wearables 61 iKKO ActiveBuds
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #61
iKKO ActiveBuds (foto: Kickstarter)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

 • Michał Sitnik avatarzegarki Huawei Watch 4 mają być pierwszymi ze śledzeniem poziomu glukozy (trwają chińskie testy i to pewnie tam zostaną uruchomione te funkcje)
 • kolejne doniesienia potwierdzają, że już w czerwcu Apple pokaże swoje smart okulary
 • tuż przed prawdopodobną prezentacją Apple rejestruje nazwę „xrOS”
 • headset AR/MR od Apple może przyspieszyć rozwój całego segmentu VR | wg Kuo
 • słuchawki Galaxy Buds 2 Pro z aktualizacją kontroli dźwięków otoczenia
 • 5 czerwca Apple szykuje „specjalny event” (chyba właśnie dla okularów/gogli AR/MR)

1. TicWatch Pro 5 (zapowiedź tygodnia)

Co prawda to jeszcze nie premiera, ale na ten smartwatch czekano długo. Mobvoi zwiastuje piątą generację swojego topowego zegarka z Wear OS. TicWatch Pro 5 ma być pierwszym z chipem Snapdragon W5, a więc ulepszonym układem dla wearables. O urządzeniu nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, choć wszystkie przecieki potwierdzają kontynuację podwójnego wyświetlacza (kolor + mono). Pierwsze oficjalne obrazki zdradzają też lekkie zmiany w układzie przycisków. Prezentację inteligentnego zegarka zaplanowano na 23 maja. Na pewno urządzenie otrzyma aktualizację do najnowszej wersji Wear OS 4 (dopiero co zapowiedzianej). Liczę, że chińska marka wykorzysta moment i zapowie też konkretniejsze daty update’u aktualnych modeli TicWatchy do Wear OS 3.


2. Beats Studio Buds+ (wearable tygodnia)

Zgodnie z przeciekami Apple proponuje nowe Beatsy. Nowe słuchawki klasy TWS to model Beats Studio Buds+. Czym będzie plus w nazwie? Upgradem jest lepsza aktywna redukcja szumów i przezroczyste etui czerpiące style do rozwiązań marki Nothing. Nie tylko to zmieniono. Czas pracy na jednym ładowaniu się wydłużył, a także główna architektura związana z brzmieniem. Ulepszenia to dodatkowe 20 dolców, czyli aż 170$ (200€). To generalnie niezła cena jak na rozwiązania Apple, czyli technologie przypominające te z AirPodów Pro, ale z lepszym przystosowaniem do Androidów. Wciąż jednak z chipem, który lepiej wykorzystują urządzenia Apple (szybkie parowanie, Hey Siri, czy Apple Find My oraz szybkie przełączanie między sprzętem podpiętym do iCloud).

Podsumowując Beats Studio Buds+:

 • aktywna redukcja szumów (ANC) z 1.6x lepszymi efektami
 • dodatkowy filtr dla ANC i Transparency Mode
 • własny chip (szybkie parowanie typu one-touch)
 • 3x większe mikrofony (2x lepsze połączenia audio)
 • szybkie przełączanie między urządzeniami w iCloud
 • przezroczyste etui i design w jednej z wariacji
 • współpraca z serwisem Apple Find My (odszukiwanie)
 • współpraca z Google Fast Pair, Google Find My Device (w Androidach)
 • czas pracy: 6h z ANC (9h bez) i łącznie 36h z etui (o 50% dłużej od poprzednika)
 • szybkie ładowanie (2h już po pięciu minutach ładowania)
 • wsparcie przestrzennego Spatial Audio i Dolby Atmos
 • certyfikacja szczelności zgodna z normą IPX4
 • współpraca z zegarkami Apple Watch

Wyróżniam za: rozwiązania Apple z uwzględnieniem Androidów


3. A6 – słuchawki klipsy (crowdfunding)

W poprzednim przeglądzie wspomniałem o nietypowych słuchawkach TWS z crowdfundingu, w tym również znalazłem na Kickstarterze projekt oryginalnych „pchełek” w prawdziwie bezprzewodowym wydaniu. Pamiętam jak pisałem na blogu o pierwszych modelach słuchawek pozbawionych jakichkolwiek przewodów. Wiele lat później segment rozrósł się tak bardzo, że ostra rywalizacja wymusiła rozwój podejścia do tematu. Pojawiło się naprawdę sporo różnorodnych propozycji. Kilka z nich było otwartych, czyli nie zamykających kanału przed dźwiękami otoczenia. A6 też takie są, ale odróżniają się sposobem mocowania.

Wearable będzie noszone na uszach niczym klipsy (pewnie dlatego w materiałach promocyjnych widać głównie panie). Mimo dziwnego formatu jakość audio ma być Hi-Fi. Twórcy zauważają, że elektronika w tym wydaniu sprawdzi się przy aktywnościach. A6 są klasyfikowane jako słuchawki sportowe. Mają być przy tym komfortowe. We wczesnej fazie kampanii cena wynosi tylko 39$ (to -50% finalnej ceny). Prawdopodobna realizacja to sierpień tego roku. Specyfikacje wyglądają dobrze:

 • kierunkowe audio wysokiej jakości (mowa o Hi-Fi), 12 mm przetworniki
 • otwarty system (konstrukcja klipsu)
 • tryb zestawu słuchawkowego z HD call
 • specjalne technologie tłumienia hałasów (przy połączeniach tel.)
 • dotykowa kontrola i sterowanie
 • łączność Bluetooth 5.3 (z szybkim parowaniem)
 • czas pracy: 6h na jednym ładowaniu (24h z etui)
 • tylko 7 gramów wagi (i komfortowe noszenie)
 • certyfikacja szczelności IPX5

Wyróżniam za: nowy format słuchawek klasy TWS (True Wireless Stereo)

Znaleziono na Kickstarterze


4. Duet nowych TWS od Technics (EAH-AZ60M2 i AZ80)

Technics to marka, którą od lat kojarzę z wyrobami audio wysokiej klasy. Duet najnowszych słuchawek TWS należy do flagowych z możliwościami premium. Ceny zatem wyższe, ale i rozwiązania z wyższej półki. Modele AZ60M2 i AZ80 wyceniono odpowiednio na 250 i 300$. Technicsowi udało się w nich poprawić brzmienie, m.in. przez powiększenie membran przetwarzających sygnał. Te droższe mają mieć nawet „najlepszy dźwięk” ever. W ich wnętrzu zmieszczono 10-mm przetworniki, które niwelują rezonanse i zniekształcenia (bez aluminiowych elementów). To główna różnica względem tańszej jednostki.

Oba modele słuchawek TWS od Technics mają się charakteryzować zbliżonymi parametrami. Unikatową konstrukcją optymalizującą przepływ powietrza. Jest też jednoczesne połączenie Bluetooth z kilkoma źródłami oraz kodeki LDAC, czyli Hi-Res audio. Oczywiście z aktywną redukcją szumów i lepszym tłumieniem hałasów podczas rozmów telefonicznych. Poniżej główne zalety, które podkreśliłbym w Technics AZ60M2 i AZ80:

 • aktywna redukcja szumów (ANC)
 • jakość dźwięku z Hi-Fi i Hi-Res audio (LDAC)
 • tryb słuchawkowy z wyciszaniem otoczenia JustMyVoice
 • łączność Bluetooth typu multi-point
 • łączny czas pracy: 25h
 • bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi

Wyróżniam za: wyższej klasy jakość dźwięku


5. Amazon Echo Buds tylko za 50$

Amazon Echo Buds 3
Amazon Echo Buds 3 (foto: amazon.com)

W tym tygodniu sporo słuchawkowych premier. Amazon też odświeżył swoje Budsy. Co ciekawe, znacznie redukując ich cenę. Amerykański gigant nie jest specjalistą w TWS, ale swoje wyroby wearables oferuje już od kilku lat. Najnowsza generacja Echo Buds została wyceniona na tylko 50$ (poprzednik kosztował 120$). Konstrukcja trzeciej generacji została przeprojektowana. Przypomina teraz bardziej AirPody.

Tak niska cena to zapewne pewne kompromisy. Nie widzę wkładek pasywnie tłumiących dźwięki z otoczenia. „Pchełki” mają spore membrany, bo o średnicy aż 12 mm. Za połączenia głosowe będą odpowiadać dwa mikrofony, ale też akcelerometr rozpoznający głos. Audio powinno brzmieć adekwatnie do cennika. Amazon stawia bardziej na Alexę, czyli wygodę użytkowania asystentki głosowej (bezkontaktowo, czyli na frazę wybudzającą). Czas pracy to 5h + trzy doładowania w etui (łącznie 20h). Jest też Bluetooth z multipoint i personalizacja gestów sterowania.

Wyróżniam za: znaczne obniżenie kosztów i bezkontaktową Alexę


6. Spacetop – „laptop” + smart okulary

Okulary AR dopiero pokazują co potrafią, a ja już od kilku lat przekonuję, że potencjał mają znacznie większy niż ich odpowiedniki VR. Prawdopodobnie dopiero Apple rozkręci segment swoimi Reality Pro (lub jakkolwiek będą się nazywały), ale ciekawe rozwiązania w Rzeczywistości Rozszerzonej powstają już od dawna. Problemem jest głównie wysoka cena, małe wsparcie software’owe i jeszcze brak szans na promocję nowych rozwiązań. Spacetop to kolejny niszowy projekt AR, ale próbujący skusić modyfikacją już istniejących pomysłów.

Firma Sighful przygotowała laptopa bez ekranu. Klawiaturę współpracującą z okularami rozszerzającymi obraz o panoramiczny pulpit do pracy z wieloma wirtualnymi wyświetlaczami. Bardzo podobne aplikacje na gogle AR już powstawały, m.in. na HoloLens od Microsoftu. Tutaj skupiono się głównie na stacji z klawiaturą. Działa w tandemie z okularami NReal (a pewnie zadziała z innymi podobnymi). W stacji nic specjalnie mocarnego, ale wystarczającego do ogarnięcia programów biurowych. Snapdragon 865, 8 GB RAM i 256 GB na dane. Nie sprecyzowano jeszcze, ile ten wynalazek będzie kosztował.

Wyróżniam za: ciekawe „perfyferium” dla okularów/gogli AR


7. Movano Evie we wrześniu

Równo rok temu przedstawiałem na blogu projekt smart pierścienia Movano Evie. Konkurencji dla modelu Oura. Dopiero teraz twórcy zapowiedzieli oficjalną premierę gadżetu i finalną jego cenę. Tracker na palec pojawi się dopiero we wrześniu i będzie kosztować 269$. Jest nie tylko tańszy od bezpośredniego rywala, ale też nie oferuje dodatkowych opłat w formie subskrypcji (przynajmniej na razie).

Evie Ring ma śledzić pracę serca, saturację, temperaturę skóry, a więc też sprawy kobiece. W ogólnych właściwościach bardzo podobnie wyposażony w czujniki do Oura. W tej chwili jednak jeszcze bez certyfikacji, więc bardzo możliwe, że na start będzie proponowany jako urządzenie wellness. Producent obiecuje jednak, że stara się o odpowiednie papiery. Dopiero wtedy będzie można określić go jakimś zagrożeniem dla Oura. Jak widać, projekt jeszcze we wczesnej fazie realizacji, natomiast Oura Ring ma już kilka lat doświadczenia, trzy generacje oraz sporo studiów badawczych. No i efektów (o których pisałem we wcześniejszych przeglądach).

Nie należy jednak skreślać Movano. Widać, że stoją za tym większe inwestycje.

Czytaj więcej o: Movano Evie


8. Galaxy Buds2 Pro z rozwinięciem ustawień Ambient Sound

To jeszcze dalej coś o słuchawkach (skoro już tydzień okazał się bardziej sluchawkowy). Samsung przygotował aktualizację dla swoich ostatnich TWS – modelu Galaxy Buds2 Pro. Update pozwoli na większą kontrolę ustawień dźwięków otoczenia, z których skorzystają osoby z problemami słuchowymi. Aplikacja mobilna rozszerzy zakres ustawień jakie możemy zmienić w obrębie wpuszczanego przez mikrofonu audio. Nie można tego nazwać funkcją aparatu słuchowego, ale w trybie Ambient Sound pojawią się dodatkowe kalibracje – łącznie będzie pięć poziomów wzmocnienia dźwięku. Zakresy można wyregulować oddzielnie dla obu słuchawek. Mowa tu również o wysokościach poszczególnych tonów, ale również w pewnych granicach (też pięć poziomów). Opcja Adapt Ambient Sound ma pozwolić na automatyczny tuning.

Efektywność najwyższego poziomu ustawień zbadano klinicznie na University of Iowa ( Hearing Aid and Aging Research Laboratory). Wewnętrzne Samsung Medical Center już wcześniej wykazało podobne rezultaty.  Aktualizacja ma dotrzeć do użytkowników w najbliższych tygodniach (zakładam, że globalnie).

Czytaj więcej o: Galaxy Buds2 Pro


9. Smyczka i etui Hermès dla AirPodów Pro

Hermes Case for AirPods Pro 2
foto: hermes.com

Hermès niemal od samego początku istnienia wearables Apple projektuje akcesoria dla urządzeń amerykańskiej marki. Zwykle skupia się na zegarkach, ale także słuchawki otrzymują propozycje. Najnowsze dwie przygotowano dla AirPods Pro. Mowa o etui na etui, czyli bardziej stylowym nosidełku dla słuchawek firmy z Cupertino. Zostało ono wykonane ze skóry cielęcej. Oczywiście z wycięciem na port do ładowania, ale też z wygodnym paskiem. W sklepiku marki widzę do wyboru kilka opcji kolorystycznych. Niezła jest cena. Aż 930 dolarów to niemal czterokrotność samych AirPodów w edycji Pro. Jeśli nie macie aż tylu środków to za „jedyne” 335$ kupicie smyczkę.

W tej chwili oba wyroby dostępne są w sklepach marki Hermès. Zwykle trafiają później do sklepu Apple. Niestety nie widzę polskiej dystrybucji. Zdaje się, że etui dotyczy najnowszej generacji Pro, czyli tej drugiej (z zeszłego roku).

Czytaj więcej o: AirPods Pro (2022)


10. miLens zbadane przez Smartlens

wearables 62 Smartlens miLens
miLens (foto: prnewswire.com)

Oj, dawno już nie pisałem o inteligentnych soczewkach do oczu. Był taki moment (wiele lat temu), że o tych technologiach było nieco głośniej. W tym segmencie kojarzę tylko Smartlens, o którego analizach produktu nieco szerzej właśnie dzisiaj. Przyszłe soczewki kontaktowe będę wyposażone w przeróżne czujniki, a jedno z rozwiązań może dotyczyć monitorowania ciśnienia gałki ocznej. miLens powstają z myślą o chorych na jaskrę. Testy kliniczne Smartlens wykazały, że za pewien czas branie leków będzie można skuteczniej skorelować z wynikami trackera (by dozowanie było lepiej dopasowane do potrzeb pacjenta).

Format miLens nie odbiega od typowej soczewki, a jest wzbogacony o specjalne markery, których odczyty wykonamy aparatem/kamerką. Nie jest to zatem jeszcze doskonała procedura, ale działa. Ja bym przygotował do tego apkę rozpoznającą dane. Twórcy zapowiadają, że finalna wersja miLens ma trafić na rynek jeszcze przed końcem 2024 roku. Doczytałem jeszcze, że przygotowywane jest też smart urządzenie zwane THERmic, które w kombinacji z miLens pozwoli dostosować lek do oka.

źródło


11. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)