nubia z40s pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #32

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.


1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego foto-smartfona (o czym na końcu), więc tym razem wrzuciłem starszą fotkę jednej z lepszych jednostek jaką do tej pory testowałem na swoim blogu: Xiaomi Mi 11 Ultra. Efekt odbicia dzięki ceramicznej obudowie. Trochę art.


2. Sensory Pixeli siódmej generacji

Do premiery Pixeli 7 i 7 Pro jeszcze kilka ładnych tygodni (a właściwie miesięcy). Google odkryło pierwsze rendery jednostek w maju, ale o większości specyfikacji nie wspomniało. W sieci zaczęły pojawiać się pierwsze przecieki dot. modułów fotograficznych obu Androidów. Poprzednia generacja pod tym względem dała niezły skok, ale w tym roku producent znów zatrzyma się przy dopieszczaniu efektów software’owych bez większych poprawek hardware’u. Prawdopodobnie ze wsparciem drugiej generacji chipa Tensor, czyli własnego procesora (lepiej wyciągającego detale przy analizach sygnału obrazu). Przewiduję, że pojawią się nowe tryby fotograficzne, więc nikt nie będzie narzekał na brak zmian w samych aparatach. Google umie w takie rzeczy.

Jak wskazuje Kuba Wojciechowski (przez analizę kodu Google), Pixel 7 i Pixel 7 Pro „utknie” niemal z tym samym kompletem sensorów, co zeszłoroczne jednostki:

  • 50 mpx (Samsung GN1) – aparat główny
  • 12 mpx (Sony IMX381) – obiektyw z ultra szerokim kątem
  • 48 mpx (tu lekka zmiana, w Pro zamiast IMX586 będzie GM1) – to teleobiektyw
  • selfie: 11 mpx (Samsung 3J1) – teraz w obu modelach, nie tylko Pro (w Pixelach 6 był 8 mpx). Oba Pixele 7 będą nagrywać frontem 4K, skorzystają z lepszego Face Unlock i efektów portretowych i bokeh z Dual-Pixel Autofocus (DPAF)


3. Galaxy S23 Ultra z 200 mega

Samsung przedstawił już dwa sensory fotograficzne w rozdzielczości 200 milionów pikseli. Według najnowszych doniesień (przecieków od Ice Universe) koreański gigant planuje wejść na rynek z trzecim modelem, który trafi do najmocniejszego z przyszłych flagowców, czyli modelu Galaxy S23 Ultra. ISOCELL HP1 zadebiutuje w nowej Motoroli, a jest jeszcze nieco nowszy HP3. W smartfonie Samsunga może pojawić się kolejny, zapewne odpowiednio dopracowany i większy (od 1/1.22″) i być może na chwilową wyłączność. Ten rodzaj czujnika jest dopiero rozwijany, ale jeśli trafi do Galaxy to będzie musiał reprezentować jakość. Załączam wizję modelu od Technizo Concept.


4. Oppo Reno 8 Pro z Mari X Silicon (globalnie)

Oppo Reno 8 ProOppo uruchamia globalną sprzedaż duetu Reno 8. Model Pro otrzymał lepszy zestaw fotograficzny. Świadczy o tym już samo zastosowanie własnego procesora Mari X Silicon NPU (6 nm), który dotąd był stosowany głównie we flagowcach (ma go Oppo Find X5 Pro). Jego celem jest przetwarzanie sygnału z uwzględnieniem algorytmów AI. Procesor sygnału ma wydobywać z sensorów więcej konkretnych danych. W Find X5 Pro chip zajmował się m.in.: dynamiką, przetwarzaniem RAW, poprawą kolorystyk, redukcją szumów, nagrywaniem 4K Ultra Night Video. Poniżej zestawy kamerek w obu Pro:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX766), 1/1.56”, 1.0 µm z  PDAF – ten sam co w Find X5 Pro
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt obiektywu ze 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)

Oba telefony dysponują na przodzie kamerką selfie w rozdzielczości 32 megapikseli, ale tylko „plus” został wsparty autofocusem. Jeśli zależy nam na dobrych ujęciach wykonywanych frontem telefonu to warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy. Dla potrzebujących warta dopłaty.

Czytaj więcej o: Oppo Reno 8


5. OnePlus 10T bez Hasselblad

3 sierpnia swoją premierę ma mieć OnePlus 10T, ale już teraz przedstawiono jego właściwości fotograficzne (na forum społeczności marki). Nowy smartfon nie będzie należał do najwyższej półki tego producenta, więc ma kilka uszczupleń. Przede wszystkim nie skorzysta z Hasselblad Camera for Mobile, który został zarezerwowany dla OnePlus 10 Pro (i być może Ultra, o który chodzą już słuchy). Zestaw czujników będzie jednak całkiem spoko:

  • 50 mpx (Sony IMX766), 1/1.56″ z OIS i 10-bit (o 64x więcej kolorów od 8-bit)
  • 8 mpx (ultra szeroki kąt 120 stopni)
  • 2 mpx (do ujęć makro z opcją zoomowania)

Moduł sensorów ma być wsparty rozwiązaniami software’owymi. Ulepszenia mają dotyczyć szybszego algorytmu dla klatek (Image Clarity Engine 2.0), nocnego trybu Nightscape oraz TurboRAW i HDR 5.0. Sample ujęć znajdziecie na stronie oneplusa.


6. Samsung Hexa²pixel – zapowiedź 450 mpx?

Rozdzielczości sensorów fotograficznych w smartfonach rosną szybko. Jeszcze kilka lat temu wrażenie robił ten z 48 milionami pikseli. Dość szybko pojawiły się modułu 64 i 108 mega, a właśnie oczekujemy telefonu z 200 mpx. W tych rozwiązaniach przoduje Samsung. GalaxyClub odkrył, że koreański gigant może opracowywać jeszcze gęściejszą matrycę. Wskazywałaby na to rejestracja nazwy Hexa²pixel.

Samsung posiada już prawa do nazwy Tetra²pixel (dla łączenia pikseli 4×4 w ISOCELL HP1 200 mpx), więc Hexa może oznaczać 6×6 dla 400 mega lub 3×3 ( dla nawet 450 mega. Dawałoby to zdjęcia w rozdzielczości odpowiednio 12.5 lub 50 mpx. To wszystko na razie domysły, niekoniecznie odnoszące się do aż takich rozdzielczości. Najważniejsze, by efekty z takich aparatów faktycznie zwracały coś sensownego. Ostatni przykład sampli od Motoroli nie był zbyt optymistyczny.


Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)