Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Smart home tygodnia #28 (przegląd rynku)
Zobacz też: smart home tygodnia #28
hardware

Smart home tygodnia #28 (przegląd rynku) 

smart home tygodnia 27 Xiaomi Smart Pet Fountain
Zobacz też: smart home tygodnia #27

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Google Home na Galaxy Watchach

Ostatnio pisałem Wam o apce Google Home na Pixel Watchu, a teraz czas na jej ekspansję również na pozostałych zegarkach z systemem Wear OS trzeciej generacji. Samsung potwierdził, że odświeżoną platformę będzie można niebawem zainstalować również na ich Galaxy Watchach 4 i Galaxy Watchach 5. Obecnie taka możliwość dotyczy wersji public preview. Zapewne program będzie wkrótce udostępniony też pozostałym modelom z rodziny Wear OS (minimum 3.0). W tej chwili będzie gromadził feedback od pierwszych użytkowników, którzy wgrają aplikację na swoje smart zegarki.

Przypomnę tu szybko, że nowa apka Google Home na Wear OS pozwoli kontrolować inteligentny dom z poziomu nadgarstka w szerszy sposób. Nie aż tak bogaty w możliwości jak w wersji na smartfony, ale w wielu kwestiach wygodniejszy, bo od razu z ekraniku dostępnego na ręce.


3. Aktualizacja Family Link

Smart home powinien być bezpieczny, a mam tu też na myśli rozwiązania, z których korzystają dzieciaki. Google już od jakiegoś czasu oferuje Famili Link, dzięki któremu rodzice mają większą kontrolę nad treściami docierającymi do ich pociech przez systemy Android i ChromeOS. Najnowsza aktualizacja softu proponuje bezpieczne dla najmłodszych rekomendacje w Google TV. Oprogramowanie będzie teraz też dostępne webowo, czyli obejmie swoim zakresem więcej urządzeń.

Aplikacja ma nowy interfejs. Opiekunowie otrzymają zakładkę do kontroli czasu z dostępem, aplikacjami i innymi usługami, które uruchomią dzieciakom. Nowością jest opcja dziennego określania limitów (Today Only). Przyspieszy to „nagradzanie” – jeśli stosowana jest metoda podnoszenia czasu z dostępem do urządzeń. Panel ma też więcej statystyk, dzięki którym rodzice mogą ocenić czas spędzany z elektroniką. Lepiej działać mają też powiadomienia z informacjami o działaniach dzieci. Z kolei we wspomnianym Google TV będą odpowiednie rekomendacje na podstawie historii oglądania (np. YouTube’a), ale też możliwość ukrycia tego elementu. Ogólnie bardzo ciekawa aktualizacja Family Link.


4. Nowe Apple TV 4K z A15 Bionic

Apple podrasowało swój box telewizyjny i to całkiem konkretnie. Nowy Apple TV 4K będzie, rzecz jasna, najmocniejszym w historii, czyli potrafiącym uciągnąć znacznie lepszą jakość i standardy poprawiające odbiór treści na lepszych odbiornikach. Amerykański gigant zainstalować w środku chip A15 Bionic. Uciągnie on technologię Dolby Vision oraz HDR10+, a przy okazji posłuży też jako centrum sterowania smart domem.

Wciąż urządzenie dysponuje pilotem z asystentką Siri, Apple TV+, Apple Music oraz systemem tvOS z aplikacjami i serwisami VOD. Nowy procesor poprawi pewnie też płynność softu oraz mocniejsze gry. Na aplikacje będzie dwa razy więcej przestrzeni, bo teraz pojawiła się jeszcze konfiguracja 128 GB. Apple TV 4K widzę w dwóch odmianach. Ta druga jest z portem Ethernet, co oczywiście pozwoli utrzymać stabilność obrazu. Oprócz tego w specyfikacjach pojawiły się zapisy o wsparciu Dolby Atmos, Dolby Digital 7.1 lub Dolby Digital 5.12.

A co z inteligentnym domem? W końcu to ten aspekt interesuje w tym materiale najbardziej. Już samo SharePlay to fajna opcja dla wszystkich domowników, ale w kwestii smart home wolę skupić się na współpracy z protokołem Thread (sieci mesh). Apple TV 4K jest hubem (i węzłem?) dla urządzeń w ramach platformy HomeKit, a niebawem wykorzysta też potencjał standardu Matter, czyli głębszą integrację z przeróżnymi urządzeniami i serwisami inteligentnego domu. Można tutaj włączyć w integrację też HomePody. Apple wyceniło nowe Apple TV 4K na 829 zł w wersji entry-level.


5. Microsoft Audio Dock

W zeszłym tygodniu swoją premierę miało kilka komputerów z linii Surface, ale Microsoft przedstawił wtedy też kilka ciekawych smart akcesoriów. Jednym z nich jest Audio Dock, czyli rodzaj konferencyjnego głośnika w połączeniu z hubem dla PC. Urządzenie łączy cechy nowoczesnego głośniki i Surface Dock 2 z licznymi portami. Posiada mikrofony z trybem odszumiania, więc można go zastosować do komunikacji internetowej. Propozycja współpracuje z Windows, ale także maszynami z macOS.

W specyfikacjami widnieje zapis o kompatybilności z platformami Teams, Zoom, czy Google Meet, ale pewnie inne serwisy też zadziałają (to jednak do sprawdzenia). Brakuje gigabitowego portu Ethernet. Microsoft wycenił Audio Dock na aż 249$. Widać, że urządzenie było opracowywane w erze pandemii.


6. Nanoleaf x CORSAIR dla graczy

Trochę spóźniona informacja, ponieważ powinienem napisać o niej w poprzednim przeglądzie, ale przeniosłem ją do tego zestawienia, bo tamto wydawało mi się zbyt obszerne. Nanoleaf stworzyło narzędzie synchronizujące ich interaktywne panele LED z produktami gamingowej marki Corsair. Ścienne oświetlenie ma podnieść imersję gry przez integrację z softem CORSAIR iCue. Bardzo lubię efekty Ambilight w telewizorach Philipsa, więc brałbym w ciemno zestaw Nanoleaf x Corsair. Można go skonfigurować pod akcje, wybuchy i dźwięki z gier, a to wszystko także we współpracy z rozwiązaniami gamingowej marki. Świetne zarówno dla gamerów, jak i dla streamerów. Przypomnę, że wcześniej Nanoleaf oferował już integrację z Razer (przez Synapse 3), ale też MSi (przez Mystic Light). Poniżej krótka


7. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.