wearables tygodnia 17 galaxy buds 2 starbucks
Zobacz też: wearables tygodnia #17

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • AirPods Pro 2 nie otrzymają czujnika temperatury i tętna | wg Marka Gurmana
  • WhatsApp zyska opcję ukrywania statusu
  • Apple Watch Series 8 może otrzymać czujniki temperatury (i przewidywać gorączkę) | wg Marka Gurmana i kilku innych analityków rynku
  • słuchawki Redmi Buds 4 i Buds 4 Pro pojawiły się na Amazonie (odpowiednio za 50 i 90£ – wkrótce międzynarodowa premiera)
  • zegarki Amazfit App Store z kolejnymi apkami dla GT3 (Mini App Framework w java)
  • przeciek na Amazonie wskazuje na pojawienie się słuchawek “Nothing ear (1) Stick” (tym razem bez wkładek – jak w AirPodach
  • w drodze są nowe Amazfity GTS 4 i GTR 4 oraz GTS 4 Mini (zapewne w Q3), czyżby poniższy teaser dotyczył tego ostatniego modelu?


1. Amazfit Band 7 będzie większy

W tym tygodniu dość sporo informacji dotyczyło marki Amazfit. Producent zwiastuje jakiś smart zegarek, wysyła inny w kosmos, a w sieci pojawiły się rendery nowej opaski fitness. Serwis gsmarena dotarł do obrazków Amazfit Band 7. Wskazują wyraźnie, że marka podąża nowym trendem, czyli powiększa gadżet do rozmiarów smartbanda. Tak zrobił najpierw Huawei i Honor, a potem też Realme, Oppo oraz Xiaomi. Zepp będzie kolejnym producentem, który widzi sens w dostarczeniu nieco większego trackera aktywności. Amazfit Band 7 będzie bezpośrednim następcą Amazfit Band 5 z 2020 roku. Siódemka w nazwie ma chyba pomóc w rywalizacji z kilkoma konkurentami, które faktycznie są już w siódmej odsłonie.

Według źródeł gsmarena, Amazfit Band 7 ma posiadać:

  • ekran AMOLED 1.47 cala (194×368) ze szczytową jasnością 500 nitów
  • czujnikami PPG do analizy tętna (24h na dobę)
  • monitoring snu oraz stresu
  • analizę ponad 100 aktywności (część wykrywanych automatycznie)
  • cechy smartwatcha (m.in. powiadomienia i mini apki)
  • szczelność zgodną z 5ATM
  • kompatybilność z iOS oraz Androidem
  • łączność Bluetooth 5.1
  • czas pracy od 9 do 18 dni (zależnie od użytkowania)
  • cena Amazfit Band 7 to ok. 50$


2. Ultrahuman Ring (wearable tygodnia)

Ultrahuman Ring pierścień metabolizmW tej sekcji najczęściej pojawiają się zegarki lub słuchawki. Tym razem trafił się smart pierścień. Firma Ultrahuman przygotowała Ring o „nadludzkim” potencjale. Czujniki i algorytmy pierścienia mają pomóc w zrozumieniu pracy naszego metabolizmu.

Przez stałe monitorowanie aktywności, rytmu serca oraz temperatury, a także korelacji z wypoczynkiem (snem), tracker ma przekazywać więcej informacji na temat ich wpływu na działanie naszego organizmu. Dopiero we współpracy z plastrem M1 wszystko będzie jednak ciekawsze, bo ten potrafi analizować poziom cukru we krwi w czasie rzeczywistym. Oba wearables producenta się uzupełniają w jednej aplikacji.

Czytaj więcej o: Ultrahuman Ring


3. Fossil Gen 6 Venture Edition

wearables tygodnia 18 Fossil Gen 6 Venture EditionSmartwatche Fossila w szóstej generacji są na rynku już od zeszłego roku. Jako jedne z pierwszych otrzymały gotowość do aktualizacji Wear OS 3.0, ale ta wciąż nie została przez Google udostępniona. Żeby o sobie przypomnieć, producent odświeżył kolekcję o wariant Fossil Gen 6 Venture Edition. Ta seria została ograniczona do jednej wielkości koperty (44 mm z paskami 22 mm). Ma nieco inne wykończenie, bo srebrne, ale nadal ze stali nierdzewnej.

Podkreślono, że do wykonania urządzenia wykorzystano materiały z odzysku, ekologiczną skórę itd. Dołożono nowe tarcze z kilkoma nowymi widgetami pod fitness. Hardware bez zmian. Zakładam, że premiera nowej generacji systemu operacyjnego już tuż za rogiem. Venture jest limitowany. Został wyceniony na 299$.

Czytaj więcej o specyfikacjach: Fossil Gen 6


4. Apple Watch 8 Extreme (przeciek tygodnia)

Catalyst Apple Watch
Wzmacniane obudowy do Apple Watcha oferuje m.in. Catalyst
.

Już w zeszłym roku krążyły plotki o wzmocnionej odmianie Apple Watcha. Mark Gurman z Bloomberga twierdzi, że taki model może zadebiutować wraz z ósmą generacją smartwatcha. Cechowałbym się większym ekranem (urósłbym z 1.9 do 2 cali) z lepszą ochroną panelu, wzmocnioną kopertą i pojemniejszą baterią, by sprostać zadaniom podczas aktywności. Byłby to zatem bardziej sportowy, outdoorowy wariant. Zapewne z poprawkami algorytmów fitness. Niedawno gigant z Cupertino pochwalił się filmikiem demonstrującym wytrzymałość Apple Watcha Series 7, więc troszkę przeczyłoby to przeciekom. Cała nowa seria zegarków byłaby też wyposażona w czujniki temperatury z wykrywaniem stanu gorączkowego.


5. Amazfit T-Rex 2 poleciał w kosmos

Nie pierwszy sprzęt, który poleciał w kosmos, by pokazać swoją wytrzymałość. Na wysłanie elektroniki w stratosferę pokusił się Zepp (Huami). Na prawie 35 km udał się wzmocniony smartwatch T-Rex 2. To outdoorowa jednostka z certyfikacjami MIL-STD 810G, dla której taka wizyta nie powinna być problemem. Gadżet wystartował w górę z brytyjskiego Sheffield (chyba tam gdzie odbywają się snookerowe mistrzostwa świata). Koperta zegarka wytrzymuje do -64°C, co na pewno w tamtych warunkach się przydało.

Oczywiście gadżet przetrwał tę podróż, udowadniając, że jest odporny na trudne warunki. Taki był zresztą zamiar kampanii promocyjnej nowego T-Rexa. W poprzednim przeglądzie pokazywałem promo video od Apple, ale tam przedstawiono bardziej ogólne zagrożenia dla wearable. Może wzmocniony Apple Watch Series 8 też będzie w stanie wytrzymać tyle co Amazfit?

Czytaj więcej o: Amazfit T-Rex 2


6. Galaxy Watch 5 (przeciek tygodnia)

W końcu są pierwsze przecieki serii Galaxy Watch 5. Do prezentacji blisko, bo już w sierpniu, więc najwyższy czas na jakieś konkretne obrazki. Do sieci wyciekły rendery obu nowych modeli. Piąta generacja z prawie każdego kąta została pokazana dzięki serwisowi 91mobiles. Potwierdziły się wcześniej raporty odnośnie edycji Pro i bazowego modelu. Ten pierwszy będzie dostępny jedynie w większej kopercie, a to za sprawą dodatkowego wyposażenia. Wykończenie na początek będzie tylko jedno, ale z opcjonalnym LTE.

Z Galaxy Watch 5 zniknie rotacyjna ramka, czyli charakterystyczny dla Samsunga pierścień do alternatywnej dla ekranu nawigacji. Szkoda. Ten wariant będzie nieco tańszy i w dwóch wielkościach (także z opcją eSIM). Tu odmian wykończenia ma być więcej. Smartwatche mają posiadać system Wear OS 3.5 z nakładką One UI Watch 4.5. Przypomnę jeszcze, że poprzednie przecieki mówiły o szybszym ładowaniu. Zegarki mają uzupełniać energię z mocą do 10W (poprzednicy 5W).


7. Huawei Tag z NFC

Trochę się zastanawiałem, czy lokalizatory można zaliczać do wearables? Teoretycznie nie, bo to trackery dla obiektów, ale wrzucam info o nowym Huawei Tagu tutaj (załóżmy, że przy obroży czworonoga zahacza o „ubieralny” gadżet, a przecież można go przypiąć też do plecaka). Model jest bezpośrednim rywalem dla Apple AirTaga, Tile, czy Galaxy SmartTagów od Samsunga. Chiński producent też chce mieć własne tagi tego typu. Urządzenie połączy się jedynie z telefonami z Harmony OS 2.0 i będzie bazował na sieci „Find” od Huawei.

Huawei Tag lokalizator
Huawei Tag (foto z kanału Weibo)

Jest szyfrowanie, wbudowany głośniczek do sygnalizacji (92dB) i kompaktowe rozmiary (5.6 mm przy 6 gramach wagi). Oczywiście z odpowiednią odpornością (IP67). Na bateryjce CR2032 wytrzyma ponad rok. Huawei Tag został wyceniony na 99 juanów, czyli ok. 15$, ale można go będzie zamawiać w wielopakach, gdzie koszt pojedynczej sztuki wyjdzie mniej. Kształtem różni się od rywali, ale taki skórzany breloczek to praktycznie kopia rozwiązania Apple. Na razie nie wspomniano nic o międzynarodowej sprzedaży trackera.


8. ASUS Cetra True Wireless Pro

Nie mogło zabraknąć w zestawieniu słuchawek TWS. W każdym tygodniu premierę mają jakieś nowe modele. W tym swój projekt odsłonił ASUS. Cetra True Wireless Pro będą jednymi z ciekawszych w segmencie True Wireless Stereo. Będą łączyć cechy prawdziwie bezprzewodowych, ale opcjonalnie z łącznością przewodową. Sam format takich słuchawek nie jest unikatowy (już takie widziałem), ale w połączeniu z zestawem możliwości, bardzo rzadki.

Cetra mają bardzo dobre parametry i powinny sprawdzić się w gamingu (także bezprzewodowo, bo dzięki Snapdragon Sound i aptX Adaptive mają tylko 45 ms lagu). Do tego kompresję 24-bit przy 96 kHz. Adapter daje jeszcze więcej, bo ESS 9280 Quad-DAC ze wsparciem audio 32-bit w 384 kHz. Nie zabrakło aktywnej redukcji szumów. Bank energii jest ładowany bezprzewodowo, a czas pracy słuchawek określony na 4.5-7h (zależnie od ANC). Premiera dopiero w październiku. Nie widzę ceny.


9. Beyerdynamic Free Byrd

Mam tu jeszcze jedne (wcale nie ostatnie) słuchawki TWS. Często podkreślałem na blogu, że obecnie praktycznie wszystkie marki audio posiadają w swojej ofercie prawdziwie bezprzewodowe modele słuchawek. Jedną z bardziej zauważalnych nieobecności była ta niemieckiego Beyerdynamic. W końcu i oni dotarli na rynek ze swoimi True Wireless Stereo. Od razu wyjątkowymi. Producent należy do firm premium, więc i Free Byrd mają topowe właściwości.

Późne wejście na rynek marki Beyerdynamic tłumaczę chęcią przygotowania odpowiedniej jakości słuchawek TWS, czyli dopracowaniem technologii. Free Byrd miały dostarczyć top i chyba tak będzie. Poniżej kilka rozwiązań, które mogą o tym świadczyć:

  • personalizowanie dźwięki MOSAYC (Attention to Detail with Mimi Sound Personalization) – dwuminutowy test ustawień pod profil słuchu (w aplikacji mobilnej)
  • sporo ustawień EQ (korekcje audio pod własne potrzeby)
  • łączność Bluetooth 5.2 z aptX Adaptive, kodekami AAC
  • szybkie parowanie Google Fast Pair z Androidami (przełączanie między źródłami)
  • tryb gamingowy z niskim lagiem dla graczy
  • 10-mm przetworniki (10 Hz – 22 kHz)
  • tryb słuchawkowy z Qualcomm cVc (podkreślenie głosu przez podwójny mikrofon)
  • aktywna redukcja szumów (ANC) z trybem transparentnym
  • do 11h przy wyłączonym ANC (8h z aktywną redukcją) + 19h w etui
  • bezprzewodowe ładowanie banku energii w etui
  • cena Free Byrd: 299$ (to półka Sony WF-1000XM4 i Sennheiser Momentum)

10. Słuchawki EEG dla astronautów

Zakończę mniej komercyjnym wearable. Staram się w przeglądach dorzucać projekty mniej oczywiste, ale pokazujące, jak ważne dla rozwoju technologii będą urządzenia ubieralne poza rynkiem konsumenckim. Kolejny gadżet poleci w kosmo, ale tym razem w konkretniejszym celu. Duński Aarhus University przedstawił projekt badawczy Sleep in Orbit, w którym specjalne słuchawki z EEG ocenią jakość snu na orbicie okołoziemskiej. Elektroencefalograf w uchu ma testować duński astronauta Andreas Mogensen podczas swojej pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kiepski wypoczynek jest zgłaszany tam jako jeden z problemów i właśnie ten ma zostać przeanalizowany przez miniaturowy EEG. Pamiętajcie, że w kosmosie nie ma dnia i nocy. Ubieralny, kompaktowy format w tych warunkach jest niezbędny. Naukowcy chcą zebrać odpowiednie dane i pomóc w ewentualnym wskazaniu największych problemów w spaniu w warunkach kosmicznych.