mobilne granie 86 sackboy
Zobacz też: Mobilne granie #86

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGZbliżam się to dziewięćdziesiątego podsumowania! Każdy kolejny tydzień pokazuje, że w przenośnym gamingu dzieje się sporo. Co z ciekawszych informacji? Zbliża się MAR10 Day, a w związku z tym sporo informacji od Nintendo. Twórcy chmurowej konsolki Abxylute zwiastują marcowy start zbiórki na Kickstarterze. Są też kolejne zapowiedzi i premiery gier na iOS oraz Androida. Jak zwykle aktualne listy nowości w chmurowych serwisach internetowych. Zapraszam na podsumowanie:


1. OnePlus 11 Concept z Active CryoFlux

Informowałem niedawno, że OnePlus szykuje kolejny koncepcyjny model smartfona. Nowa tradycja prezentacji nietypowych rozwiązań dla smartfonów tej marki ma miejsce już od kilku lat. W poprzednich latach zademonstrowano modele OnePlus Concept One i OnePlus 8T Concept z nietypowymi pleckami. W 2023 roku ciekawe wnętrze przedstawia OnePlus 11 Concept Phone. Nie wejdzie do sprzedaży, ale pokaże nowe technologie chłodzenia Active CryoFlux. To co widzicie na załączonym video to nie efektowne podświetlenie LED a ciekłe chłodzenie w stylu PC. W mobilnym wydaniu robi wrażenie z uwagi na miniaturyzację systemu. Płyny poruszają się za podzespołami zajmując ledwie 0.2cm² przestrzeni. Temperatura w trakcie gamingowej sesji ma być zbijana o 2.1 stopnia Celsjusza (OnePlus przelicza to jako 3 do 4 klatek na sekundę więcej w płynności obrazu). Również szybkość ładowania na tym skorzysta, bo zbijana jest też ciepło przy uzupełnianiu energii.

Przygotowanie technologii Active CryoFlux zajęło OnePlusowi ponad dwa lata. Producent wypełnił w tym czasie aż 30 nowych wniosków patentowych. Efektownie wygląda przypływ cieczy, a to za sprawą przezroczystego tyłu telefonu. Szkoda, że efekt jest krótkotrwały. Wybrani testerzy potwierdzili, że projekt nie poradzi sobie z wydajniejszymi tytułami, ale dla bardziej wymagających aplikacji lub gier w emulacji powinien zdać egzamin. To wciąż rozwiązanie prototypowe, więc z kolejnymi generacjami może być skuteczniejsze.


2. Pokemon Sleep (zapowiedź tygodnia)

Już w połowie 2019 roku Pokémon Company obiecywało ciekawą aplikację na smartfony. Pokémon Sleep miał zaoferować gamifikację snu (tak to określam po swojemu). Sen miał być „rozrywką” co zwiastowało nietypowe podejście do promowania zdrowego trybu życia. Nie pierwszy raz, bo przecież Pokemon Go aktywizował graczy do ruchu. Aplikacja trafi w końcu na mobilne urządzenia. Miała to zrobić już w 2020 roku, ale ciągle coś przesuwano. Model zabawy polega na połączeniu monitorowania snu z nagrodami w postaci stworków. Oczywiście Pokemony będą „zdobywane” za odpowiednio długi spanie i kładzenie się do łózka o odpowiedniej porze. Konieczne będzie położenie telefonu przy poduszce (lub gadżetu Pokémon Go Plus + (ma działać też z Pokemon Go). Premiera Pokemon Sleep jeszcze tego lata. Moduł Pokémon Go Plus + trafi do sprzedaży 14 lipca za 55$.


3. Settlement Survival na iOS i Androida (zapowiedź)

City-builderów nigdy za mało! Na iOS i Androida pojawi się kolejny. Settlement Survival był już dostępny na komputery (Windows i macOS), a teraz czas na platformy mobilne. Jeszcze w marcu będziemy mogli stworzyć własną osadę, rozwijać jej rozrost i walczyć z kataklizmami. Jak to zwykle bywa w tego typu produkcjach, z czasem podniesiemy też technologie wytwarzania dóbr i wprowadzić miasto w nowe fazy. Fajnie, że mapy są losowe, więc każdy kolejny start daje gwarancje nieco innego podejścia do tematu (choć na tych samych warunkach).


4. Gry roku wg D.I.C.E

Kilka dni temu odbyła się 26. gala D.I.C.E. Akademia Interaktywnych Sztuk i Nauk przyznała nagrody dla najlepszych gier. Całą rywalizację zdominował God of War Ragnarok, ale mnie interesują głównie pozycje mobilne. Mobilną grą roku został Marvel Snap (karcianka z postaciami komiksów Marvela). Z kolei grą akcji zostało Vampire Survivors (zręcznościówka/strzelanka typu bullet hell z elementami RPG i roguelite).

  • mobilna gra roku: Marvel Snap (pokonało Diablo Immortal, Gibbon: Beyond the Trees, IMMORTALITY i Poinpy)
  • Gra akcji roku: Vampire Survivors (pokonało Bayonetta 3, Grounded, Neon White i Sifu)


5. OnePlus 45W Liquid Cooler do aktywnego chłodzenia

Aktywne chłodzenie nie jest już żadną nowością w świecie telefonów do grania. Gamingowe jednostki coraz częściej otrzymują ten typ zbijania temperatury. Czasem nawet przy użyciu zewnętrznych przystawek. Kilku producentów oferuje takie gadżety w pakiecie z gamingowym Androidem, np. Asus AeroActive Cooler, Razer Phone Cooler Chroma, czy Black Shark Fun Cooler 2 Pro . Do tego grona chce dołączyć też OnePlus. Podczas Mobile World Congress pokazał spory moduł do chłodzenia telefonu. OnePlus 45W Liquid Cooler to stacja z przewodowo podpinano do smartfona przystawką chłodzącą urządzenie cieczą.

Mobilność całego zestawu spada, ale to raczej pewnego rodzaju proof of concept. Prototyp, który demonstruje pomysł na mobile gaming. Bez cen czy daty premiery. W tym wydaniu jest mało ergonomiczny, więc nie spodziewam się sprzedaży. Odwiedzający targi w Barcelonie mogli ocenić wrażenia systemu. Schładzał telefon o nawet 20 stopni Celsjusza. W trakcie gry OnePlus 11 był wręcz zimny.


6. MAR10, czyli Mario Day – będą promki

Zbliża się Mario Day. Już od lat (konkretnie od 2016 roku) przyjęło się, że 10 marca poświęcony jest dniu najpopularniejszego na świecie hydraulika. MAR10 przypomina zapisem imię maskotki Nintendo. To coroczna okazja na promocję gier z Marianem w roli głównej. W tym roku japoński gigant również zaoferuje promki (choć nie wiem czy we wszystkich regionach). Nintendo Switch Mario Choose One Bundle pozwoli nabyć konsolę z czerwonymi Joy-Conami oraz grą z Mario (wartą ok. 60$) w cenie 300 dolarów. Do wyboru jeden z tych tytułów: Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe, New Super Mario Bros. U Deluxe. Promocje wystartowały 5 marca. Są też zniżki dla wybranych sklepów na wybrane gry. W związku z Mario Day pojawi się też kilka aktualizacji. O jednej z nich zaraz poniżej.

Przypomnę jeszcze, że Mario debiutował w 1981 roku w grze Donkey Kong. Potem zrobił karierę dzięki platformówce Super Mario Bros. Dzisiaj jest już globalną ikoną i chyba najlepszym reprezentantem całej branży gier. Zdaje się, że niebawem zostanie też otwarty park rozrywki Super Nintendo World w Universal Studios (USA). Chyba w marcu odbędzie się też premiera animacji w kinach (u nas dopiero w maju).


7. Czwarta fala tras dla Mario Kart 8 Deluxe (Booster Course Pass)

W zeszłym roku Nintendo obiecało mnóstwo nowych tras dla Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch w ramach pakietu Booster Course Pass. Właśnie ogłoszono jego czwartą falę. Tym razem remasterowane trasy znane z Mario Kartów na SNES. Do grona postaci powróci Birdo. Jest też nowy kurs z Yoshi’s Island. Pakiet dotrze na konsole 9 marca, czyli dzień przed wspomnianym wyżej Mario Day. W tym roku pojawią się jeszcze dwie paczki tras. Booster Course Pack Pass można nabyć za 25$, ale jest on też częścią usługi Nintendo Switch Online + Expansion Pack (50$ rocznie). Lista nowych tras:

  • nowa trasa inspirowana Super Mario World 2: Yoshi’s Island
  • Tour Amsterdam Drift (z Mario Kart Tour)
  • GBA Riverside Park (Mario Kart: Super Circuit)
  • Wii DK Summit (Mario Kart Wii)
  • Tour Bangkok Rush (Mario Kart: Super Circuit)
  • Tour Singapore Speedway (Mario Kart: Super Circuit)
  • DS Mario Circuit (Mario Kart DS)
  • GCN Waluigi Stadium (Mario Kart: Double-Dash!)


8. Undawn od twórców PUBG Mobile (zapowiedź)

Battle Royale to obecnie jeden z popularniejszych podgatunków strzelanek, również na urządzeniach mobilnych. PUBG Mobile jest chyba najpopularniejszym reprezentantem na iOS oraz Androidzie (Fortnite ma pewne problemy związane z konfliktem Epic i Apple). Twórcy gry już dwa lata temu zapowiadali kolejną produkcję, ale wychodzącą poza BR. Undawn to gra sieciowa w postapokaliptycznych klimatach, z mechanizmami survivalu oraz elementami RPG. Możliwa będzie zabawa we współpracy, ale i pojedynki. Nie zabraknie zombie. Już w kwietniu wystartują beta testy tytuły, więc ogólnodostępna premiera pewnie za kilka miesięcy. Jeszcze jej nie określono.


9. Metroid Fusion w Expansion Pack

Switch Online Expansion Pack otrzyma kolejną hitową produkcję. Na niedawnym Nintendo Direct obiecano rozbudowę katalogu o gry z konsolek Game Boy Advance. Następną znaną pozycją będzie Metroid Fusion (w 2D oczywiście). Podobnie jak trasy do Mario Karta, tutaj też premiera odbędzie się na dzień przez Mario Day, czyli 9 marca. Gra debiutowała w 2002 roku dodając do serii kilka elementów. Gracz musiał zwalczać nie tylko fale Metroidów, ale też klonów Samusa Arana. Metroid Fusion zyskał też głębszy tryb fabularny.


O chmurowej kieszonsolce Abxylute pisałem na blogu już kilka razy. Zbliża się jej debiut na Kickstarterze (jeszcze w marcu), więc twórcy rozpoczęli kampanię promocyjną. Rozesłali trochę sprzętu do znanych w sieci graczy, by ci podzielili się pierwszymi wrażeniami. Załączam zatem krótki video z wstępną oceną maszynki. Gadżetu z Androidem, które parametry nie są oszałamiające, ale wystarczające do grania w streamingu. Maszynka ma 7-calowy ekran z 1080p, komplet niezbędnych przycisków, czterordzeniowy układ obliczeniowy, 4 GB RAM i 64 GB na gry. To właściwie bezpośredni rywal dla Logitech G Cloud i Razer Edge, ale za znacznie niższe pieniądze. Wycenioną na 250$ (w crowdfundingu nawet od 200$). To o 50 dolców mniej od propozycji Logitech i aż o 150 dolarów mniej od Razer


11. The Legend of Tianding na iOS

Kolejna gra z PC i konsol trafiła na mobilne platformy, a konkretnie na system iOS. The Legend of Tianding jest zręcznościówką z 2021 roku, w której wcielamy się w rolę Liao Tiandinga (tajwańskiego Robin Hooda jak mówi się o nim regionalnie). Podobnie jak odpowiednik z Wysp Brytyjskich, walczył z narzuconymi władzami. Na przełomie XIX i XX wieku Tajwan był pod kontrolą Japonii. Gra to platformer 2D z elementami beat’em up. Premiera gry już 2 marca. W przedsprzedaży kosztuje niecałe 40 zł.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

NVIDIA zapowiedziało marcowe premiery dla katalogu GeForce Now. Zwykle w swoich przeglądach podaję wyłącznie tytuły na dany tydzień, ale są tylko trzy, więc dodają pełną listę na cały miesiąc (z datami, o ile je podano). Łącznie dziewiętnaście pozycji:

  • Monster Hunter Rise (Steam)
  • Voltaire: The Vegan Vampire (nowość na Steam)
  • Rise of Industry (nowość na Epic Games Store)

Pozostałe gry na marzec:

  • Hotel Renovator (nowość na Steam, 7 marca)
  • Clash: Artifacts of Chaos (nowość na Steam, 9 marca)
  • Figment 2: Creed Valley (nowość na Steam, 9 marca)
  • Monster Energy Supercross – The Official Videogame 6 (nowość na Steam, 9 marca)
  • Big Ambitions (nowość na Steam, 10 marca)
  • The Legend of Heroes: Trails to Azure (nowość na Steam, 14 marca)
  • Smalland: Survive the Wilds (nowość na Steam, 29 marca)
  • Ravenbound (nowość na Steam, 30 marca)
  • DREDGE (nowość na Steam, 30 marca)
  • The Great War: Western Front (nowość na Steam, 30 marca)
  • System Shock (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Amberial Dreams (Steam)
  • Disney Dreamlight Valley (Steam i Epic Games Store)
  • No One Survived (Steam)
  • Symphony of War: The Nephilim Saga (Steam)
  • Tower of Fantasy (Steam)


13. Nowości w Xbox Cloud Gaming

W pierwszym tygodniu marca Microsoft promuje dwie gry w ramach Xbox Game Pass. Obie z dostępem chmurowym przez Xbox Cloud Gaming:

  • Merge and Blade
  • Soul Hackers 2


14. Marzec w Apple Arcade

Apple też zwiastuje tytuły na cały miesiąc. Jak zwykle po jednej premierze na tydzień. W marcu do biblioteki gier w Apple Arcade dołączą cztery pozycje. Na załączonym tweetku krótki podgląd:

  • Kimono Cats
  • Osmos+ 
  • Clue: The Classic Mystery Game+
  • Human Fall Flat+


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens.


Sony ma teraz gorący okres z promowaniem tytułów na gogle PS VR2 (debiutowały pod koniec lutego), ale nie zapomina o katalogu gier na zwykłe ekrany. Pierwsze marcowe rozszerzenie PlayStation Plus w ramach pakietu Extra i Premium (w tym najwyższym mamy streaming, m.in. na urządzeniach mobilnych) to trzy pozycje:

  • Battlefield 2042 | PS4, PS5
  • Minecraft Dungeons | PS4
  • Code Vein | PS4

16. Koniec Google Stadia

mobilne granie 80 google stadia padOd 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, że umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.