smart home tygodnia 73 amazon echo hub
Zobacz też: smart home tygodnia #73
– Amazon Echo Hub (foto: amazon.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Philips Hue zgodny z Matter
  • zmiana zasady grupowania głośników Google Home
  • Razer proponuje gamingowe smart oświetlenie
  • Wyze z czarną odmianą kamerki Wyze Cam Pan v3
  • Eufy z nową rodziną smart urządzeń
  • Asus ZenBeam L2 to nowy kompaktowy projektor marki
  • Bigme B251, czyli monitor all-in-one w kolorowym e-ruszu (crowdfunding)
  • Amazon zacznie pobierać opłaty z Alexa Guard

1. Matter dla Philips Hue

Signify obiecywało zgodność z Matter już w zeszłym roku (w sensie, że zapowiadało). Stosunkowo długo trzeba było czekać na kompatybilność rozwiązań z nowym standardem, ale w końcu jest. Opcja kontroli sieci w ramach Matter jest już dostępna dla mostków Hue Bridge dla smart modułów oświetlenia Philips Hue. Mostek będzie kontrolerem dla sprzętu podłączanego do platformy. W tej chwili korzyści nie będą specjalnie odczuwalne, bo cały projekt Matter nadal się rozwija, ale jak kolejne firmy włączą się w jego poszerzanie, współpraca między obcymi dotąd sieciami będzie sensowna.

Obecnie jedynym urządzeniem certyfikowanym przez Matter jest Hue Bridge, więc właściwie tylko żarówki będą współdziałać z całym systemem. W konkurencji do integracji np. z Alexą nie będzie to w tej chwili specjalnie konkurencyjne, ale przewagą jest lokalne przetwarzanie (nie webowe). Uproszczenie komunikacji między urządzeniami i współpraca z systemami chmurowymi to też zalety. Potrzeba jednak czasu na rozbujanie Matter. Innymi słowy, musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na uruchomienie działań innych producentów.


2. Nowe zasady grupowania głośników Google/Nest Home

multiroom Google HomeGoogle wykonało zaskakujący krok w ramach grupowania smart głośników Nest. Platforma pozwalająca na ciekawą łączność urządzeń i budowanie własnych sieci będzie miała więcej ograniczeń. Zasady grupowania zmieniają się na gorsze. Najmocniej stracą miłośnicy słuchania muzyki w całym domu. Posiadają wiele głośników i smart ekranów mogliśmy tworzyć ich synchronizację po całości, ale i odrębnie, np. w mniejszych zestawach.

Od nowej aktualizacji nie będziemy mieli swobody w podpinaniu pojedynczego głośnika do wielu grup. Użytkownicy skonfigurowanych sieci zaczęli zauważać problemy z tym związane, szczególnie w nowszych Nestach. Utworzenie nowej grupy jest teraz mniej multi-roomowe, a przecież właśnie zalety takich ustawień były najfajniejszą ze swobód w sieciach audio. Skąd takie działania? Prawdopodobnie chodzi o naruszenia patentów Sonosa, który specjalizował się w tego typu konfiguracjach.


3. Razer z ofertą smart oświetlenia RGB

Razer już od dawna ma w ofercie więcej niż tylko akcesoria do grania. Wszystkie kolejne rozwinięcia katalogu urządzeń są jednak powiązane z gamingiem. Podczas Razerconu przedstawiono kolejne propozycje, w tym także dla domu. Mam tu na myśli oświetlenie RGB oraz aktualizacje software’u rozszerzające ustawienia i kontrolę LEDów. Baza produktów obejmuje teraz smart żarówki, lampy i węże świetlne.

Kolorowe oświetlenie i efekty wizualne RGB od dawna są kojarzone z grami. Oświetlenie jest jednak nie tylko  bajerem, ale też rozszerzeniem wrażeń z zabawy. Sam grając na Philips TV z Ambilight chwalę tylne diody telewizora. Nowa oferta obejmuje: Aether Lamp (za 80$), Lamp Pro ze strefami świetlnymi (za 130$), Light Bulb (żarówki za 50$), Light Strip, czyli węża (za 130$) i Light Strip Extender do przedłużania tego poprzedniego (30$). Wszystkie mają trafić do sprzedaży przed końcem roku. Oczywiście w integracji z systemem Chroma oraz Alexą, Asystentem Google oraz standardem Matter. Apropos Chromy, będzie też nowa aplikacja do sterowania światłem. Kontrola LEDów będzie też możliwa przez Razer Synapse.


4. Wyze Cam Pan v3 Black – teraz w czerni

Dawno w moich przeglądach nie było lubianej przeze mnie marki Wyze, która dostarcza niedrogie urządzenia smart home z całkiem przyzwoitym pakietem inteligentnych funkcji (zwłaszcza w stosunku do ceny). Klienci prosili ponoć o czarną odmianę obrotowej kamerki Wyze Cam Pan v3 i firma wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom. Wyze Cam Pan v3 Black trafia do sprzedaży. Firma zauważa, że jest w malowaniu „stealth”, co nocą lepiej ją maskuje.


5. Eufy z nową rodziną smart produktów

Bardzo ciekawą ofertę ma teraz Eufy. Firma odświeżyła linię produktów o nowe jednostki. Wśród nich jest smart videodomofon i kilka kamerek do monitoring (także obszaru wokół budynku). Chyba wszystkie korzystają z nowych algorytmów AI do śledzenia osób i sytuacji między punktami rejestracji obrazu. To ciekawe i nietypowe

smart home 74 Eufy Security Dual Cam
Kamerka Eufy Indoor Cam

rozwiązanie, bo przekazuje obiekt między kamerkami, a więc kontynuuje analizy wraz z zasięgiem „wzroku” całego systemu. Urządzenia wiedzą, gdzie spodziewać się przemieszczającego się po terenie osobnika, by kontynuować zapis.

Jeśli dobrze widzę to każde z czterech nowych urządzeń posiada podwójny sensor. To bardzo unikatowe podejście, notowane głównie w kamerkach przy videodomofonach (gdzie jedna z kamerek skupiała się na obejmowaniu dołu – tam gdzie lądują przed drzwiami paczki od kuriera). Eufy Security (należące do Anker) proponuje:

  • SoloCam S340 (bezprzewodową kamerką zasilaną solarnie, z obrazem 3K i 360-stopniowym obrotem główki z pomocą algorytmów AI) – cena: 200$
  • Floodlight Cam E340 (kamerka 3K z całodobowym nagrywanie i 360-stopniowym systemem obserwacji z AI) – cena:  220$
  • Indoor Cam S350 (kamerka 4K z zoomem 8X i 360 systemem AI) – cena: 130$
  • Video Doorbell E340 (smar videodomofon z 2K i kolorowym night vision i dodatkowym sensorem 1080p z systemem AI wykrywającym ludzi w kadrze) – cena: 180$

System AI, o którym pisałem wyżej wymaga podpięcia kamerek do sieci przez hub Eufy HomeBase 3. Eufy przekonuje nawet, że stworzyło pierwsze tego typu narzędzie z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji, które tworzy z kamerek sieć ochrony typu mesh (z wykorzystaniem lokalnego AI). Generalnie brzmi bardzo ciekawie i pomysłowo.


6. Asus ZenBeam L2 – przenośny projektor

Kompaktowe projektory tworzą dziś naprawdę solidną grupę modeli. Jest reprezentowana przez sporo ciekawsze od tych tradycyjnych konstrukcje. Asus również uczestniczy w wyścigu o wzrok klienta celującego w rzutniki przenośne. Jeśli dobrze kojarzę ZenBeam L2 to kolejne podejście tajwańskiej marki do tego tematu. Producent oferował już kilka jednostek podobnej konstrukcji.

ZenBeam L2 ma krótki rzut i jest rodzajem multimedialnego huba z systemem Android TV. Do tego wyposażonym w nagłośnienie Harman Kardon. Urządzenie jest mobilne, więc dysponuje własną baterią. Jedno ładowanie pozwoli na seans do ponad trzech godzin. Ciekawie wygląda tryb Light Wall z motywami podświetlającymi ścianę (jako wizualny dekor i sceny). Mówimy o modelu w technologii DLP. Najlepiej możliwości przedstawić przez listę najważniejszych specyfikacji:

  • technologia DLP i natywne Full HD
  • projekcja RGBB LED z jasnością 400 ANSI lumenów (raczej do pracy po ciemku)
  • diody LED bez rtęci: czas pracy do 30 tysięcy godzin
  • proporcje 1.2:1 w przekątnej 40-120 cali
  • kolorystyka 16.7 mln barw (7 trybów wyświetlania obrazu)
  • korekcja keystone i autofocus
  • porty: HDMI i USB dla mediów oraz audio jack 3.5 mm
  • system Android TV (aplikacje i dostęp do serwisów streamingowych)
  • wbudowany Chromecast i kontrola głosowa Asystentem Google (przez pilot)
  • wbudowana bateria 65-Wh (Li-ion) z czasem pracy ok. 3h
  • system audio 10W od Harman Kardon
  • cena Asusa ZenBeam LF: 700$

7. Bigme B251 – komp AiO z kolorowym e-tuszem (crowdfunding)

O kolorowych monitorach w swoich smartdomowych przeglądach już pisałem. Było to przy okazji propozycji Dasung i Onyx. Teraz do walki włącza się Bigme. Jak nazwa marki sugeruje, poszerzy swoją ofertę o większe e-papierowe panele. Tym razem w bardziej stacjonarnym wydaniu. Firma należy do jednych z pierwszych, które wprowadziły kolorowy e-papier na rynek, ale głównie w czytnikach i tabletach. Rusza crowdfundigowa kampania dla komputera all-in-one serii Bigme B251, który zaoferuje komplet niezbędnych funkcji. Jest też sam monitor.

Rozwiązania all-in-one wskazują, że do dyspozycji będzie wszystko czego oczekujemy od uniwersalnego kompa zintegrowanego z wyświetlaczem. Oto najistotniejsze parametry nowego urządzenia (planowane jest na grudzień tego roku):

  • procesor Intel Core i5 (ale nie określono który konkretnie) i Windows 11 na pokładzie
  • głosowa obsługa systemu (w alternatywie dla tradycyjnych form kotroli)
  • obracanie ułożenia monitora (pion i poziom)
  • port HDMI i bezprzewodowy casting (czyli zapewne wsparcie zewnętrznego ekranu, np. laptopa, smartfona lub innego komputera/ekranu)
  • kolorowy E Ink 25.3″ QHD – 3K (3200 x 1800) (dla treści statycznych) raczej do pracy biurowej
  • ceny Bigmee B251 All-In-One Monitor startują od 1299$ (finalnie 1999$)

Znalezione na Kickstarterze


8. Koniec darmowej Alexy Guard

Amazon Echo 4Jakiś czas temu Amazon przedstawił system ochrony Alexa Guard, który wykorzystywał mikrofony urządzeń Echo do alarmowania o sygnalizacjach dot. nietypowych zdarzeń w mieszkaniu. Było to rozwiązanie bezpłatne, ale amerykańska marka postanowiła teraz oferować usługę w formie płatnej. Wszystko ma dalej funkcjonować (w regionach gdzie jest dostępne) w obrębie subskrypcji Alexa Emergency Assist.

Kilka miesięcy temu podobne kroki wykonano w ramach monitoringu kamerek Ring, gdzie część podstawowych funkcji zamknięto za paywallem. Nasłuch Alexy Guard zmigruje do większego serwisu. Część najbardziej podstawowych opcji zostanie jednak utrzymany w ramach darmowej Alexy. Mowa o trybach Home i Away (czyli uzbrajanie i rozbrajanie systemu Ring Alarm) oraz Away Lightning, czyli symulowania obecności w budynku.

Wykrywanie alarmów dymu i CO będzie już jednak płatne. Podobnie zresztą wykrywanie włamań (zbijana szyba itd.). Dla przypomnienia, jeśli korzystacie z Alexa Emergency Assist (zakładam, że są tu użytkownicy platformy z regionów, w których jest to dostępne) to roczna subskrypcja kosztuje 59$ (miesięczna – 6$).


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

9. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy
Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub