Oppo Watch to według mnie jeden z bardziej udanych smart zegarków z systemem Wear OS jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. Jeden z nielicznych bez okrągłego wyświetlacza, a mimo tego, efektownie zaprojektowany. Jego druga generacja pojawiła się wyłącznie w Chinach, ale już trzecia musi dotrzeć na rynek globalny. Na razie prezentacja odbyła się w Państwie Środka.

Oppo Watch 3 będzie pierwszym przedstawicielem nowej platformy Qualcomm. Producent jeszcze dopieścił stylistykę wearable w propozycji Pro, więc smartwatch będzie zarówno szybki, ale i stylowy. Czyżby system Google miał w tym roku kilka naprawdę ciekawych propozycji?

Oppo Watch 3 Pro z zakrzywionym ekranem

Oppo Watch 3 ProOppo zdecydowało się przedstawić swój zegarek w dniu premiery Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 5 Pro. Można powiedzieć, że marka zagra trochę na nosie koreańskiemu rywalowi, ale wcale nie zbieżną datą demonstracji, a formatem gadżetu. Oppo Watch 3 Pro otrzyma zakrzywiony wyświetlacz, a więc kształt panelu, który wiele lat temu na rynek wprowadzał właśnie Samsung. Zegarki Gear i Gear Fit posiadały fajne zagięcia, których później już niestety nie stosowano, a szkoda!

Oppo Watch 3 Pro utrzymuje format poprzedników (nawiązujących zresztą do Apple Watcha), ale dodał zakrzywienie dopasowane do kształtu ręki. Zagięcie nie powinno przeszkadzać w użytkowaniu naręcznego urządzenia, a uatrakcyjni design. Z boku koperty (czarna lub srebrna) znalazło się miejsce dla obrotowej koronki. Watch trzeciej generacji będzie oferowany w kilku opcjach wykończenia oraz z efektownymi motywami wirtualnych tarcz (czy niektóre czegoś wam nie przypominają?).

Bazowy model serii nie zmienił swojego kształtu. Jeśli chodzi o wykończenie i personalizację to jest kilka opcji. Oppo Watch 3 będzie dostępny w opcjach Platinum Black i Feather Gold, natomiast Pro: Platinum Black lub Desert Brown.

Oppo Watch 3 – pierwszy ze Snapdragonem W5

Zaraz po prezentacji nowego chipa Qualcomm, oficjalnie zakomunikowano, że pierwszym urządzeniem z tym modułem będzie właśnie Oppo Watch 3. Platforma Snapdragon W5 i W5+ Gen 1 było opracowywana przez trzy ostatnie lata i to specjalnie pod zegarki, więc w końcu powinna zredukować wady poprzednich propozycji na Wear OS (zakładam, że taki model Oppo wyda). Bolączką była zarówno wydajność, jak i czas pracy. Tym razem ma być jednocześnie wydajniej i oszczędniej. Liczę, że  nowy model Oppo (ale też wszyscy nadchodzący rywale, m.in. Pixele) pokażą w końcu, że smart zegarki z systemem Google są konkurencyjne dla lidera z Cupertino.

zegarki Oppo Watch 3
Oppo Watch 3 (pierwszy od lewej) i Oppo Watch 3 Pro. foto z kanału Weibo

Oppo Watch 3 – specyfikacje

Specyfikacje Oppo Watch 3 wyglądają flagowo. To półka premium, więc pod ekranem są odpowiednie podzespoły. Na ten moment nie potwierdzono nic o systemie Wear OS, ale zapewne w edycji międzynarodowej się pojawi. Taką strategię zastosowano w pierwszej generacji. Trzeba było poczekać na wariant z platformą Google kilka miesięcy. Wyczuwam, że premiera będzie zależna od certyfikacji dla niektórych sensorów.

Wearable ma wbudowany tracker zdrowia i aktywności. Do dyspozycji śledzenie około stu różnych dyscyplin lub ćwiczeń. Tematem zajmie się zestaw czujników, które stają się już pewnym standardem. Mam tu na myśli EKG, czy pulsoksymetr.

  • ekran w Oppo Watch 3 Pro: zakrzywiony AMOLED (LTPO) 1.91 cala (378×496) z Always On Display – to pierwszy taki ekran dla wearable
  • ekran w Oppo Watch 3: AMOLED 1.75 cala (372×430) z zaobleniami szkła 3D
  • chip: Qualcomm Snapdragon W5 + koprocesor Apollo 4 Plus (dla odciążenia głównego przy lżejszych zadaniach)
  • bateria: 550 mAh (Pro) – nawet 5 dni działania (jak w Galaxy Watch 5 Pro) lub 4 przy LTE; 400 mAh w bazowym modelu (4 dni pracy)
  • pamięć: 1 GB RAM i 32 GB na dane
  • czujniki: optyczny do tętna, geomagnetyczny, żyroskop, akcelerometr, pulsokysmetr, czujnik atmosferyczny, EKG, sensor światła
  • łączność: Bluetooth 5.0, eSIM LTE, chip NFC
  • GPS ze wsparciem GPS/Beidou/GLONASS/Galileo/QZSS
  • szczelność zgodna z certyfikacją 5ATM
  • cena Oppo Watch 3: od 1499 juanów (jakieś 215€ bez podatków); Oppo Watch 3 Pro od 1899 juanów (ok. 275€ bez ceł i podatków)

źródło: Oppo na Weibo