Jedne z większych targów, na których prezentowane są nowości technologiczne i elektronika użytkowa, powracają do stacjonarnego formatu. W 2022 roku w końcu bramy expo będą otwarte dla odwiedzających. Dwie poprzednie edycje musiały zmierzyć się z pandemią. Zeszłoroczna nie odbyła się nawet w wersji wirtualnej (online), a przecież impreza ma miejsce już od 1926 roku! Teraz Berlin jest gotowy na kolejne IFA (Internationale Funkausstellung) już w normalnych warunkach.

Start wydarzenia zaplanowano na koniec sierpnia – dla mediów. Goście będą mogli odwiedzać stoiska producentów elektroniki użytkowej w dniach 2-6 września. Wystawiane są urządzenia z bardzo wielu segmentów. Od propozycji AGD i smart home, przez gadżety, mobile, aż po rozwiązania nowych technologii i telekomunikacji. Co ciekawego pojawiło się na IFA 2022? Poniżej moja lista najciekawszych projektów. Będzie przez najbliższy tydzień na bieżąco aktualizowana.


XGIMI Magic Lamp (smart home tygodnia)

smart home tygodnia 20 XGIMI Magic LampXGIMI to jeden z ciekawszych producentów projektorów na rynku. Przedstawiłem na blogu już kilka jego projektów. Na targi IFA zmierza kolejny. Magic Lamp łączy cechy rzutnika, żyrandola oraz głośnika Bluetooth. Wszystko w całkiem atrakcyjnym wydaniu. To sprzęt idealny do smart domu. Do tego świetnie komponuje się z wystrojem nowoczesnego wnętrza. Sprzęt ma bardzo interesujące specyfikacje. W Chinach został wyceniony na 7999 juanów (poniżej 1200$), ale międzynarodowa premiera też jest brana pod uwagę, przynajmniej wnioskując po obecności na expo w Berlinie.

  • jako lampa LED oferuje oświetlenie ze 176 Lumileds (obsługa aplikacją, dobór temperatury koloru itd.)
  • oświetlenie bez flickeringu i z certyfikacją TÜV Rheinland (odnośnie niebieskiego światła)
  • projekcję DLP z Full HD i jasnością 1200 ANSI lumenów
  • nawet 120 cali przekątnej w rzucie obrazu z niecałych 2 metrów (montaż pod suftem)
  • chipset MediaTek Smart Display z silnikiem AI, 4 GB RAM i 32 GB na dane
  • podwójny głośnik 8W z subem 12W od Harman Kardon, Dolby Audio i DTS Virtual X
  • tryb bezprzewodowego głośnika
  • port USB 2.0, 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 5.1

Stylowe Philips Hue Lightguide

smart home tygodnia 21 Philips Hue LightguideNa targach IFA zobaczymy mnóstwo nowości, a sporo z nich obejmie segment smart home. Organizatorzy przyznali, że dział RTV/AGD będzie istotny w tegorocznej edycji. Przed eventem doszło do kilku przecieków. Jeden z nich (na niemieckim Amazonie) dotyczył nowych smart żarówek linii Philips Hue. Lightguide będą miały charakter dekoracyjny i będą kosztowne – nawet jak na standardy cenowe marki.

Mają kilka różnych kształtów i są lekko przerośnięte. Jak wszystkie pozostałe z oferty, będą działały na Bluetooth i Zigbee, czyli z mostkiem Hue, ale też bezpośrednio ze smartfonem. Uda się je też włączyć w platformy Amazon Alexa, Google Home, Samsung SmartThings, czy Apple HomeKit. Z Hue Bridge system ma współpracować ze standardem Matter. Ceny mogą startować od 75 euro (za sztukę!).

źródło


Corsair Xeneon Flex (z regulacją krzywizny)

Pamiętacie jak skończyły zakrzywione telewizory? Spory czas temu próbowały wprowadzić na rynek coś nowego, ale nie zażarło. Przed TV zasiadamy często w kilka osób, a zagięty panel ma sens tylko dla widza siedzącego w odpowiednim miejscu. Takich problemów nie mają gracze. Dla nich ultra szeroka panorama ma sens, a jeśli dodać jeszcze odpowiedni promień zgięcia, to imersja w odbiorze zabawy znacznie wyższa. Corsair stworzyło pierwszy na świecie monitor, który ma regulację giętkości wyświetlacza.

Xeneon Flex ma 45 cali w przekątnej i jeśli trzeba to można go wyprostować. Będzie płaski do pracy biurowej, a krzywiznę zaoferuje przy gamingu. Monitor przygotowano we współpracy z LG Display. Ma pokazać swój potencjał nie tylko na IFA w Berlinie, ale też Gamescon 2022, które odbywają się mniej więcej w tym samym czasie (także na terenie Niemiec). Krzywizna jest regulowana pilocikiem i może dojść do nawet 800R. Jego rozdzielczość to 3440 x 1440 pikseli, układ ma 21:9, no i jest odświeżanie 240Hz. Ekran będzie współpracował ze standardami NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync Premium.


JBL Tour Pro 2 z ekranem w etui

JBL Tour Pro 2 etui słuchawek z ekranemProducenci elektroniki prześcigają się w wyróżnianiu swoich słuchawek segmentu TWS. Dobre audio, stabilna łączność i aktywna redukcja szumów to powoli za mało, by przyciągnąć wzrok klientów. JBL wpadł na pomysł dołożenia do etui małego ekraniku, który ułatwi sterowanie słuchawkami, kontrolę muzyki, ale też odczyt wybranych powiadomień ze sparowanego smartfona. JBL Tour Pro 2 mają też niezłe pozostałe specyfikacje. Czy koncepcja dotykowego panelu w etui ma sens? Dubluje nieco opcje smartwatcha.

Czytaj więcej o: JBL Tour Pro 2


Philips Fidelio FS1

Philips Fidelio FS1TV Vision przedstawiło na targach IFA kilka nowych urządzeń. Wśród nich jest głośnik Fidelio FS1. Designem i szybkością konfiguracji dołącza do soundbara FB1 i subwoofera FW1. To kompaktowy model z wykończeniem premium. W środku calowy tweeter, górnie zamontowany 2.5-calowy przetwornik i 3.5-calowy woofer. Z tyłu (co widać na załączonym obrazku) są LEDy z efektem Ambilight – znanym z telewizorów Philipsa. Głośnik można używać niezależnie, w parze stereo z drugim, a także w systemie AV z automatycznym przełączaniem z Dolby Atmos. Z kompatybilnymi telewizorami wzmocni wspomniany efekt świetlny, ale posłuży też jako lewy lub prawy kanał (jak mamy dwie sztuki) oraz w pojedynkę do dialogów (głośnik centralny).


LG Styler ShoeCase i ShoeCare – dla twoich butów

LG Styler ShoeCase i ShoeCareJakiś czas temu LG proponowało bardzo nietypową szafeczkę. Styler dbało o odzież, którą w niej zawieszono. Pilnowała odpowiednich warunków i odświeżała ubrania. Teraz linia otrzyma nowe model. Styler ShoeCase i ShoeCare otrzymają podobne przeznaczenie, ale dla naszych butów. Konkretnie dla maniaków sneakersów. Jeśli posiadacie drogie, limitowane obuwie to pewnie będziecie skłonni wydać też kasę na AGD do utrzymywania ich w nienagannym stanie.

Regalik można rozbudowywać. Jest modułowy, więc kolekcja będzie się też fajnie prezentowała. W środku ShoeCase ochrona przed wilgocią, czy światło UV. LG Styler ShoeCare ma do zaoferowania więcej, m.in. technologię TrueSteam (odświeżającą buty). Proces odświeżania czterech par butów jednocześnie potrwa 37 minut. Oba modele współpracują z platformą smart home LG ThinQ. Pozwoli to na zdalną kontrolę i komunikaty w aplikacji. Na razie bez cen, ale tanio nie będzie.


Giętki telewizor gamingowy LG OLED Flex

giętki monitor LG OLED FlexCorsair Xeneon Flex to nie jedyny giętki ekran zaprezentowany w Berlinie. W tym przypadku to głównie monitor, natomiast LG celuje szerzej. LG OLED Flex to telewizor, który można odpowiednio zagiąć, by podniósł komfort w trybie gry. 42-calowy panel ma oczywiście podobne mechanizmy do propozycji Corsair (tam też w konstrukcji uczestniczy LG Display). Promień krzywizny dochodzi do 900R. Specyfikacje wyświetlacza są gamingowe: odświeżanie 4K 120Hz (mogło być lepsze), certyfikacja G-SYNC Compatible i AMD FreeSync Premium, najnowsze HDMI 2.1 z VRR (variable refresh rate) i ALLM (auto low latency mode). Jest też Multi-View Mode (dwa różne źródła) i podwójny głośnik 40W z Dolby Atmos.


Stylowy Bang & Olufsen Beosound Theatre

Bang & Olufsen również pojawił się na targach IFA z czymś nowym. Jak zwykle wyjątkowym stylistycznie i bardzo drogim. Beosound Theatre to soundbar o nietypowym wzornictwie. Odważnym. Duńska marka proponuje belkę wyposażono we wszystkie ważne protokoły łączności: Apple AirPlay 2, Spotify Connect, czy Chromecast, więc budowa multi-roomowej sieci nie będzie problemem. Sprzęt posiada wsparcie Dolby Atmos i ma brzmieć w parze z wyglądem, czyli na wysokim poziomie. Nie jest to moduł smart, więc Asystenta Google zaangażujemy do kontroli wyłącznie przez sparowanie z kompatybilnym, inteligentnym głośnikiem.

Wewnątrz soundbara aż 12 głośniczków o łącznym wyjściu 800W (112 dB). Audio ma płynąć we wszystkich ważnych kierunkach, by stworzyć wirtualny surround. Jeśli potrzebujemy tego prawdziwego to jest szansa na uzupełnienie zestawu satelitkami. Uzyskać można efekt 7.1.4. Aplikacja B&O pozwoli na dostosowanie dźwięku przez technologię Roomsense (w stylu Sonos Trueplay). Wykończenie, rzecz jasna, do personalizowania. Model wyceniono na aż 5600£.


Debiutuje Asus Zenbook 17 Fold OLED

Ten sprzęt był już prezentowany na targach CES w Las Vegas. Asus Zenbook 17 Fold OLED, czyli laptop z giętkim wyświetlaczem (jeden z większych tego typu paneli) trafi w końcu do sprzedaży. Tajwańska marka przedstawiła w Berlinie jego cennik i ogólną datę premiery. Sprzęt ma startować od 3500$ i być dostępny pod koniec roku. O tej nietypowej jednostce pisałem już w styczniu, więc tutaj tylko szybkie przypomnienie najważniejszych parametrów. Wyświetlacz ma 17.3 cala przekątnej i składany mechanizm zamieniający go w rodzaj laptopa z wirtualną klawiaturą (jest też normalna). Panel jest oczywiście dotykowy i ma rozdzielczość 2.5K. Można z niego korzystać na kilka sposobów. To oryginalna konstrukcja, ale wciąż nieco eksperymentalna. Raczej pokaz możliwości.

Czytaj więcej o: Asus Zenbook 17 Fold OLED


Kompaktowa Sony Xperia 5 IV

Sony Xperia 5 IVNiektórzy producenci wykorzystali okres targów IFA do prezentacji swoich smartfonów. Tak zrobiło Sony. Przedstawiło kompaktowy telefon klasy premium – Xperię 5 IV. Czwarta generacja utrzymała mniejsze gabaryty konstrukcji, ale powiększyła baterię do 5000 mAh (+10%) i w końcu dodała do serii bezprzewodowe ładowanie. Bardzo dobrze wyglądają właściwości potrójnego sensora fotograficznego. Urządzenie ma cechy topowej Xperii 1 IV, m.in. autofocus z Real-time Eye AF i szybkie reakcje w trybie seryjnym z HDR. Snapdragon 8 Gen 1 to nie tej aktualnie najnowszy, ale tegoroczny i mocny. Jest drogo, bo Androida wyceniono na aż 1049 euro!

Czytaj więcej o: Sony Xperia 5 IV


Nowe urządzenia mobilne Nokia

HMD Global (właściciel marki Nokia) zabrał na IFA całą rodzinkę przenośnych urządzeń. Kilka smartfonów, tabletów, ale i przenośny głośniczek oraz słuchawki TWS. Telefony na Androidzie to Nokia X30 5G, Nokia G60 5G i Nokia C31. To propozycje ze średniej i tańszej półki. Pierwsze dwa zostały wykonane z aluminium (100% z recyclingu) i plastiku (60-65% z recylingu) – czym firma mocno się pochwaliła. Zwraca uwagę na ekologiczne podejście. Baterii wciąż nie wyjmiemy, a to IMO największa bolączka współczesnych jednostek.

X30 otrzymała sensor PureView 50 MP z optyczną stabilizację obrazu (OIS) i sztuczną inteligencją. W G60 zaoferowano system „3-3-3” lat w ramach wsparcia: aktualizacji Androida, zabezpieczeń i gwarancji. Oby nie jak kiedyś siedem lat gwarancji od Kia… Nokia C31 jest budżetowa, ale ma aż 6.7-calowy ekran i 3 dni pracy na jednym ładowaniu (przynajmniej na papierze). Producent przedstawił też 8-calowy tablet Nokia T21, który też wykonano ekologicznie. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb Second Screen do obsługi komputera z Windowsem. Dopełnieniem mobajlu całego nowego zestawu ma być kompaktowy głośniczek Nokia Portable Wireless Speaker 2 oraz słuchawki Nokia Clarity Earbuds 2 Pro

Ogłoszono też nową usługę o nazwie Circular. Subskrypcyjny model ma zachęcić do korzystania z urządzeń przez eko wynagrodzenia. Smartfony i tablety mają być poddawane późniejszemu recyclingowi lub przekazywane potrzebującym. To propozycja globalna, ale wystartuje na wybranych rynkach (UK i Niemcy).


Lenovo ThinkPad X1 Fold (2022)

Asus to nie jedyny producent, który przywiózł na IFA laptop z giętkim wyświetlaczem. Lenovo pokazało drugą generację ThinkPada X1 Fold. Ten model ma większą przekątną giętkiego panelu (16.3″) oraz wsparcie łączności 5G. Chiński gigant jako pierwszy dostarczył składany ekran w laptopie i drobnymi poprawkami chcę po prostu o tym przypomnieć. ThinkPad X1 Fold (2022) został dopracowany. Jest najlżejszym z 16-calowych jednostek tej marki. Komputer posiada:

  • składany, dotykowy ekran 16.3″ OLED (2560 x 2024) z Dolby Vision (w trybie złożonym zaoferuje przekątną 12 cali)
  • o 22% większy wyświetlacz przy o 25% smuklejszej ramce
  • wsparcie rysika
  • chip: 12th gen Intel Core i5 i Core i7 z Intel vPro.
  • do 32 GB LPDDR5 RAM i 1 TB SSD
  • system: Windows 11 (Home lub Pro)
  • opcjonalna klawiatura z podświetleniem i TrackPoint
  • kamerka: 5 mega (RGB+IR)
  • bateria: 48 lub 64Whr z ładowaniem 65W
  • łączność: Thunderbolt, USB Type-C Gen 3.2, Nano-SIM, WiFi 6E, LTE lub 5G), Bluetooth 5.2
  • audio: trzy głośniki z Dolby Atmos (ale tylko dwa działają jednocześnie) + cztery mikrofony do komunikacji ze wsparciem Dolby Voice
  • cena Lenovo ThinkPad X1 Fold (2022): 2499$


Smartwatch Garmin Venu Sq 2

Garmin Venu Sq 2Garmin oferuje swoje zegarki w dwóch grupach: typowo sportowej (z podstawami smart) i bardziej smart (z ograniczeniami sportowych rozwiązań). Linia Venu należy do tej drugiej. Amerykański producent odświeżył drugą generację tańszego wariantu tej drugiej serii. Venu Sq 2 ma większy ekranik, ale i dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. 11 dni uzyskamy jednak wyłącznie w trybie smartwatcha. Wśród funkcji fitness są specjalne sesje oceniające kondycje organizmu (Health Snapshot zaangażuje do oceny większość dostępnym w zegarku czujników). Nie zabraknie dostępu do sklepiku Garmin Connect IQ oraz płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Venu Sq 2 ma być tańszy od Venu 2, ale tani nie będzie. Wyceniono go na 269,99€.

Czytaj więcej o: Garmin Venu Sq 2


Amazfit GTR 4, GTS 4 i GTS 4 Mini

Amazfit GTS 4W Berlinie pojawił się też Amazfit. Pokazał trzy swoje smart zegarki czwartej generacji. Okrągłego GTR 4 i prostokątne GTS 4 i GTS 4 Mini. Urządzenia przeszły mały lifting, choć więcej zmian odnosi się do GTR’a. Smartwatche różnią się teraz między sobą nieco bardziej. Okrągły wariant jest masywniejszy. W środku też trochę ulepszeń. Więcej trybów monitoringu ruchu i zdrowia, m.in. przez użycie BioTrackera 4.0. System Zepp OS 2.0 to z kolei ulepszenia software’u. Sklepik z apkami jest nieco bogatszy, a na pokładzie pracuje też asystentka Alexa, pozwalająca sterować wybranymi funkcjami zegarków.

Czytaj więcej o: Amazfit GTR 4, GTS 4 i GTS 4 Mini


Jabra Elite 5 – przystępniejsze cenowo ANC

Jabra Elite 5Jabra oferuje sporo modeli słuchawek TWS. Będą kolejne. Elite 5 mają być tańsze, ale z zachowaniem jakościowego wyciszania w aktywnym formacie. ANC będzie hybrydowe, tj. z wykorzystaniem zewnętrznych i wewnętrznych mikrofonów. Słuchawki mają być oferowane jako modele ze średniej półki, ale z zachowaniem estetyki droższych wariantów marki.

Bateria ma działać nawet do 7 godzin na jednym ładowaniu (+21h w etui ładowanym bezprzewodowo, co ostatnio było rezerwowane dla odmian premium). Przetworniki 6 mm z kodekami aptX, ACC i SBC powinny dać solidne brzmienie, choć nie te high-endowe. Zestaw słuchawkowy również powinien trzymać poziom, bo podczas rozmów wykorzystywanych będzie łącznie sześć mikrofonów. Jabra wyceniła Elite 5 na 149€ (u nas 699,99 zł, przy czym widzę aktualnie zniżkę na start 609,99 zł).


Lodówki LG MoodUp

LG MoodUpLG ma chyba odpowiedź na lodówki rodzimego rywala. Linia MoodUp wygląda jak bezpośredni rywal dla Bespoke od Samsunga. Lodówki mają minimalistyczne wzornictwo i panelowe moduły do personalizowania wyglądu. Co więcej, w tym przypadku są LEDowe, więc z efektownym podświetleniem. Górna część AGD zaoferuje 22, a dolna 19 różnych kolorów. Taki design mocno odróżni sprzęt od tradycyjnej zabudowy, tym bardziej, że posiada też różne animacje. Oprócz tego lodówkę wyposażono we wbudowany głośnik Bluetooth. Pozwoli stworzyć playlistę Music Collection i streamować audio ze sparowanego smartfona. Oczywiście w synchronizacji z efektami LED paneli. Chyba nie zabraknie też wewnętrznej kamerki z InstaView.


Smart waga Withings Body Comp

Francuskie Withings oferuje inteligentne wagi już od dekady. Przez ten czas pokazał kilka generacji naprawdę zaawansowanych modeli. Body Comp z platformą Health+ jest najnowszą z nich. Oceni ogólną wagę, ale też kondycję organizmu przez dodatkowe czujniki. Ma współpracować z trackerami aktywności, co da pełniejszy obraz sytuacji. Nowe czujniki, nowe algorytmy i opatentowana elektroniki (z obwodami). Urządzenie sprawdzi zarówno poziom tkanki tłuszczowej, ale i tłuszcz trzewny (którego nie widać), wiek układu naczyniowego (zNerve Health Score) i jeszcze kilka innych. Aplikacja z nowym Health+ ma oczywiście wskazywać obszary, w których sytuacja jest do poprawy. Wszystko w domowych warunkach. Technologie Pulse Wave Velocity (PWV) były już przez Withings wykorzystywane, ale zostały dopracowane.


Leica Cine 1 – pierwszy laserowy projektor marki

Leica wchodzi na nowy rynek, ale częściowo wykorzysta swój know-how. Laserowy projektor Cine 1 skorzysta z technologii optycznych, a przy okazji zaoferuje odpowiednie standardy wyższej jakości związanej z obrazem krótkiego rzutu. Sprzęt ma wejść do sprzedaży w Europie w drugim kwartale 2023 roku. Jak prezentują się specyfikacje urządzenia? Niemiecka firma proponuje w Cine 1 w dwóch modelach.

  • obraz 100 cali w 4K 60Hz z 30 cm i 2500 lumenów jasności lub 80 cali z 15 cm (2100 lumenów) z automatyczną regulacją wyświetlania
  • chip DLP od Texas Instruments
  • potrójny laser RGB od Hisense (ostatni trend rynkowy z oddzielnymi wiązkami)
  • 30 ms opóźnienia (ok dla okazjonanego gamingu)
  • 3x HDMI (w tym 2.1 z eARC), USB 2.0, USB 3.0
  • wbudowany tuner TV, slot Common Interface
  • system Android TV
  • certyfikacja (czeka) dla 4.2 Atmos
  • cena: 6900$ za mniejszy i 7900$ za większy


Lenovo Glasses T1 z ekranem 1080p

Smart okulary AR wciąż czekają na jakiegoś większego kopa rynkowego. Prawdopodobnie wykona go Apple z przyszłoroczną jednostką. Segment ten już od dekady próbuje coś zdziałać (pamiętacie Google Glass?), ale wciąż propozycje są drogie, niszowe i raczej biznesowe/przemysłowe. Lenovo rozwija tego typu wearables już od kilku lat, o czym zresztą regularnie na blogu piszę. Na IFA przygotowało kolejną iterację okularów, ale… Lenovo Glasses T1 to głównie ekran do „założenia” na głowę. Urządzenie jest zewnętrznym monitorem dla Androida, iOS, Maca lub Windowsa (przez USB-C lub Lightning). Pozwoli na mirroring treści ze smartfona, tabletu, laptopa, czy innego komputera. Wydanie dość kompaktowe, ale to tylko sam ekran i kilka niezbędnych podzespołów.

Składany Honor (globalnie) i tablet Honor Pad 8

Honor przygotował na IFA kilka premier, ale i pewnych zapowiedzi. Oprócz uruchomienia sprzedaży modelu smarfona Honor 70 na terenie Europy, firma zapowiedziała też, że w przyszłym roku chce włączyć się do walki z Samsungiem w dziale składanych Androidów. Jeszcze do niedawna koreański producent był praktycznie jedynym, który oferuje giętkie telefony. Niedawno dołączył Huawei, ale i inne firmy starają się rozszerzać ofertę o tego typu jednostki w globalnych edycjach.

Drugim przenośnym urządzeniem z Androidem na pokładzie, który będzie dostępny na Starym Kontynencie, jest Honor Pad 8. Z 12-calowym panelem LCD w rozdzielczości 2000 x 1200 pikseli, Snapdragonem 680, do 6 GB RAM i 128 GB na dane, aż ośmioma głośniczkami i cenę startującą od 330€. To średniej wyższej klasy z całkiem bogatymi specyfikacjami.