mobilne granie 114 aya neo pocket air
Zobacz też: Mobilne granie #114 – Aya Neo Pocket Air (foto: aya)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IG14 września odbyło się obfite Nintendo Direct (na Switch zapowiedziano kolejną porcję hitów)
  • F-Zero 99 w Nintendo Switch Online
  • kontroler Backbone One dla Androida będzie kompatybilny z iPhonem 15 (USB-C)
  • Little Nightmares zmierza na iOS i Androida
  • Valve celebruje 20-lecie Steama nawet 20% zniżkami na Decka (do 21 września)
  • Framework Mainboard to modułowa, upgrade’owalna PC-konsolka od fana handheldów
  • Nintendo zapowiada koniec wsparcie dla mobilnego Mario Kart Tour (iOS/Android)
  • Super Rumble będzie pierwszą mobilną grą w ramach metawersum Horizon Worlds od Meta
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Wrześniowe Nintendo Direct (nowości na Switcha)

Nintendo organizuje w roku kilka obszerniejszych prezentacji z cyklu Direct. Wrześniowy, tak jak wszystkie poprzednie, nie zawiódł! Fani japońskiej marki znów znajdą coś dla siebie. Na Nintendo Switcha trafi kolejna porcja hitowych pozycji, w których role główne będą odgrywać maskotki giganta branży gier. Platforma ma już ponad 6.5 roku, ale nadal kosi! Przyznaję, że nie kupiłem maszynki, ale gram na niej regularnie. Od zakupu odciąga mnie tylko wiek sprzętu, a raczej perspektywa premiery następcy (który został ponoć zakulisowo pokazany w prototypowej wersji na Gamescom).

Prezentacja nowości trwała ponad godzinę, ale nie pożałujecie poświęconego czasu. Jeśli jednak wolicie poczytać o najważniejszych z zapowiedzi w skrócie to poniżej załączam listę nadchodzących premier. Sporo z nich to odświeżone tytuły, ale to również fajna wiadomość, szczególnie dla młodszych graczy, którzy mogą sprawdzić starsze gry w ładniejszych wydaniu. Załączyłem kilka zwiastunów.

  • Mario vs Donkey Kong (remake łamigłówek z Game Boy Advance): 16 lutego 2024
  • Prince of Persia: The Lost Crown (platformówka w nowej odsłonie): 18 stycznia 2024
  • Super Mario RPG (nowa odsłona tytułu z 1996 roku): 17 listopada 2023
  • Another Code: Recollection (remake Another Code: Two Memories z Nintendo DS z 2005 roku <grałem i miło wspominam> + Another Code R – A Journey into Lost Memories, czyli kontynuacja na Wii): 19 stycznia 2024

  • Princess Peach Showtime! (nowa gra z księżniczką Peach w roli głównej): 22 marca 2024
  • Tomb Raider I-III Remastered (odświeżona seria pierwszych gier z Larą Croft): 14 lutego 2024
  • Contra: Operation Galuga (remaster z nową grafiką + nowe poziomy): początek 2024 roku
  • Luigi’s Mansion 2 HD (odświeżony Luigi’s Mansion: Dark Moon z Nintendo 3DS): lato 2024
  • Paper Mario: The Thousand Year-Door (remaster z GameCube’a: gdzieś w 2024 roku
  • WarioWare: Move It! (kolekcja mini gierek z przeciwnikiem Mario): 3 listopada 2023
  • Detective Pikachu Returns (kolejny „Pokemon”): 6 października 2023


3. F-Zero 99 (Nintendo Switch Online)

Przy okazji nowych-starych gier dla Swticha podczas Direct zapowiedziano też propozycje dla serwisu Nintendo Switch Online. Kolejnym klasykiem, który zasili płatny katalog platformy z retro tytułami będzie F-Zero 99. Numeryczny dopisek sugeruje, że gra znana ze SNES będzie rodzajem batlle royale w trybie online. To trzecia tego typu pozycja po Tetris 99 i Super Mario Bros. 35, w której będziemy mierzyć się z mnóstwem przeciwników. F-Zero 99 to pierwsza „nowa” gra serii, która pojawia się niemal 20 lat od ostatniego tytułu z futurystycznymi bolidami w roli głównej.


4. Backbone One zgodny z iPhonem 15

Tak jak przypuszczano, iPhone’y 15 zadebiutowały z portem USB-C (zamiast standardu Lightning). Apple przygotowało się w ten sposób na nowe zasady, które od przyszłego roku będą obowiązywać na terenie Unii Europejskiej. Bardziej uniwersalny port otwiera drogę akcesoriom wcześniej oferowanym Androidom. Skorzysta na tym kontroler Blackbone One w wersji dla Androida. Już istniejące gamepady dla telefonów marki powinny współpracować z nowymi iPhone’ami. Także ten w edycji PlayStation.

Przypomnę, że szczególnie duet modeli iPhone’ów 15 Pro z chipem A17 Pro będzie atrakcyjny gamingowo. Nowy układ ma naprawdę niesamowite możliwości.

Czytaj więcej o: iPhone 15 i iPhone 15 Pro


5. Little Nightmares na iOS i Androida

Na początku września rozpocząłem Little Nightmares na PC (zbliża się trzecia odsłona w trybem coop, więc chciałem sprawdzić dwie poprzednie). Gdybym wtedy wiedział, że tytuł w grudniu trafi na iOS i Androida, cierpliwie bym poczekał. Playdigious zapowiedział właśnie port gry z 2017 roku na mobilne platformy. W App Store i Google Play ruszyła przedsprzedaż. Na ten moment gra kosztuje tam ok. 30 zł.

Czym jest urokliwie brzmiące Little Nightmares? To rodzaj „platformówki” z elementami logicznymi obsadzonej w delikatnym horrorku. Mała dziewczynka przemierza statek w mrocznej scenerii i mierzy się tam z stosunkowo prostymi zagadkami. Gra jest bardzo prosta, a klimat horroru w miarę delikatny, więc zagrać może i starszy i młodszy. Nie jest to długa zabawa, ale w fajnej oprawie. Ja uruchomiam sobie grę wieczorami i z subwooferem, więc są dodatkowe efekty. Mobilnie polecam grać ze słuchawkami, na pewno wzmocnią wrażenia.


6. Steam Deck ze zniżką 20%

Chyba faktycznie zbliża się premiera drugiej generacji Steam Deck, bo Valve coraz częściej organizuje na gadżet zniżki. Jeszcze we wrześniu czytałem gdzieś o planowanej prezentacji czegoś nowego, może właśnie odświeżonej PC-konsolki? Okazją do przeceny aż o 10-20% jest 20-lecie Steama. Niższe ceny mają obowiązywać do 21 września, więc niezbyt długo. Model z 64 GB kosztuje 360$ (zamiast 399$), 256 GB 450$ (zamiast 530$), a najdroższy 512 GB – 520$ (zamiast 650$).

Czytaj więcej o: Steam Deck


7. Framework Mainboard – modułowy handheld klasy PC

Praktycznie w każdym tygodniu do mojego przeglądu trafia jakaś nowa mobilna maszynka do grania. Segment gadżetów do przenośnego grania naprawdę szybko się rozwija, co pokazują debiuty kolejnych urządzeń od znanych marek (ostatnio ASUS i Lenovo). Framework Mainboard to ciekawa propozycja Pitstoptecha. Pokazał on, że do tematu można podejść jeszcze bardziej „pecetowo”, czyli z łatwiejszym upgradem konstrukcji. Komputery można bezproblemowo podrasowywać, dlaczego nie zaoferować tego również PC-konsolkom?

Oczywistym jest, że mobilnym urządzeniom dużo trudniej zaoferować poprawki. Twórcy handheldów starają się sprzedawać swój sprzęt w różnych konfiguracjach, ale najczęściej dotyczy to pamięci. Steam Deck w najtańszej wersji różni się od tych mocniejszych także ekranem, a w ostatnim tygodniu pokazałem, że i wyświetlacz można wymienić na taki wyższej rozdzielczości (modułem zewnętrznym). Framework Mainboard idzie pod tym względem znacznie dalej. Pozwoli wymienić płytę główną. Oprócz tego zmienimy pamięć, czy inne podzespoły.

Urządzenie ma drukowaną w 3D obudowę, 7-calowy ekran Full HD, baterię 55 Wh, głośniczki stereo oraz Framework Mainboard z procesorem Intel Core i7-1260P, 16 GB RAM i wymienną pamięć 512 GB SSD. Model Framework Mainboard z Ryzen 7040U będzie można wymienić na ten z 7840U (kuzyna Ryzen Z1 Extreme, którego znamy z ROG Ally. Boczne kontrolery gadżetu są odpinane w stylu Nintendo Switch. Autor projektu planuje sprzedaż jednostek w zestawach DIY. Co ciekawe, wariant konsoli z Ryzen 7 7840U kosztuje dokładnie tyle co ASUS ROG Ally z Z1, czyli ok. 700$. Brzmi mało ekonomicznie (zakładając wysokie koszty wymiany, ale przynajmniej nie będziemy produkować kolejnych elektrośmieci.


8. GKD Pixel z dwucalowym ekranikiem

Mam jeszcze inny ciekawy projekt przenośnej konsolki, ale o znacznie niższych możliwościach, za to w o wiele bardziej kieszonkowym wydaniu. GKD Pixel to bezpośredni rywal dla Anbernic RG Nano, czyli malutkiej zabawki do zabawy w retro gry. 2-calowy gadżet od GameKiddy jest nieco większy od „breloczków” Anbernic, ale dzięki temu przyjemniejszy w grze. Nie oszukujmy się, mikro konsolki są efektowne rozmiarami, ale niekoniecznie komfortowe przy dłuższych sesjach.

Retro Handhelds na swoim discordowym kanale przekazało, że system ma oferować port USB-C, baterię 1050 mAh, metalową obudowę w różnych odmianach kolorystycznych, wyświetlacz o przekątnej 2″ i port słuchawkowy 3.5 mm. Na razie bez informacji o procesorze, pamięci, systemie operacyjnym, a nawet układzie przycisków. Więcej wieści zapewne w najbliższym czasie.

9. Ostatni update dla Mario Kart Tour (iOS/Android)

Kilka lat temu Nintendo przypuściło „atak” na mobilne platformy kilkoma tytułami ze swoimi maskotkami. Na iOS i Androida pojawiło się kilka gier z Mario w roli głównej. Jedną z nich było Mario Kart Tour. Aplikacja od 2019 otrzymywała w miarę regularne aktualizacje, ale od października nie będzie już nimi wspierana. Japoński gigant postanowił wydać w tym czasie ostatnią paczkę dla ścigałki

4 października pojawi się ostatni pakiet dodatków do Mario Kart Tour. Trudno powiedzieć, co się w nim pojawi. Zwykle update’y uwzględniały nowe trasy, postacie, czy power-upy i wydarzenia. W tej wersji Mario Karta mieliśmy oczywiście mechanikę przystosowaną do pionowego ekranu i dotykowego sterowania, ale też system mikropłatności. To mogło denerwować, ale trzeba uczciwie przyznać, że Nintendo próbowało dopasować się rozwiązaniami do mobilnych warunków. Ja osobiście wolałbym płatną pozycję, a nie podejście freemium.

Zdaje się, że dzięki temu Mario Kart Tour przynosiło Nintendo spore pieniądze (obok Fire Emblem Heroes), więc trudno zrozumieć krok firmy.

Czytaj więcej o: Mario Kart Tour


10. Horizon Worlds mobilnie (Super Rumble na początek)

Super Rumble Horizon Worlds
Super Rumble (foto: horizon.meta.com)

Horizon Worlds wystartował pod koniec 2021 jako platforma dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Meta zbudowała cyfrowy świat dla Oculusów Rift i Quest. Teraz potwierdzono testy gier również na urządzenia mobilne i webowo. Prawdopodobnie z uwagi na chęć ułatwienia dostępu i poszerzenie zainteresowania tytułami, które potrzebują większej promocji. Mała grupka użytkowników serwisu otrzymała dostęp do gry Super Rumble. To propozycja od Ouro Interactive, czyli studio należącego do Meta.

Pozycja jest dostępna w ramach apki Meta Quest na Androida., ale w przeciągu kilku najbliższych tygodni trafi też na iOS. Strzelanka Super Rumble będzie zatem pierwszym światem nowej aplikacji. W najbliższych miesiącach można spodziewać się większego rozwoju metawersum. Przynajmniej tak odczytuję ostatnie kroki Meta. VR jest fajny, ale mocna ogranicza ekspansję całej koncepcji.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu piętnaście pozycji. Część z nich to nowości. Od niedawna w usłudze pojawiają się też pozycje z Xboxa:

  • Tavernacle! (nowość na Steam)
  • Gunbrella (nowość na Steam)
  • The Crew Motorfest (nowość na Ubisoft Connect)
  • Amnesia: The Bunker (Xbox w PC Game Pass)
  • Descenders (Xbox w PC Game Pass)
  • Devil May Cry 5 (Steam)
  • Gears Tactics (Steam i Xbox w PC Game Pass)
  • Last Call BBS (Xbox)
  • The Matchless Kungfu (Steam)
  • Mega City Police (Steam)
  • Opus Magnum (Xbox)
  • Remnant II (Epic Games Store)
  • Space Hulk: Deathwing – Enhanced Edition (Xbox)
  • Superhot (Xbox)
  • Vampyr (Xbox)

12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Kolejny tydzień września to też nowości w Xbox Game Pass (co widać zresztą również powyższej bazie GFN). W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming, lista jest nieco węższa, ale nadal znajdą się na niej ciekawe pozycje. W tym tygodniu Microsoft przypomina o Spiritfarer: Farewell Edition, czyli nietypowej pozycji typu management. W tym wypadku biorąc za temat umieranie. Gracz wciela się w przewoźnika umarłych. Buduje łódź i przemierza świat. opiekując się duszami. Kieruje się oczywiście w zaświaty. Jeśli dobrze pamiętam, pisałem już o tej pozycji przy okazji premiery mobilnego wydania w ramach Netflix Games.


13. 40+ gier z updateme w Apple Arcade

W pierwszej połowie września informowałem o czterech nowych grach w Apple Arcade, ale znacznie ciekawiej wygląda paczka aktualizacji dla już aktualnych pozycji. Wciąż uważam, że amerykański gigant powinien podejść do gamingowego serwisu nieco inaczej, ale cieszy też fakt ciągłego wsparcia. Większy update to zawsze sygnał, że platforma jest wspierana.


14. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock/DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. BTW: kupiłem sobie gamepada Sony, m.in. do smartfona.

We wrześniu w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska:

  • Star Ocean First Departure R | PSP/PS4
  • Star Ocean: Till the End of Time | PS2/PS4
  • Star Ocean: The Last Hope – 4K & FHD Remaster | PS4
  • Dragon’s Crown Pro | PS4

15. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023