
Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.
W tym tygodniu bez sekcji z ciekawostkami. Ostatnie siedem dni wyjątkowo ubogie w mini informacje.
1. Słuchawki Realme Buds T100 (Indie)
Realme proponuje kolejne słuchawki TWS. Buds T100 pokazano w Indiach przy okazji premiery smartfona Realme 9i. Producent cały czas celuje w segment budżetowych modeli, więc jest w tanio, ale z zachowaniem w miarę ciekawych parametrów.
- PEEK+TPU Composite Diaphragm (dla głębszego basu)
- trzy różne ustawienia EQ: Bright, Balanced iBass Boost+ (przez apkę Realme Link)
- Gaming Mode z opóźnieniem 88ms (synchro z obrazem)
- łączność Bluetooth 5.3 (szybkie parowanie, niższa konsumpcja energii)
- AI ENC Noise Cancellation (do poprawy rozmów w trybie słuchawkowym)
- “Volume Enhancer” (podbijający dźwięk z 97 do 102 dB – ale kosztem jakości)
- czas pracy: 6h (28h łącznie z etui)
- cena Realme Buds T100: 1499 rupii (czyli ok. 20$)
Our designers have tried various combinations and after extensive discussions, we finally decided to go with our users and the colour combination they wanted the most for our #realmeTechLifeBudsT100.#ListenInFullColour pic.twitter.com/0X3Vd60PBU
— realme TechLife (@realmeTechLife) August 18, 2022
2. Adidas RPT-02 SOL (z solarnym ładowaniem)
Chyba nadchodzi czas technologii Powerfoyle od Exeger. Kolejny tydzień i premiera kolejnego wearable z wykorzystaniem solarnych rozwiązań szwedzkiej firmy. Adidas w modelu nausznych słuchawek RPT-02 SOL korzysta z ładowania światłem tej firmy. Ciekawostką jest, że materiał pokrywający pałąk słuchawek zbierze energię również przy sztucznym świetle. Ze słońca zrobi to jednak efektywniej. Specyfikacje słuchawek nie zostały w pełni przedstawione, więc trudno ogólnie ocenić gadżet na tle konkurencji. Na pewno bateria (80h na jednym ładowaniu) i solarne zasilanie będą jedną z przewag na rywalami.
Czytaj więcej o: Adidas RPT-02 SOL
3. Ponarzekać na Fitbit Charge 5
Coś ostatnio Fitbit Charge 5 przechodzi trudne chwile. Jeden z lepiej wyposażonych trackerów ruchu i zdrowia miał liczne problemy. Najnowszy z nich nie pozwalał na synchronizację danych ze smartfonem. Była to awaria bardzo powszechna wśród użytkowników, choć ja jej w swoim modelu chyba nie uświadczyłem. Producent ją rozwiązał, ale lista ostatnich problemów Fitbit robi się w tym roku coraz obszerniejsza:
- masowy zwrot smart zegarków Fitbit Ionic (ryzyko oparzeń)
- problemy ze zwrotami urządzeń (wsparcie)
- problemy z aktualizacją Androida (psujące odczyty saturacji, przekłamujące wyniki z nocnych zapisów)
- do tego dochodzi zepsucie mojej jednostki (w tym tygodniu pojawił się logotyp na ekranie i nie chce się uruchomić, do tego widać było zaparowane sensory, więc wygląda, jakby dostała się do środka wilgoć) – teoretycznie w okresie gwarancyjnym
Thanks for your patience, Charge 5 devices should be syncing as usual. If you had trouble syncing your device, try again now. https://t.co/aHCt6NtNz7
— Fitbit Support (@FitbitSupport) August 16, 2022
4. Logitech Chorus – audio dla Meta Quest 2
Gogle VR Meta Quest 2 podrożały ostatnio aż o 100$. Nadal jednak są jednymi z przystępniejszych (jak na dostęp do tytułów VR). Mają wystarczającą sprzedaż, by przyciągnąć producentów akcesoriów do tworzenia przystawek dla tego gadżetu. Logitech przygotował system audio zwany Chorus. To w zasadzie rodzaj podczepianych do gogli słuchawek/głośniczków z ultra realistycznym audio na nowym poziomie imersji (parafrazując materiały promocyjne). Całość przypomina nieco gogle Valve Index z głośniczkami typu near-field.
Meet the ultimate audio solution for @MetaQuestVR. Say 👋 to the @Logitech Chorus.
🔗 https://t.co/yfVUwommEg pic.twitter.com/r5lslu9ueB
— Logitech G (@LogitechG) August 17, 2022
5. Fitbit z Wear OS (przecieki)
Gdy Google przejęło Fitbit rozpoczęto spekulacje na temat smartwatcha z systemem Wear OS. To całkiem logiczny zabieg, ale wciąż nigdzie nie potwierdzony. Na XDA-developers pojawiły się informacje na temat kilku cech, które wykryto w becie Google Play Services. Zegarek miałby (oczywiście) kwadratowy ekranik oraz wsparcie płatności zbliżeniowych Google Pay (a raczej Google Wallet, czyli cyfrowego portfela). Czy Fitbit Versa 4 i Sense 2 otrzymają soft od Google? Teoretycznie mówi się o debiucie smartwatcha Fitbit z Wear OS jeszcze tego roku, a w sieci widać już też rendery dwóch wyżej wymienionych wearables.
APK Teardown: Fitbit’s Wear OS smartwatch might feature a square display and Google Pay suport https://t.co/wVPTgSgV3Q
— XDA (@xdadevelopers) August 19, 2022
6. Więcej odczytów Fitbit pod badania

Jeszcze jedna wieść o Fitbit. Firma oferuje zaawansowane trackery zdrowia już od kilku lat, więc nie może dziwić, że chce by dane zbierane przy ich pomocy służyły celom badawczym. Nowe open API zaoferuje rozszerzenie o przesył odczytów i wyników w służbie głębszych analiz różnego rodzaju studium przypadku. Łatwiej będzie o masowe przetwarzanie wyników przy użyciu trackerów i zegarków Fitbit.
Do tej pory dostęp do danych pod te cele był mocno ograniczony. Producent umożliwi dostęp do saturacji, częstotliwości oddechu, HRV, czy logów ze snu, co łącznie pozwoli na znacznie ciekawsze analizy. W poprzednich metrykach był dostęp do aktywności, wagi (też tkanki tłuszczowej – pewnie przez smart wagi), tętna, snu i logów jedzenia. Odczyty już zaczęły służyć londyńskiemu King’s College i Health Drive Digital.
7. Nowe gogle Lenovo Legion VR700
Lenovo przy okazji prezentacji gamingowego Legiona Y70 zaprezentowało też nowe gogle VR w ramach serii Legion. Headset Lenovo Legion VR700 wygląda jak klon wspomnianych wyżej Questów 2. To też gogle w pełni niezależne i z kontrolerami ruchu z systemem śledzenia 6DoF oraz ekranem 4K.
To pierwszy model tej marki pracujący na platformie Qualcomm Snapdragon XR2. Sprzęt wyceniono na ok. 3000-3300 juanów, czyli ok. 450-500$. Na razie z przeznaczeniem na rynek chiński, jak wcześniej tablet Legion Y700 i smartfon Y70. Jak będzie wiadomo więcej o specyfikacjach to dorzucę.
8. Klipsch T10 Bespoke Ear Computers
Klipsch dość późno wszedł w segment słuchawek TWS, ale jak już się w nim pojawił to oczywiście z high-endowymi jednostkami. Ma ich w ofercie kilka, ale jeden model czekał na premierę aż od 2020 roku. Przez ten czas T10 przeszedł pewne zmiany. Wyceniane na 2500-5000$ modele T10 Bespoke Ear Computers są oferowane (jak na cenę przystało) w luksusowej odmianie. Klient może zażyczyć sobie etui zdobione złotem, skórą, a nawet drewnem oraz perłowym lub ceramicznym wykończeniem ramki. Jakość audio pójdzie w parze z zewnętrzną stylistyką. Specyfikacje Klipsch T10 w tej wersji to m.in.:
- audio z 96kHz/24-bit (z kodekiem LDAC)
- podwójne moduły Cadence/Tensilica DSP (Hi-Fi),
- wzmacniacze class-D i rozwiązania Sonion
- kompaktowe gabaryty
- aktywna redukcja szumów (ANC)