mobilna fotografia 129 xreal beam pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 129 – Xreal Beam Pro (foto: Xreal)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Xiaomi 15 Pro z sensorem 1″ (przeciek)
  • nowości w iOS 18: metamorfoza apki Zdjęcia
  • nowości w iOS 18: Apple Intelligence w Zdjęciach
  • nowości w iOS 18: Image Playground z AI
  • nowości w iOS 18: Clean Up a’la Magic Eraser
  • nowości w iOS 18: Magic Wand dla rysika Pencil
  • WWDC 2024: zdjęcia 2D w trybie Spatial
  • OnePlus 13 z Sony LYT808? (preciek)
  • Galaxy S24 FE w pierwszych przeciekach
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Xiaomi 15 Pro z sensorem 1″ (przeciek)

Kolejne źródło twierdzi, że nowa generacja flagowych Xiaomi zaproponuje „calowy” sensor w edycji Pro. Dotąd, tego typu matryce oferowały jedynie wariacje Ultra (13 i 14 generacja). W aktualnej ofercie wariant Pro jest wyłącznie w chińskiej sprzedaży. Trudno powiedzieć, jak będzie z Xiaomi 15. Seria tych Androidów jest zwykle jedną z pierwszych z nowymi układami Qualcomm i nie inaczej ma być w przypadku Snapdragona 8 Gen 4. Taka moc obrazowania może poprawić osiągi potrójnego obiektywu 50 mega.

Xiaomi 14 Pro
Xiaomi 14 Pro (foto: Xiaomi)

Xiaomi 15 Pro będzie miał swoją premierę dopiero pod koniec roku (jako jeden z pierwszych przedstawicieli nowej generacji Androidów), ale przecieki na jego temat docierają już teraz. Jedna z informacji dotyczy sensora głównego. Tym razem ma to być OmniVision OV50K z 1″, a więc coś wyżej od aktualnego OVX9000. OV50K ma też zaoferować ulepszenia względem aktualnego OV50H, który trafił do Honor Magic6 Pro, vivo iQOO 12 i Motorola Edge 50 Ultra. Również teleobiektyw ma być nowszy. Źródło podaje, że Sony IMX882 1/1.95″ będzie większy od Samsunga ISOCELL JN1 1/2.76″.

Czy Xiaomi utrzyma aktualną ofertę modeli w piętnastej generacji? Czy jednak Xiaomi 15 Pro wciąż będzie jednak wyłącznie chińską propozycją (bez międzynarodowej dostępności)?


2. WWDC 2024: „największa w historii metamorfoza aplikacji Zdjęcia” 

Już każdy większy producent smartfonów oferuje w swoim telefonie jakieś narzędzia dla zdjęć związane z algorytmami Sztucznej Inteligencji. Wsparcie AI widać zarówno przy wykonywaniu zdjęć, jak i późniejszej ich edycji. W tym drugim królują narzędzia do modyfikacji tła oraz usuwanie zbędnych obiektów lub osób z widzianego kadru. Podobne rozwiązania pojawią się też w iPhone’ach. To nie wszystko. Widzę też reorganizację apki Zdjęcia i narzędzia do tworzenia obrazów przy użyciu generatywnych modeli. To trzy największe ulepszenia, które Apple przedstawiło w trakcie WWDC. To po kolei.

iOS 18 Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia przejdzie parę zmian. Nie da się ukryć, że na wzór rozwiązań w Google Zdjęciach (przynajmniej ja tak oceniam reorganizację i nowe opcje. Celem jest ciekawsze przeglądanie zdjęć i lepsze „zarządzanie” nimi poprzez automatykę algorytmów. Co nowego?

  • widok w układzie siatki jest uproszczony (ujednolicony)
  • pojawi się opcja przeglądania fotek wg różnej tematyki (bez podejmowania prób z ich samodzielnego porządkowania w różne albumy)
  • opcja przypinania kolekcji dla wygody dostępności w zbiorach)
  • widok karuzeli zyskuje najważniejsze informacje (będą aktualizowane każdego dnia wraz z poszerzaniem się zbiorów zdjęć, na których przecież pojawiają się nowe motywy i opcje pomocne w organizacji)
  • autoodtwarzanie ma uatrakcyjnić wyświetlanie albumów
  • każdy użytkownik będzie miał szansę na samodzielne porządkowanie swoich galerii (mowa o wspomnianym przypinaniu, czy dodawania do karuzeli)

3. WWDC 2024: Apple Intelligence w Zdjęciach na iOS 18

Kolejną nowością są długo oczekiwane w iOS rozwiązania AI. W urządzeniach z Cupertino Sztuczna Inteligencja będzie określana mianem Apple Intelligence (co jest sprytnym wykorzystaniem koincydencji związanej z pierwszą literą brandu). AI od Apple ma zaoferować narzędzia podobne do tych już znanych na rynku. Mam tu na myśli funkcje generatywnego tworzenia obrazu. Wiele osób zastanawiało się, czy Apple wdroży własne oprogramowanie, czy będzie bazować na już istniejącym. Postanowiono skorzystać z innowacji OpenAI (choć wciąż słychać coś o ofercie Google).

Apple Inntelligence Wspomnienia
Tryb Memories, w którym Apple Intelligence wybiera najlepsze ujęcia pod motyw przewodni albumu (foto: apple.com)

Apple Intelligence ma samodzielnie opisywać zdjęcia i filmiki, tworzyć „fabułę” wokół zbioru zdjęć, a wszystko po rozpoznaniu motywu zawartego na fotkach. Wygląda na coś podobnego do opcji dostępnych w aplikacji Google Zdjęcia (mi te narzędzia się podobają, bo uatrakcyjniają i ożywiają całą galerię).


4. WWDC 2024: Image Playground z AI

Apple obiecuje możliwości tworzenia obrazów przez Image Playground, a więc fajnie brzmiące (już z samej nazwy) narzędzia do szybkiego tworzenia grafik. Zaproponowano trzy style: Animation (animacja), Illustration (ilustracja) lub Sketch (szkic). Wykorzystamy je oczywiście w aplikacjach systemowych, np. w Wiadomościach. Chodzi o szansę tworzenia obrazków, tam, gdzie często tego oczekujemy (komunikator jest jedną z takich opcji). Generalnie to nic innego jak tworzenie grafik przy użyciu AI od OpenAI. Apple po prostu umiejętnie integruje je w iOS (a właściwie nadrabia pod tym względem pewne zaległości).

Image Playground
Przykład narzędzi wykorzystujących Image Playground w aplikacji Wiadomości.

Jeśli dobrze zrozumiałem, efekty Image Playground (i ogólnie Apple Intelligene) będą oferowane on-device, czyli bezpośrednio poprzez moc obliczeniową urządzenia (a nie na serwerach zewnętrznych) wyłącznie na iPhone’ach 15 Pro i 15 Pro Max z chipem A17 Pro (i nowszych). To mocno ogranicza dostępność tych funkcji.


5. WWDC 2024: narzędzia Clean Up a’la Magic Eraser

Wielu posiadaczy Androidów zna już rozwiązania Magic Eraser. Pojawiały się w Pixelach od Google, a ostatnio podobne do nich funkcje trafiają do telefonów innych marek bazujących na oprogramowaniu Google. Teraz podobne sztuczki dotrą też do iPhone’ów. iOS 18 otrzyma tryb Clean Up, czyli możliwości usuwania niechcianych obiektów lub osób z kadru lub tła. Podejrzewam, że Apple będzie z czasem nadrabiać zaległości i oferować więcej funkcji opartych na algorytmach AI. Oczywiście, sprytnie adaptując je jako zakres Apple Intelligence.

Apple Inntelligence Clean Up


6. WWDC 2024: Image Wand z AI 

Ciekawie wygląda też szansa na tworzenie efektowniejszych notatek lub zapisków przy użyciu rysika Pencil. Nasze ręcznie tworzone szkice można przekształcić w ładne grafiki. Podobnie jak w przypadku tekstu, który przez opis tworzy obrazy, również nasze „bazgroły” mogą być rozpoznawane przez narzędzia Apple Intelligence i przekształcać je w ładne, kolorowe grafiki. Przykładem jest zamek narysowany stylusem Apple. Po zastosowaniu trybu Image Wand notatnik przekształci je po rozpoznanych elementach w grafikę. Zapewne uwzględni też tekst obok, mogący opisać projekt.

Apple Inntelligence Image Wand


7. WWDC 2024: Zdjęcia 2D z trybie Spatial dla Vision Pro

Kontynuując jeszcze wątek nowości Apple. Zastanawiałem się, czy w ramach mobilnej fotografii wrzucać tu info o nowych opcjach dla zdjęć w goglach Vision Pro. Uznałem, że są mocno związane z galerią zdjęć wykonywanych przy użyciu smartfonów, więc warto temat tu uwzględnić. W trakcie WWDC Apple pokazało usprawnienia dla swojego headsetu. Jedną z nowinek jest możliwość wyświetlania zdjęć 2D z rolki aparatu dostępnej w iPhone’ach w trybie Spatial, czyli bardziej przestrzennym. Nowe narzędzia przerobią dowolne „płaskie” zdjęcie w bardziej przestrzenne (oczywiście z różnym poziomem efektów – na tyle, ile się dane foto da zmodyfikować).

2D Spatial Vision Pro

Będzie zatem możliwe do wyświetlenia w przestrzennym formacie jak zdjęcia wykonywane aparatami iPhone’a 15 ze specjalnym rozstawem kamerek do stereoskopowych efektów. Może ciekawostka, ale związana z mobilną fotografią. BTW: powstaje też specjalny obiektyw do aparatów DSLR marki Canon, pozwalający na wykonywanie zdjęć stereo (duży „obiektyw” z podwójnym sensorem).


8. OnePlus 13 z Sony LYT808 (przecieki) 

OnePlus 12
OnePlus 12 (foto: oneplus.com)

Już w ubiegłym tygodniu do sieci wyciekały konkrety na temat nowego telefonu OnePlus. To samo źródło (czyli Digital Chat Station na Weibo) uzupełnia informacje o więcej specyfikacji. Mowa o module fotograficznym. OnePlus 13 ma pójść śladem Xiaomi 15 Pro i zaoferować potrójne 50 megapikseli. Aktualny Android posiada połączenie 50 + 64 + 48 mpx, więc strategia chińskiej marki nieco się zmieni. Ma oczywiście zwiększyć możliwości i poprawić jakość poszczególnych aparatów. Każdy miałby w jakiś sposób poprawić swoje właściwości (zapewne również dzięki obrazowaniu przyszłego Snapdragona 8 Gen 4). Można być pewnym, że OnePlus 13 nadal będzie oferował rozwiązania Hasselblad.

  • 50 mpx (sensor główny Sony LYT808)
  • 50 mpx (sensor ultra wide Sony IMX882)
  • 50 mpx (teleobiektyw 3x Sony IMX882)

9. Samsung Galaxy S24 FE (przecieki)

Seria Galaxy S24 ma dopiero kilka miesięcy, ale powoli czas na informacje na temat wariantu Fan Edition, czyli nieco tańszą wariacje flagowego Androida od Samsunga. Jeszcze nie wiadomo, jak będzie się prezentował, ale są już pierwsze wieści odnośnie jego zdolności fotograficznych. Jasnym jest, że koreański gigant będzie chciał w sposób ekonomiczny wykorzystać wcześniejsze podzespoły, by wydłużyć im jeszcze nieco w cyklu życia. Według serwisu galaxyclub.nl nadchodzący Galaxy S24 FE miałby zaoferować aparat 50 mpx z 1/1.57″ (ISOCELL GN3) i pikselami 1.0μm. To tyle… i tak sporo jak na ewentualną jesienną premierę (lub nawet we wczesnym 2025).


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

10. #HONORMagicMoments

Rozpoczęty na początku czerwca #NaturesPalette w ramach letniej kampanii #HONORMagicMoments zgromadził już na kanale X kilka zdjęć. Załączone poniżej podoba mi się najbardziej. Chiński producent zachęca fanów fotografii do publikacji zdjęć z paletą kolorów kojarzoną z tą porą roku.


11. #ShotOnNubia

ZTE wrzuca jakieś promki na swoje flagowe urządzenia (w ramach letnich zniżek). Robi to przy okazji publikacji galerii zdjęć topowego Androida od nubii. Z60 Ultra potrafi w zdjęcia. Z oceną efektownych krajobrazów mam jednak problem, bo one zwykle prezentują się widowiskowo.


12. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm nie wrzucił ostatnio nowych zdjęć wykonanych przy użyciu Snapdragonów, ale jak co miesiąc przypomniał te najlepsze w postaci tapet na nasze smartfony. Najciekawsze fotki ostatnich tygodniu przygotowano w formie grafik na ekran główny telefonu. Niektóre możecie kojarzyć, bo wyróżniałem je w swoich przeglądach (m.in. w ramach #HowIHotTheShot).


13. OnePlus Photo Awards

Już od jakiegoś czasu OnePlus promuje OnePlus Photo Awards, czyli konkursu fotograficznego przygotowanego wspólnie z organizatorami corocznego wydarzenia Mobile Photo Awards. Producent przypomina o nagrodzie aż 10000$ (tyle można łącznie zgarnąć za najlepsze zdjęcia wykonane telefonem). Przy okazji otrzymać tytuł OnePlus Photography Ambassador. Fotki można pstrykać dowolnym smartfonem. W załączeniu galeria z przykładowymi zdjęciami z różnych modeli OnePlusów.


14. #ShotOnXiaomi

Xiaomi to kolejna z chińskich marek, które mocno promują zdolności fotograficzne swoich Androidów. Od niedawna na rynku jest topowy Xiaomi 14 Ultra, więc to właśnie jemu poświęcane jest najwięcej czasu. W najświeższym zbiorze zdjęć na kanale serwisu X prezentowane są efekty trybu portretowego tego smartfona.


15. #CapturedOnHuawei

Huawei też ma teraz w sprzedaży świeżego high-endowca. Huawei Pura 70 Ultra zachwyca wynikami w rankingach fotograficznych, a także specyfikacjami modułu fotograficznego. Szczególnie ciekawie wygląda wysuwany obiektyw i teleobiektyw peryskopowy z największym w segmencie otworem F2.1. Poniżej kilka zdjęć przy wykorzystaniu aparatów flagowego telefonu z systemem HarmonyOS.


16. #TeamPixel (Instagram)

Tym razem Google zwróciło uwagę na ujęcia z perspektywy małej postaci okrążonej ogromem. Tu konkretnie urbanistyka okiem turysty bezpośrednio u podstawy wielu budowli. Efekt wielkości jest tu zawsze mocno powielony wspomnianą perspektywą.


17. #ShotOniPhone (Instagram)

Apple powiązało #ShotOniPhone z małą kampanią zwracającą uwagę na czerwonookie żabki z Kostaryki. Te rzekotki są wdzięcznym obiektem wielu zdjęć, ale lasy tropikalne stale zmniejszają swoje obszary. Nie bądźmy obojętni na kwestie obszarów zagrożonych globalnymi zmianami klimatycznymi (kibicujmy projektom faktycznie wpływającym na glob, a nie te unijne – z pseudo działaniami „wywożenia” złych praktyk poza granice kontynentu). Przykro to pisać, ale taka jest niestety w tej sprawie prawda. Mniej udawania/pozorowania (i populizmu), a więcej działania. Uprzedzając – nie, nie jestem eurosceptykiem i „ruską onucą”. Trzeźwo patrzę na rzeczywistość.


18. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


19. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


20. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


21. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


22. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


23. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


24. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)