smart home tygodnia 21 Philips Hue Lightguide
Zobacz też: smart home tygodnia #21

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści.

Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Stylowy Bang & Olufsen Beosound Theatre

Bang & Olufsen również pojawił się na targach IFA z czymś nowym. Jak zwykle wyjątkowym stylistycznie i bardzo drogim. Beosound Theatre to soundbar o nietypowym wzornictwie. Odważnym. Duńska marka proponuje belkę wyposażono we wszystkie ważne protokoły łączności: Apple AirPlay 2, Spotify Connect, czy Chromecast, więc budowa multi-roomowej sieci nie będzie problemem. Sprzęt posiada wsparcie Dolby Atmos i ma brzmieć w parze z wyglądem, czyli na wysokim poziomie. Nie jest to moduł smart, więc Asystenta Google zaangażujemy do kontroli wyłącznie przez sparowanie z kompatybilnym, inteligentnym głośnikiem.

Wewnątrz soundbara aż 12 głośniczków o łącznym wyjściu 800W (112 dB). Audio ma płynąć we wszystkich ważnych kierunkach, by stworzyć wirtualny surround. Jeśli potrzebujemy tego prawdziwego to jest szansa na uzupełnienie zestawu satelitkami. Uzyskać można efekt 7.1.4. Aplikacja B&O pozwoli na dostosowanie dźwięku przez technologię Roomsense (w stylu Sonos Trueplay). Wykończenie, rzecz jasna, do personalizowania. Model wyceniono na aż 5600£.


3. Eve z apką na Androida i Thread

Markę Eve kojarzymy głównie z integracją z platformą Apple. Producent starał się oferować swoje smart moduły zgodne z HomeKit i w ten sposób budować swoją pozycję na rynku. Ten czas powoli przemija. Firma przygotowuje aplikację na Androida i otwiera się na poszerzanie horyzontów. W trakcie targów IFA zapowiedziano, że ich smart gniazdka, smart listwy, smart włączniki i smart sensory będą pod koniec roku obsługiwane także z konkurencyjnego dla iOS systemu od Google.

Właściwie to wszystko związane jest z dopasowaniem się do standardu Matter, który ułatwi rozbudowę sieci w ramach łączenia rozwiązań różnych producentów (cloud-to-cloud, nie tylko lokalnie jak HomeKit). Oznacza to m.in. także kompatybilność z Amazon Alexa, Google Home, czy SmartThings od Samsunga. W całości uwzględniono też łączność Thread, która jest jednym z protokołów Matter. Eve szykuje się z odświeżeniem modułów pod ten typ łączności. Na jesieni będzie pewnie więcej urządzeń z Thread. W Berlinie zademonstrowano też kilka nowych urządzeń:


4. Leica Cine 1 – pierwszy laserowy projektor marki

Leica wchodzi na nowy rynek, ale częściowo wykorzysta swój know-how. Laserowy projektor Cine 1 skorzysta z technologii optycznych, a przy okazji zaoferuje odpowiednie standardy wyższej jakości związanej z obrazem krótkiego rzutu. Sprzęt ma wejść do sprzedaży w Europie w drugim kwartale 2023 roku. Jak prezentują się specyfikacje urządzenia? Niemiecka firma proponuje w Cine 1 w dwóch modelach.

  • obraz 100 cali w 4K 60Hz z 30 cm i 2500 lumenów jasności lub 80 cali z 15 cm (2100 lumenów) z automatyczną regulacją wyświetlania
  • chip DLP od Texas Instruments
  • potrójny laser RGB od Hisense (ostatni trend rynkowy z oddzielnymi wiązkami)
  • 30 ms opóźnienia (ok dla okazjonanego gamingu)
  • 3x HDMI (w tym 2.1 z eARC), USB 2.0, USB 3.0
  • wbudowany tuner TV, slot Common Interface
  • system Android TV
  • certyfikacja (czeka) dla 4.2 Atmos
  • cena: 6900$ za mniejszy i 7900$ za większy


5. Sennheiser Ambeo Soundbar Plus

Nowy Ambeo Soundbar Plus to według Sennheisera pierwsza niezależnia grająca belka z systemem 7.1.4. Sprzęt audio z automatyczną kalibracją dźwięku pod dane pomieszczenie ma dysponować kilkoma standardami przestrzennego odtwarzania audio: Dolby Atmos, DTS:X, 360 Reality Audio od Sony i MPEG-H Audio. Do tego strumieniowanie przez AirPlay 2, Spotify Connect oraz współpraca z Ambeo Sub (700$), czyli zewnętrznym subwooferem. Propozycja ma być tańsza od wczesniejszych soundbarów Sennheisera i to znacznie. Producent wycenił urządzenie na 1500$, czyli aż o 1000$ mniej od Ambeo. Poprzednik otrzyma chyba nową nazwę – Ambeo Soundbar Max. Nie zabraknie kompatybilności z asystentami głosowymi Siri, Alexą i Asystentem Google.


6. Lilboxy Max – smart kuweta (crowdfunding)

Smart kuwety robią się coraz powszechniejsze. Widać to po ilości projektów trafiających do crowdfundingu. Zapotrzebowanie na takie wyposażenie AGD wzrasta, bo sprzątanie po kotach nie należy do przyjemnych. Najlepiej jak czynność wykona się sama. Lilboxy Max to kolejny już projekt samoczyszczącej się kuwety. Z systemem odświeżania i dbania o higienę. W komplecie aplikacja mobilna na smartfony do zdalnego sterowania wybranymi funkcjami oraz monitorowania statusu urządzenia (np. informacji o konieczności opróżnienia woreczka z nieczystościami). Raz na około dwa tygodnie. Kuweta ma też czujniki wykrywające obecność czworonoga. Urządzenie znalezione na Kickstarterze. Jeśli zbierze wymagane środki to ruszy z wysyłką pierwszej partii już w grudniu.


7. Philips Hue z Mimic Presence i nowościami na IFA

W poprzednim zestawieniu smartdomowych nowości wspominałem o nowych żarówkach Philipsa. Oprócz nich Signify pokazało na targach IFA kilka innych rozwiązań. Przede wszystkim obiecano integrację technologii sync z aplikacją główną, co ułatwi konfigurację i użytkowanie oświetlenia. Mowa tu głównie o urządzeniu Sync Box. Starsza apka dla sync zostanie usunięta ze sklepiku, ale jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie.

Przygotowano też synchronizację wężyków LED z monitorami Corsair przez software iCUE, więc uzyskamy efekty Ambilight znane z telewizorów, ale podczas gry na PC. Z kolei funkcja Music Sync ma niebawem zadziałać z tabletami i smartfonami Galaxy w ramach samsungowej platformy SmartThings. Na koniec zostałem nową automatykę o nazwie Mimic Presence. Ten tryb pracy ma uruchamiać oświetlenie, gdy w mieszkaniu zostanie wykryta obecność domowników. Nadal trzeba będzie określić pokoje i stworzyć sceny działania, ale będą one reagować bardziej samodzielnie. Zastanawiam się tylko, na czym będzie bazował system rozpoznawania obecności.


8. Sonos Sub Mini (przeciek tygodnia)

Sonos odświeża zwykle w roku jakieś swoje urządzenia RTV, ale w tym konkretnych premier jeszcze nie było. Od kilku miesięcy wiadomo jednak, że marka planuje dodanie do oferty mniejszego subwoofera Sonos Sub Mini. Tańsza jednostka doczekała się w końcu przecieków. Widać na nich design, ale serwis WinFuture.de (który dotarł do obrazków) nie podaje żadnych konkretnych specyfikacji. Sprzęt będzie rozmiarami zbliżony do głośników Sonos One. Przewidywana premiera to czwarty kwartał roku, a to dość szeroki okres.


9. Ring Intercom z Alexą

W sprzedaży są już smart videodomofony, ale głównie jednostki przeznaczone na zewnątrz (pokazujące obraz sprzed wejścia na ekranie smartfona). Ring chce zaoferować moduł do wnętrza. Marka należąca do Amazona zintegruje intercom z systemem inteligentnej platformy, więc domownicy otrzymają dostęp zdalny. Innymi słowy, powinni odbierać i uruchamiać wejście z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Ring Intercom powinien współpracować z wieloma domofonami, ale kompatybilność warto przed zakupem sprawdzić. Stację wystarczy połączyć ze słuchawką i zamontować w pobliżu na ścianie. Fajna opcja pod wynajem i alternatywa dla smart zamków. Powiadomienie o gościu dotrze na nasz telefon, a to przez apkę Ring umożliwi komunikację (przez szyfrowane połączenie chmurowe). Będzie możliwość przydzielania dostępu, jak w smart zamkach. Nie zabraknie integracji z asystentką Alexa. Komunikaty o osobach przed drzwiami powinni zatem roznosić się po domu przez smart głośniki Echo.

Ring Intercom ma zadebiutować w Europie. W Wielkiej Brytanii wyceniono go na 150£ (ale w przedsrzedaży promka obejmie 89£).


10. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+