wearables tygodnia 50 final ze8000
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #50

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • Michał Sitnik avatar2025 – w tyk roku Apple ma przedstawić dwa modele okularów AR drugiej generacji | wg Kuo
  • 2025 – w tym roku Mega planuje swoje okulary AR | wg przekazu pracowników marki (serwis TheVerge twierdzi, że odbędzie się to dopiero w 2027)
  • okulary AR od Apple będą niezależne od iPhone’a (telefon ma być opcjonalny) wg Marka Gurmana
  • okulary AR od Apple zadebiutuję jednak wraz z iPhone’ami 15? Wrześniową premierę przewiduje Ming-Chi Kuo (ponoć pojawiły się błędy software’owe)
  • słuchawki Sony WF-1000XM4 z updatem multipoint Bluetooth
  • wyzwanie dla użytkowników Apple Watch z okazji Dnia Kobiet (8 marca, czyli światową datę, użytkownicy mają wykonać 20-minuty trening, za który otrzymają specjalną odznakę i kilka animowanych naklejek do użycia w komunikatorze iMessage)
  • Samsung opracowuje bezpośredniego rywala dla okularów Apple Reality Pro (wspólnie z Qualcomm i Alphabet tworzą projekt headsetu dla Mixed Reality) | podał Patrick Chomet dla CNBC

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, a także Mapy Google i Google Portfel, ale dopiero próbuję je aktywować (z tym drugim mam pewne trudności, ale skontaktowałem się już z Fitbit w tej sprawie).

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 71 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 131 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 103330 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 63 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2696 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Garmin Forerunner 265 i 965 (pierwsze biegowe z AMOLED)

Garmin rozwija swoje sportowe zegarki regularnie. Ma sporo wyspecjalizowanych serii, także te bardziej smart. Zaletą modeli skoncentrowanych na ofercie inteligentnych funkcji jest ekran AMOLED. Teraz ten panel będzie częścią Forerunnerów. Modele skupione na funkcjach biegowych otrzymają efektowniejszy wyświetlacz. Garming przedstawia Forerunnera 265 i Forerunner 965 dziewięć miesięcy po poprzednikach, a więc znacznie szybciej niż zwykle. 

Oba nowe Forerunnery to pierwsze Garmina (spoza sekcji smartwatchy), w których doświadczymy ekrany jakości AMOLED. Technologii, która staje się już standardem w segmencie inteligentnych zegarków, więc najwyższa pora wprowadzać ją do szerszej oferty. Oprócz nowego panelu producent wprowadzi „zaawansowane metryki treningowe” dla biegaczy oraz kolejne statystyki dot. stanu zdrowia (np. HRV, jakość snu, czy przeciążeń). Modele różnią się od siebie też czasem pracy na jednym ładowaniu (13/23 dni w trybie smart zegarka). Oba posiadają pulsoksymetr, „Body Battery”, monitoring wypoczynku, stresu i cykli menstruacyjnych. Analizują VO2 Max, kondycję itd. W droższym z duetu są też logi z load ratio (obciążenia jaki nasz organizm może znieść), wysiłek w czasie rzeczywistym oraz metryki wspinaczkowe. Forerunner 965 otrzymał też wbudowane mapy/nawigację oraz więcej przestrzeni na muzykę.

Garmin wycenił Forerunnera 265 na 500€, a Forerunnera 965 na 650€.

Wyróżniam za: wdrażanie paneli AMOLED w szerszej gamie zegarków


3. Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition (wearable tygodnia)

Xiaomi przywiozło na MWC sporo urządzeń. Wśród nowości znalazły się okulary AR, czyli headset dla rzeczywistości rozszerzonej. Xiaomi Wireless AR Glass to oczywiście koncepcyjny gadżet, ale też chyba demonstracja możliwości w pewnym wyprzedzeniu do nadchodzących okularów Apple. Chiński gigant chce zakomunikować i potwierdzić, że też jest aktywny w tym świeżym jeszcze segmencie. Model Xiaomi paruje się bezprzewodowo ze smartfonem (50 ms opóźnienia) będąc jego przedłużeniem (głównie dla wyświetlania treści). Ma też proponować imersyjne AR.

Okulary dysponują dwoma wyświetlaczami Micro OLED i pryzmatem do rzucania obrazu prosto do oka. 1200 nitów jasności ma wystarczyć do czytelnego odbioru materiałów. Trzy kamerki w oprawce mają pomóc mapować przestrzeń, w której się poruszamy. Szkła są elektrochromatyczne, by przepuszczać widok. Konstrukcja jest lekka. Xiaomi Wireless AR Glass pracują na Snapdragonie XR2+ Gen 1 (jak Meta Quest Pro). Wspierają też platformę Snapdragon Spaces XR dla developerów, a to zaleta jeśli chodzi o rozwój oprogramowania. A co z kontrolą? Xiaomi ma własne AR Gesture.

Wyróżniam za: kompatybilność ze Snapdragon Spaces i ekrany Micro OLED


4. Casio G-Shock GBD-H2000 ze śledzeniem Polar

Polar ogłosił właśnie, że udostępni 25 swoich algorytmów monitorowania ruchu producentom zegarków innych firm. Innymi słowy, pozwoli na stosowanie analiz w trackerach innych marek (chyba trochę na wzór otwarcia pewnych technologii przez Teslę). Dzięki temu firma zarobi na licencji i wykorzysta potencjał swoich narzędzi. Polar nie jest tak silne jak Garmin, więc wyczuwam, że krok ten jest powodowany walką o przetrwanie.

Pierwszym oficjalnym partnerem tego rozwiązania jest Casio. Nowy G-Shock G-Squad GBD-H2000 skorzysta z frameworków Polara. Zyska też nowe żyroskopy (jako następca H1000). Wciąż model japońskiej marki powinien korzystać z solarnego ładowania, GPS i innych czujników (barometru, kompasu, termometru, czy wysokościomierza). Jeszcze nie wiadomo, kiedy zegarek zadebiutuje, ale będzie jednym z pierwszych z nowej rodziny trackerów z bardziej zaawansowanymi pomiarami aktywności Polar. Na pewno w zasobach pojawią się funkcje: Nightly Recharge, Sleep Plus Stages, HR Zones, Serene Breathing Exercise, Training Load Pro, Running Index czy Energy Sources.

Wyróżniam za: udostępnianie technologii Polar w zegarkach third-party


5. ChatGPT w zegarkach Amazfit

ChatGPT i wszystkie inne algorytmy oparte o Sztuczną Inteligencję mają właśnie swój główny moment zainteresowania – szokują potencjałem, a to przecież wstępna faza tego co będą robiły za pewien czas (zapewne z ograniczeniami regulacji jakie się na nie nałoży). Rozwiązanie właśnie trafiło na smartwatche Amazfit. Specjalna tarcza dla modeli z systemem Zepp OS zaoferuje użytkownikom ChatGPT. Tu również znajdzie znajdzie zastosowanie, choć na razie temat jest dopiero testowany. Zepp Health ma nadzieję, że i z poziomu nadgarstka narzędzia OpenAI będą miały co zaoferować. Ciekawostką jest, że tarczka dla Amazfitów została przygotowana przy użyciu ChatGPT, który przecież potrafi generować kod. Pierwszymi efektami nowej apki pochwalił się na LinkedIn sam Leon Cheng Deng (dyrektor finansowy Zepp Health).

Wyróżniam za: rozwijanie smart zegarków o AI


6. HTC VIVE na MWC z ekosystemem XR

HTC Vive XR EliteHTC do Barcelony przyjechało z kilkoma rozwiązaniami, które w ostatnim czasie opracowywało w ramach VIVERSE, czyli części ekosystemu dla wirtualnej rzeczywistości. Tajwańska firma stara się rozszerzać zakres możliwości swoich gogli i obok VR proponować też rozwiązania AR. Właściwie to rozumiane szerzej jako rzeczywistość mieszana. Wkrótce swój projekt ujawni Apple, na horyzoncie jest też podobny headset Samsunga (budowany wspólnie z Qualcomm i Google), więc HTC chce pokazać, że i w tej sekcji będzie miało coś do powiedzenia.

Na MWC producent technologii VR pokazał sporo nowości ekosystemu XR, m.in. niedawno zapowiedziane gogle Vive XR Elite (zwane nakładką do mieszanej rzeczywistości). Rozmawiałem już na ich temat z agencją reprezentującą markę w Polsce, więc być może za niedługi czas będę mógł przedstawić Wam wrażenia z pierwszego kontaktu z headsetem (jak robiłem z Vive Pro 2 i Vive Flow). HTC opowiedziało też o: Viverse dla Biznesu (narzędzia korporacyjne w VR), REIGN CORE S2  (prywatne rozwiązanie 5G), VIVE Mars CamTrack (rozwiązanie do wirtualnej produkcji wideo) i VIVE Originals i BEATDAY (nowych, immersyjnych doświadczeniach w VIVERSE).

Czytaj więcej o: HTC Vive XR Elite (niebawem będę je miał we własnych rękach)


7. Iris – inteligentny pierścień (crowdfunding)

Inteligentne pierścienie weszły na rynek już kilka lat temu. Już nawet są marki, które się w tym specjalizują oferując kolejne generacje wearable na palec. Rośnie im konkurencja. Widać to szczególnie na crowdfundingowych platformach. Na Kickstaterze znalazłem kolejny projekt smart pierścienia. Twórcy Iris uważają nawet, że ich nadchodzący wyrób będzie jednym z „najsmartniejszych” i najsmuklejszym z dotychczas proponowanych w tym świeżym jeszcze segmencie. Model postawi na samoświadomość, a więc temat wellness, fitness i zdrowia. Ma zbierać sporo konkretnych danych i oferować biżuteryjny design. Do tego pomiary z medycznym poziomem jakości. Sam sensor do odczytów będzie opatentowany (ma mieć rekordowo małe rozmiary, co sprzyja miniaturyzacji i stylistyce).

Aby gadżet dotarł na rynek potrzebuje jednak wsparcia. Crowdfundingowa zbiórka ma pozwolić na realizację całego projektu. W tej fazie kampanii Iris można zamówić już za 149$, czyli o 25% mniej niż planowane 199$. Jeśli wszystko się powiedzie to pierścień dotrze do pierwszych fundatorów w grudniu 2023 roku.


8. Wearable monitorujące głos

Teraz coś spoza mainstreamu. Przejdźmy do rozwiązań uniwersyteckich, gdzie rozwijanych jest mnóstwo unikatowych rozwiązań wykorzystujących ubieralny format. Na Northwestern University przygotowano wearable monitorujące głos. Czujniki są kierowane do pracowników związanych z emisją głosu (pozdrawiam prowadzącą wykłady z emisji głosu na SGH – to były nietypowe zajęcia). Mówimy o piosenkarzach, nauczycielach, lektorach i wspomnianych wykładowcach. Urządzenie ma im pomóc analizować głos i w razie wykrycia oznak zmęczenia strun głosowych zaalarmować o konieczności odpoczynku.

Całość składa się z dwóch elementów. Jeden jest mocowany na szyi. Drugi z motorkiem haptycznym na nadgarstku. Oba łączą się przez Bluetooth ze smartfonową aplikacją. We wszystkim uczestniczą algorytmy uczenia maszynowego. AI oceni wibracje, amplitudy i okresy, które zestawi na wykresach. Algorytmy już teraz mają 95% skuteczność w odróżnianiu mowy od śpiewania. Oprogramowanie ma podpowiadać użytkownikowi, kiedy obniżyć ton lub zrobić przerwę.

Wyróżniam za: niszowe wykorzystanie ubieralnych sensorów


9. Nowości dla zegarków Wear OS

Google ma nowe funkcje dla Wear OS w wersji 3, czyli tym na najnowsze modele zegarków. System zyska kilka drobnych ulepszeń. Pierwsze dotyczy notatnika Google Keep i dyktowania zapisków przez widget tarczy (obok podobnej funkcjonalności na przesuwanej karcie), np. listy zakupów. Tryb mono dla głośniczków zmieni odbiór na nieco czytelniejszy dla wybranych komunikatów. Jest też opcja korekcji kolorów i skali szarości, by poprawić czytelność naręcznych treści.

Wyróżniam za: kolejną aktualizację systemu operacyjnego dla zegarków


10. Pixel Watch z detekcją upadków

Google ma jeszcze inny update dla Wear OS, ale tego w swoich smartwatchu. W Google Pixelach uruchomiono detekcję upadków. Czujniki ruchu wykryją niebezpieczne sytuacje na wzór Apple Watchy, które taką funkcjonalność oferują już od 2018 roku (Pixel debiutował w zeszłym). Twórcy obiecują, że ich system nie będzie wzywał służb do przypadkowych upadków, np. tych na stokach narciarskich – jak urządzeniu Apple się zdarzało. Rozwiązanie będzie czekało 30 sekund, po którym zawibruje i poprosi o odwołanie alarmu. Będzie też przycisk potwierdzający konieczność uzyskania pomocy (obok automatycznego dzwonienia po pomoc). Dla usprawnienia całości Google poprosi nas też o przesyłanie danych z upadków, by algorytmy rozpoznawały upadki skuteczniej.

Wyróżniam za: uzupełnianie funkcji zegarka o aktualne standardy

Czytaj więcej o: Google Pixel Watch


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)