Arlo ma nową kamerkę do monitoringu wnętrza. Arlo Pro 5S 2K – jak sama nazwa wskazuje – nagrywa video w jakości połowy Ultra HD z HDR. Urządzenie ma też wbudowane doświetlenie, syrenę alarmową i sporo rozwiązań poprzedniego Pro. Nie jest to tani rejestrator, bo wyceniony na 250$, ale łączy się z nowym Arlo Home Security System. Oferuje połączenie z wykorzystaniem SecureLink, czyli daje działanie nawet w momencie odpięcia zasilania, czy Internetu. Model Pro 5S 2K ma działać o 30% dłużej od Arlo Pro 4 i posiadać tryb oszczędzania energii, by wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Poniżej inne ważne specyfikacje kamerki:

  • 160-stopniowe pole widzenia
  • kolorowy tryb nocny
  • dwustronna wymiana audio (komunikacja)
  • wsparcie Wi-Fi 2.4 i 5 GHz
  • nagrywanie obrazu w jakości 2K z HDR
  • wbudowana syrena alarmowa
  • Arlo Home Security System (z hubem i czujnikami)
  • wsparcie Matter (w planach)


7. Eve zapowiada Matter

Eve (niegdyś bardziej zależne od Elgato) również ogłosiło współpracę z Matter. Już wcześniej zapowiadało integrację z platformą, ale teraz są konkrety. 12 grudnia ruszy aktualizacja firmware’u dla urządzeń Eve Energy, Eve Door & Window oraz Eve Motion, czyli trzech pierwszych inteligentnych modułów. Chyba wciąż głównie w ramach ekosystemu iOS, ale z tego co pamiętam, Android też jest w planach. Eve ma zamiar wyjść z ograniczeń, które samo sobie zresztą nałożyło. Było znane z głębszą integracją z systemami Apple.


8. Mycroft Mark II – smart ekran

Nie wszyscy jeszcze kojarzą możliwości smart ekranów, ale powoli ten dział urządzeń dla inteligentnego domu zaczyna interesować miłośników inteligentnych wnętrz. Oprócz sterowania akcjami przez asystenta głosowego taki panel służy też do kontroli domu z poziomu dotykowego wyświetlacza. Obecnie w sprzedaży królują Nest Huby od Google i Echo Show od Amazona. Są jednak alternatywy. Mycroft Mark II to mały smart display (4.3 cala przekątnej i stereo 5W), który skupi się dbaniu o naszą prywatność.

Wielu klientów Echo i Nestów obawia się nieco o swoje bezpieczeństwo, więc konkurencyjny model chcący uchronić nasze dane przed ewentualnymi atakami to zawsze warta uwagi propozycja. Producent proponuje kamerkę 5 mpx do video połączeń, reakcje na komendy i dotykową obsługę, ale z zapewnieniem ochrony. Na pokładzie system typu open-source i opcja działania offline (dla wybranych funkcji). Jest fizyczna blokada kamerki i mikrofonów. Mark II był przedstawiony w crowdfundingu na początku 2018 roku, a więc prawie pięć lata temu. Wysyłka drugiej generacji (o pierwszej pisałem kiedyś na blogu) ma nastąpić w styczniu 2023. Cena: 499$ (drożej od modeli Google i Amazona, ale bez przekazywania danych tym gigantom).


8. Furbulous Cat Litter Box – smart kuweta (crowdfunding)

Wiecie jakich projektów jest obecnie najwięcej w crowdfundingowych kampaniach? Smart kuwet 😅 Trafiłem na kolejną. Furbulous Cat Litter Box to oczywiście niemal pełna automatyka w obsłudze naszego kocura. Opróżnia żwirek z nieczystości, pakuje do woreczka i dba o higiene oraz zapach. Urządzenie ma siedem różnych czujników, które przy okazji oceniają wagę czworonoga. Nawyki kota można oceniać z poziomu smartfona, bo oczywiście jest też apka. Na telefon powinny trafiać powiadomienia z przypomnieniami o opróżnieniu worka.

  • Cena w crowdfundingu: od 404$ (-51% z finalnej kwoty)
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: automatykę przy brudnych sprawach i względną kompaktowość
  • Znalezione na: Indiegogo


 

9. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+