mobilne granie 53
Zobacz też: przegląd „mobilne granie” #53

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Wow! To już ponad pięćdziesiąte podsumowanie!

1. Jurassic World Primal Ops

Dinozaury z serii Jurassic są ostatnio regularnie na ekranach kin. W tej chwili grany jest Jurassic World: Dominion. To dobry czas na wypuszczenie gry z serii Jurassic Park. Jurassic World Primal Ops to tytuł nawiązujący do fabuły filmu. Pojawił się na iOS oraz Androida jako przygodowa zręcznościówka. Wcielamy się w niej w strażnika, który chroni dinozaury przed kłusownikami i innym zagrożeniem. W niektórych misjach uratowane gady będą naszym sprzymierzeńcem i pomogą w pokonywaniu przeszkód i wroga. Gra jest darmowa, ale z mikropłatnościami.


2. nubia Red Magic 7S (premiera tygodnia)

nubia Red Magic 7S11 lipca ZTE przedstawiło kolejną generację swojej gamingowej serii smartfonów. Niedawno linia tych Androidów skończyła 4 lata. Przyszła pora na edycje „S”, czyli dopieszczone modele telefonów dla graczy. Red Magic 7S i 7S Pro będą w większości bazowały na siódmej generacji. Podrasowano jednak kilka obszarów, by telefon był możliwie wydajny i rywalizował z bezpośrednimi konkurentami, m.in. zaprezentowanym w zeszłym tygodniu ROG Phonem 6. Jak zwykle maszynki zadebiutują w Chinach, natomiast do Europy dotrą pewnie najwcześniej za kilka miesięcy. Największą zmianą jest zastosowanie Snapdragona 8+ Gen 1, czyli podkręconego do 3.2GHz układu obliczeniowego. Dodano też nowe edycje kolorystyczne – białą i żółtą (to specjalny zestaw Transformers Bumblebee).

Czytaj więcej o: Red Magic 7S i 7S Pro


3. The Division Resurgence (zapowiedź tygodnia)

Ubisoft o tytule The Division Resurgence wspominał już w zeszłym roku. Teraz pokazał pierwszy zwiastun gry na iOS oraz Androida. Strzelanka RPG typu free-to-play ma posiadać tryb solo i co-op w tym samym środowisku co The Division i The Division 2 (uniwersum serii Tom Clancy’s)Pojawią się nowe postacie i broń, ale mechanizm rozgrywki pozostanie raczej ten sam. W tej wersji gry znajdziemy niezależny wątek fabularny na otwartym terenie. Wszystko z dopracowaniem pod dotykowe ekrany mobilnych urządzeń. Kiedy premiera? „Wkrótce”. Ubisoft planuje zamknięte testy alfa z klauzulami NDA, więc raczej nie dowiemy się zbyt wiele z ewentualnych przecieków. Wydawca przekazał też, że opracowuje inną grę serii The Division. Heartland ma być już battle royale, ale tu już mowa o PC, konsola i chmurze. W tym ostatnim modelu jest szansa na zabawę na przenośnych maszynkach.


4. Poziomy Game Boy

Wiecie, że pierwszy Game Boy zadebiutował na rynku w 1989 roku? Był spory, ale jak na tamte czasy bardzo kompaktowy. Przed kolejne dekady powstawały jego nowsze generacje, ale dzisiaj oryginalny format tego gadżetu ma często wartość kolekcjonerską (oczywiście przy stanie idealnym). Ktoś poświęcił dwa modele, by przeprojektować konsolkę w układ horyzontalny. Jak wyglądałby Game Boy w poziomej wersji? Czy byłby wygodniejszy w graniu? Zobaczcie na poniższym filmiku. Uwielbiam takie projekty 🙂 Chcę takiego!


5. Przenośny monitor Philipsa

Smartfony i tablety są wystarczająco kompaktowe, ale niekiedy ich ekrany są nieco za małe. Produkcje na telefonach są coraz lepszej jakości, do tego dochodzi zabawa w streamingu i niektóre detale giną. Przydałbym się większy wyświetlacz, ale nadal z zachowaniem mobilności. Philips przygotował tu swoje rozwiązanie. 16B1P3302 to przenośny monitor o przekątnej 15.6 cala.

Mobilne granie 54Nie pierwszy na rynku (prezentowałem rywali w poprzednich seriach mobilnego grania). Panel jest uniwersalnym rozszerzeniem dla przeróżnych treści (także filmów). Głównie w podróży, ale nie tylko. Kąt nachylenia ekranu IPS jest regulowany płynnie. Ma rozdzielczość Full HD (16:9) i odświeżanie 75Hz. Do tego porty USB-C z DP Alt Mode i wsparciem  DisplayLink. Spokojnie podepniemy smartfon i pogramy na większym wyświetlaczu. Szkoda, że bez własnej baterii. Byłby w pełni mobilny. Jak się sprawdzi? Musiałbym ocenić osobiście. Cena to 1109 zł.


6. 3D Pinball na Androida

W 3D Pinballa na Windows trochę kiedyś pogrywałem. To jedna z nielicznych gier o nieco lepszej jakości grafiki (w porównaniu do pasjansa i sapera), którą Microsoft dołączał bezpośrednio do swojego systemu operacyjnego na komputery. Właśnie powstał port tego tytułu na Androida, gdzie przecież retro tytułów i emulatorów jest dziś pełno. „3D Pinball for Windows – Space Cadet” został przeportowany na Androida przez Federico Matteoniego. Instrukcje zostały wrzucone na GitHuba, a skorzystano z kody wypuszczonego już w 2020 roku. Dopiero teraz natywnie zadziała na Androidach.


7. King of Fighters ’96 na iOS i Androida

Bijatyki znane jeszcze z czasów automatów kojarzę z kilku serii. King of Fighters jest jedną z nich. Miałem okazję zahaczyć o te czasy, gdy w te tytuły grało się na koloniach w salonach gier. Na iOS i androida trafił właśnie THE KING OF FIGHTERS ’96. To trzecia część z serii od SNK. Debiutowała na Neo Geo, a potem również Play Station i Segę Saturn. Nie wiem czy była też na automatach, ale ogólnie King of Fighters były na tych salonowych platformach obecne. Grę przystosowano do dotykowych ekranów mobilnych urządzeń i rozszerzono o walki online z rankingowaniem wyników. To płatna pozycja (niecałe 19 zł).


8. Nintendo Switch Splatoon 3 SWOLED

Nintendo lubi wydawać swoje konsole w limitowanych lub specjalnych wersjach. Najnowsza propozycja jest zarówno wyjątkowa i będzie dostępna chwilowo. Jeszcze przed wrześniową premierą Splatoon 3 odmiana nowszego Nintendo Switch model OLED pojawi się w motywach Splatoon. Będzie bardzo kolorowo, jak przystało na rabowaną gierę. Nintendo Switch Splatoon 3 SWOLED będzie w komplecie z podobnie malowanym gamapadem Nintendo Switch Pro  oraz etui na konsolę. Jedyne, czego zabraknie w zestawie, to gry Splatoon. Obie premiery dzieli jednak ledwie kilka tygodni.


9. Anbernic Win600 już dostępne

Anbernic to chińska marka, która specjalizuje się w przenośnycyh maszynkach do grania. Głównie modeli retro z softem Linuxa lub Androidem. Do tej pory korzystało z architektury ARM, ale niedawno (właściwie to na początku roku) przekazywałem, że opracowywana jest maszynka z procesorem x86, czyli PC-konsolka na Windowsie. Anbernic Win600 z Windows 10 Home/Steam OS na pokładzie właśnie trafiła do sprzedaży. Jest dostępna na stronie producenta i kanale na AliExpress w cnach od 300 do 375$ zależnie od konfiguracji.

Generalnie to rywal dla Steam Deck i wcale nie jakiś dużo tańszy (jeśli porównać podobne konfiguracje), ale jest kilka powodów, które mogą przekonać do wyboru tego gadżetu.

  • Win600 jest bardziej kompaktowy i lżejszy od Decka
  • ma opcję rozbudowy pamięci
  • uruchomi gry przez Windowsa (nie tylko customowego Linuxa)
  • dostępność bez oczekiwania (na Steam Deck trzeba czekać)

Nie jest to jednak jakiś mocarny sprzęt dla bardziej wymagających tytułów. Raczej pozycje indie i te lżejsze. Na szczęście jest ich mnóstwo.


10. Gwint: Mag Renegat (dodatek do gry)

CD Projekt RED ma kolejną grę z uniwersum Wiedźmina. Gwint: Mag Renegat to karcianka dla jednego gracza jako dodatek do Gwinta. Pogramy tylko solo, m.in. na platformach mobilnych. Rozgrywka będzie możliwa bez konieczności podpięcia do Internetu, więc będzie bardziej niezależna (chociaż dziś dostęp do sieci nawet w terenie nie stanowi żadnego problemu). Oczywiście jest nieco uproszczeń względem wieloosobowej rozgrywki. Talie mają obejmować jeden motyw, a kolejne docierać pojedynczo, by ułatwić zapoznawanie się z ich możliwościami. Mapa będzie doczytywana proceduralnie, więc losowość urozmaici kolejne rozdania. Tytuł wyceniono na niecałe 10$.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

W tym tygodniu tylko tytuły z dwóch serwisów. NVIDIA aktualizuje GeForce Now co każdy czwartek, więc tutaj o listę łatwiej. W chmurze pogramy w:

  • Matchpoint – Tennis Championships (nowość na Steam)
  • Starship Troopers – Terran Command (nowość na Epic Games Store)
  • Sword and Fairy Inn 2 (nowość na Steam)
  • Arma Reforger (Steam)


12. Nowości w Google Stadia

W tym tygodniu Google zapowiada gry. W jedną już można pograć. To Far Cry 3: Blood Dragon. Far Cry 4 pojawi się w serwisie chmurowym jeszcze w tym roku. Z kolei na Skull and Bones musimy poczekać do 8 listopada. Już 15 lipca w streamingu będzie dostępny Valiant Hearts: The Great War. Cennik w przekierowaniu z poniższego posta na Twitterze: