smartfony tygodnia 68 realme 11 pro plus
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #68

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • marka Realme skończyła właśnie pięć lat (a wydaje się starsze!)
  • główny rdzeń Snapdragona 8 Gen 3 ma otrzymać aż 3.7GHz| wg Digital Chat Station
  • rozwijany smartfon Samsunga ma otrzymać cztery formy rozkładania. Tryb processor (najwęższy), phone (standardowa przekątna), Phablet (powiększona) i Tablet (w pełni rozwinięta)
  • ponad rok od inwazji na Ukrainę Tinder wychodzi z rynku rosyjskiego
  • 1.6 mld £ – wciąż takiej kary może spodziewać się Apple w Wielkiej Brytanii (jeszcze z czasów afery ze spowalnianiem iPhone’ów 6 i 6s, by wydłużyć ich czas pracy na jednym ładowaniu)
  • Apple uruchomi szybkie łatki zabezpieczeń dla iPhone’ów i iPadów (Apple Rapid Security Responses), które nie będą wymagały aktualizacji w ramach większych update’ów systemów iOS/iPadOS
  • Apple uruchomiło masową produkcję słuchawek EarPods z USB-C (czyżby zapowiedź iPhone’ów 15 z nowym portem zastępującym standard Lightning?) | wg ShrimpApplePro
  • CEO marki Honor zapowiada androidową wersję nakładki MagicOS lepszą od iOS (w 2022 roku wydało 10% swoich przychodów  na R&D, więc może faktycznie powstaje coś ciekawego?)
  • aż o 11% skurczył się w Q1 2023 chiński rynek smartfonów (Apple z 20% udziałów na czele, Oppo łącznie z OnePlus z 19% na drugim miejscu) | wg Canalys

Ciekawsze zapowiedzi:

  • 10 maja rozpocznie się Google I/O, na którym zostaną zaprezentowane Pixel 7a i Pixel Fold
  • Nothing zwiastuje model Phone (2) – premiera już tego lata

1. Motorola Edge 40 Pro w DxOMark

Właśnie odbyła się globalna premiera Motoroli Edge 40, ale serwis DxOMark ocenił fotograficzne możliwości wariantu Pro, który debiutował w Europie w zeszłym miesiącu. Smartfon otrzymał 130 punktów i dało mu to 32 miejsce w rankingu najlepszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Współdzieli pozycję z Xiaomi 13 oraz zeszłorocznym Oppo Find X5 Pro.

Czym dysponuje moduł fotograficzny Motoroli Edge 40 Pro?

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor główny 1/1.55″), piksele 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra-wide 117˚), sensor 1/2.76″ z AF (z makro od 2.5 cm)
  • 12 mpx z f/1.6, (teleobiektyw Sony IMX663 z 2x), sensor 1/2.93″, 1.22µm, PDAF
  • selfie: 60 mpx w centralnym otworku ekranu

Wyróżniam za: ekran 165Hz, wysokiej rozdzielczości selfie i najnowszego Snapdragona 8 Gen 2

Czytaj więcej o: Motorola Edge 40 Pro


2. Google Pixel Fold oficjalnie! (zapowiedź tygodnia)

Ostatnie przecieki i wycieki potwierdzają zapowiedź ostrzejszej walki w dziale składanych Androidów. Najbliższych kilkanaście tygodni to seria kilku efektownych premier tego typu smartfonów. Od dawna spekulowało się o składanej konstrukcji od samego Google (twórców najpopularniejszego systemu mobilnego na rynku). W sieci było sporo renderów rzekomej jednostki, ale nie było żadnej oficjalnej wzmianki o takim Pixelu. Nagle, właściwie przed sekundą (akurat ten fragment przeglądu pisałem w czwartek wieczorem), amerykańska firma zapowiedziała Pixel Folda!

Obrazki pojawiające się w sieci w przeciągu ostatnich tygodni okazały się prawdziwe. Pixel Fold faktycznie ma sporą ramkę, ale jeśli jest to związane z poszerzeniem konstrukcji, by wewnętrzny ekran nie był tak kwadratowy jak modele większości konkurentów, to ja jestem za! Google nie podało jeszcze żadnych specyfikacji, ale do pełnej prezentacji nie zostało wiele czasu. Już 10 maja podczas Google I/O zobaczymy pełne parametry, funkcje Androida dostosowane do składanego formatu, cenę i datę premiery telefonu.

Wyróżniam za: proporcje ekranu, które nie starają się wyjść poza typowy „kwadrat”


3. Składany Galaxy Z Flip 5 (przeciek tygodnia)

W poprzednim podpunkcie wspominałem, że nadchodzi kilka wartych uwagi premier z wciąż niszowego jeszcze segmentu składanych smartfonów. Mówi się, że Samsung przedstawi piąte generacje Foldów i Flipów już w lipcu, a po drodze jeszcze kolejna Motorola Razr i być może jakieś propozycje chińskich producentów. Do lipca już blisko, więc i obrazków prezentujących kolejne Galaxy coraz więcej. Najnowsze rendery potwierdzają sporych rozmiarów ekran na klapce Z Flipa 5. Ma mieć 3.4 cala, nietypowy kształt folderu (otaczający aparaty fotograficzne) i rozdzielczość 720 x 748p. To znaczny upgrade względem poprzednika z mizernym 1.9″ (260 x 512 pikseli.). Te ostatnie rewelacje podał Ice Universe (wiarygodny tipster)

Wyróżniam za: znacznie większy i praktyczniejszy ekran na „klapce”


4. Motorola Edge 40 (globalnie – również w Polsce)

Pisałem wyżej o Edge 40 w wersji Pro. Czas bardziej bazową specyfikację nowej Motoroli. Telefonu z wyższej półk i średniej wysokości. Dość dziwne, że najpierw debiutował mocniejszy wariant, a dopiero po miesiącu ten skromniejszy – bardziej przystępny cenowo. Parametry oczywiście niższe, ale i koszty mniejsze. Smartfon współdzieli jednak kilka cech flagowca. Urządzenie wciąż ma fajne wykończenie, choć już bez szklanego efektu. Wyświetlacz jest zakrzywiony, a obudowa z certyfikacją IP68.

Motorola Edge 40 wyceniono w Polsce na niecałe 3000 zł. Oto najważniejsze ze specyfikacji:

  • ekran: AMOLED 6.55″ (2400×1080), 144Hz z zakrzywieniami
  • chip: MediaTek Dimensity 8020 (6 nm)
  • konfiguracja: 8/256 GB (LPDDR4X/UFS 3.1)
  • foto: 50 mpx z f/1.4 i OIS + 13 mpx z f/2.2 (ultra wide i makro)
  • selfie: 32 mega z f/2.4 w ekranowym otworku
  • łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, modem 5G i eSIM
  • bateria: 4400 mAh z ładowaniem 68W (i bezprzewodowo 15W)
  • certyfikacja szczelności zgodna z normą IP68
  • audio: głośniki stereo z Dolby Atmos

Wyróżniam za: IP68, ekran 144Hz, aparat główny z f/1.4 i niezłą cenę


5. Nokia XR21 z IP69K (smartfon tygodnia)

Coś ciekawego dzieje się z marką Nokia. Od ładnych kilku tygodni widzę interesujące wieści płynące z obozu HMD Global (właściciela brandu). Widać spójność w strategii zmian. Od zmiany logotypu, aż po nowe standardy w ekologii. Czas na pierwsze smartfony, które mają przyciągać uwagę. Nokia XR21 to pierwszy na rynku telefon z Androidem z certyfikacją IP69K. Przyzwyczailiśmy się już do normy IP68, ale tutaj mamy coś więcej. Obudowa oprócz wzmocnień MIL-STD-810H zyskała dodatkową szczelność na wodę i pyły. Test klasy X9K to wytrzymałość na wyższe strumienie wody pod ciśnieniem, wyższe temperatury i ciśnienie. Oznacza to, że urządzenie przetrwa trudniejsze warunki niż zwykła jednostka.

Co poza tym? Specyfikacje Nokii XR21 są dość standardowe:

  • ekran: IPC LCD 6.49″ (FHD+) i 120Hz (z Gorilla Glass Victus)
  • chip: Snapdragon 695
  • konfiguracja: 6 GB RAM i 128 GB na dane
  • fotografia: 64 mpx z f/1.8 + 8 mpx z f/2.2 (ultra wide)
  • selfie: 16 mega z f/2.5 w ekranowym otworku
  • bateria: 4800 mAh z ładowaniem 33W
  • system: Android 12 (4 lata aktualizacji) + 5 lat update’u zabezpieczeń
  • cena Nokii XR21: 499£

Wyróżniam za: wysokie standardy szczelności i wytrzymałości (choć dość średnie specyfikacje wnętrza)


6. Co z tą pogodą w iOS? (smarthack tygodnia)

smarthacki 14 pogoda iOSNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu zerknąłem w końcu w problemy związane z feralnymi prognozami pogody na iPhone’ach. U mnie (jeszcze?) sytuacja nie miała miejsca, ale chyba wolę dmuchać na zimne i pozmieniać odpowiednie ustawienia zawczasu. Wrzuciłem kilka porad odnośnie konfiguracji ustawień, ale nie wiem do końca, która będzie skuteczna w waszym przypadku, bo podobno problem problemowi nierówny.

Czytaj więcej: aktualne dane pogodowe w iOS (smarthack)


7. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


8. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3