Mobilne granie 11
Zobacz też: mobilne granie #11

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny.

Liczby i statystyki:

  • 270€ – to nowa cena podstawowego Nintendo Switch (obniżka z 330€ w ramach wejście na rynek nowej odmiany Nintendo Switch (model OLED)
  • 18.09.2021 – tego dnia Niantic odpuści AR Catan (ledwie rok po uruchomieniu wczesnego dostępu do gry)
  • 19.09.2021 – tego dnia minęły dwa lata od uruchomienia serwisu Apple Arcade
  • 294 – tyle gier jest już dostępnych w ramach chmurowego Xbox Game Pass Ultimate (zdalna zabawa m.in. na iOS lub Androidzie)
  • 2022 – dopiero w tym roku zadebiutuje Star Wars: Hunters na iOS i Nintendo Switch (przesunięta z przewidywanego końca tego roku)

1. Koniec LittleBigPlanet PS Vita online

Mobilne platformy to dziś głównie smartfony, konsolki z Androidem i Nintendo Switch, ale kiedyś królowało Nintendo DS i PS Vita (lub PSP). Do dziś niektóre serwery funkcjonują i pozwalają na zabawę na tych starszych platformach. Po po majowych atakach postanowiono całkowicie zamknąć dostęp do rozgrywki online w LittleBigPlanet PS Vita (jednej z popularniejszych produkcji na przenośny sprzęt Sony). Oficjalnie z powodów ochrony społeczności zgromadzonej wokół tytułu. Nadal będzie jednak można pobawić się w trybie kooperacyjnym (lokalnie).

2. Przedsprzedaż Deemo II

Ruszyła przedsprzedaż kontynuacji gry muzycznej Deemo. W AppStore i Google Play można już rejestrować chęć pobrania tytułu, by w możliwie najwcześniejszym momencie otrzymać powiadomienie z przypomnieniem o premierze. Druga część ma zadebiutować na mobilnych platformach w styczniu 2022. Rozgrywka nadal będzie powiązana z rytmiką, czyli klikaniem w odpowiednie pola w trakcie odgrywanych utworów (w stylu Guitar Hero, ale z własnym bardziej klasycznym klimatem). Pojawi się nowy store mode oraz efekty wizualne.

3. Wrześniowy update Xbox Game Pass

Wrześniowa aktualizacja bazy Xbox Game Pass to trzynaście nowych tytułów. Już od połowy miesiąca do biblioteki będą przybywać kolejny gry. Rozpocznie się od Flynn: Son of Crimson. Nie wszystkie będą dostępne chmurowo, ale na szczęście tych wyłącznie z dostępem na PC lub konsolach będzie góra dwie. 9 z nich ma premierę w usługach Game Pass. Przypominam, że na Androidzie nie ma problemów z zabawą przez aplikację, natomiast na iOS grać można tylko przez przeglądarkę. Pełna lista tytułów w załączonych tweetach:

4. NBA NOW 22 na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

NBA jest obecne na praktycznie każdej możliwej platformie, także mobilnej. Fanom koszykówki spodobają się nie tylko produkcje od EA Sports. Studio Com2uS zapowiada własną wersję sportowej rozgrywki, która zmierza na iOS oraz Androida. NBA NOW 22 to połączenie gry zręcznościowej oraz trenerskiej. Możliwość budowania kariery, własnej drużyny i taktyk (przy użyciu kart). Wszystko z aktualizacjami danych względem aktualnego sezonu. Zabawa oczywiście z przystosowaniem mechanizmu do dotykowego ekranu smartfonów (wertykalny układ z jednoręcznym, wygodnym sterowaniem). Premiera pod koniec października.

5. Bluetooth w Nintendo Switch

W specyfikacjach Nintendo Switch widać było obecność łączności Bluetooth, ale o dziwo japoński gigant nie pozwalał na wykorzystanie bezprzewodowego protokołu do parowanie konsolki z kompatybilnymi słuchawkami. W końcu pojawi się update softu, który to umożliwi. Dotąd żeby skorzystać z bezprzewodowych słuchawek trzeba było kupować specjalne transmittery do portu Switcha. W systemie pojawi się zakładka Bluetooth Audio, gdzie będzie opcja parowania urządzeń. Nie ma tu wsparcia mikrofonu. W trybie wieloosobowej rozgrywki przy użyciu BT będzie możliwość połączenia tylko z dwoma kontrolerami (więc multi na 8 osób odpada). W lokalnej zabawie multi też odetnie nam słuchawki.

6. Razer Gaming Finger Sleeve

Czy jest coś, czego Razer nie jest w stanie wyprodukować dla graczy? W ofercie gamingowej marki są przeróżne akcesoria. Coraz więcej z nich dotyczy mobajlu. Tutaj zainteresowanie ostro rośnie to i propozycji więcej. Najnowsza od Razer to Gaming Finger Sleeve. “Rękawki” na palce, by podnieść jakość gry na dotykowych ekranach. Dobrze widzicie. To nie żart. Producent jest śmiertelnie poważny.

Czytaj więcej o: Razer Gaming Finger Sleeve

7. Castlevania: Grimoire of Souls (premiera tygodnia)

Konami obiecuje wprowadzić do serwisu Apple Arcade nową odsłonę gry z serii Castlevania. Już od 17 września posiadacze subskrypcji mogą pograć w tytuł Castlevania: Grimoire of Souls. Gameplay ma przypominać początki Castlevanii. Poziomy 2D będziemy pokonywać w dawnym stylu. Pojawią się nowe postacie, możliwość gry kooperacyjnej i kilka dodatkowych opcji wieloosobowych. Gra nie będzie dostępna poza Apple Arcade, choć plany zakładały wejście do App Store i Google Play. Developer zmienił jednak strategię.

8. Wipeout Rush na iOS i Androida

Wipeout to seria futurystycznych ścigałek, w którą lubiłem grać na PlayStation (najczęściej na PSP konkretnie). Ma ona zresztą spore grono miłośników z uwagi na inny system sterowania pojazdami. W 2022 gra w zmodyfikowanej wersji trafi na iOS oraz Androida. Wipeout Rush będzie posiadała elementy karcianki, co raczej nie zadowoli fanów serii. Bez sensu… Co z tego, że do dyspozycji będzie ponad 60 znanych ścigaczy, jak nie będzie nimi można pokierować? Rogue Games poszło w dziwnym kierunku. Na razie nie oceniam. Może to jednak będzie coś ciekawego?

9. Tiny Wings+  w Apple Arcade

Apple Arcade zaczyna się robić kłębowiskiem odświeżanych kotletów. Akurat w większości tych bardzo popularnych, ale widać, że serwis chce rozbudować bazę tytułów w szybszym tempie, a gry z “+” w nazwie są w stanie zrobić to możliwie szybko i zachowaniem regulaminu (strategii) Apple. W Tiny Wings grało mnóstwo posiadaczy smartfonów i tabletów. To bardzo prosta, ale wciągająca platformówka, która bawi na dotykowych ekranach już od dekady. Pewnie w ramach plusa dojdzie kilka unikatowych elementów oraz wsparcie dla tvOS dla Apple TV.