smart home 70 Dolby Atmos FlexConnect
Zobacz też: smart home tygodnia #70 – Dolby Atmos (foto: dolby.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. W tym przeglądzie mnóstwo informacji z targów IFA w Berlinie, które miały miejsce na początku września.

 • Dyson wprowadza do Polski robota 360 Vis Nav
 • Sonos z upgradem mobilnego głośnika Move
 • Samsung z największym Terrace 4K na zewnątrz (85″)
 • jest też największy 8K QN900C Neo QLED TV o przekątnej 98″
 • Roborock zaczyna produkcję smart pralko-suszarek (Zeo One), pokazał też nowe roboty sprzątające: Q5 Pro i Q8 Max (oba ze stacjami)
 • są nowe Roomby Combo j5+ i i5+ (z trybem mopa)
 • głośniki JBL Authentics oferują Alexą i Asystenta Google w jednocześnie
 • Philip rozszerza linię Hue o kamerkę Secure Cam i czujniki Secure Contact Sensor
 • Sennheiser Ambeo Soundbar Mini jest mały, ale z efektami 3D audio
 • Aqara Ceiling Light T1M to lampa sufitowa z pierścieniem do powiadomień
 • SwitchBot S10 to pierwszy robot podłączany do kanalizacji
 • Eve Play doda smart funkcje do starych głośników
 • Ecovacs Airbot Z2 to robot-oczyszczacz
 • Yale pokazało nowości na 2024 rok
 • Tado Heat Pump Connector to sterownik do pomp ciepła
 • Samsung ma 57-calowy, zakrzywiony monitor dla graczy (serii Odyssey Neo G9)

1. Dyson 360 Vis Nav – polska premiera robota

Zacznę od nowego odkurzacza marki Dyson. Byłem dzisiaj na polskiej prezentacji drugiej generacji robota sprzątającego brytyjskiej marki. Marki, która (jak zawsze powtarzam) nie idzie na kompromisy. Nowy Dyson 360 Vis Nav to high-endowy, topowy wariant autonomicznego odkurzacza naszpikowanego przeróżnymi technologiami. Nie sposób tutaj o wszystkich napisać, bo sama prezentacja wybranych funkcji trwała godzinę, ale postaram się przedstawić najważniejsze specyfikacje.

Zacznę od ceny, bo ona też wiele mówi o sprzęcie. Robot Dysona został wyceniony na niecałe 7000 zł, a nie posiada stacji opróżniającej czy mopa. Na tej półce cenowej możecie się zatem spodziewać konkretów.

 • moc aż 110000 RPM (poprzednik 78000 RPM)
 • najdłuższa szczotka na rynku
 • „naganiacz” boczny zbierający brudy w narożnikach
 • podświetlenie od spodu (z laserowym wskaźnikiem brudu)
 • filtracja na poziomi 99.99% cząstek (nawet do 0.1 mikrona)
 • system nawigacja i z kamerką 360 stopni
 • podświetlenie widoku wieloma diodami LED (skuteczniejsze poruszanie się)
 • SLAM (Simultaneous Localization and Mapping)
 • aplikacja z budowaniem map i stref mieszkania
 • aż 26 sensorów otoczenia

Więcej mam nadzieję napisać już po dłuższym kontakcie z robotem. Miałem sporo czasu i fajne warunki do zapoznania się 360 Vis Nav w trakcie konferencji w warszawskim Koneserze, ale domowe otoczenie to zawsze odpowiednie miejsce do właściwych testów. Kolor tylko fioletowy, czyli najlepszy 🙂

Wyróżniam za: bezkompromisowe podejście do robota sprzątającego (top-of-the-range)


2. Sonos Move 2 (zyskał stereo i 24h pracy)

O nowym przenośnym smart głośniku Sonosa mówi się już od ładnych kilkunastu tygodni. O wieściach na jego temat pisałem na blogu zresztą ze dwa razy (z przecieków). Po czterech latach firma odświeża w końcu model Move. Druga jego generacja zyska dłuższy czas pracy oraz możliwości gry w stereo. Upgrade baterii jest znaczny. Producent wydłużył działanie urządzenia z 10 do aż 24 godzin! Sonos Move 2 to mobilny głośnik, więc ta cecha powinna być podkreślana. 24h czasu pracy to adekwatna propozycja. Świetną wiadomością jest też wymienialność baterii.

Nowy model nie potrzebuje do ładowania specjalnej stacji (choć Wireless Charging Base nadal będzie w pomocy). Teraz wystarczy port USB-C. A że jest to dzisiejszy standard dla wielu mobilnych gadżetów to akumulator Sonosa będzie można wykorzystać także jako bank energii dla naszych przenośnych urządzeń.

Jeśli chodzi o wspomniane już stereo to uzyskano je dzięki przeprojektowaniu wnętrza. Podobnie jak Sonos Roam, Sonos Move 2 może korzystać z Bluetooth i Wi-Fi jednocześnie. Multi-room można zbudować przy wykorzystaniu AirPlay 2. Do dyspozycji jest asystent Sonosa oraz Alexa. Na ten moment nie widzę nic o Asystencie Google. Wbudowane Auto TruePlay automatycznie skalibruje możliwości dźwiękowe do pomieszczenia, w którym się znajduje. Sonos wycenił Move 2 na 449$.

Wyróżniam za: znaczne wydłużenie czasu pracy i odtwarzanie w stereo


3. Samsung z 85-calowym TV na zewnętrz

Zanim przejdę do urządzeń pokazanych na targach w Berlinie jeszcze kilka „newsików” sprzed startu imprezy. O tym telewizorze miałem pisać już w poprzednim przeglądzie, ale nie starczyło miejsca. W tym z racji IFA podpunktów przybyło, ale nie chcę odkładać informacji na kolejny tydzień. Samsung rozszerzył ofertę outdoorowej serii telewizorów Terrace 4K o aż 85-calową jednostkę. Linię przedstawiono w 2020 roku i najwyraźniej zaciekawiła klientów – tych, którzy szukają TV do ogrodu.

Samsung Terrace 85
Samsung Terrace 85″ (foto: samsung.com)

Terrace TV ma teraz w swojej rodzinie trzy przekątne: 65, 75 i 85″. Wszystkie kosztowne. Zostały wycenione odpowiednio na 10 000, 12 000 i aż 20 000 dolarów. Jak się pewnie domyślacie, to propozycje do luksusowych posiadłości. Dlaczego „nieco” większy model jest aż o tyle droższy od poprzedników? Oprócz wielkości samego panelu znaczenie ma też technologia jego produkcji. Dwa poprzednie telewizory oferują ekrany QLED, natomiast ten najnowszy – Neo QLED. Mini-LEDy podświetlą lepiej poszczególne obszary obrazu, a to lepiej odwzoruje przekaz. 1500 nitów jasności szczytowej ma pozwolić na czytelny odbiór obrazu.

Terrace TV działają na systemie Tizen OS, oferują bezprzewodową łączność, automatyczny upscaling treści do 4K, redukcję szumów, poprawę detali, odświeżanie 120Hz oraz Samsung Gaming Hub. To ostatnie pozwoli na grę w chmurze pod chmurką. Samsungowi udało się też poprawić szczelność elektroniki (z IP55 do IP56). Jest też wytrzymałość na mocniejsze słońce (do 40 °C).

Wyróżniam za: powiększanie wyświetlaczy w outdoorowym wydaniu


4. Nowości Roborock na targach IFA

OK, pora na IFA, gdzie znaczną część wystawy objęły urządzenia RTV i AGD. Oczywiście w wielu przypadkach z inteligentnymi funkcjami. Roborock przedstawił szeroką ofertę nowych urządzeń. Firma zaczynała od pogryzania iRobota, a teraz proponuje sprzęt z szerszego segmentu rozwiązań dla domu. Chińska marka ma nowe generacje robotów sprzątających i odkurzaczy, ale i pralko-suszarkę!

Roborock Zeo One to pralko/suszarka z systemem eliminacji bakterii, redukcją sierści zwierząt pozostających na ubraniach oraz algorytmami AI wspierających proces suszenia (oraz czujnikami do unikania zniszczeń – na co narzeka się najczęściej w pralkach z funkcją suszenia). Oczywiście z modułem Wi-Fi, czyli sterowaniem z poziomu aplikacji mobilnej. W Chinach sprzęt ma kosztować ok. 1000$.

Roborock Q5 Pro to smart robot sprzątający z segmentu entry-level. Model oferuje system szczotek DuoRoller Brush (znany z high-endowego S8 Ultra Pro) i moc ssania na poziomie 5500 Pa. Jest też nawigacja z LiDAR (z nowymi Smart Suggestions for No-Go ZonesClean Along Floor Directions) oraz mopowanie bez potrzeby wymiany modułu. Cena: 430$. Będzie opcjonalna stacja dokująca RockDock Plus. Roborock Q5 Pro+ ze stacją wyceniono na 700$.

Roborock Q8 Max to z kolei topowa wariacja robota z linii Q. Oprócz powyższych opcji dysponuje też rozwiązaniami inteligentnego omijania przeszkód Reactive Tech Obstacle Avoidance. Cena: 600$. Tu też będzie opcjonalna stacja dokująca RockDock Plus. Roborock Q8 Max+ ze stacją wyceniono na 820$.

Roborock Dyad Pro Combo to pierwszy pionowy odkurzacza marki z pracą na sucho i zimno. Przenośny, bezprzewodowy model potrafiący odkurzać ze wsparciem „prania” w różnych trybach. Tego w Dyad i Dyad Pro wcześniej brakowało. Ten model ma kosztować 660$ i pojawić się w sprzedaży w październiku.

Wyróżniam za: wejść marki w nowy segment i kolejne ulepszenia robotów sprzątających


5. Samsung pokazał swój największy TV 8K (98″)

Jeszcze jeden spory telewizor od Samsunga. Koreańska marka ma pokaźną ofertę telewizorów i kilka naprawdę ogromnych. W 2023 roku do linii modeli 8K QN900C Neo QLED TV, wśród których są już jednostki 65, 75 i 85 cali, dołącza model o przekątnej aż 98 cali! To największy telewizor 8K od Samsunga. Wyceniony na prawie 10000$. Jego wyświetlacz przygotowano w technologii Quantum Mini LED, co zaowocuje aż miliardem kolorów. Są też rozwiązania angażujące AI do skalowania obrazu do rozdzielczości 8K.

Samsung 8K QN900C Neo QLED TV
Samsung 8K QN900C Neo QLED TV 98″ (foto: samsung.com)

Całkiem ciekawie wygląda technologia Ultra Viewing Angle, dzięki której treści można oglądać praktycznie z dowolnego kąta. Sprzęt powinien dobrze wyglądać na ścianie, bo Samsung zaoferował mocowanie Slim Fit Wall Mount. Od strony audio też jest nieźle. Wbudowano Dolby Atmos i Cinema Object Tracking Sound.

Wyróżniam za: ogromne rozmiary i format 8K w Quantum Mini LED


6. Roomba Combo j5+ i i5+ (z trybem mopa)

iRobot ma dwa nowe roboty sprzątające z linii Combo. To oznacza hybrydowe funkcjonalności, a więc również mopowanie. Ta seria modeli marki jest przystępniejsza cenowo, a to oznacza pewne kompromisy. Głównym jest konieczność wymiany pojemnika przy zmianie sposobu sprzątania. Mowa o odkurzaniu i mopowaniu. Roomba j5+ (799$) oraz i5+ (549$) mają podobne możliwości. Ten droższy z nowego duetu otrzymał tryb rozpoznawania “No Mop Zones”, czyli obszary, które urządzenia ma przy sprzątaniu na mokro omijać. Model ten wyposażono też zaawansowany system rozpoznawania i omijania przeszkód (w tym psich „niespodzianek”).

irobot roomba combo j5 plus

Oczywiście obie nowe Roomby 2 w 1 działają na systemie iRobot OS z aplikacją iRobot Home. Posiadają stacje dokujące do opróżniania pojemnika. Moduły (które, jak już wspomniałem, zmieniamy ręcznie) otrzymały 250 ml (mop) i 360 ml (kurze). Nie zabraknie sterowania głosowego (Alexa, Siri lub Asystent Google), czy inteligentnych map, a więc pracy uwzględniającej sprzątanie poszczególnych pomieszczeń. W Europie model i5+ powinien być już dostępne, natomiast j5+ ma dołączyć we wrześniu.

Wyróżniam za: przystępniejsze cenowo podejście do robota sprzątającego 2 w 1 oraz wsparcie iRobot OS


7. JBL Authentics 200, 300 and 500 (z Alexą i Asystentem Google jednocześnie)

JBL ma trzy nowe bezprzewodowe głośniki, w których można skorzystać z Alexy lub Asystenta Google. Harman przedstawił trio z serii Authentics. Modele 200, 300 i 500 różnią się rozmiarami i brzmieniem. Konkurencyjne propozycje wymagały wyboru między asystentami Amazona lub Google. JBL pozwala na skorzystanie z obu! Wszystko dzięki Voice Interoperability Initiative, którą Amazon uruchomił w 2019 roku oraz narzędziom Multi-Agent Experience (MAX) Toolkit. Jestem pewien, że wielu klientów poszukiwało smart głośnika z dostępem do obu najpopularniejszych asystentów na rynku i teraz będzie miało szansę na jego zakup.

Głośniki Authentics mają też na pokładzie większość najważniejszych protokołów do strumieniowania treści: AirPlay, Alexa Multi-Room Music (MRM), Spotify Connect, czy Chromecasta. Największy z modeli dysponuje Dolby Atmos. Ceny kształtują się następująco: 330, 430 i 700$.

Wyróżniam za: połączenie nasłuchu Alexy i Asystenta Google w jednym głośniku


8. Sennheiser Ambeo Soundbar Mini (z efektami 3D audio)

Sennheiser Ambeo Mini
Sennheiser Ambeo Mini (foto: Sennheiser)

Soundbary Ambeo od Sennheiser mają kolejnego przedstawiciela. Tym razem niemiecka marka przygotowała model Mini. Bar jest o połowę mniejszy od największego Plusa i prawie o połowę od niego tańszy. Oferuje jednak wsparcie formatów 3D, choć bazuje bardziej na wirtualizacje efektu (w odróżnieniu od większego odpowiednika). Stylistycznie urządzenie przypomina Sonosa Beam. Kosztujący ok. 800$ soundbar gra z mocą 250 watów i dysponuje praktycznie pełnym zakresem dźwięku. Mam na myśli odniesienie do większych, starszych braci serii Ambeo.

Poczwórny mikrofon w Mini umożliwi kalibrację audio do niemal dowolnego pomieszczenia. Proces uwzględnia przestrzeń, a także materiały i powierzchni odbijające. Uzyskamy dzięki temu wirtualne 7.1.4. Ambeo Mini wspiera Dolby Atmos, DTS:X MPEG-H a także 360 Reality Audio od Sony. Choć wbudowany subwoofer oferuje nawet 43 Hz to jest opcja rozbudowania o Ambeo Sub. Co jeszcze? Warto dopisać listę protokołów łączności. Mini wspiera Wi-Fi, Bluetooth, a także Chromecast, AirPlay 2, Spotify Connect czy Tidal Connect. Jest też opcja skorzystania z Alexy.

Wyróżniam za: efekty (wirtualne) dźwięku przestrzennego w bardziej kompaktowym wydaniu


9. Philips Hue z pierwszą kamerką (Secure) i czujnikiem okien/drzwi

Signify (do którego należy linia inteligentnego oświetlenia Philips Hue) wychodzi poza ramy swojej oferty. Tym razem rozbudowuje ją o kamerkę do monitorowania wnętrza i czujnik do drzwi lub okien. Najwyraźniej w głównym trzonie usług robi się zbyt tłoczno i marka chce reagować poprzez nowe typy urządzeń smart home.

Philips Hue Secure
Kamerka Philips Hue Secure (foto: Signify)

Philips Hue Secure to łącznie cztery odmiany bardzo podobnego rejestratora. Firma proponuje je w takich wariachach:

 • Hue Secure Cam Wired (wersja przewodowa) – 199.95€
 • Hue Secure Cam Wired Desktop – 229,99€
 • Hue Secure Cam Battery (bezprzewodowa) – 249,95€
 • Hue Secure Flood Light Camera (na zewnątrz z doświetleniem) – 349,95€

Kamerki mają dysponować zapisem video w jakości 1080p oraz rozwiązaniami night vision. Moduły wyposażono w głośniczek i mikrofonik do dwustronnej komunikacji dźwiękowej, syrenę alarmową i detekcję ruchu z powiadomieniami na smartfon. Signify zapewnia też szyfrowanie danych end-to-end. Najdroższa z wariacji dysponuje doświetleniem, ale będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.

Philips Hue Secure Contact Sensor
Philips Hue Secure Contact Sensor (foto: Signify)

Obok kamerek nowy dział bezpieczeństwa rozwiną też czujniki Philips Hue Secure Contact Sensor. To typowe sensory do przyklejenia przy ramach drzwi lub okien. Ich otwarcie spowoduje sygnalizację i powiadomienie na telefon. Można też wszystko zintegrować z inteligentnym oświetleniem Hue, by w momencie ewentualnego wtargnięcia do mieszkania zapaliło się smart światło. Czujniki wyceniono na 40 i 70€ (za dwupak). Myślę, że oczywistym jest, że nowe urządzenia będą obsługiwane z poziomu aplikacji Philips Hue, gdzie można też budować sceny i automatyzację.

Wyróżniam za: włączenie się o klienta w nowym segmencie (+ integrację z własnym ekosystemem)


10. Aqara Ceiling Light T1M (sufitowe powiadomienia)

Aqara przyjechała na targi IFA z kilkoma nowymi urządzeniami. Jednym z nich jest lampa sufitowa Aqara Ceiling Light T1M, która proponuje sygnały świetlne w formie powiadomień. Tego typu funkcje w ramach inteligentnego oświetlenia nie są niczym nowym, bo widziałem je w różnych platformach (często jako sceny/akcje wynikające z jakiegoś działania). Spece od budżetowego smart home oferują takie alerty w formie pierścienia lampy. Światło główne skupi się na normalnym działaniu, a obwódka dostarczy notyfikacje. Będą funkcjonować podobnie do LEDów w smartfonach, które kolorem informują o jakiejś wiadomości. Oczywiście powiadomienia mają być powiązane ze smart domem.


Aqara zapewnia, że gadżet będzie kompatybilny z nowym standardem Matter, więc ułatwi włączanie go do sieci różnych ekosystemów i współpracę międzyplatformową. Jest jeszcze obsługa Alexą i Asystentem Google. Wszystkie te opcje będą dostępne po połączeniu lampy ze smart hubem. W tej chwili działać będzie tylko Hub M2 (który w lutym otrzymał Matter), ale producent obiecuje niebawem zgodność także ze Hub M1S, Hub E1, Camera Hub G3 i Camera Hub G2H Pro. W przygotowaniu jest M3 Hub z kontrolerem Matter i border routerem Thread, ale premiera dopiero w 2024 roku. Jeszcze nie wiadomo, na ile Aqara wyceniła Ceiling Light T1M.

Wyróżniam za: ciekawy pomysł powiadomień świetlnych


11. SwitchBot S10 (podłączany do odpływu)

Expo w Berlinie pokazuje, że najwięcej premier obejmuje chyba roboty sprzątające. Faktycznie, rynek jest pełen coraz to lepszych odkurzaczy i mopów, a często urządzeń 2 w 1. Producenci starają się wyróżnić swoje propozycje, ale w większości wszystkie „roomby” są podobne. Nowy SwitchBot S10 jest wyjątkowy. Smart mopa można podłączyć do sieci wodociągowej w budynku, a więc jednocześnie zapomnieć o wymianie wody w zbiorniczku (czy to samego odkurzacza, czy stacji dokującej).

SwitchBot (markę możecie kojarzyć ze smart przycisków i modułów do rolet) zbudowała AGD z pełną automatyką i w zasadzie „zerową” obsługą. Wielu konkurentów wymaga nalewania czystej wody i usuwania tej brudnej. S10 zajmie się tym samodzielnie. Utrudnieniem będzie tylko odpowiednie usytuowanie robota w kuchni lub łazience. To nie zawsze jest proste, szczególnie już po wykończeniu wnętrza. Na Water Station trzeba będzie znaleźć miejsce blilsko odpływu/kraników w ścianie. W zestawie są zapewne odpowiednio długie rurki, ale wiecie. A jak prezentują się właściwości samego robota?

 • stacja uwzględnia worek na kurze (tu już co ok .70 dni musimy go usuwać ręcznie)
 • moc ssania: 6500 Pa (z automatycznym dopasowaniem mocy do nawierzchni, np. zwiększeniem ssania po wjeździe na dywany)
 • mop obrotowy (z detekcją dywanów, a więc wyłączaniem dozownika)
 • system LiDAR i AI do omijania przeszkód
 • uzupełnianie wody w nawilżaczu SwitchBot Humidifier 2 (współpraca między urządzeniami)

SwitchBot S10 ma trafić do sprzedaży poprzez crowdfunding. Kampania ruszy na Kickstarterze w październiku. Ceny mają startować od 1199$.

Wyróżniam za: kompleksowy system bezobsługowego robota 2 w 1 (z mopem)


12. Eve Play (doda AirPlay 2 do systemu nagłośnienia)

Markę Eve możecie kojarzyć z przeróżnych rozwiązań dla smart domu, ale niekoniecznie z tych powiązanych z audio. W trakcie targów IFA firma ogłosiła swoje aspiracje także do tego segmentu inteligentnych urządzeń. Nowy moduł Play jest boxem do systemów audio, które doda naszej sieci nowoczesne standardy. Łączność AirPlay 2 dla starszych głośników? Proszę bardzo!

Innymi słowy, starszy sprzęt bez bezprzewodowych możliwości zyskuje opcje streamingu. Podobnych gadżetów już sporo, ale Eve celuje w fanów Apple, na których stawia od wielu lat. Co prawda, ostatnio dorzucają Matter umożliwia współpracę i z innymi systemami, ale wciąż główną bazą klientów są posiadacze urządzeń marki z Cupertino. Oprócz bezprzewodowego grania do dyspozycji użytkownika będą funkcje multi-room, czyli budowy systemu audio przez apkę Apple. Będzie tu też chyba szansa na połączenie z nowoczesnymi smart głośnikami, np. HomePodami. Z tyłu urządzenia sporo portów, m.in.: RCA i optyczne. Wewnątrz DAC. No i naturalnie Wi-Fi (2.4/5GHz) oraz Ethernet. Eve Systems wyceniło Play na 150$.

Wyróżniam za: dodanie AirPlay 2 do starych głośników (opcja budowy multiroomu)


13. Ecovacs Airbot Z2 (ruchomy oczyszczacz powietrza)

Inteligentnych oczyszczaczy powietrza jest sporo. Potrafią monitorować wnętrze, kierować strumień powietrza w konkretne miejsce, a często także chłodzić lub podgrzewać (czy nawilżać). Ecovacs chce na tle konkurencji się wyróżnić i to bardzo konkretnie. Airbot Z2 to chyba pierwszy autonomicznie poruszający się po domu robot oczyszczających wnętrze.

IFA 2023 Ecovacs Airbot Z2
Ecovacs Airbot Z2 (foto: Ecovacs)

Ecovacs Airbot Z2 to taka „roomba” (z czujnikami otocenia), ale skupiona na oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu. Będzie przemieszczać się po domu, a dzięki zmianie położenia szybciej przefiltruje wybrane obszary mieszkania. Sprzęt przedstawiono przed IFA podczas chińskiego eventu, ale skoro prezentacja odbyła się też w Berlinie to znaczy, że marka planuje globalną sprzedaż. Wyczuwam, że nie wcześniej jak w przyszłym roku (Z1 nie był chyba dostępny poza Chinami, choć pamiętam, że został pokazany na styczniowych CES w Las Vegas). Ciekawe, czy Airbot nie będą się zderzać z innymi robotami pracującymi w domu. Zaczyna się robić tłoczno na smart parkiecie 😉

Wyróżniam za: oczyszczacz w ruchomej formie (nie jest potrzebnych kilka oddzielnych urządzeń lub przestawianie urządzenia w mieszkaniu – zrobi to jeden robot samodzielnie)


14. Nowości produktowe Yale na IFA 2023

Marka Yale zapowiedziała ekosystem nowych urządzeń lub generacji już istniejących modułów w ramach inteligentnych zabezpieczeń domu. Firma buduje nową, ulepszoną ofertę produktów, które chce promować w ramach konkretnie brzmiącej kampanii. „Yale, bezpieczeństwo stało się proste” powinno wystartować na samym początku przyszłego roku.

Yale Smart Scurity 2024

Ekosystem Yale Smart Security ma się składać z poniższych urządzeń:

 • Inteligentny alarm Yale – Starter Kit (350€)
 • Inteligentny alarm Yale – Starter + Kit (390€)
 • Syrena do inteligentnego alarmu Yale – zestaw (440€)
 • Inteligentna kamera zewnętrzna (130€)
 • Inteligentna kamera wewnętrzna Yale (60€)
 • Inteligentny wideodomofon Yale (160€)

Wyróżniam za: całą rodzinę produktów ekosystemu zabezpieczeń


15. Tado Heat Pump Connector (dla pomp ciepła)

Tado to firma, którą możecie znać ze smart termostatów i modułów do inteligentnego kontrolowania ciepłem, ale i klimatyzacją. Na IFA marka przedstawiła kolejny sterownik, który rozszerzy możliwości ich ekosystemu. Tado Heat Pump Connector zajmie się pompami ciepła. Ma funkcjonować podobnie do wcześniej oferowanych urządzeń, czyli dawać zdalną kontrolę przez aplikację oraz oszczędności wynikające ze sprytnego zarządzania ciepłem. Wcześniejsze propozycje zajmowały się pompami typu powietrze-powietrze, natomiast teraz uwzględniono systemy powietrze-woda.

Tado Heat Pump Connector
Tado Heat Pump Connector (foto: tado.com)

Moduł ma współpracować z pompami Vaillant, Atlantic, Saunier Duval czy Fujitsu (lista kompatybilności ma rosnąć). W zestawie potrzebny będzie mostek Tado, dzięki któremu skorzystamy z apki Tado (harmonogramowanie ciepła itd.). Sterownik będzie dostępny w wybranych krajach Europy w cenie 230€.

Wyróżniam za: dalszą rozbudowę specjalizacji w produkcji smart sterowników dla HVAC


16. Gamingowy Samsung Odyssey Neo G9 (zakrzywiony monitor dla graczy)

PC-towi gamerzy tacy są, ich biurka są często obstawione kilkoma monitorami. Mój brat (tester gier) ma trzy. Czasami gramy na nich w trybie rozszerzonego pulpitu, by zwiększyć imersję. Na rynku są modele, które proponują bardzo szeroką panoramę, a czasami również zakrzywienie. Samsung w swojej serii Odyssey posiada kilka efektownych propozycji. Najnowsza to Neo G9 z 57 calami. To wariant ultra wide z podwójnym 4K (efektem dwóch monitorów 32″ postawionych obok siebie).

Samsung Odyssey Neo G9 ma zadebiutować w październiku. Nie będzie tanio, bo cenę ustalono na 2500$, a żeby wykorzystać pełen potencjał ekranu potrzebny jest jeszcze mocarny komputer. Kojarzę niedawno wydany model serii G9 z panelem 49″. Tutaj mamy jeszcze więcej. Parametry pod wieloma względami podobne:

 • panel miniLED o przekątnej 57″ (4K w 32:9) z HDR 1000, 1000 nitów jasności (szczyt), 10-bit, 240Hz
 • responsywność na poziomie 1 ms
 • zakrzywienie obrazu z 1000R
 • DisplayPort 2.1 (UHBR13.5) z 54Hpps (to znacznie więcej niż w HBR3 DisplayPort 1.4a), ale blisko HDMI 2.1 z 48Gbps) – takie efekty obsłuży na razie jedynie AMD Radeon RX 7900 XTX i 7900 XT
 • zgodność z AMD FreeSync Premium Pro
 • dwa porty HDMI 2.1 (w tym PIP)
 • Core Lighting+ i CoreSync (dodatkowe doświetlenie)
 • wsparcie bezstratnej Display Stream Compression
 • certyfikacja VESA Display HDR 1000
 • matowe pokrycie wyświetlacza

Wyróżniam za: efektowne parametry i zgodność z najwyższymi standardami


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

17. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy
Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


18. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


19. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


20. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub