wearables 77 Withings ScanWatch 2
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #77 – ScanWatch 2 (withings.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

 • Michał Sitnik avatar2000$ – aż tyle mogą kosztować gogle VR od Meta i LG, które chcą wprowadzić jednostkę w 2025 roku (rywala Apple Visio Pro?) | wg źródeł koreańskiego Maeil Business Newspaper
 • 4 października zobaczymy zegarek Google Pixel 2 (i zapewne nowe elementy Wear OS specjalnie dla tego smartwatcha)
 • Amazfit wprowadza własny system płatności zbliżeniowych dla inteligentnych zegarków
 • poziom zainteresowania narzędziami developerskimi dla gogli Apple Vision Pro przekroczył oczekiwania amerykańskiego producenta (przekazał Steve Sinclair dla Digital Trends)
 • system visionOS dla Vision Pro zadebiutuje jesienią (oprócz dedykowanych aplikacji w App Store pojawią się też apki na iOS i iPad OS)
 • 14 września w Barcelonie Huawei pokaże nowe smart zegarki (w tym nową strategię wearables i nowości w ramach platformy Huawei Health)


1. Amazfit Balance i Zepp Pay (smartwtach tygodnia)

Na targach IFA zadebiutowało kilka ciekawych zegarków. Nie wiem dlaczego, ale najchętniej czytałem o propozycjach Zepp Health, które oferuje Amazfity. Producent przygotował nowy smartwatch i system płatności zbliżeniowych. Amazfit Balance ma wykorzystywać algorytmy AI do przetwarzania danymi zdrowotnymi i aktywności. Z kolei Zepp Pay to odpowiedź marki na podobne rozwiązania konkurencji. Ma pozwolić zbliżeniowo płacić zegarkami.

Amazfit Balance wygląda jak następca GTR/GTS. Wśród ciekawszych funkcji wymieniłbym: analizy Readiness (odczyty psychofizyczne), pomiary składu ciała (jak w Galaxy Watchach, ale z informacjami o metabolizmie), aplikacje relaksacyjne Zepp Aura mające poprawiać wypoczynek (płatne dodatki), trenera Zepp AI Fitness Coach (płatne dodatki) oraz bardziej rozbudowany system Zepp OS 3.0. Co jeszcze poprawiono? Lepsze są czujniki PPG (8PD BioTracker 5.0). Jeśli chodzi o Zepp Pay to na początek system płatności ma wspierać 40 banków Europy (w 33 krajach). Amazfit Balance ma kosztować 1119 zł.

Wyróżniam za: kolejne rozwinięcie możliwości smart zegarków Amazfit


2. Galaxy Watch 6 Thom Browne Edition

Samsung zaoferował w tym roku delikatnie odświeżony smartwatch, ale największą zaletą (IMO) nowej oferty jest różnorodność odmian. Są cztery modele z czego dwa w edycji klasycznej, w której powrócił lubiany obrotowy pierścień wokół wyświetlacza. Koreańska marka ma jeszcze jedną, specjalną odmianę swojego zegarkach. Galaxy Watch 6 proponowany jest w modelu Thom Browne Edition. Z tą marką Samsung współpracuje już od kilku lat. 12 września w wybranych krajach świata dostępne będą zegarki ze złotą kopertą i wygrawerowanym logotypem dizajnera oraz specjalnymi paskami. W zestawie są też akcesoria w pasującej kolorystyce. Ta edycja smart zegarka Galaxy Watch 6 ma być oferowana w limitowanej serii w sklepie online. Jeśli dobrze widzę, nie będzie podobnej edycji w kopercie Classic?

Wyróżniam za: stylową odmianę ze złotą kopertą

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 6


3. Google zwiastuje Google Pixela drugiej generacji

We wtorek zobaczymy nowe generacje Apple Watchy, więc Google wykorzystuje moment do pierwszej oficjalnej zapowiedzi swojego bezpośredniego rywala – Pixel Watcha. Branża spekulowała, czy amerykański gigant zdecyduje się w tym roku na odświeżenie zegarka i teraz mamy tego potwierdzenie. Zaprezentowano zwiastun, w którym widać naręczny gadżet niemal z każdej strony. W Pixel Watchu 2  pozostawiono oczywiście najważniejsze elementy konstrukcji. Widać jedynie delikatny redesign (szczególnie przy koronce). Na tyle obudowy widać oznaczenie IP68, więc tym razem urządzenie będzie też chronione przed zapyleniem. To na razie tyle. Być może do 4 października, kiedy to odbędzie się prezentacja Google, zobaczymy kolejne szczegóły na temat projektu zegarka z Wear OS.

Wyróżniam za: kontynuację udanego designu (zapewne z wewnętrznymi poprawkami)


4. Wear OS 4 na Galaxy Watch 4

Apropos systemu Wear OS, mam teraz kilka fajnych informacji. Większość związanych z modelami zegarków Samsunga. Od początku wiadome było, że najnowsze generacje Galaxy Watchów 6 otrzymają Wear OS 4 (z nakładką One UI 5 Watch). Zaprezentowany w maju wariant nakładki systemowej trafi też na starsze urządzenia serii. Zaprezentowane w 2021 roku Galaxy Watch 4 i Watch 4 Classic były pierwszymi z Wear OS 3 na rynku. Teraz w amerykańskim systemie odkryto firmware Wear OS czwartej generacji, który dotrze na te starsze zegarki.

Co nowego? Jest opcja backupu danych, by łatwiej było migrować dane i ustawienia na kolejne smart zegarki (bez potrzeby ich resetu), a raczej do sparowanych z nimi telefonów. Z poziomu smartwatcha będzie można kontrolować głośność połączenia zdalnego, czy wyciszać dźwięk. Wśród opcji widzę też szansę grupowania aplikacji w folderach oraz nowe gesty bezdotykowego sterowania. Są też nowości specjalnie pod zestawy ze smartfonami Samsunga. Samsung Health zyskał „trenera” snu oraz kolejne dodatki w obszarze śledzenia aktywności (np. spersonalizowane strefy tętna przy bieganiu, co widać na złączonym poście z X). Aktualnie korzystam z tej generacji zegarka, więc będę wypatrywał aktualizacji.

Wyróżniam za: pamięć o posiadaczach nieco starszych smart zegarków Galaxy Watch z Wear OS

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 4


5. One UI Watch 5 na Galaxy 5 (Europa)

Galaxy Watch 5
Galaxy Watch5 (foto: samsung.com)

Teraz króciutko o aktualizacji One UI 5 Watch dla poprzednich Galaxy Watch, czyli piątej ich generacji. Po zeszłotygodniowej dostępności na terenie Korei Południowej, teraz update startuje również w Europie. Również w Polsce użytkownicy tych modeli smartwatchy Samsunga powinni zacząć otrzymywać powiadomienia o możliwości podniesienia systemu do nowszej wersji. Mowa na razie o modelach Galaxy Watch 5 i Watch 5 Pro z Bluetooth. Odmiany z eSIM muszą jeszcze chwilkę poczekać.

Jeśli chcecie szybciej wymusić aktualizację to w ustawieniach aplikacji Samsung Galaxy Wearable na smartfonach jest manualna opcja do sprawdzenia dostępności softu R9xxXXU1BWH3 (ok. 1.7GB).

Wyróżniam za: update nakładki z kolejnymi funkcjami Wear OS

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 5


6. Aktualizacja Wear OS

Od trzeciej generacji Wear OS Google stara się regularnie wspierać swój zegarkowy system operacyjny.  wcześniej nieco zaniedbany brakiem aktualizacji. Obecnie pakiety poprawek i dodatków lądują na smartwatche z omawianą platformą znacznie częściej. Nie zawsze są to jakieś duże pakiety, ale przeważnie z czymś ciekawym.

Już niedługo na nadgarstkach zyskamy w Wear OS:

 • możliwość wysyłania wiadomości głosowych przez Wiadomości Google (do tej pory dostępne było tylko odpisywanie)
 • Asystent Google będzie reagował na frazę „Cześć Google” (czyli także głębsze sterowanie w naszym języku)
 • odsłuch podcastów z YouTube Music na zegarkach
 • Mapy Google z opcją wyświetlania informacji poszczególnych lokalizacji
 • komunikator WhatsApp w wersji na Wear OS (o czym mówiono już wcześniej).

Aktualizacja na kompatybilne zegarki powinna docierać w przeciągu kilku najbliższych tygodni.


7.Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


8. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)