wearables tygodnia 48 philips kokoon
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #48

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • Michał Sitnik avatarXiaomi może pokazać na targach Mobile World Congress w Barcelonie trzy nowe wearables: globalną wersję Xiaomi Watch S1 Pro , Mi Banda 8 i Xiaomi Watch S2 | wg SnoopyTech (Twitter)
  • headset AR od Apple ma zadebiutować na czerwcowych WWDC, ale jako model dla developerów, którzy będą projektować aplikacje na gogle/okulary (przed startem sprzedaży tańszej wersji konsumenckiej)
  • najnowszy update słuchawek Pixel Buds Pro potwierdza zbliżające się Spatial Audio (wsparcie przestrzennego dźwięku na podstawie ruchu głowy)
  • Samsung patentuje smartwatch z projektorem (takie koncepcje pojawiały się już w zamysłach startupów kilka lat temu). Urządzenie wykorzystywałoby powierzchnię ręki, na której pojawiałby się obraz (w alternatywie lub rozszerzeniu do ekranu)

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 66 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 85 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 94500 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 60 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2552 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach
  • 4023 – już tyle kilometrów łącznie zarejestrowały mi Fitbit Charge 5 i Sense 2 (ten kontynuuje zapis po pierwszym trackerze) – odznaka „Migracji monarch” (sprawdziłem: motyle te każdej jesieni rozpoczynają dwumiesięczną trasę ponad 4 tys. km znad kanadyjskich Wielkich Jezior do lasów Meksyku)

2. Bigscreen Beyond – najmniejszy headset VR na rynku

Przecząc nazwie swojej marki Bigscreen proponuje coś małego, ale wielkiego zarazem. Beyond to chyba najmniejsze, a już na pewno najlżejsze gogle dostępne na rynku. Moduł na głowę waży ledwie 127 gramów i jest bardzo kompaktowy – producent przekonuje, że „najmniejszy na świecie”. Gadżet wyróżnia się na tle konkurencji rozmiarami oraz ekranem OLED 5K 90Hz (po 2560 pikseli na oko) i 93-stopniowym polem widzenia, ale poświęcając inne elementy. Firma musiała pójść gdzieś na jakiś kompromis. System posiada 6-stopniowy zakres poruszania się i wysoką rozdzielczość eliminującą efekt drzwi (odpowiednia optyka), ale cała konstrukcja opiera się o skan twarzy, by dopasować ją do indywidualnego użytkownika. Przed wykonaniem jednostki należy wysłać skany twarzy wykonane apką na iPhone’a oraz (jeśli mamy wadę wzroku) dopasować soczewki.

Dźwięk dotrze do uszu wyłącznie przez opcjonalny „Audio Strap”. Zestaw jest przewodowy i wymaga podłączenia do PC z konkretnymi parametrami. Sprzęt wspiera tylko SteamVR i działa z zewnętrznymi kontrolerami, np. tymi od HTC Vive. W przedsprzedaży Bigscreen Beyond kosztuje 999$. W Europie będzie dostępne dopiero w czwartym kwartale roku.

Wyróżniam za: kompaktowe rozmiary i ekran 5K (szkoda, że tylko SteamVR)


3. Huawei Watch GT Cyber (globalnie)

wearables tygodnia 35 huawei Watch GT CyberPodoba mi się ostatnia aktywność Huawei w dziale smart zegarków. Chińska firma zaprezentowała ostatnio kilka oryginalnych modeli. W najbliższym czasie ofertę wzbogaci Huawei Watch Buds (1 marca), który skrywa pod ekranem słuchawki TWS, a globalną premierę ma też Huawei Watch GT Cyber. Smartwatch z wyjmowanym z ramki koperty modułem głównym. Pozwala na zmianę stylu zegarka z zachowaniem wszystkich funkcjonalności.

Jeśli producent zadba o stałe rozszerzanie kolekcji ramek to może oferować praktyczne modyfikacje urządzenia (być może też funkcyjnie). Na razie widzę to jako eksperyment (ramki w Cyber są dość spore).

Wyróżniam za: możliwość modyfikacji wykończenia już po zakupie


4. Afon z glukometrem w zegarku (wearable tygodnia)

O nieinwazyjnych glukometrach w formacie wearables pisze się ostatnio coraz więcej. Już wkrótce rynek może zobaczyć kilka ciekawych rozwiązań, które zbadają cukier we krwi bez kucia. Technologie opracowuje sporo firm, w tym giganci świata elektroniki. Myślę, że realną datą na faktyczną szansę zakupu takich urządzeń jest rok 2024. W tym czasie swój projekt ma zrealizować m.in. Afon. Brytyjska firma proponuje sensor RF, który ma potrafić śledzić poziom glukozy w czasie rzeczywistym (bez żadnych lagów). Naręczne urządzenie natychmiastowo alarmowałoby powiadomieniem o niskim lub wysokim poziomie glukozy we krwi. Na taką rewolucję czeka mnóstwo ludzi. Wszystko bez uronienia nawet jednej kropli krwi. Fale radiowe w czujnikach mają być znacznie skuteczniejsze od optycznych, które dominują obecnie w inteligentnych zegarkach i trackerach aktywności.

Wyróżniam za: nieinwazyjne i ciągłe pomiary poziomu glukozy we krwi


5. Galaxy Watch5 ze śledzeniem owulacji (czujnik temperatury)

Galaxy Watch 5 Natural Cyclessdfgadfg Samsung w piątej generacji Galaxy Watchów dodał czujnik temperatury (co powoli staje się rynkowym standardem flagowych modeli zegarków). Coraz więcej marek wdraża odczyty temperatury skóry. Najczęściej służą cyklom miesiączkowym, gdzie zmiany temperatury informują o ważnych zmianach. Owulacja w Galaxy Watch5 jest śledzona przy współpracy z Natural Cycles, które wcześniej oferowało swoją wiedzę także przy smart pierścieniach Oura wyposażonych w podobne sensory.

Wyróżniam za: aktywację czujnika temperatury (w końcu jest użyteczny)

Czytaj więcej o: Galaxy Watch5 z Natural Cycles


6. Apple patentuje kamerkę w Apple Watchu

Mało kto wie, ale początki ery smart zegarków uwzględniały w swoich konstrukcjach kamerki znacznie częściej niż obecnie. Pamiętam nawet, że Samsung Gear S2 Neo posiadał obiektyw na pograniczy obudowy i paska. Obecnie chyba Meta opracowuje model z aparatem (o ile prawdą jest, że nie anulowało projektu). Wielkie marki do tematu kamerki w zegarku podchodzą niechętnie, ale odpowiednie technologie opracowują. Apple również. W 2019 roku w amerykańskim urzędzie patentowym dotarł wniosek ciekawej konstrukcji. Modułu wypinanego z paska, a posiadającego sensor na tyle obudowy.

Oczywiście ekran byłby wizjerem, a Digital Crown przyciskiem migawki. To nie pierwsza konstrukcja w formie odpinanego od paska modułu głównego. Bardzo logiczna i sensowna. Będzie zapewne chętnie wykorzystywana w kolejnych generacjach smartwatchy. Miejsca na dodatkowe moduły w kopertach będzie coraz więcej. Kamerka to jeden z pewniaków jeśli chodzi o zajęcie miejsca. Koncepcja Apple jest interesująca, ale to jeden z wielu patentów, o które stara się Apple, a wcale nie musi ich wykorzystywać. Jeśli chcecie kamerkę do Apple Watcha już teraz to kiedyś pisałem o pasku Wristcam (aż 300$, a jakości zdjęć się pewnie domyślacie).

Wyróżniam za: ciekawe kombinowanie z kamerkę w ubieralnym formacie


7. Mobvoi z updatem fitness

Kliencie TicWatchy wciąż czekają na aktualizację systemu Wear OS do trzeciej generacji (Google obiecuje, że z wyraźnymi poprawkami), tymczasem Mobvoi skupia się na innym elemencie softu – rozwiązaniach health & fitness. Chiński producent udostępnił update do swojej platformy analizującej kondycję oraz zdrowie użytkownika. Algorytmy mają dostarczyć więcej konkretniejszych danych i uwag. Mobvoi Sports and Health Data Platform nie dostarczą nic nadzwyczajnego, ale pozwolą lepiej konkurować ze sportowymi rywalami. System ma agregować dane na temat kroków, dystansu, pracy serca, poziomu stresu, saturacji, faz snu (łącznie z tętnem i SpO2). Oczywiście z opcją porównywania danych dzień po dniu, raportami z tygodnia itd. Największą zaletą jest możliwość eksportu wyników w plikach formatu .tcx (kompatybilność z platformami Coros, Garmin, czy Polar). Całość przypomina dashboardy Whoop czy Fitbit. Ciekawe, czy zapis z dłuższego okresu będzie wymagał opłacania abonamentu (jak przy głębszych analizach snu)?

Mobvoi Sports and Health Data Platform na pewno wzbogaci ofertę funkcji zegarków TicWatch. Będzie też wartościowym elementem nowych TicWatchy Pro 5, o których wiadomo z przecieków. Mówi się, że ma to być pierwszy z inteligentnych zegarków pracujących na nowym Snapdragonie W5+.

Wyróżniam za: spory pakiet nowych funkcji monitorowania zdrowia i aktywności


8. Whoop 4.0 ze Stress Monitor

Whoop to nietypowy tracker aktywności i to nie tylko z uwag na brak ekranu. W swojej czwartej generacji pozwalał na zbieranie danych niemal z dowolnego miejsca na ciele (chodzi o usytuowanie trackera). Teraz producent tych urządzeń proponuje niższe ceny subskrypcji i update funkcjonalności swojej platformy. Najnowsza aktualizacja ma podnieść jakość danych zbieranych całą dobę. Wśród nowości widzę analizy stresu i licznik powtórzeń przy podnoszeniu ciężarów. W tym ostatnim pojawi się zapis wyników Muscular Strain. Whoop wprowadził 20% zniżki na 12-24 miesięczne abonamenty. Ekran główny aplikacji zyska nowe rozwiązania, ale będą pojawiać się z czasem. Whoop jest bardziej niszowym z rozwiązań, ale interesującym, bo rozwijającym elementy analiz bez udziału wspomnianego wyświetlacza.

Czytaj więcej o: Whoop 4.0

Wyróżniam za: rozwój trackera bez ekranu o kolejne możliwości


9. Gogle nubia Neovision Glass

Zbliżają się targi Mobile World Congress w Barcelonie, a to sygnał, że w najbliższych tygodniach zobaczymy sporo ubieralnych rozwiązań. ZTE już zwiastuje kilka urządzeń na expo. Wśród nich będzie jakiś headset. Na razie pokazano niewiele, bo to dopiero zwiastun, więc nie wiadomo do końca, co będzie potrafił projekt nubia Neovision Glass. Chińska marka przedstawiła ogólny design jednostki. Ma być relatywnie kompaktowa przy zachowaniu wysokiej klasy obrazu, dźwięku, no i odbioru treści. Zakładam, że mówimy o sprzęcie z elementami AR. Producent pojawi się ze swoją demonstracją już pierwszego dnia wydarzenia, czyli 27 lutego.


10. Fitbit usuwa część usług

Fitbit Versa 4
Fibit Versa 4

Fitbit przejęty przez Google wciąż utrzymuje zainteresowanie swoimi sportowymi trackerami, ale nie wszystkie obiecane w zeszłym roku rozwiązania dotarły do urządzeń. Wciąż czekam na kilka ważnych smart funkcji w Fitbit Sense 2. Przyznam, że trochę martwią mnie te opóźnienia. Teraz do moich uszu dotarły informacje o likwidacji kilku opcji w aplikacji serwisu. Fitbit pozbywa się otwartych grup, podróży i wyzwań. Nie będę dostępne już od przyszłego miesiąca. Dane z tych trybów będzie można pobrać do 27 marca. Dla szybkiego przypomnienia (szczerze mówiąc, nie jestem nawet pewien, czy te opcje były dostępne w każdym regionie):

  • otwarte grupy – pozwalały na znalezienie kompana/rywala do ćwiczeń, który jest zbliżony wymaganiami do naszych potrzeb (żeby ułatwić motywację i utrzymywać ciągłość treningów).
  • wyzwania polegały na odkrywaniu tras (wirtualnych), co zachęcało do dłuższych spacerów

Te funkcje nie cieszyły się ponoć wystarczającym zainteresowaniem. To nie wszystko. Zakończono też rozwój Fitbit Studio, a więc narzędzia do budowania aplikacji i tarczek dla wearables Fitbit. Wszystko wygląda mi na małe kroczki kierowane ku przeniesieniu rozwiązań Fitbit do Wear OS.


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)