mobilna fotografia 125 vivo X100 Ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 125 – vivo X100 Ultra (foto: vivo na Weibo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Huawei Pura 70 Ultra nowym liderem DxOMark
  • debiutuje Sony Xperia 1 VI (z peryskopowym teleobiektywem zmiennoogniskowym 85-170mm)
  • Wuben E1 to LEDowe doświetlenie z magnetycznym mocowaniem MagSafe (crowdfunding)
  • Galaxy S25 Ultra straci jeden z sensorów (nie będzie już kwartetu obiektywów?)
  • high-endowa, absolutnie topowa wariacja serii vivo X100 – model Ultra (tylko na terenie Chin)
  • Xiaomi 15 Pro otrzyma peryskopowy teleobiektyw? Do tej pory takie aparaty otrzymywały tylko modele Ultra
  • Huawei świętuje dwanaście lat obecności w segmencie mobilnej fotografii
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Huawei Pura Ultra w DxOMark (nowy lider)

Huawei Pura 70 Ultra
Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Tak się spodziewałem! Huawei ponownie na czele rankingu DxOMark. Chiński gigant już od lat okupuje pierwszą pozycję na liście najlepszych fotograficznie smartfonów. Marka przez kolejnych kilka generacji dominuje pod względem oceny zdolności modułu z sensorami. Najmocniejszy Huawei Pura 70 Ultra otrzymał 163 punkty i wyprzedził aż o 5 niedawno przedstawionego Honor Magic6 Pro. Serwis DxoMark podał na razie tylko ogólny (uśredniony) wynik, więc na poszczególne trzeba będzie chwilę poczekać. Sądzę, że w każdym obszarze będą czołowe.

Zestaw sensorów w Huawei Pura 70 Ultra:

  • 50 mpx ze zmiennym zakresem f/1.6-4.0 (sensor typu 1″ z wysuwanym mechanizmem 22.5 mm) ze wsparciem laserowego AF, OIS (sensor-shift)
  • 50 mpx z f/2.1 (teleobiektyw 90 mm) z PDAF (z Super Makro od 5 cm), OIS oraz optycznym 3.5x
  • 40 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 13 mm) z AF
  • seffie: 13 mpx z f/2.4 (sensor ultrawide) z AF

Czytaj więcej o: Huawei Pura 70 Ultra


2. Sony Xperia 1 VI z 85-170mm (z optycznym 7.1x)

sony xperia 1 VI
Xperia 1 VI (foto: Sony)

Niemal równo rok po debiucie poprzedniej generacji, Sony ma dla swoich klientów kolejną odsłonę high-endowego flagowca, który stawia na mobilną fotografię. Tegoroczny Android zrezygnował z panoramicznych proporcji 21:9, co mogło mieć znaczenie przy nagrywaniu kinowych efektów, a moduł z sensorami nie zmienił się znacznie, ale Xperia 1 VI oferuje pewne poprawki, które finalnie wpłyną na jakość zdjęć i video. Z zewnątrz wciąż jest typowy dla linii Xperia design. Niżej podsumuje ulepszenia modułu z kamerkami, ale najpierw właściwości poszczególnych sensorów:

  • 48 mpx z f/1.9, (wide 24 mm), sensor 1/1.35″ Exmor T z Dual Pixel PDAF i OIS (optyczną stabilizacją obrazu)
  • 12 mpx z F2.3–F2.8 (peryskopowy teleobiektyw 85-170mm), 1/3.5″, z Dual Pixel PDAF i optycznym, ciągłym zbliżeniem w zakresie 3.5x-7.1x oraz OIS (optyczną stabilizacją obrazu)
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide, 16 mm), 1/2.5″ z Dual Pixel PDAF
  • selfie: sensor wide 12 mega z f/2.0 (Type 1/2.9″)

Podsumowując, Sony Xperia i VI:

  • otrzymało większość podzespołów Xperii 1 V
  • ciągłe zbliżenie teleobiektywu zmiennoogniskowego jest teraz większe (jest nawet 7.1x, a było 5.2x)
  • poprawiono ostrość w trybie tele dodają makro przy 120 mm (ostrzenie już z 4 cm i dwukrotne powiększenie obrazu)
  • wciąż jest wsparcie powłok ZEISS T* do redukcji odblasków
  • obrazowaniem zajmuje się aktualnie najmocniejszy Snapdragon 8 Gen 3

W tym roku Sony uporządkowało funkcje fotograficzne w ramach aplikacji aparatu. Do tej pory wybrane opcje były rozsiane po różnych apkach (część rozwiązań było dostępnych w Photography Pro, część w Cinema Pro). W szóstej generacji Xperii ma to być jedna aplikacja do wygodniejszego korzystania z aparatów telefonu.

obecność trybów znanych z aparatów Sony Alpha. W Xperii 1 VI pojawi się technologia oceny pozy znana z profesjonalnych aparatów Alpha. Ma poprawiać ostrość nawet, gdy „obiekt” nie patrzy w obiektyw. W zasobach pojawi się też nowy Video Creator (zastąpi zapewne Videography) – też w ramach jednej aplikacji.

 Czytaj więcej o: Sony Xperia 1 VI


3. Wuben E1 z MagSafe (crowdfunding)

W tym tygodniu przeglądając crowdfundingowe projekty znalazłem kolejne akcesoriów wykorzystujące złącze MagSafe. Wuben E1 to moduł na plecki smartfona, który dysponuje dodatkowym doświetleniem. Pierścieniem diod LED, które przydadzą się w mobilnej fotografii. Twórcy obiecują aż do 300 lumenów jasności, co jest szęściokrotnością pięćdziesięciu dostępnych normalnie w iPhonie 15. Światło jest generowane przez aż 28 punkcików. „Lampa” ma odginaną konstrukcję, więc można ją wykorzystać też do ujęć selfie. Magnetyczne złącze ułatwi odpinanie, a więc i opcjonalne doświetlanie kadru z boku. Światło ma oczywiście kontrolę intensywności i temperatury kolorów. Bateria przy pełnej mocy doświetlenia ma pracować 30 minut, ale rzadko kiedy potrzeba nam aż tyle lumenów, więc na pewno podziała dłużej.

We wczesnej fazie Kickstartera moduł Wuben E1 kosztuje tylko 39$, ale w topowej odmianie z tytanową nóżką cena wzrasta do aż 169$. Finalnie cennik ma podskoczyć odpowiednio do 49$ i 248$. Jeśli zbiórka się powiedzie to propozycja trafi na rynek w okolicach lipca.

Znalezione na Kickstarterze


4. vivo X100 Ultra oficjalnie (Chiny)

vivo X100 Ultra
vivo X100 Ultra (foto: vivo)

Vivo nie skończyło jeszcze z serią X100. Flagowe Androidy poszerzono o trzy kolejne modele: X100s, X100s Pro i najmocniejszego z całej linii X100 Ultra. Już kilka tygodni temu producent zapowiadał, że ma to być aparat fotograficzny z funkcjami telefonu (co miało podkreślać wyjątkowe możliwości w dziedzinie mobilnej fotografii). Były to oczywiście frazy marketingowe, ale wcale nie tak odległe od rzeczywistości. vivo X100 Ultra to aktualnie jeden z najciekawiej wyposażonych fotograficznie smartfonów na rynku (obok Honor Magic6 Pro i Huawei Pura 70 Ultra). W ramach nowego modelu wdrożono nowe technologie BluetImage, które wykorzystają algorytmy AI podkręcające efekty obrazowania.

W module vivo X100 Ultra znajdzie się bardzo ciekawy zestaw sensorów:

  • 50 mpx z f/1.75 (Sony Lytia LYT-900 1/0.98”, 23 mm) z PDAF i gimbalowym OIS oraz laserowym AF
  • 50 mpx z f/2.2 (Sony Lytia LYT-600 ultra wide 116˚, sensor 1/2″) z AF
  • 200 mpx z f/2.67 (peryskopowy teleobiektyw Samsung ISOCELL HP9, sensor 1/1.4″, 85 mm) z PDAF i  OIS. Optyczne zbliżenie oferuje 3.7x
  • selfie: 50 mpx z f/2.5 (Samsung ISOCELL JN1) z nagrywaniem 4K/60 fps i AF

Więcej o konkretnych funkcjach i rozwiązaniach przygotowanych dla nowego telefonu vivo w oddzielnym artykule. Jeszcze na koniec newsika (sorka, że nie na wstępie) muszę zmartwić potencjalnych chętnych na nowego Ultra. Model będzie wyjątkowo trudny w zakupie. Vivo potwierdziło, że został przygotowany na wyłączność na teren Chin.

Czytaj więcej o: vivo X100 Ultra


5. Galaxy S25 Ultra straci jeden sensor

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra (foto: samsung.com)

Obecny high-endowy flagowiec Samsunga jest świeżutki, ale po sieci krążą już przecieki na temat jego następcy. Na X (dawniej Twitter) tipster Sperandio4Tech twierdzi, że przyszłorocznej jednostce koreańskiej marki ma ubyć jeden z czujników. Od kilku lat producent stawia na dwa teleobiektywy. W Galaxy S25 Ultra ma być już tylko jeden, który przejmie większość zadań tego typu aparatu.

Zbliżenia 3x ma przejąć główny aparat, natomiast na lepszym zoomie skupi się ten peryskopowy. Tutaj Samsung testuje ponoć dwa zakresy. W pierwszym ogniskowa skupiłaby się na 4x i 5x, natomiast w drugim na 6-7x. Nie wiadomo jednak, która miałaby trafić ostatecznie do finalnego Galaxy.


6. Xiaomi 15 Pro z peryskopowym tele?

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra z peryskopowym teleobiektywem (foto: Xiaomi)

Aż dziw bierze, ale peryskopowe teleobiektywy w telefonach Xiaomi są zarezerwowane wyłącznie dla tych najbardziej topowych wariacji flagowych Androidów. Jeśli wierzyć naczelnemu tipsterowi z chińskiego Weibo – Digital Chat Station – piętnasta generacja telefonów Xiaomi w wersji Pro miałaby w końcu dysponować peryskopem z lepszym zbliżeniem. Przypomnę, że seria Xiaomi 15 ma być jedną z pierwszym, która skorzysta z rozwiązań Snapdragona 8 Gen 4, co na pewno będzie miało też wpływ na samo obrazowanie.

Tipster przekazuje, że moduł fotograficzny ma mieć lekko przeprojektowany design, by zrobić miejsce dla aparatu zajmującego więcej miejsca. To samo źródło podaje, że nadal w dyspozycji 15 Pro ma być trio sensorów po 50 mega. Tym razem Xiaomi nie skorzysta z ISOCELL JN1 od Samsunga (jak w tele i ultra wide obecnie).


7. Wystawa A Heartwarming World12 Years of HUAWEI Photography

Jak już w tym przeglądzie potwierdziłem, Huawei to król mobilnej fotografii i to nie tylko obecnej generacji, ale i wielu poprzednich. Chińska marka przechodzi może trudności w globalnej sprzedaży swoich smartfonów z uwagi na amerykańskie bany na wybrane technologie, ale nie ma żadnych z projektowaniem udanych fotograficznie smartfonów. 8 maja gigant z Państwa Środka przedstawił efekty dwunastu lat swojej obecności w segmencie mobilnej fotografii. Firma przedstawiła prawie trzysta najlepszych zdjęć wykonanych telefonami Huawei na przestrzeni ostatnich dwunastu lat w ramach wystawy A Heartwarming World — 12 Years of HUAWEI Photography. Zdjęcia naprawdę na wysokim poziomie, a przecież uchwycone „tylko” smartfonem. Wypada pogratulować! 


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

7. #ShotOnCAMON

Pewnie zdążyliście zauważyć w moich galeriach regularniejsze wrzutki zdjęć wykonywanych telefonami Tecno. Tak się złożyło, że producent zintensyfikował ostatnio posty z fotkami z serii Camon 30, więc i o komentarz dot. prac było łatwiej. W najnowszej publikacji marka promuje konkurs fotograficzny w ramach #ShotOnCAMON we współpracy z brytyjskim AP Magazine (Amateur Photographer). Od 15 maja do 30 września można zgłaszać swoje najciekawsze prace. W konkursie widzę pięć kategorii: Colorful Discovery, Poetic Portrait, Super Nigh, Creative Perspective i Live In Motion (Video). Główna nagroda to 5000$. W załączonym poście z X więcej szczegółów odnośnie zgłoszeń. Powodzenia!


8. #ShotOnNubia

Nubia/ZTE nie wrzuca zdjęć na sociale zbyt często, więc każde nowe ciekawi. W najnowszym marka zdecydowała się przypomnieć o ujęciach portretowych wykonywanych ostatnimi generacjami swoich smartfonach. W topowych modelach (już od kilku lat) wyróżnikiem są tryby zdjęć z 35mm i 85mm, a więc ogniskowych dedykowanych efektom portretów. Szkoda, że nie zdecydowano się na podpisanie zdjęć (nie wiadomo, którymi modelami Nubia lub ZTE wykonano zdjęcia. Popatrzeć warto.


9. #OnePlusPhotoAwards

OnePlus przypomina o konkursie #OnePlusPhotoAwards. W ostatnim czasie na nocnym niebie przybywa zorzy (większa aktywność słoneczna, czyli więcej plazmy „obija” Ziemię), więc chiński producent proponuje ujęcia właśnie tego zjawiska. Na X propozycje kilku użytkowników (modeli OnePlus Nord 3, OnePlus 9 Pro i OnePlus 12):


10. #XiaomiCreators

Xiaomi urozmaiciło nieco swoje posty z najlepszymi zdjęciami. Oprócz efektu końcowego pokazuje proces wykonywania ujęcia. Podoba mi się taki sposób promocji możliwości fotograficznych. W tym konkretnym przypadku widzę wykorzystanie najnowszego Xiaomi 14 Ultra.


11. #CapturedOnHuawei

Huawei ma w tej chwili co promować. Aktualny flagowiec oferuje fotograficzny top, więc nic dziwnego, że chińska marka prezentuje kadry wykonane telefonami serii Pura 70. Załączam kilka zdjęć przy użyciu Ultra Lighting Macro Telephoto Camera:


12. #ShotOnOppo

Nie zawsze trzeba dużo pisać, by przedstawić zdjęcia wychodzące z obiektywu smartfona. Oppo pokazuje zdjęcia ekranu swojego telefonu (a właściwie jednego z klientów). W tle to co „widzi” kamerka. Efekt możecie kojarzyć. Chętnie stosuje go przy okazji testowania smartfonów. Ostatnio jest to nawet tradycja (bo końcowy rezultat fajny!).


13. #ShotOniPhone

A co tym razem u Apple? Na Instagramie fotki z Indii:


14. #TeamPixel

Jeszcze raz zorza. Tym razem w obiektywach Pixeli od Google. Akurat te Androidy potrafią w takie rzeczy. Smartfony amerykańskiego giganta radzą sobie bardzo dobrze w trudnych warunkach świetlnych (nocnych), więc efekty aurory można uchwycić skutecznie (efektywnie i efektownie). Trzeba być tylko w dobrym miejscu…


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


16. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


17. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


20. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)