Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.
- vivo S19 i S19 Pro z Aura Light (Chiny)
- Xreal Beam Pro z dwoma sensorami do 3D
- Acer SpatialLabs Eyes Stereo Camera (kamerka do rejestracji stereoskopowych treści)
- Oppo Find X7 Ultra na Lidze Mistrzów (producent zachwala zdolności fotograficzne swojego flagowca)
- Honor sprawdził oceny mobilnej fotografii wśród Europejczyków (szczególnie portretów)
- Oppo Find X8 Ultra wciąż z poczwórnym 50 mega?
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Jak Europejczycy oceniają mobilne fotografowanie?
Honor przeprowadził niedawno ciekawe badanie wśród europejskich użytkowników smartfonów. Tematem była mobilna fotografia, a konkretnie zawartość galerii zdjęć wykonywanych telefonami. Przeanalizowano przede wszystkim udział nieudanych zdjęć w bibliotece plików. Podam najciekawsze z wyników (szkoda, że nie znam szczegółów na temat obszerności grupy badawczej. Chińska marka przekazała sporo interesujących informacji, ale niektóre brzmią nieco komicznie 🙂 Wygląda na to, że ankietę przeprowadzono w ramach jakiejś premiery. Czyżby niebawem debiutowała na Starym Kontynencie seria telefonów Honor 200?
- 75% Europejczyków robi więcej zdjęć (by potem wybrać najlepsze)
- nieudanych zdjęć mamy średnio 268 (a 12% z nas aż ponad 400)
- kobiety robią więcej nieudanych ujęć od mężczyzn (330 vs 224)
- najwięcej nieudanych fotek robi pokolenie Z
- „prawie jedna trzecia Europejczyków w wieku od 18 do 45 lat czuje się zakłopotana, gdy zrobienie im dobrego zdjęcia zajmuje komuś zbyt dużo czasu, a co piąty (20%) frustruje się, gdy umiejętności fotograficzne jego przyjaciela lub krewnego nie są wystarczające.”
- to jest ciekawe: 30% ankietowanych czuje się wyjątkowo, gdy ktoś próbuje zrobić im zdjęcia (o 13% umówiłoby się z kimś kto potrafi robić zdjęcia). 6% uważa, że nieumiejętność robienia zdjęć to nawet powód do zerwania relacji
- 14% zbadanych przekazało, że zdarzało im się pokłócić z kimś z powodu złego zdjęcia
- 46% osób odczuwa presję przy robieniu komuś zdjęcia (chce zrobić to jak najlepiej)
- 36% badanych przyznało, że nie wie jak zrobić dobre zdjęcie portretowe
- 59% – aż tylu ankietowanym potwierdziło, że robienie dobrych portretów poprawia samopoczucie
- 34% uważa, że dobry portret może „opowiedzieć więcej o fotografowanej osobie”
- 49% lubi, gdy ujęcie ujawnia czyjąś osobowość
Innymi słowy: robimy za dużo nieudanych zdjęć (niepotrzebnie marnując przestrzeń telefonu), lubimy być w obiektywie (zwłaszcza, gdy zdjęcie jest dobrze zrobione) i widzimy konkretne efekty przy dobrze wykonanych portretach. Tak odebrałem wyniki badania.
2. vivo S19 i S19 Pro z Aura Light (Chiny)
W zeszłym tygodniu z pierwszymi zwiastunami tego duetu, a teraz już z pełną prezentacją. W Chinach przedstawiono duet serii S. Numerek generacji wysoki, bo vivo aktualizuje tę linię średnio co pół roku. S19 ponownie kusi ciekawymi zestawami aparatów. Przedstawiciele średniej klasy telefonów mają w sobie kilka cech kojarzonych z flagowcami, ale tutaj więcej uwagi skupię na ich zdolnościach fotograficznych.
Zatrzymam się nieco dłużej przy modułach fotograficznych. Oba telefony różni tylko jeden sensor. W Pro znalazł się teleobiektyw (w bazowym go zabrakło). W obu przypadkach do dyspozycji jest selfie z matrycą 50 megapikseli, co vivo oferuje już od serii S16. W zasobach zestawu znalazło się:
- własna optyczna stabilizacja obrazu (OIS) z poziomem CIPA 4.0
- tryby fotograficzne: 24 mm (1x), 35 mm (1.5x), 50 mm (2x), 85 mm (3.5x), 100 mm (4x) – oczywiście z różnymi poziomami głębi (efektem Bokeh). Wszystkie z trybem nocnym!
- wsparcie LEDowego flasha z rozwiązaniami Aura Light (co wzbogaci opcje doświetlenia)
- oprogramowanie dorzuci jeszcze algorytmy AI 3D, które dopracują ustawienia (m.in. przy świetle portretowym)
- kamerka selfie zaoferuje grupowe ujęcia z rozmyciem tła i autofocusem
Pozostaje jeszcze podać właściwości poszczególnych sensorów:
- 50 mpx z f/1.88 (sensor Sony IMX921, 1/1.56″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/1.88, (teleobiektyw z optycznym 2x) z PDAF i OIS
- 8 mpx z f/2.2 (ultrawide 106˚)
- selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide) z AF
3. Xreal Beam Pro z kamerkami 3D
Firmę Xreal powinniście już kojarzyć (albo Nreal, z której producent migrował). Marka oferuje okulary w technologii Augmented Reality i to już w kilku generacjach. Headset podpina się m.in. do smartfona, bo na pokładzie wearable nie ma odpowiedniej mocy, by uruchomić aplikacje. Okulary Air AR to głównie ubieralny ekran w wydaniu AR. Teraz producent proponuje własny „mózg” w postaci telefonu z Androidem na pokładzie. Xreal Beam Pro ma zaoferować uzupełnienie okularów.
Smartfon wyposażono w nebulaOS pracujący na Androidzie 14. Dzięki niemu na ekrany smart okularów dotrze system i odpowiednie oprogramowanie. Sam Beam Pro też ma swój wyświetlacz, by funkcjonować również w tradycyjny sposób. Panel LCD ma 6.5″ i 90Hz. Czujniki ruchu pozwolą wykorzystać go jednak również jak myszkę 3D dla wyświetlacza w okularach. To nie wszystko. Beam Pro otrzymał podwójną kamerkę 50 mpx (ISOCELL JN1 od Samsunga) z rozstawem 50 mm między obiektywami. To ułożenie zbliżone do ludzkich oczu, a więc szansa na rejestrację stereoskopowego obrazu (zdjęć i video).
Synchronizacja klatek z dwóch aparatów to oczywiście efekty 3D. Elektroniczna stabilizacja obrazu spróbuje podnieść jakość nałożonych (i przesuniętych) klatek. Zakładam, że podwójna kamerka pozwoli nagrywać filmy 3D i wykonywać podobne zdjęcia z opcją ich oglądania również na innych okularach/goglach na rynku, np. Apple Vision Pro.
4. Acer SpatialLabs Eyes – kamerka 3D
To nie koniec tematu 3D. Jakiś czas temu, gdy na rynek wkraczały gogle VR, świat zwrócił uwagę na kamerki sferyczne oraz ich ciekawe wariacje z podwójnymi obiektywami do nagrywania stereoskopowych efektów. Potem zainteresowanie spadło, ale urządzenia tego typu wciąż powstawały (nie cieszyły się już jednak zbytnią popularnością). Czyżby moda na kamerki 3D właśnie powracała?
Acer na targi Computex 2024 przywozi kamerkę SpatialLabs Eyes Stereo Camera, którą skonstruowano specjalnie do nagrywania obrazu w 3D. Gadżet nie tylko zarejestruje stereoskopowe filmy, ale pozwoli też na livestreaming w takim formacie na YouTube i innych platformach. W 3D będzie można się też połączyć na video. Potrzebny będzie jednak wspomniane wyżej kompatybilny headset lub laptop z ekranem oferującym 3D bez okularów (Acer ma takie). Także projektor z funkcją 3D będzie do tego OK. Konferencje z pełnymi efektami uzyskamy w aplikacji SpatialLabs Player w wersji 3.0.
Aparat wyposażono w podwójne kamerki 8 mega, szczelną obudowę oraz lusterko do ujęć selfie (można pstrykać też jednym obiektywem). System pilnuje stabilizacji przez EIS (Electronic Image Stabilization) oraz automatyczne ostrzenie. Nie zabraknie trybu manualnego, gdzie dobierzemy najważniejsze parametry samodzielnie (ISO, balans bieli, szybkość migawki itd.). Acer wycenił SpatialLabs Eyes Stereo Camera na aż 549€. Premiera dopiero w trzecim kwartale roku.
5. Oppo Find X7 Ultra na finale Ligi Mistrzów
Oppo jest jednym z głównym sponsorów Ligi Mistrzów i to już od kilku jej edycji. Czasami zdarzało mi się tu nawet umieścić zdjęcia wykonywane w trakcie meczów turnieju UEFA w ramach #ShotOnOPPO. Chiński producent wykorzystał finałowe spotkanie do promocji swojego aktualnego flagowca, czyli modelu Find X7 Ultra (nie wszędzie dostępnego). Telefon wykonał kilka ujęć w trakcie pojedynku Realu Madryt z Borussią Dortmund na stadionie Wembley. EDIT: zmieniłem post z X, bo tamten Oppo usunęło…
Relive the excitement with us and see the game like never before. #OPPOWhataShot #OPPOxUCL2024 pic.twitter.com/7Z9kt51Vgk
— OPPO (@oppo) June 1, 2024
Głównymi elementami kampanii były funkcje fotograficzne smartfona. Oppo Find X7 Ultra ma czym robić zdjęcia, co zresztą widzieliście przy okazji innych fotek dodawanych do galerii mojego przeglądu. Finał LM był okazją do promocji smartfonów w Londynie, gdzie urządzenia mieli do dyspozycji Kaka i Roberto Carlos i Robert Pires oraz Clarence Seedorf. Tylko tego trzeciego można kojarzyć ze stolicą Londynu, gdyż grał niegdyś dla Arsenalu. Telefonem można było sobie też pstryknąć zdjęcia oraz sprawdzić generatywne funkcje AI do usuwania niechcianych obiektów przez Opp AI Eraser (podobne narzędzia trafiają już do niemal wszystkich telefonów).
Atrakcją była też strefa Oppo x UEFA Imaging Zone, gdzie można było obejrzeć zdjęcia z różnych spotkań tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Tu z kolei pojawiła się inna ikonka londyńskiego klubu – Frank Lampard z Chelsea. Warto jeszcze dodać, że w trakcie finału na telebimach stadionu wyświetlano najlepsze zdjęcia z Oppo Imagine IF Photography „What A Shot”. Myślę, że ogólnie sposób reklamowania się marki w trakcie Ligi Mistrzów wyglądał na przemyślany. Szkoda tylko, że smartfony tej serii nie są sprzedawane we wszystkich krajach, gdzie transmitowana jest LM… BTW: wybieram się na finał Superpucharu Europy, który odbędzie się 14 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tam Real podejmie zwycięzcę Ligi Europy, czyli Atalantę Bergamo. Uprzedzając pytania, tak, jestem kibicem madryckiej drużyny już od 1998 roku (zdaje się, że wtedy siódmego pucharu Europy – dziś klub ma ich rekordowe piętnaście).
6. Oppo Find X8 Ultra (pierwsze przecieki)
Jeśli dobrze pamiętam, Oppo obiecało lepszą dostępność swojej kolejnej flagowej generacji Androidów na europejskim rynku. Oznacza to, że wieści na temat serii Find X8 mogą brzmieć dla nas ciekawiej. Najnowsze doniesienia od Digital Chat Station sugerują, że w topowym Ultra ponownie pojawi się kwartet 50-megapikselowych sensorów. Dwa z nich ponownie będą w formacie peryskopowym. Tipster twierdzi, że Oppo Find X8 Ultra ma pokonać w zbliżeniach nawet 200-megapikselowy peryskop w vivo X100 Ultra. Aj, dzieje się! Na razie to wszystko tylko przecieki, ale śledzenie wszelkich doniesień na temat mobilnych zdolności fotograficznych kolejnych smartfonów jest w dzisiejszych czasach emocjonujące.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.
7. #ShotOnCAMON
I ponownie galerię zaczynam od fotki Tecno. Cały czas z tego samego aparatu, tj. modelu Camon 30 Premier 5G. Producent chce przekonać użytkowników mediów społecznościowych, że ich smartfon też potrafi wykonywać ładne ujęcia. IMO w tej chwili ładny widok już nie wystarczy, bo konkurenci prezentują jakość w konkretnych trybach fotografii mobilnej, ale na klienta efekt obrazu zawsze wpływa. Zachęcam markę do prezentacji czegoś więcej.
Immerse yourself in this raw and rugged elegance stretching endlessly along the coast. Shot on #CAMON30Premier5G.#DualChipsVideoMaster #ExtremeAdventureExtraordinaryCapture#ShotOnCAMON #TECNOCAMON30Series pic.twitter.com/6nEFXMnqLe
— tecnomobile (@tecnomobile) May 28, 2024
8. #ShotOnSnapdragon i #HowIGotTheShot
Podoba mi się ostatnie podejście Qualcomm do serii #ShotOnSnapdragon. Producent układów obliczeniowych do mobilnych urządzeń oferuje funkcje obrazowania wielu telefonom, więc praktycznie każdego dnia mógłby pochwalić się efektownym zdjęciem z innego modelu smartfona. W najnowszej kampanii #HowIGotTheShot pokazywane są drogi dotarcia do finalnego efektu, a więc nie tylko samo zdjęcia, ale i sposób jego wykonania. Tzw. behind-the-scene.
Tiny details make a significant impact. Thanks for sharing a behind-the-scenes look at this incredible #ShotOnSnapdragon photo, @framesbynikshep. #HowIGotTheShot https://t.co/9KdKzmholD
— Snapdragon (@Snapdragon) May 29, 2024
9. #ShotOnOnePlus
OnePlus przybrał ostatnio inną strategię z publikacją zdjęć wykonywanych ich smartfonami. „Retweetuje” na swoim profilu prace swoich klientów, co uwiarygadnia cały przekaz. Wyróżnienie zdjęcia w ten sposób zachęca przy tym do wrzucania swoich fotek na social media. W najnowszej propozycji #ShotOnOnePlus proste, ale przyjemne dla oka ujęcie zieleni już pełnej krasie. Nadchodzi lato!
#shotononeplus #neversettle pic.twitter.com/3YLMKNgc7r
— Henrik Hansen (@HenrikHPhoto) June 1, 2024
10. Kolejne zdjęcia z „A Heartwarming World” Online Exhibition
W najbliższych tygodniach w dziale #CapturedOnHuawei pojawią się galerie z ’A Heartwarming World’ Online Exhibition, czyli niedawnej wystawy z okazji dwunastolecia obecności marki w świecie mobilnej fotografii. W drugim rozdziale tematyką główną są krajobrazy i przestrzenie. Chiński producent zachęca tym samym do zgłaszania swoich prac w ramach XMAGE Awards.
📍’A Heartwarming World’ Online Exhibition — Chapter 2: Landscapes and Spaces
The power of surroundings and objects. Now accepting submissions on the XMAGE Awards and HUAWEI Community website.#HUAWEIXMAGE
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) May 29, 2024
11. #HONORMagicMoments
W ostatnim czasie Honor przygotował nową formę promowania zdjęć wykonywanych ich Androidami. W ramach #HONORMagicMoments proponowane są motywy przewodnie dla każdego nowego miesiąca. W czerwcu marka stawia na kolorystykę natury, szczególnie połączenie barw w jak najszerszej palecie. Najlepiej stopniowanej, jak na przykładowym foto dla #NaturesPalette. Tu również promowany jest konkurs fotograficzny (Honor Magic Moments Awards).
#HONORMagicMoments are everywhere.
Join us on a journey to capture the rich tapestry of the natural world. The great outdoors awaits your artistic eye. #DiscoverTheMagic 🌲📸 pic.twitter.com/AjmxxSjc0F— HONOR (@Honorglobal) June 1, 2024
12. #TeamPixel
Co w ramach przygód #TeamPixel? Tym razem Google wyróżniło zdjęcie w technice długiego naświetlania. Historia z Ontario, gdzie uchwycono jeden ze słynniejszych wodospadów. Właśnie po wodzie widać efekty długiej ekspozycji.
13. #ShtoOniPhone
Apple na Instagramie proponuje galerie kompozycji, w których główną rolę odgrywają światła w centrum ujęcia. Twórcy zdjęć udało się uchwycić „kinowe”, melancholijne kadry miejskie. #ShotOniPhone w stylowym, jakościowym i udanym zbiorze.
14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
15. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)
Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.
Czytaj więcej: mój test Honora 90
16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)
Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.
W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
18. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie smartfona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
19. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.
Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.
20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)
Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!
Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)