wearables 75 xiaomi band 8 pro ico
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #75 – Xiaomi Band 8 Pro (foto: mi.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarpacjentów stresują (dodatkowo) operacje z użyciem gogli AR (u chirurga na twarzy) | wg badań University of Miami
  • w amerykańskiej bazie FCC pojawił się nowy tracker Fitbit
  • już szóstego września możemy spodziewać się prezentacji Apple Watcha Series 9 (i Ultra 2?)
  • 40% – aż o tyle smuklejsze mają być gogle Meta Quest 3 | wg pierwszych przecieków
  • już w 2007 roku (to premiera pierwszego iPhone’a) Apple mogło zacząć opracowywanie projektu gogli AR (świadczą o tym pierwsze opublikowane patenty) | za 9to5mac

1. Omate TrueSmart 2 (smartwtach tygodnia)

Pamiętam, jak prawie dekadę temu pisałem na blogu o pierwszym ze smart zegarków startupu Omate. TrueSmart był kierowany do seniorów. Teraz firma powraca z drugą generacją urządzenia, ale w formacie platformy Wearable-as-a-Service. Ma to być profesjonalne narzędzie, a nie elektronika dostępna w typowo konsumenckiej wersji. TrueSmart 2 będzie zatem czymś w rodzaju strażnika dla osób potrzebujących wsparcia. W Europie urządzenie ma współpracować z Arkea Assistance (pierwszy partner wykorzystujący moduł).

Omate TrueSmart 2

Omate TrueSmart 2 (foto: Omate)

Smart zegarek ma aż 2-calowy ekran AMOLED, dwurdzeniowy procesor, 1 GB RAM i 16 GB na dane. Ciekawie wygląda podwójna kamera w kopercie. Zadbano praktycznie o wszystko. Jest bezprzewodowa łączność (4G LTE), analizy ruchu, zdrowia, snu i kilku innych. Jest też SOS z precyzyjnym namierzaniem GPS, detektor upadków oraz długiego bezruchu. Wszystko w połączeniu z usługami firm reagujących na zagrożenia. W tej chwili to niszowe rozwiązania, ale za niedługo może to być bardzo dochodowy biznes, no i oczywiście ochrona i opieka dla osób starszych (przypomnę, że kraje Zachodu się starzeją, więc zapotrzebowanie na takie gadżety oraz świadomość nowych technologii będzie rosła. Omate jako jedno z pierwszych przygotowuje się to tej ery kompleksowo.

Wyróżniam za: kompleksowe podejście do wearable dla seniora


2. Oppo Watch 4 Pro (zapowiedź tygodnia)

wearables 76 Oppo Watch 4 Pro
Oppo Watch 4 Pro (foto: Oppo na Weibo)

Pod koniec sierpnia Oppo planuje przedstawić w Chinach czwartą generację swojego smartwatcha. Każdego poprzedniego uznawałem za udanego, więc i ten kolejny będzie pewnie ciekawy. Oppo Watch 4 Pro jest zwiastowany na rodzimym portalu Weibo. Widać pierwsze rendery, które potwierdzą podobieństwo do wcześniejszej odmiany (Oppo Watch 3 Pro niestety nie zadebiutował globalnie, jednak liczę na inną strategię wobec tegorocznej jednostki).

Cechą charakterystyczną smartwatcha ponownie będzie zakrzywiony wyświetlacz (w stylu pierwszych Galaxy Gear). Zegarek ma korzystać ze Snadpragona W5 Gen 1.

Wyróżniam za: zakrzywiony ekran i Snapdragona W5 Gen 1


3. Ozlo Sleepbuds (crowdfunding)

W 2017 roku Bose uruchomiło crowdfundingową kampanię dla swoich nietypowych słuchawek. Sleepbuds wyciszały otoczenie, a koncepcję rozwijano potem jeszcze w kolejnej generacji. Firma po pewnym czasie anulowała projekt (z powodu problemów z baterią), ale teraz powraca on dzięki Ozlo. Marka przejęła rozwiązanie i kontynuuje sprzedaż wearable. Na początek zbiórka na Kickstarterze.

Ozlo Sleepbuds będą pod okiem trzech pracowników Bose. Mają prawa do urządzenia i licencje na technologie. Dzięki temu będą mogli oferować słuchawki w udoskonalonej wersji. Użytkownicy urządzenia będą mogli skorzystać z materiałów audio wyciszających hałasy, ale też muzyki, audiobooków, czy efektów ASMR (zjawiska przyjemnego mrowienia w okolicach głowy). Konstrukcja wciąż uwzględnia specjalną formę przyjazną spaniu. Jest też pasywna izolacja i tryb budzika, który skupi proces wyłącznie na osobie noszącej słuchawki.

W nowych Sleepbuds widzę też czujniki biometryczne to monitorowania ruchu i oddechu, a także wykresy z analizami poszczególnych faz snu (na ekranie aplikacji smartfona). Ciekawe wygląda etui do słuchawek. Nie tylko je podładuje, ale sprawdzi warunki otoczenia, w których śpimy (oświetlenie, hałasy i temperaturę). W crowdfundingu Ozlo proponuje nowe Sleepbuds już od 214$ (- 28% finalnej ceny). Jeśli zbiórka się powiedzie to pierwsze sztuki dotrą do fundatorów w listopadzie.

Wyróżniam za: utrzymanie i dopracowanie projektu

Znalezione na Kickstarterze


4. Limitowane Beats Studio Buds+

Limitowane serie słuchawek TWS są coraz powszechniejsze, a odmian tym więcej, im bardziej popularny model. Beatsy do takich zaliczamy. Najnowsze Beats Studio Buds+ (z maja tego roku) otrzymały dwie specjalne wariacje stylistyczne. Rozszerzą one trzy normalnie dostępne kolory. Kosmiczny róż i kosmiczne srebro zostały przygotowane we współpracy z Olive & June, czyli marką produkującą lakiery do paznokci. Oczywiście, wraz ze słuchawkami oferowane będą też pasujące do słuchawek (i też limitowane) kolory lakierów. Premiera planowana jest na 6 września.

Wyróżniam za: ciekawy sposób promocji własnego produktu (lakierów)


5. Słuchawki Sony Pulse Elite i Pulse Explore

O tych słuchawkach już na blogu pisałem przy okazji pierwszych zapowiedzi nowego handhelda od Sony – konsolki Play Station Portal do zdalnej gry na PS5. Japoński producent obiecywał, że przenośny gadżet będzie wyposażony w port audio jack 3.5 mm, ale żyjemy dziś w erze bezprzewodowej łączności, więc proponuje też adekwatne słuchawki. Pulse Elite i Pulse Explore to dwa modele oferujące dźwięk odpowiednio w formacie True Wireless Stereo i modelu wokółusznym.

Portal nie oferuje Bluetooth (strategia własnego standardu w stylu Apple), więc w ruchu jest Play Station Link. To technologia bezprzewodowej łączności, dzięki której nie ma wyraźnych opóźnień synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Oba nowe modele słuchawek będą zatem dostarczały audio w sposób należyty. W przypadku gamingu jest zresztą niezbędny. Cenowo będzie drogawo, bo za TWS proponowane jest 150€, a za większe modele – 220€. Słuchawki otrzymają też swój adapter USB do konsoli PS5, ale i PC. Premiera pewnie na jesieni, gdy planowane jest wydanie Portalu. Szkoda, że wciąż nie podano dokładniejszych specyfikacji. W tej chwili nie podano jeszcze pełnych specyfikacji, ale wygląda na to, że Bluetooth do ewentualnego wykorzystania słuchawek np. ze smartfonem będzie dostępny.

Wyróżniam za: dedykowane gamingowy słuchawki z niskim lagiem


6. Transparentne etui do AirPodów

Jeszcze pozostając przy temacie słuchawek. Kojarzycie TWS od Nothing? Mają przezroczysty, efektowny design oraz etui z bankiem energii. Twórca customowego iPhone’a X z portem USB-C (zamiast Lightning) podjął się zbudowania podobnego transporterka dla AirPodów Pro. Transparentny wariant w tej wersji też robi wrażenie, no i jest unikatowy. Ken Pillonel zbudował własne etui, które przy okazji jest naprawialne (oryginał otrzymał od iFixit 0/10 w kwestii naprawiania etui). Instrukcja budowy gadżetu jest na stronie twórcy (zapewne w linku pod filmikiem na YouTube). Video pokazuje, że dobrze mieć doświadczenie z wydrukiem 3D.

Wyróżniam za: unikatowy charakter etui dla AirPods


7 Galaxy Watch6 Classic Astro Edition

Galaxy Watche szóstej generacji są świeżutkie (niedawno zadebiutowały), ale już doczekały się specjalnej edycji, przynajmniej w wariancie klasycznym, czyli tym z obrotowym pierścieniem wokół ekranu. Galaxy Watch6 Classic Astro Edition ma wyjątkowo zdobiony bezel. Jest inspirowany astrolabium, tj. starożytnym przyrządem do nawigacji przy wykorzystaniu nocnego nieboskłonu. Otrzyma specjalną tarczkę pasującą do ramki. Wyposażono ją w elementy związane z „ruchem” Słońca i Księżyca. Ta edycja zegarka będzie na początek dostępna w regionie MENA (Middle East & North Africa). Urządzenie będzie dostępne tylko w większej wersji 47 mm (Black Astro). Przypomnę, że w tym roku Galaxy Watche serii Classic są dostępne w dwóch wielkościach, a nie jak kiedyś tylko jednej.

Wyróżniam za: limitowaną edycję smart zegarka Samsunga

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 6


8. Apple Watch Series 9 w edycji #Barbiecore

Caviar Barbiecore
Apple Watch Series 9 w edycji #Barbiecore (foto: Caviar)

Apple Watch dziewiątej generacji Jeszcze nie zadebiutował, a Caviar już proponuje jego przeróbkę. Firma wcale nie musi dysponować specyfikacjami gabarytów wearable, bo zamówienia będzie realizować na bieżąco i już po premierze zegarka z Cupertino. Kwestia prostych modyfikacji wymiarów. Apple Watch Series 9 w edycji #Barbiecore jest oczywiście różowy. Jak zwykle drogi. Koperta ze stali nierdzewnej 316L ma pokrycie Rose Gold PVD. pozłacane dekory, sprzączki, a także obrotową koronkę Digital Crown. Sam pasek jest gumowy/silikonowy, ale nie wiadomo czy wymienny. Smartwatch będzie dostępny w limitowanej serii 99 sztuk. Każda po 1900$.

Wyróżniam za: luksusowe wariacje elektroniki popularnych marek


9. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)