smart home tygodnia 37 Withings U-Scan
Zobacz też: smart home tygodnia #37

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Lenovo Project Chronos – „Kinect” dla domu [CES 2023]

Targi CES już się skończyły, ale nadal docierają do mnie wieści na temat ciekawych rozwiązań i inteligentnych urządzeń dla współczesnego domu. Lenovo w Las Vegas przedstawiło Project Chronos – kontrolera gestów do mieszkania, ale nie skupiającego się na grach, a innych czynnościach. Kojarzycie Kinecta od Microsoftu? To coś zbliżonego, ale z nieco odmiennym przeznaczeniem. System rozpoznawania ruchu ma integrować się z metawersum i aplikacjami bez gogli i czujników wearables.

Pomysł bardzo dobry, ale ciężki w realizacji. Wystarczy spojrzeć na dział gamingu. Nawet tutaj rozwiązania oparte na wykrywaniu ruchu nie mają łatwo. Chyba tylko Nintendo Wii udało się odnotować większy sukces. Switch kontynuuje podejście z mniejszymi Joy-Conami, ale bez większej rewolucji. Kinect i Move (PlayStation) radzą sobie średnio, a era VR z kontrolerami ruchu dopiero się rozpoczyna. Czy „Virtual Freedom” od Lenovo w postaci przenoszenia naszej osoby do wirtualnego świata przez śledzenie ruchu coś zmieni? Czy to może tylko zwykły proof-of-concept? Ja bym widział tutaj szansę dla sterowania urządzeniami RTV/AGD i smart wyposażeniem.


3. Moen Smart Sprinkler Controller – do ogrodu [CES 2023]

Moen Smart Sprinkler Controller
Czujnik gleby systemu Moen Smart Sprinkler Controller (foto: Moen)

Firmę Moen kojarzę z inteligentnych baterii (kuchnia i łazienka). Chyba nawet marka przewinęła się z kilka razy przez mój blog przy okazji integracji kranów i pryszniców z asystentem głosowym. Na tegorocznych CES producent pokazał inteligentny kontroler do systemów nawadniających/zraszających zieleń w ogrodzie. Moen Smart Sprinkler Controller przystosowano do współpracy z trawnikiem. Urządzenie ma automatyzować podlewanie i oszczędzać wodę. Wspólnie z czujnikami gleby rozmieszczonymi na zewnątrz cały zestaw ma zredukować zużycie nawet o 30%. Instalacja modułu z systemem zraszaczy ma nie zająć więcej niż pół godziny. Oczywiście jest też współpraca z ekosystemem rozwiązań marki Moen.

Aktualna oferta marki obejmuje naprawdę sporo elementów kontrolujących wodę w niemal całym budynku. Nie wiem jednak, jak całość radzi sobie z europejskimi standardami. Kontroler nie jest tani, ale nie jest też specjalnie drogi. Startuje od 180$ za model z ośmioma strefami. Pojedynczy sensor do ogrodu to 70$. Opłaca się głównie przy regularnym podlewaniu, czyli większego ogrodu.


4. Halo SleepSure Monitor dla bobasa [CES 2023]

wearables tygodnia halo sleepsure monitorPrzyzwyczailiśmy się już do wearables. Na rynku jest nawet całkiem bogata oferta różnych zegarków i trackerów dla dzieciaków. Są też niszowe czujniki dla noworodków. Na moim blogu opisywałem produkty marki Owlet, a teraz coś konkurencyjnego od Halo. Firma pokazała w Las Vegas swój monitor aktywności/zdrowia dla bobasa. Przyjazny nóżce moduł zbierze odczyty z pracy serca, temperaturę skóry, czy ogólną ruchliwość maluszka.

Do tego algorytmy oceniające sen dziecka, czyli jedną z ważniejszych czynności w trakcie pierwszych tygodni rozwoju dzidziusia. Urządzenie na podstawie danych historycznych będzie w stanie podpowiedzieć o najlepszych warunkach do spania. Wszystko z aplikacją na smartfon i natychmiastowymi powiadomieniami na telefon rodzica. System działa też w wózku, czy samochodowym foteliku. W apce można ograniczyć wybrane analizy, co ma zagwarantować opiekunom poczucie większej kontroli nad prywatnością. Najbardziej wartościowe będą oceny trendów, które będą w stanie pomóc w śledzeniu stanu zdrowia. Cena: 250$.


5. Ella – dziecięcy smart wózek [CES 2023]

Kiedyś czytałem (i chyba nawet pisałem na blogu) o dziecięcym wózku ze wspomaganiem. Ella od Glückskind (z niem. „szczęśliwe dziecko” – ale startup jest kanadyjski) nie będzie zatem pierwszym tego typu wynalazkiem, ale chyba spróbuje być Teslą wśród tradycyjnych wózków. Wciąż będzie wymagał pchania, ale asysta w stylu elektrycznych rowerów może być dla rodziców pomocna. Inteligentną funkcją ma być tryb „Hand-Free”, ale stosowałbym go tylko w pewnych miejscach. W końcu wieziemy własnego potomka. Projekt otrzymał na CES wyróżnienie Innovation Award. Wynalazek ma coś wspólnego z autonomicznymi robotami sprzątającymi. Został wyposażony w czujniki otoczenia, więc potrafi samodzielnie omijać przeszkody. Podoba mi się opcja „Rock-My-Baby”, czyli samodzielne kołysanie (na przemian przód/tył). Aha, jest oczywiście do tego apka na smartfon.


6. Smart kosiarka EcoFlow Blade [CES 2023]

EcoFlow to firma specjalizująca się w stacjach energii. Na CES przywiozła kilka nowości, m.in. przenośny klimatyzator, czy awaryjne zasilanie dla domu. Najciekawiej wyglądał jednak robot do koszenia trawników. EcoFlow Blade to inteligentna kosiarka, ale i zamiatarka do liści. Autonomiczny model korzysta z wirtualnych granic, by optymalnie dobrać trasę do trawnika. Oczywiście z detekcją i omijaniem przeszkód. Propozycja wyróżnia się na tle konkurencji swoją konstrukcją. Wygląda na znacznie poradniejszą w trudniejszym terenie, szczególnie tym nierównym. Ciekawe, jak skutecznie radzi sobie z ogarnianiem liści.


7. Nowości Aqara i wsparcie Matter [CES 2023]

Aqara też było obecne na targach CES. Na expo przywiozło kilka nowych smart urządzeń: nowy video-domofon, inteligentny zamek do drzwi, węża LEDowego, czy czujniki ruchu. Zapowiedziano też wsparcie dla standardu Matter. W listopadzie producent uruchomił wsparcie HomeKit w kontrolerze Cube T1 Pro, a teraz ma kilka nowych „zabawek” dla sieci Apple, m.in. wspomniany dzwonek Video Doorbell G4 (z trybem szyfrowanego monitoringu Apple HomeKit Secure Video i wyświetlaniem obrazu na smart ekranach Amazona i Nest Hubach), czy zamkiem Smart Lock U100 (to współpraca z Home Key, czyli wirtualnych kluczy w Apple Wallet). LED Strip T1 i czujniki Presence Sensor FP2 działają też z Alexą i Asystentem Google. Jeśli chodzi o platformę Matter to podejrzewam, że wystartuje jeszcze w tym kwartale.

Cennik nowości nie jest jeszcze znany, ale cały kwartet powinien zadebiutować na Starym Kontynencie w przeciągu kilku najbliższych tygodni.


8. Uvera Aurora – dla świeżej żywności [crowdfunding i CES 2023]

Teraz coś z crowdfudingu. Na Indiegogo natrafiłem na bardzo oryginalny sprzęt AGD do kuchni. Aurora od startupu Uvera to maszyna do żywności, której zadaniem jest przedłużenie jej jakości i świeżości. Urządzenie współpracuje ze specjalnymi pojemnikami, w których umieszczamy owoce, warzywa, mięso, czy ryby, by przeszły odpowiednie „zabezpieczenie” zanim ostatecznie trafią do lodówki. W komplecie jest aplikacja i współpraca z Asystentem Google. Temu drugiemu podpowiadamy, co umieściliśmy w pojemniczku, by automatycznie dobrał odpowiednie ustawienia.

W ciągu 30 sekund maszynka zdezynfekuje żywność światłem UV-C i odessie powietrze, by przedłużyć termin ważności zawartości. W tym samym czasie zmierzona zostanie waga składników. Według twórców tak hermetycznie zachowana żywność wytrzyma od 25 do 218% dłużej od tradycyjnie przechowywanej (zależnie od rodzaju). Apka ma przypominać o terminach spożycia. W crowdfundingu ceny Aurory startują od 639$ (w tym sześć pojemników różnych wielkości). Finalnie będzie oczywiście drożej – 989$. Jeśli zbiórka funduszy się powiedzie to projekt trafi do pierwszych fundatorów w lipcu.

Znalezione na: Indiegogo


9. Roomby nas podglądają?

smart home tygodnia 25 roomba combo j7 plusiRobot nie miał dobrej końcówki zeszłego roku. Testerzy Roomby zauważyli, że ich prywatne zdjęcia (z sensorów autonomicznych robotów) trafiły do sieci. Użytkownicy nowych funkcji godzili się na przetwarzanie ich danych, ale chyba nie sądzili, że uczenie się algorytmów będzie związane z wyciekami ich wizerunku. To niestety potwierdzenie, że jakiekolwiek kamerki w naszych domach to ryzyko obserwacji, nawet w intymnych sytuacjach.

W przypadku Roomby chodziło wyłącznie o testowe jednostki w specjalnym trybie, ale mleko się już rozlało i teraz każdy może mieć odczucie, że odkurzacz lub mop z aparatem do skanowania wnętrza może być potencjalnym intruzem (lub urządzeniem, do którego można się włamać, by podglądać korzystających z elektroniki). Uczenie maszynowe na pewno korzysta na każdym materiale, by sprzęt funkcjonował dokładniej przy omijaniu i rozpoznawaniu przeszkód, ale co z ciekawskimi oczami pracowników firmy? Rzecznik prasowy iRobot tłumaczy się jak może, ale z tych obrazków na Facebooku ciężko się wytłumaczyć. Co za wstyd…


10. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+