smart home tygodnia 73 roomba combo j9 plus
Zobacz też: smart home tygodnia #73 – Roomba Combo j9+ (foto: irobot)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. W tym tygodniu zestawienie zdominował Amazon, który pokazał swoje nowości produktowe. Amerykańska marka na corocznym evencie przedstawiła całą rodzinę inteligentnych urządzeń. O większości króciutko poniżej.

 • nowy Amazon Echo Show 8 ze Spatial Audio
 • Alexa przekształca się domowego chatbota
 • kamerka Blink Outdoor 4 z nowymi akcesoriami
 • Ring Stick Up Cam Pro z Bird’s Eye View
 • Amazon Map View zmapuje smart urządzenia
 • Amazon Echo Hub to panel ścienny z Matter i Thread
 • Zaktualizowano wtyki HDMI z serii Fire TV Stick
 • router Amazon Eero Max 7 z Wi-Fi 7
 • głośniczek Echo Pop Kids i generatywna Alexa dla dzieciaków
 • debiutuje tvOS 17 i HomePod

1. Trzecia generacja Amazon Echo Show 8 (

Amazon Echo Show 8 trzeciej generacji
Amazon Echo Show 8 trzeciej gen. (foto: amazon.com)

Jak zwykle (od kilku lat) jesienią Amazon uderza z całym zestawem smart urządzeń. Wśród inteligentnych modułów znalazła się trzecia generacja smart ekranu Echo Show 8. Kosztujący 150$ model najnowszej generacji ma kilka wartych uwagi usprawnień. Wyświetlacz zyskał adaptacyjny interfejs użytkownika, który bazuje na czujniku zbliżeniowym. Będzie reagował na osobę przed ekranem contentem zależnie od jej odległości od panelu. W ten sposób wiadomości mają być czytelniejsze (szczególnie z dala). Przypomina mi to trochę podobne rozwiązania w Nest Hubach od Google. Content ma też reagować na konkretnego użytkownika (przez visual ID) i dostarczać spersonalizowane powiadomienia. Ten element dotrze też do Echo Show 8 drugiej generacji (w październiku), a także innych modeli Echo Show, ale dopiero w przyszłym roku.

Alexa będzie komunikowała się z domownikami przez nowy model językowy, który będzie przetwarzał dane na pokładzie sprzętu. Ma pod tym względem przyspieszyć aż o 40% (odnosząc się do poprzednika). To nie wszystko. Asystentka głosowa ma też „rozmawiać” z nami w sposób przypominający konwersację, ale o tym wspomnę w oddzielnym podpunkcie. Wyjaśnię tam na czym to będzie polegało. Tutaj tylko dopiszę, że nie będziemy musieli ciągle wywoływać asystentki frazą jej imienia, co było denerwujące.

Z nowości Echo Show 8 trzeciej generacji wymienię też nową kamerkę 13 megapikseli oraz lepsze wyciszanie szumów podczas prowadzenia video połączeń. W środku jest też smartdomowy hub ze wsparciem protokołów Zigbee, Sidewalk, Bluetooth oraz Thread i Matter. Jedną z ciekawszych poprawek jest spatial audio, czyli zdolność do bardziej „imersyjnego doświadczania” dźwięku.


2. Amazon Alexa staje się domowym chatbotem

Jeszcze nie zaznaliśmy potencjału Alexy w języku polskim, a asystentka głosowa Amazona już wchodzi w swoją nową fazę ewolucji. Było więcej niż pewne, że wirtualny pomocnik zacznie niebawem wykorzystywać rozwiązania znane z chatbotów AI. Cyfrowy asystent ma prowadzić z nami dłuższe konwersacje, a nie tylko odpowiadać na pytania i wykonywać polecenia. Amazon już zapowiadał bardziej naturalne rozmowy z Alexą i powoli szykuje się do realizacji planu. Nowy model językowy ma trafić na większość nowych urządzeń Echo (m.in. na trzecią generację Echo Show 8).

Amazon rozwijał swoje technologie generatywnego AI już od dekady, ale teraz, gdy możliwości pokazał ChatGPT, a Google zaczyna integrować swojego asystenta z Bardem, także Alexa musi nadążać za zmianami. Twórcy zapowiadają, że nowy model/silnik ma bazować na konwersacjach, działaniu w czasie rzeczywistym, personalizacji (indywidualne podejście do każdego domu), osobowości (Alexa ma dawać opinie, a nie działać jak robot) oraz zaufaniu (czyli uwzględnianiu naszej prywatności).

Jak już chyba wcześniej wspominałem, nie będziemy musieli cały czas powtarzać frazy Alexa, by wywołać asystentki w trakcie konwersacji, a Visual ID ma rozpoznawać twarze, by dopasować działania do indywidualnych domowników. Amazon zapowiada też, że całość ma komunikować się z setkami tysięcy urządzeń i usług przez API. To ułatwi developerom budowanie reakcji na dłuższe komendy i to te bardziej skomplikowane. Na załączonym video widać pokaz możliwości. Na ten moment jest to model preview, natomiast gotowy projekt ma zadebiutować w przyszłym roku


3. Blink Outdoor 4 z nowymi modułami

O możliwościach zewnętrznej kamerki Blink Outdoor 4 do monitoringu domu pisałem już kilka przeglądów temu. Teraz Amazon rozszerza urządzeniu akcesoria (które zresztą częściowo zapowiadał). W ofercie pojawi się trio nowych rozszerzeń. Mowa o Sync Modul Pro pozwalającego umieścić kamerkę dalej od budynku (wzmocni zasięg sieci). Nie podano tylko, jak daleko. Bardzo możliwe, że brak precyzji jest związany z czasem realizacji modułu. Kosztujący 50$ element ma wejść do sprzedaży dopiero w 2024 roku. Amazon jeszcze go dopracowuje.

Blink Outdoor 4 akcesoria
Blink Outdoor 4 (foto: amazon)

W ofercie znajdzie się też nowe mocowanie do lamp LED wzmacniających oświetlenie przy reakcji na ruch. Światło ma działać nawet przez dwa lata na jednym ładowaniu (ale przy ustawieniach default). Dodatek będzie dostępny już w październiku za 160$. Trzecim urządzeniem jest battery pack, który dwukrotnie wydłuży czas działania kamerki. On też będzie dostępny od 17 października (cena: 30$).


4. Ring Stick Up Cam Pro z Bird’s Eye View

Należąca do Amazona kamerka Ring w wersji Stick Up Cam Pro zaoferuje rozwiązania Bird’ Eve View, o których w kilku przeglądach smartdomowych nowości już pisałem. Wbudowany radar z detektorem ruchu ludzi był dotąd dostępny w modelach Video Doorbell 2, Floodlight Cam Pro oraz Spotlight Cam Pro. Największą zaletą jest lepsze dostosowanie alertów do osób widocznych w kadrze, by nie otrzymywać fałszywych (zbędnych) komunikatów o ruchu przed budynkiem. Użytkownik może budować strefy wykrywania ruchu.

Nowa Ring Stick Up Cam Pro jest odporna na warunki atmosferyczne, ma kompaktowe gabaryty, video w HDR 1080p, kolorowy night vision i parę mikrofonów (Audio+) do czystszego przekazu głosu w dwustronnej komunikacji. Jest też wbudowana syrena alarmowa i dwuzakresowe Wi-Fi. Do dyspozycji zasilanie przewodowe, bateryjne lub solarne. To spora elastyczność. Jako produkt marki Ring będzie współpracował z siecią monitoringu Amazona. Ring Routines w kamerce mają działać z rutynami Alexy, więc kamerkę można zintegrować z scenach/akcjach, np. aktywacji oświetlenia ogrodowego, gdy czujnik urządzenia wykryje ruch. Urządzenie ma być dostępne na wybranych rynkach od października. Wyceniono je na 210$.


5. Amazon Fire TV Soundbar z Alexą

Amazon startował od smart głośników, ale niedługo potem Alexę proponował w coraz szerszej ofercie własnych urządzeń. W segmencie TV jest już od dawna, głównie poprzez przystawki telewizyjne Fire TV. Potem dorzucił subwoofery, a nawet własne smart telewizory. Pora na pierwszy soundbar.

Amazon Fire TV Soundbar
Amazon Fire TV Soundbar (foto: amazon.com)

Amazon Fire TV Soundbar wyceniono na 120$, więc nie spodziewajcie się czegoś nadzwyczajnego. Marka po prostu rozszerzyła swoją stajnię RTV o sprzęt na Bluetooth, który w łatwy sposób skonfigurujemy z innymi urządzeniami Fire TV (no i telewizorami ogółem). W sieci czytam już, że belka ma znacznie donioślejsze brzmienie niż wskazują gabaryty. W tej cenie klienci nie szukają raczej nic poza lepszym audio od tego z głośników w TV. Obawiam się, że dialogi mogą na tym tracić, ale myślę, że w tej półce cenowej to standard.

Amazon obiecuje, że proces instalacji będzie przyjemnością, szczególnie ze wspomnianymi przystawkami Fire TV. Pod tym względem wyczuwam przewagę nad pozostałymi rywalami. Soundbar ma Bluetooth i HDMI ze wsparciem ARC i eARC. To głównie układ stereo, ale zgodny z DTS: Virtual:X i Dolby Audio. Nie zbraknie panelu sterowania.


6. Amazon Map View do mapowania domu

Zastanawiałem się kiedyś, czy nie dałoby rady zrobić w jakiś sposób mapy domowych smart urządzeń. Nie tylko do ich cyfrowego zwizualizowania, ale też bardziej intuicyjnej obsługi. Amazon wpadł na pomysł, by aplikację z inteligentnym wyposażeniem wzbogacić o interaktywną warstwę do obsługi wnętrza. Map View ma służyć do digitalizacji mieszkania i ciekawej obsługi smart home na podstawie widoku planu wnętrza.

Apka oferowałaby natychmiastowy podgląd zależnie od lokalizacji, więc wszystko co wokół byłoby zobrazowane i oczywiście kontrolowane (jak normalnie, ale na mapie). Nie tylko ułatwi zarządzanie całą siecią sprzętu, ale też samą ich obsługę. Program ma na początek trafić na rynek amerykański gdzie skorzysta z czujników LiDAR dostępnych w iPhone’ach. Narzędzie umożliwi „zeskanowanie” otoczenia i budowę mapy. Kompatybilne telefony to iPhone’y Pro od dwunastej generacji ora wszystkie iPady Pro.

Całość przypomina mi interfejs oparty na mapkach, co na pewno jest bardziej intuicyjne (także dla nowych użytkowników). Nie musimy pamiętać nazw urządzeń, wystarczy wskazać je palce na dotykowym ekranie. Nie musimy nawet uwzględniać wszystkiego, a tylko moduły, na których nam zależy. Jeśli mamy ich dużo to oszczędzi to czytelność. Wyczuwam, że po przejęciu iRobota przez Amazona tryb Map View zintegrowałby się z Roombami i wzbogacił mapy (w obie strony).


7. Amazon Echo Hub to smart panel na ścianę

smart home tygodnia 73 amazon echo hub
Amazon Echo Hub (foto: amazon.com)

Amazon dysponował już kilkoma inteligentnymi ekranami do smart domu, głównie serią Echo Show. Największy przedstawiciel tych paneli to 15-calowy wyświetlacz do montowania na ścianę. Polowałem na niego od roku, ale ceny coś nie spadały. Teraz swój wzrok kieruję na coś chyba ciekawszego. Producent przygotował alternatywę o bogatszych możliwościach. Echo Hub jest sporo mniejszy, ale 8 cali może w zupełności wystarczyć, przynajmniej do zadań, do których powstał.

Amazon Echo Hub to inteligentny ekran na ścianę (lub na stojaczku), który robi za hub dla naszych smart urządzeń. Dashboard dla smart urządzeń w sieci ma korzystać z powyższego Map View (2024), ale też z Alexy. Wspiera oczywiście wszystkie najważniejsze standardy łączności: Wi-Fi, Matter i Thread, a przez specjalny adapter USB-C także routery w ramach power-over-ethernet. Urządzenie dysponuje też czujnikiem podczerwieni, więc zareaguje na obecność. 180$ za smart ekran tego typu wydaje się rozsądną propozycją. Podobne, a właściwie bardziej ograniczone urządzenia są często kilka razy droższe. Podoba mi się zwłaszcza jedna rzecz – praca lokalna (hub reaguje na komendy bardzo szybko, bo już po 300 milisekundach). Co mi się nie podoba? Ciągły brak wsparcie języka polskiego.


8. Amazon Eero Max 7

W nowej rodzinie urządzeń Amazona jest też nowy router z funkcjami extendera i repeatera. Eero Max 7 ma zaoferować aż 10-gigabitowy Ethernet. Producent przekonuje, że pobieranie filmu w jakości 4K zajmie dzięki niemu tylko 10 sekund, a gry o wadze 50 GB lekko ponad minutę. Oczywiście łączność bezprzewodowa w trzech opcjach: 2.4GHz, 5GHz oraz 6 GHz. Z tego co widzę, mamy tu Wi-Fi 7. W sumie prędkość ma uzyskać do 4.3 Gbps (bezprzewodowo) i nawet 9.4 Gbps (przewodowo). Konstrukcja oferuje cztery porty Ethernet. Więcej sztuk Eero Max 7 to oczywiście możliwość zbudowania sieci mesh. Amazon wycenił router na aż 600$. Dla inteligentnego domu powinien być optymalny.

Eero Max 7


9. Aktualizacja wtyków Fire TV

Nie mogło też zabraknąć odświeżonych sticków na HDMI. Amazon Fire TV 4K Max przeszedł mały upgrade, ale mogą mieć znaczenie dla odbioru strumieniowanych treści. Procesor podkręcono o 0.2 GHz i podniesiono standard Wi-Fi z 6 do 6E. Powinno być zatem szybciej. Oprócz tego nowy wtyk wspiera HDR, HDR10+, Dolby Atmos oraz Dolby Vision. Amazon wycenił model na 60$.

Niższy w hierarchii Amazon 4K Fire TV Stick też otrzymał upgrade. Jego chip też jest nieco szybszy, poradzi sobie z contentem 4K i będzie transferować dane w standardzie Wi-Fi 6. Ten wariant sticka jest tańszy o dziesięć dolców.

Amazon Fire TV Stick 2023

W tej sekcji dopiszę jeszcze ogólne nowości, które pojawią się dla urządzeń telewizyjnych. Amazon przygotował Fire TV Ambient Experience, czyli ułatwienia w odczycie informacji z kalendarza, przypomnień, czy lokalnych prognoz pogody. Ekran TV będzie też wyświetlał „setki nowych zdjęć”. W sekcji artystycznej będą darmowe motywy dla trybu standby. Nie mogło też zabraknąć opisywanego już wcześniej nowego modelu językowego Alexy, która szybciej zareaguje na komendy i będzie bardziej rozmowna (tryb konwersji). W menu znajdziemy też lepszą agregację treści do skończenia na później. Continue Watching zbierze wszystko w jednym miejscu niezależnie od serwisu.


10. Echo Pop Kids i generatywna Alexa dla dzieciaków

Amazon nie zapomniało o najmłodszych. Generatywne AI będzie zaangażowane także do przyjaźniejszej w komunikacji z dziećmi Aleksie. Asystentka głosowa ma być w tym przypadku dopasowana i zoptymalizowana do bezpiecznych rozmów z młodymi użytkownikami sieci. O te sprawy amerykańska marka dba, bo w tym obszarze każdy z nas chce, by było możliwie bezpiecznie. Jedni powiedzą, nie uczmy dzieciaków rozmów z chatbotami, ale tego typu narzędzia są przyszłością świata, więc trzeba się z nimi zapoznawać niezależnie od wieku.

Amazon Echo Pop Kids

Przy okazji zaprezentowano nowy dziecięcy smart głośnik Echo Pop Kids. Będzie oferowany w dwóch odmianach. Z motywem Avengersów oraz księżniczek Disneya. Każdy po 50$. Będzie dostępny od października. W cenie sześć miesięcy dostępu do serwisu Amazon Kids+.


11. Apple tvOS 17 i HomePod 17

Na koniec coś spoza rozwiązań Amazona. 18 września Apple udostępniło aktualizacje wszystkich swoich platform. Nie tylko iOS/iPad OS czy watchOS dla smartfonów, tabletów i zegarków, ale też firmware’y dla urządzeń dla domu. Systemy tvOS 17 dla przystawek Apple TV oraz HomePod 17 dla smart głośników.

HomePod 2 Apple DomW przypadku tego drugiego aktualizacja dotyczy praktycznie wszystkich urządzeń, czyli HomePoda i HomePoda drugiej generacji oraz HomePoda Mini. Update jest dostępny z poziomu apki Apple Dom. Co w nim znajdziemy?

 • poprawki błędów i ulepszenia stabilności
 • obsługa Siri dla AirPlay pozwoli rozpoczynanie sesji AirPlay z iPhone’a/iPada bezpośrednio na głośniku HomePod przy użyciu swojego głosu (czyli umożliwi odtwarzanie muzyki innych serwisów)
 • wyciszanie i wyłączanie wyciszenia połączenia na HomePodzie
 • „Wzmacniaj dialogi” w HomePod 2 jako dodatkowy głośnik w parze z Apple TV 4K

A co w nowym tvOS 17? Tu kompatybilnych urządzeń też jest trójka: Apple TV (4 gen.)/Apple TV HD oraz Apple TV 4K (1 i 2 gen.). Apple przygotowało taki zestaw ulepszeń:

 • „Wzmacniania dialogów” (jak wyżej z HomePodem 2)
 • wsparcie Dolby Vision 8.1
 • dodatki w Apple Fitness+ (Plany własne, Stosy oraz Dominująca ścieżka – wybór skupienia na muzyce luby głosie trenera)
 • obsługa zewnętrznych sieci VPN (Apple TV jako sprzęt do rozwiązań biurowych i konferencyjnych)

Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

12. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy
Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


13. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


14. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


15. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub