smart home 79 Transparent Turntable
Zobacz też: smart home tygodnia #79 – Transparent Turntable

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • przeprojektowana aplikacja Spotify na smart TV
  • wkraczają narzędzia Google do tworzenia skryptów Google Home z AI
  • Elfin Foutian – poidełko dla kota (crowdfunding)
  • LG SMART Monitors mają działać bez podpiętego PC
  • Livegrid – cyfrowa ramka z czujnikami otoczenia (crowdfunding)
  • Ezviz RE5 i RE5 Plus na polskim rynku
  • SwitchBot K10+ to mniejszy wariant robota sprzątającego
  • SmartThings w integracji z ładowarkami samochodowymi
  • Aqara Camera E1 zaoferuje HomeKit Secure Video oraz Wi-Fi 6
  • Amazon Astro wkracza do sprzedaży (robot strażnik dla biznesu)
  • Aliro zgłasza nowy standard protokołu dla inteligentnych zamków

1. Spotify na TV ze zmianami

Słuchacie zawartości Spotify na telewizorach? Mi się zdarza, choć jak już uruchamiam muzykę na swoim Smart TV to raczej przez YouTube’a. Nie do końca pasowała mi dotychczasowa apka i być może nie mi jedynemu. Serwis przygotował nowy layout. Jeszcze nie mogę potwierdzić, że wygodniejszy, ale już testuję (akurat mam nowy soundbar, więc ładnie się złożyło). Nowy UX i UI mają nawiązywać do apki na smartfony. Łatwiej przejrzeć bibliotekę, a i pojawia się w końcu lepsza kontrola następnie odtwarzanego utworu, m.in. z budowaniem listy. Platforma obiecuje też rekomendacje nowych kawałków i podcastów na podstawie historii odsłuchu treści. Widzę też szybsze przełączanie się między kontami, a to bardzo pomocne, gdy chcemy odpalić własne playlisty. Nowy wygląd serwisu na większych ekranach obejmuje wspierane telewizory, konsole, urządzenia do streamowania mediów i działa na kontach darmowych i premium. Podobny update pojawił się wcześniej w aplikacji na desktopy.


2. Automatyzacja wg skryptów AI Google

O budowaniu rutyn w Google Home przy pomocy nowego „help me script” z AI już na blogu wspominałem. Google uruchamia narzędzie już oficjalnie (nie żaden preview). Pomocnik AI ma ułatwić kodowanie, a więc czynności nieco bardziej skomplikowane od tworzenia prostych scen przy użyciu standardowej apki. Innymi słowy, coś dla osób chcących mocniej zgłębić możliwości automatyzacji swojego smart domu (lub domu klienta opartego na Google Home). Skrypty generowane przy pomocy Sztucznej Inteligencji mają uprosić proces układania triggerów. Wystarczyć ma komenda przypominająca prompty w ChatGPT, gdzie chcemy uzyskać efekt przez „rozmowę” z chatbotem. Rozwiązanie wciąż uznaję za eksperymentalne, ale pomysłowo wykorzystujące aktualne nowinki ze świata AI.


3. Elfin Foutian – poidełko dla kota (crowdfunding)

Posiadacze czworonogów (i większości innych zwierzaków) muszą pamiętać o regularnej wymianie wody do picia. Na rynku od dawna są dozowniki, które utrzymując jakość wody i automatyzują jej dostarczanie. Widziałem nawet kilka smart odmian. Elfin Foutian nie jest może inteligentna, ale wykona swoje zadanie we właściwy sposób. Fontanna poidełka działa cicho, bez pompki, jest łatwa w utrzymaniu higieny i wykonana ze stali nierdzewnej. Posiada też detekcję ruchu aktywującą działanie. Bateria ma wystarczyć na 30 dni pracy.

  • Cena w crowdfundingu: od 65$ (-40% finalnej ceny)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: design i proste działanie
  • Znalezione na Kickstarterze

4. LG SMART Monitors z webOS (PC będzie zbędny)

LG robi ciekawe monitory. Niektóre modele wykraczają poza standardy, jak na przykład ten kwadratowy z opcją dzielenia panelu na dwie niezależnie pracujące panoramy. Najnowsze SMART Monitory 32SR50F i 27SR50F (różniące się głównie przekątną wyświetlacza) wyróżnią się opcją działania bez kompa. Oczywiście opcjonalnie, bo wciąż są też gotowe na współpracę z PC. Koreańska marka zaimplementowała im system webOS w wersji 23. Jest to oprogramowanie zbudowane głównie dla telewizorów, ale ma kilka możliwości, które można wykorzystać szerzej.

LG Smart Monitor
LG Smart Monitor (foto: LG)

Monitory otrzymały ekrany IPS o wysokim kontraście i żywej kolorystyce. LG przekonuje, że sprawdzą się zarówno przy pracy jak i rozrywce. Wspierają standard HDR 10, więc i media i dokumenty będą czytelniejsze. Mniejszy z duetu jest chyba bardziej „bezramkowy”. WebOS 23 ma zaoferować aplikacje streamingowe, ale i tryb LG Mood Music z odtwarzaczem muzycznym. Urządzenie zintegrowano z LG Home Office z aplikacjami biurowymi. Mowa o Microsoft 365 i Kalendarzu Google.

Nie zabrakło bezprzewodowych protokołów łączności do wygodnego przenoszenia treści z urządzeń wspierających AirPlay 2 i Miracast. Monitory funkcjonują też jak domowe smart huby dla inteligentnego domu. Łączą się ze sprzętem Internetu Rzeczy przez LG ThinQ Home Hub, więc pozwalają na kontrolę smart urządzeń w naszym mieszkaniu. LG SMART Monitors wyceniono na 199$ i 499$.


5. Livegrid – cyfrowa ramka (crowdfunding)

Crowdfunding to nie zawsze udane zbiórki. Są projekty, którym nie udaje się skończyć kampanii z wyznaczonym progiem środków. Livegrid do takich należy. Postanowiłem jednak o nim wspomnieć, bo wydaje się ciekawy. Nie zainteresował wystarczającego grona odbiorców, ale ma w sobie coś oryginalnego. Twórcy zaproponowali ramkę z czujnikami wnętrza, czyli połączenie stacji analizującej panujące w domu warunki oraz cyfrowy obrazek z retro wizualizacjami. Wizualizacje miały prezentować panujące w mieszkaniu „odczucia” związane właśnie z danymi napływającymi do sensorów. Animacje proste, ale w pewnym sensie interaktywne. Może autor z urządzeniem jeszcze powróci? Może było za drogie?

  • Cena w crowdfundingu: od 245£ (-30% finalnej ceny)
  • Premiera: czerwiec 2024
  • Wyróżnienie za: nietypowe połączenie czujników środowiskowych z wizualizacjami
  • Znalezione na Kickstarterze

6. Roboty EZVIZ RE5 i RE5 Plus na polskim rynku

W trakcie wrześniowego IFA w Berlinie Ezviz przedstawił sporo nowych smart urządzeń. Wśród nowości były roboty sprzątające RE5 i RE5 Plus. To kolejne propozycje na coraz tłoczniej reprezentowanym przez przeróżne firmy rynku urządzeń do utrzymywania porządku w naszych domach. Coraz więcej gospodarstw dysponuje już takimi robotami, a wysoka konkurencja sprawia, że standardy są przystępniejsze cenowo. Ezviz należy do grupy producentów proponujących ten sprzęt za mniejsze pieniądze. Wciąż jednak z funkcjami kojarzonymi z modelami premium.


Co otrzymamy w RE5 i RE5 Plus? Najpierw wyjaśnienie, czym jest plus w nazwie tego drugiego. To nic innego jak oznaczenie obecności stacji do automatycznego opróżniania odkurzacza z brudu (do 90 dni).

Urządzenia posiadają funkcję mopa, ma moc ssania 4000 Pa, omijanie przeszkód z czujnikami LDS LiDAR i podczerwienią, mapowaniem pomieszczeń, automatyką zwiększania mocy na dywanach. Nie zabraknie współpracy z asystentami głosowymi Google i Amazona.


7. SwitchBot K10+ otrzyma Matter

Drugim modelem ciekawego odkurzacza debiutującego na niemieckich targach elektroniki użytkowej był SwitchBot K10+. Według zapewnień producenta, nowy model jest jednym z najbardziej kompaktowych na rynku (pełna nazwa: SwitchBot Mini Robot Vacuum K10+). Ta edycja robota jest przede wszystkim mniejszą odmianą K10, która na rynku jest już od jakiegoś czasu. Ma tą samą wydajność (2500 Pa), ale dzięki mniejszym gabarytom powinien dotrzeć do trudniejszych miejsc (z uwagi na rozmiary). Firma podaje, że kompaktowość ma zwiększyć poziom jego „eksploracji” terenu nawet o 90%. W zasobach K10+ widzę wsparcie czujników LiDAR, mapowaniem mieszkania z pomocą AI, a także współpracę ze standardem Matter (styczeń 2024). Podoba mi się pamięć do 10 map (poziomów/mieszkań?), detekcja dywanów, a także współpraca z Asystentem Google i Alexą. W USA SwitchBot K10+ został wyceniony na 500$ (aktualnie 400$ z uwagi na promkę startową).


8. SmartThings integruje się z ładowarkami Loop EV

Samsung rozszerza współpracę swojej platformy nie tylko o serwisy współpracujące z Matter, ale i po swojemu. SmartThings ma integrować swoje usługi z ładowarkami dla pojazdów elektrycznych. Nie jestem pewien, ale to chyba pierwsza taka współpraca jeśli mowa o usługach marek smart home o takim zasięgu. SmartThings ma działać z modelami EvLoop. Aplikacja koreańskiego serwisu ma pozwolić na śledzenie procesu uzupełniania energii akumulatorów, a także kontrolę ładowania (dokładnie na wzór aplikacji Loop EV Charger). Z poziomu smartfona, a nawet lodówki (ze SmartThings), zegarka Galaxy Watch, tabletu czy telewizora będzie szansa na zaprogramowanie momentu ładowania, np. poza godzinami szczytu. EvLoop ma sieć w USA, więc to głównie tam integracja będzie miała sens.

EV Loop SmartThings
Ładowarka EV Loop (foto: EV Loop)

9. Amazon Astro wchodzi na rynek

Amazon przez lata eksperymentował z nietypowymi projektami. Dwa lata temu przestawił robota Astro, którego właśnie wprowadza na rynek dla klientów biznesowych. Sprzęt wyposażony w kamery i czujniki oraz Alexę ma być mobilnym strażnikiem wnętrza. Pierwotnie z myślą o mieszkaniu, ale na ten moment w pierwszej kolejności kierowany do obiektów przemysłowych i firmowych. Astro for Business został wyceniony na 2350$, w cenę którego wchodzą dwie usługi: Ring Protect Pro (znany z kamerek Ring) oraz Astro Security. Ten pierwszy można od razu zintegrować z kamerkami, z kolei drugi pozwoli zbudować trasy patrolu oraz alerty. Być może, nomen omen, biznesowy Astro przetrze szlaki temu konsumenckiemu, który na razie jest barierą nie do przejścia jeśli chodzi o koszty.

Czytaj więcej o: Amazon Astro

Amazon Astro
Amazon Astro (foto: Amazon)

10. Aqara Camera E1 z HomeKit Secure Video i Wi-Fi 6

Aqara ma kolejne urządzenia do swojej naprawdę rozbudowanej oferty. Camera E1 jest oczywiście budżetowa, ale wcale nie słaba. Marka znana jest z dostarczania przystępniejszych cenowo standardów znanych z droższych urządzeń. To po kolei. Co znajdziemy w inteligentnej kamerce?

  • współpracę z siecią w standardzie Wi-Fi 6 (lepszy transfer danych nawet przy zatłoczonym ruchu – oczywiście, o ile dysponujecie w mieszkaniu odpowiednim routerem i/lub siecią mesh)
  • współpraca z Alexą, Google Home i Apple Home
  • wsparcie HomeKit Security System, czyli bezpieczniejszego dostępu z HomeKit audio w dwie strony (standard lokalnego szyfrowania przed wysyłką na serwery iCloud od Apple) – warto dodać, że potrzebny jest jakiś sprzęt Apple, tj. HomePod lub Apple TV oraz plan iCloud
  • szyfrowany zapis również w ramach Aqara (lub na kartach microSD)
  • dostęp do podglądu obrazu na smart ekranach Amazon Echo Show lub Google Nest Hub
  • obrotowy obiektyw z szerokim kątem i f/2.0
  • sensor z rozdzielczością 2K
  • niewidoczne diody podczerwieni (nie zdradzające kamerki w ciemności)

Szkoda, że zabrakło działania jak smart home hub (co mają modele Camera Hub G2H, czy Aqara G3). Dzięki temu jest jednak atrakcyjniej cenowo, bo tylko 60$.


11. Protokół Aliro nowym standardem dla smart zamków

O nowych standardach unifikujących inteligentny dom słychać coraz częściej. Wszystko z uwagi niezwykłego rozproszenia segmentu, ale i zwiększającej się popularności smart home. Oba te elementy powodują, że rynek stara się ustandaryzować co możliwe, zwłaszcza, że jest co. Ostatnio najwięcej mówi się o Matter w ramach Connectivity Standards Alliance (CSA). Aliro proponuje standard dla smart zamków. Marki zrzeszone w Matter będę go adaptować w swoich nowych modelach.


Aliro oferuje innowacyjne podejście, które ma zmienić sposób blokowania/odblokowywania wejść (drzwi i innych punktów). Zacznę może od nazwy. W języku Esperanto oznacza „access”, czyli dostęp. Certyfikowane modele zamków mają po prostu uwzględniać kilka wytycznych związanych z cyfrowym ryglowaniem. Aliro wcale nie musi być pierwszym smart zamkiem adaptującym nowe podejście, bo jest planowany najwcześniej na 2025 rok. Mnogość firm w aliansie, m.in. Assa Abloy, to szansa, że zobaczymy pierwsze modele wcześniej. Co mają wnieść nowe urządzenia? Standard protokołu ma łączyć Near Field Communication (NFC), Bluetooth Low-Energy (LE) oraz Ultra-Wideband (UWB) oraz kryptograficzne zabezpieczenia. Ma to generalnie ułatwić wdrażanie całości przez więcej marek, a co za tym idzie, zwiększając bezpieczeństwo i prostotę działania.

W skład najważniejszych wytycznych przy budowie pomysłu Aliro są:

  • prostota – obniżenie bariery implementacji standardu przez nowe marki (i ułatwienie integracji)
  • elastyczność – uwzględnienie różnych typów instalacji oraz konstrukcji zamków
  • bezpieczeństwo – gwarancja szyfrowania w mobilnym dostępie
  • interoperacyjność – ustandaryzowanie komunikacji protokołu, pozwalająca różnych firmom na współpracę przy systemach blokowania wejść

12. JBL Bar 800 (zapowiedź testów)

W końcu kupiłem soundbar! Zbierałem się do tego kilka lat, ale nie widziałem modelu spełniającego moje potrzeby. Mniej więcej dwa lata temu swoją uwagę skupiłem na JBL z odpinanymi satelitkami, ale w Soundbar 5.1 brakowało mi odpowiednich protokołów łączności. Jakiś czas temu marka zaproponowała wariant Bar 800, w którym obok wirtualnego audio w przestrzennym wydaniu pojawił się też system wielokanałowy z odłączanymi końcówkami, czyli podobnej konstrukcji. Trafiłem na ciekawą zniżkę i kupiłem sprzęt. Przez najbliższe tygodnie będę go badał. Spodziewajcie się oceny jeszcze w tym roku.

JBL Bar 800
JBL Bar 800 (foto: JBL)

Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

13. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


14. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


15. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


16. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub