mobilne granie 52
Zobacz też: Mobilne granie #52

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Wow! To już ponad pięćdziesiąte podsumowanie!


Liczby tygodnia: 50 lat Atari i 90 gier na jesień

W tym roku Atari kończy 50 lat. Marka przez ten czas wydała kilka różnych konsol. Od Atari 2600, aż po Lynx. Dzisiaj wciąż funkcjonuje (jakiś czas temu została przywrócona do życia) i z okazji swojego półwiecza wyda na jesieni kolekcję aż 90 tytułów, w które kiedyś nasi dziadkowie (jak to brzmi!) łupali przed telewizorami. Atari 50: The Anniversary Celebration pojawi się m.in. na Nintendo Switch. Nie podano jeszcze pełnej listy gier, ale wśród nich ma być sześć nowych pozycji w stylu retro. Zestaw ma kosztować ok 40$.


Niantic zwalnia i anuluje gry

Jest też gorsze info, szczególnie dla fanów tytułów w technologiach AR. Niantic – developer ściśle zajmujący się grami w Rzeczywistości Rozszerzonej – zwalnia ponad 80 członków swojej załogi i anuluje cztery gry, które szykowano na smartfony. W ostatnich dniach zapowiedzieli NBA w AR (w stylu Pokemon Go, o czym szerzej w dalszej części przeglądu), tymczasem wg Bloobmerga z planów wydawniczych zniknie Transformers: Heavy Metal oraz Blue Sky i Snowball. Wcześniej podobny los spotkał Harrego Pottera i Catan, a Microsoft odłączył od tlenu Minecraft Earth. Nie oznacza to jednak, że gry AR nie są ciekawe, po prostu wymagają odpowiedniego podejścia, a nie kopiowania już znanych rozwiązań. AR wymaga pomysłu!


1. Nintendo Direct Mini (event tygodnia)

Odbyło się kolejne Nintendo Direct w wersji Mini. 25 minut zapowiedzi, zwiastunów i nowości szykowanych na konsolę Nintendo Switch. Jak zwykle sporo super wieści, choć kilka wcześniej wyciekło do sieci. Mamy jednak oficjalne potwierdzenia i trochę dat. Niektóre tytuły są już do pobrania! Poniżej króciutkie podsumowanie najciekawszych pozycji:

  • Mario + Rabbids: Sparks of Hope (kolejna część miksu świata Mario z królikami Ubisoftu)
  • Dragon Quest Treasures (kolejny spin-off tej serii)
  • Portal: Companion Collection (obie części)
  • Sonic Frontiers (czyli niebieski jeż w nowym wydaniu)
  • Return to Monkey Island (nowa część klasyka przygodówek)
  • NieR: Automata (z nowymi elementami)
  • Monster Hunter Rise: Sunbreak (większe DLC)
  • RPG Time: The Legend of Wright
  • Disney Dreamlight Valley
  • Live a Live (odświeżony jRPG z 1994 roku)
  • Harvestella od Square Enix
  • seria Persona (Persona 3 Portable / Persona 4 Golden / Persona 5 Royal)
  • Minecraft Legends
  • MegaMan Battle Network Legacy Collection
  • Super Bomberman R 2
  • Pac-Man World Re-PAC


2. Co słychać o Steam Deck?

Valve miało w minionym tygodniu dwie ważne informacje dla swoich fanów. Zacznę od ostrzeżenia na temat wciskania do konsolki większych pamięci SSD. Producent nie zaleca upgrade’u maszynki większymi modułami w standardzie NVMe, co jest technicznie możliwe, ale może skrócić żywotność systemu. W sieci pojawiały się instrukcje w jaki sposób rozbudować przestrzeń, która w Decku ma maksymalnie 512 GB. 

Kolejne wieści są dużo ciekawsze. Valve zakomunikowało na Twitterze, że powiększa produkcję Steam Decka ponad dwukrotnie, więc jest szansa na krótszy okres oczekiwania na zamówienie. Pierwsza partia konsoli była szykowana na grudzień, ale pandemiczne problemy z częściami przesunęły debiut na luty. Teraz jednak wszystko może wejść w planowany tryb sprzedaży. Aktualny stan oczekiwania na sprzęt to październik, ale realizacje planowane na trzeci kwartał mogą przyspieszyć. Klienci już zaczęli otrzymywać potwierdzenia swoich zamówień. Wciąż Steam Deck będzie oferowany w niewielkim woluminie. Gadżet jest niszowy, ale przybywa mu konkurencji, o czym zaraz niżej.


3. Niantic z NBA w AR (zapowiedź tygodnia):

Niantic obiecywało, że będzie cisnęło technologie Rzeczywistości Rozszerzonej i tak też robi. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy przedstawiło kilka ciekawych tytułów AR, ale ten przyciągnął mnie najbardziej. Twórcy Pokemon Go przygotowują NBA All World, czyli pozycję bardziej sportową. Wciąż opartą o schemat lokalizacyjny. Tematem przewodnim oczywiście koszykówka. Chyba będziemy „karmić” naszych zawodników zdobytymi w terenie itemami (np. w sklepach, ale i boiskach). Stroić ich w najnowsze ciuchy itd. To już kolejny podobny projekt próbujący zainteresować wirtualnym metawersum, gdzie prawdopodobnie będziemy wydawać też realną kasę. Od tzw. „skinów” po inne cyfrowe elementy. Mam nadzieję, że nie zabraknie pojedynków jeden na jeden. Gra ma ruszyć wraz ze startem sezonu NBA. W Stanach Zjednoczonych powinna wciągnąć sporą grupę fanów kosza.


4. Gamingowy Asus ROG Phone 6

ASUS ROG Phone 6Premiera podkręconego Snadpragona to zawsze moment premier nowych smartfonów do grania. Piątego lipca swoje dwie jednostki pracujące na Snapdragonie 8+ Gen 1 przedstawił ASUS. ROG Phone 6 i 6 Pro zostały zademonstrowane na wirtualnym pokazie w Berlinie, Taipei i Nowym Jorku. Telefon zyskał na mocy, ale wysoką wydajność utrzyma dzięki poprawkom we wbudowany chłodzeniu i opcjonalnej wentylacji AeroActive Cooler. Ekran OLED jest jeszcze płynniejszy (skok ze 144 do 165Hz), a inne parametry też utrzymały standardy szybkości. Jest szybkie ładowanie, ultrasoniczne przyciski i wiele innych dodatków, które mają podnieść komfort gry w terenie.

Sprawdź więcej informacji o: ASUS ROG Phone 6


5. Gamingowy Lenovo Legion Halo

Drugim smartfonem z gamingowymi specyfikacjami i nowym Snapdragonem 8+ Gen 1 ma być Lenobo Legion Halo (nazwa kodowa). To drugi tegoroczny wariant tej serii po zaprezentowanym w marcu Legionie Y90. Jest planowany na trzeci kwartał, czyli najpóźniej pojawiłby się we wrześniu. Informacje o nim odkryto w bazie Geekbench. Akurat ta konkretna jednostka dysponowała 8 GB RAM, czyli mniej od Y90, którego konfiguracje rozpoczynały się od 12 a kończyły na aż 18 GB. Inne informacje o maszynce pochodzą już głównie z przecieków. Mowa o ładowaniu 68W (jak w Y90), baterii 5000 mAh, ekranie P-OLED z odświeżaniem 144Hz i próbkowaniem 300Hz oraz pamięci w standardzie UFS 3.1. Z pierwszych wieści wynika, że telefon będzie nieco mniejszy od aktualnego Legiona.


6. Black Shark 5S i 5S Pro też na horyzoncie

Black Shark 5 Pro
Black Shark 5 Pro

Trzecim Androidem do grania ze Snapdragonem 8+ Gen 1 na pokładzie będzie seria Black Shark 5S. Piąta generacja zadebiutowała globalnie dosłownie przed chwilą, ale udoskonalony sprzęt jest już na horyzoncie (pewnie z początkową dostępnością na terenie Chin). Xiaomi szykuje model 5S i 5S Pro – tak przynajmniej sugeruje tipster Digital Chat Station. Oba smartfony mają dysponowac ekranem OLED 6.67 cala, rozdzielczością FHD+ i odświeżaniem 144Hz, czyli tak, jak „piątki”. Ponownie z połączeniem pamięci SSD+UFS. Ładowanie będzie bardzo szybkie, bo z mocą 120W. Nie zabraknie też odpowiedniego chłodzenia i wibracji (haptyki). Jednostka jest spodziewana we wrześniu.


7. Return to Monkey Island na Switchu

Ten tytuł wymieniałem już w akapicie z nowościami Nintendo Direct, ale chciałem poświęcić mu osobny podpunkt. Miłośnicy przygodówek na pewno kojarzą serię pięciu tytułów Monkey Island. Klimatycznych gier, w którym wcielaliśmy się Guybrusha Threepwooda, początkującego „pirata” szukającego odpowiedzi do. sekretów tajemniczej wyspy. W najnowszej odsłonie ma je chyba w końcu poznać. Przedstawiono pierwszy zwiastun z bardzo wieloma smaczkami nawiązującymi do poprzednich części. Oprawa graficzna może się podobać, a za scenariusz i fabułę odpowiedzialny jest Rob Gilbert, który powraca do Monkey Island (miał udział w częściach z lat osiemdziesiątych). Dave Grossman również uczestniczy w projekcie, więc powinno być ciekawie. Return to Monkey Island ma mieć swoją premierę na Nintendo Switch.


8. AYA Neo Next II – pierwsza z Discrete Graphics

Teraz obiecany rywal dla Steam Decka, bo trzy powyższe to troszkę inna kategoria, choć nadal w ramach mobile gamingu. AYA ma kolejną zapowiedź PC-konsolki. Mam wrażenie, że prezentuje sprzęt w każdym tygodniu. AYA Neo Next II jest o tyle wyjątkowe, że wyposażone w opcję Discrete Graphics, czyli oddzielnej karty graficznej (nie zintegrowanej). Będzie to jednak opcjonalna konfiguracja (z wyjmowanym dGPU). Jeszcze nie wiadomo jakie będą tu opcje, ale chyba Intel Arc i AMD Radeon 6000. Generalnie, stacja dokująca pod monitor może być zbędna. Urządzenie ma też dwa touchpady, a więc jest drugą po Decku konsolką na rynku z takimi modułami. Mają zastępować klawiaturę i myszkę, poprawiając też ogólną nawigację. Na razie o tym sprzęcie tylko tyle, ale widać, że w mobile gamingu cały czas coś się dzieje.


9. Creoqode Lyra+ z Raspberry Pi

Chcecie kolejne przenośne PC w konsolkowym wydaniu? Proszę bardzo! Creoqode Lyra+ to nowa generacja sprzętu wprowadzonego w 2020 roku do crowdfundingu na platformie Kickstarter. Zupgrade’owany plus też ma tu niebawem zawitać i skusić 35% zniżkami (299£ zamiast finalnych 459£). Wyjdzie prawie dwa razy drożej od poprzednika, ale może warto. Twórcy proponują gadżet pracujący na Rasberry Pi CM4 (nieco wydajniejszym od wcześniejszego CM3) i w nowym opakowaniu. Urządzenie ma też lepszy ekranik i pojemniejszą baterię, czyli uruchomi więcej gier. Podobnie jak wcześniej, Lyra+ będzie oferowana w dwóch odmianach. DIY, czyli do samodzielnego złożenia w około kwadrans lub RTG (Ready to Go) – gotowym do zabawy. Pozostałe specyfikacje wyglądają następująco:

  • dotykowy ekran QLED IPS o przekątnej 7 cali
  • głośniczki stereo i wbudowany kontroler
  • podwójny motorek wibracyjny
  • 4GB RAM LPDDR4-3200 i 32 GB na dane (+ karta microSD)
  • łączność WiFi 5 i Bluetooth 5.0
  • bateria 6000 mAh

Sprzęt raczej do emulatorów (wymieniane są tytuły dla Nintendo 64, PlayStation 1 or PlayStation Portable, or Sega Dreamcast) lub pod granie chmurowe (Google Stadia, GeForce Now, Xbox Cloud Gaming).


10. Rusza Campfire dla Pokemon Go

W USA wystartowała platforma Campfire od Niantic. Aplikacja bardziej społecznościowa do organizowania się i komunikowania przy grach AR. Na początek dla fanów Pokemon Go. Po pandemii wraca normalny tryb zabawy, czyli w terenie. Zmuszający graczy do eksploracji przestrzeni. Campfire ma ułatwić porozumiewanie się, np. przy rajdach. Dzięki apce łatwiej będzie też budować grupy lub małe eventy o zasięgu lokalnym. Do tej pory do tego celu służył głównie Discord. W programie Niantic ma być integracja z grami AR, co uprzyjemni jej użytkowanie (również w pojedynkę, bo są m.in. szersze mapy). Czy aplikacja wyewoluuje w coś większego? Jej ekspansja poza Stanami ma się rozwijać przez wakacje.


10. Avatar: Reckoning (zwiastun tygodnia)

Na kontynuację Avatara Jamesa Cameroona czekało wielu fanów (film pobił przecież kinowe rekordy). Na srebrny ekran trafią chyba cztery produkcje nowej serii. Niestety tytuł nie pokryje się z grudniową premierą filmu. Avatar: Reckoning trafi na iOS i Androida dopiero w 2023 roku. Gra ma być strzelanką RPG (różne rasy plemion Na’vi). Zadaniem będzie ochrona Pandory przed najeźdźcami, czyli historii pokrywającej się z pierwszą częścią Avatara. Po zwiastunie na razie nie można powiedzieć o mechanice zbyt wiele. To raczej pierwsza zapowiedź bazująca głównie na ujęciach filmowych.


11. AYN Loki Zero jako entry-level

AYN też nie zwalnia tempa. Przedstawia piątego członka rodziny Loki. Wariant Zero ma być najtańszym modelem PC-konsolki tej serii. Jak się pewnie domyślacie, w środku znajdą się podzespoły do uruchomienia raczej prostszych produkcji na Windows/Linuxa. I na takie maszynki jest zapotrzebowanie. Warto jednak orientować się, czym dysponują. AYN Loki Zero jest planowany dopiero na czwarty kwartał roku, ale firma już teraz demonstruje jego właściwości. Za 249$ (199$ w przedsprzedaży) otrzymamy, m.in.:

  • ekran LCD o przekątnej 6 cali i 720p
  • AMD Athlon 3050e z grafiką Radeon Vega 3
  • od 4 GB RAM i 64GB eMMC (+ slot SODIMM i M.2 2230 PCIe dla NVMe)
  • wygodną konstrukcję (grip, przyciski itp.)
  • Wi-Fi 5, głośniczki stereo
  • baterię 40.5 Wh
  • system Windows 10

AYN Loki Zero przenośna konsolka PC


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

NVIDIA przypomniała o swojej obecności na telewizorach przy okazji startu platformy Samsung Gaming Hub na Smart TV – ich serwis też jest dostępny w bazie tego serwisu. W ramach GFN Thursdays przekazano info na temat nowości w bibliotece chmury oraz aż trzynaście zapowiedzi na dalszą część lipca:

  • Alaloth – Champions of The Four Kingdoms (nowość na Steam)
  • Disgaea 6 Complete (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Card Shark (Steam and Epic Games Store)
  • KartKraft (Steam)
  • Hotline Miami (Steam)
  • NASCAR 21: Ignition (Steam)

W lipcu dojdą jeszcze:

  • Matchpoint-Tennis Championships (nowość na Steam, 7 lipca)
  • Sword and Fairy Inn 2 (nowość na Steam, 8 lipca)
  • Loopmancer (nowość na Steam, 13 lipca)
  • Stones Keeper: King Aurelius (nowość na Steam, 14 lipca)
  • Endling – Extinction is Forever (nowość na Steam i Epic Games Store, 19 lipca)
  • Grimstar: Welcome to the Savage Planet (nowość na Steam, 19 lipca)
  • Sweet Transit (nowość na Steam, 28 lipca)
  • Panzer Arena: Prologue (nowość na Steam, 20 lipca)
  • Hell Pie (nowość na Steam, 21 lipca)
  • Turbo Sloths (nowość na Steam, 27 lipca)
  • Arma Reforger (Steam)
  • Dungeon Defenders: Going Rogue (Steam)
  • rFactor 2 (Steam)


13. Nowości w Xbox Game Pass

Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass zyska w lipcu kolejne gry. Wymieniam oczywiście wyłącznie te dostępne przez chmurę. Część już dostępna, na niektóre trzeba chwilkę poczekać:

  • Yakuza 0 – już dostępne
  • Yakuza Kiwami – już dostępne
  • Yakuza Kiwami 2 – już dostępne
  • DJMax Respect V – 7 lipca
  • Matchpoint: Tennis Championships – 7 lipca
  • Road 96 – 7 lipca
  • Escape Academy – 14 lipca
  • My Friend Peppa Pig – 14 lipca
  • PAW Patrol The Movie: Adventure City Calls – 14 lipca
  • PowerWash Simulator – 14 lipca

Pięć gier z Xbox Game Pass zniknie:

  • Atomicrops
  • Carrion
  • Children of Morta
  • Cris Tales
  • Lethal League Blaze


14. Lipiec w Apple Arcade

Apple wzbogaci w lipcu swoją platformę z grami o kilka „nowości”. Katalog Apple Arcade liczy już ponad 200 tytułów, co nie jest jakąś imponującą liczbą, ale ważne, że się stale poszerza. W tym miesiącu pogramy w:

  • My Bowling 3D+ (kręgle) – już dostępne
  • Samorost 3 (przygodowy puzzler) – 8 lipca
  • Subway Surfers Tag (spin-off Subway Surfers) – 15 lipca
  • HEROish (obrona twierdzy) – 22 lipca
  • Kingdom Rush Vengeance TD+ (28 nowych poziomów) – 29 lipca


15. Nowości w Google Stadia

Google Stadia rozpędza się powoli, ale z tygodnia na tydzień coś do biblioteki przybywa. Przypomnę, że chmura oferuje zarówno dostęp do pojedynczych tytułów, jak i szerszej kolekcji w ramach abonamentu. Zwykle baza była aktualizowana jednym lub dwoma grami na tydzień, ale w lipcu jest ciekawiej. Google dołożyło aż siedem pozycji. Do tej pory rekordem był kwartet. Łącznie w tym roku w streamingu Stadia pojawiło się 37 gier. W całym 2021 było ich lekko panad 100. Na ten rok Google obiecało przynajmniej tyle samo.

  • Five Nights at Freddy’s: Security Breach – 39.99$ lub w ramach Stadia Pro
  • Worms WMD – 29.99$ lub w ramach Stadia Pro
  • Centipede Recharged – 9.99$  lub w ramach Stadia Pro
  • Those Who Remain – 19.99$ lub w ramach Stadia Pro
  • Roguebook – 24.99$ lub w ramach Stadia Pro
  • Rabbids: Party of Legends – 39.99$
  • My Little Pony: A Maretime Bay Adventure – $39.99 – bezpłatne demko