mobilne granie 96 AYN loki
Zobacz też: Mobilne granie #96 – AYN Loki (foto: ayntec.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IG’Hogwarts Legacy’ na Nintendo Switch ze sporą obsuwą (nie wcześniej niż 14 listopada)
  • PC-konsolka ASUS ROG Ally w preorderach
  • Wraca World of Goo (Remaster)
  • w końcu premiera Legend of Zelda Tears of the Kingdom
  • w 2024 roku 15 milionów Nintendo Switchów
  • RedMagic kończy pięć lat
  • główny rdzeń Dimensity 9200+ ma 3.35GHz!
  • debiutuje Peridot od Niantic
  • jak zwykle na końcu nowości w serwisach streamingowych (GeForce Now, Xbox Cloud Gaming itd.)

1. ASUS ROG Ally w preorderach

ASUS obiecywał, że 11 maja ruszy przedsprzedaż ROG Ally i słowa dotrzymał. Tajwański producent uruchomił preordery dla PC-konsolki z Windowsem. Tak jak przewidywano, bazowy model z chipem AMD Ryzen Z1 wyceniono na 600$, natomiast ten mocniejszy z Z1 Extreme na 700$ (800€). Ten drugi wejdzie na rynek dopiero 13 czerwca (przynajmniej w USA). Rywal Steam Deck ma posiadać:

  • ekran IPS LCD 7 cali (1080p) z odświeżaniem 120Hz, 16:9, 500 nitów z odwzorowaniem kolorów sRGB (100%), 7 ms czasem reakcji i pokryciem Gorilla Glass Victus
  • układy AMD Ryzen Z1 (6x Zen 4 z 12 wątkami + GPU z RDNA 3) lub Z1 Extreme (8x Zen 4 z 16 wątkami i GPU z RDNA 3 z 24 MB cache)
  • opcjonalne podłączenie zewnętrznego GPU (ROG XG Mobile lub GeForce RTX 4090 Laptop GPU)
  • 12-16 GB RAM (LPDDR5) i 256/512 GB na dane (+ slot na karty microSD) PCIe 4.0 M.2 SSD
  • bateria: 40Wh (dwie godziny gry) i ładowarka 65W PD
  • podwójny wiatraczek aktywnie chłodzący urządzenie
  • podwójny analog, D-pad i przyciski ABXY, dwa na tyle i triggery z efektem Halla
  • porty USB 3.2 Gen2, złącze do zewn. GPU i jack 3.5 mm
  • głośniki stereo z Dolby Atmos i Hi-Res Audio
  • łączność: Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2
  • system: Windows 11 (z Asus Armoury Crate) uruchamiający pełne produkcje PC


2. Legend of Zelda Tears of the Kingdom na Switch (premiera tygodnia)

Nową Legendę Zeldy oczekiwano od dłuższego czasu. To potencjalny hit roku, a także kandydat do wielu nagród, m.in. GOTY. 12 maja tytuł zadebiutował na Nintendo Switch i już zbiera wysokie oceny (nawet bardzo wysokie). The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom generuje w sieci ruch, ale niekoniecznie związany z najważniejszymi aspektami samej rozgrywki. Niektórzy zwracają uwagę na elementy poboczne, ale chyba to część jakiegoś marketingu, bo ciężko to ocenić inaczej. Otóż, niektórym nie podoba się, że (na wzór kotów w Dziedzictwie Hogwartu) nie można podczas gry pogłaskać psa.


3. Interaktywne Mia and the Dragon Princess na iOS

Interaktywne filmy to nie do końca gry, ale mają formułę pozwalającą na jakiś rodzaj kontroli sytuacji. Na iOS zadebiutowała kolejna pozycja zrealizowana w technice FMV (Full Motion Video). Mia and the Dragon Princess to już kolejny taki tytuł od Wales Interactive. Film akcji ma różne ścieżki fabuły i to od nas zależy jak potoczą się losy głównej bohaterki. Twórcy przygotowali dziesięć różnych zakończeń historii, więc jeśli naprawdę nam zależy to możemy pobawić się wiele razy i poznać alternatywne drogi całej przygody. Gra/film jest dostępny w AppStore bezpłatnie, ale dostęp do całego contentu wymaga zapłaty niecałych 30 zł.


4. W 2024 roku Nintendo sprzeda 15 milionów Switchów

Nintendo Switch ma już sześć lat i jeszcze chyba dość sporo czasu w ramach swojego cyklu życia produktu. Nintendo robi świetne gry, ale słaby hardware. W większości wystarczający, ale może właśnie z powodu grywalnych hitów, producent nie czuje żadnej presji w związku z jakością obrazu. Trochę szkoda, bo naprawdę czekam na sprzęt z wnętrzem z prawdziwego zdarzenia. Adekwatny do czasów, w których żyjemy, a nie poprzedniej epoki. Każdy wie, jak dobrze sprzedają się konsole japońskiego giganta. Dwa lata temu sprzedano Nintendo Switch (model OLED)aż 23 miliony sztuk (chyba efekt pandemii), w zeszłym 18 mln, natomiast przyszły (licząc fiskalnie) szykuje się z kolejnym spadkiem. Firma oczekuje 15 milionów Switchów, ale prawdopodobnie będzie ich mniej. Shuntaro Furukawa słusznie zauważa, że w siódmym roku o efekty będzie trudniej, nawet przy ofercie świetnych produkcji. Jak producent chce poprawić wyniki? Mówi, że chce oferować kolejne jednostki gospodarstwom, które już posiadają Switcha pod swoim dachem.

A może czas na następcę? O modelu Pro czytam od kilkunastu miesięcy. Aktualnie wszystkie wariacje Switcha sprzedały się w prawie 126 milionach sztuk, więc nasyciły rynek. BTW: wiecie, że choć grywam na konsoli Big N to osobiście nie jestem w posiadaniu Switcha. A mógłbym poprawić wyniki Nintendo! 😉


5. RedMagic kończy pięć lat (są zniżki)

Gamingowych marek przybywa, ale tylko garstkę kojarzymy z wyraźnie dłuższego stażu. RedMagic to bardzo świeży brand, ale ma już te pięć lat. Nie jest to może okres warty większej celebracji, ale jego odnotowanie jest okazją do promocji. 18 maja RedMagic przeprowadzi event online, którego gospodarzami będą streamerzy Beaulo i SirPugger. Można się na wydarzenie zarejestrować, a przy okazji coś wygrać, np. gamingowy smartfon Red Magic 8 Pro Titanium warty 649$. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni pod koniec transmisji. Producent obiecuje też zniżki na sprzęt (całą rodzinę telefonów siódmej generacji) i 200$ mniej za Red Magic 8 Pro.


6. Bugsnax na iPhone’a i iPada

Lubicie przygodówki? Ja bardzo, choć ostatnio coraz mniej czasu na ich przechodzenie (nie skończyłem nawet trzeciej części Syberii, a już czwarta czeka). W 2020 roku Young Horses przygotowało Bugsnax, a teraz tytuł trafi też na system iOS. Pozycja łączy elementy fabularne z logicznymi – jak typowa gra przygodowa. W wersji na iPhone’y i iPady będzie przystosowana do dotykowych paneli, choć z opcją zabawy z kontrolerami.


7. Dimensity 9200+ z rdzeniem 3.35 GHz

Z kwartału na kwartał moce obliczeniowe smartfonów rosną, a to m.in. dzięki podkręcanym układom obliczeniowym. MediaTek i Qualcomm rywalizują, więc dopracowują swoje mobilne procesory. Sporo korzyści ma tu sekcja gamingowa, choć cały czas chipy gonią możliwości większych odpowiedników (a ci oczywiście wydajnościowo stale uciekają). MediaTek zaprezentował kolejny SoC dla Androidów. Lubię sprawdzać potencjał układów szykowanych dla kolejnych generacji telefonów, szczególnie tych do grania. Dimensity 9200+ wygląda na projekt właśnie dla gamingowców. To właściwie bezpośredni rywal dla Snapdragona 8 Gen 2.

MediaTek proponuje główny rdzeń z zegarem o taktowaniu 3.35GHz (poprzednik z 3.05GHz). Do tego trzy Cortex-A715 z 3 GHz (wcześniej 2.85GHz) oraz cztery Cortex-A510 (upgrade do 2GHz z 1.8GHz). Grafika Immortalis-G715 ma być wydajniejsza o 17%. Chip jest produkowany w 4-nm litografii, więc nie tylko jest wydajniej, ale i oszczędniej. Do tego łączność w standardzie Wi-Fi 7 i przetwarzanie AI. Pierwsze jednostki z Dimensity 9200+ mają zadebiutować jeszcze w maju. Warto podkreślić, że Snapdragon 8 Gen 2 jest tylko nieco lepszy od Dimensity 9200, więc „+” może tu faktycznie coś zmienić. Ciekawe, które Androidy skorzystają z nowego układu? Jakieś pomysły?


8. Stacja Asus ROG HDMI Charger Dock

ASUS ROG Charger Dock
ASUS ROG HDMI Charger Dock (foto: asus.com)

Steam Deck ma swoją stację dokującą, będzie miał i ASUS ROG Ally. Widzę w sumie dwa doki dla nowego sprzętu. Jeden z mocowaniem, drugi prosto do gniazdka. ROG HDMI Charger Dock to ładowarka typu all-in-one. Umożliwi podłączenie PC-konsolki do TV, a przy okazji zasili/podładuje. Producent obiecuje, że w ten sam sposób podłączymy też inne urządzenia (chyba chodzi o modele konkurencji?). Wraz ze sprzętem ASUS dołącza w pudełku ładowarkę 65W, ale opcjonalny Charger Dock z portami HDMI/USB-C jest sensowną alternatywą – jeśli planujecie (a mogę się założyć, że tak) podłączać gadżet do większych ekranów. Wyceniono ją na 65$. Dysponuje też kilkoma portami USB, więc pozwoli na ładowanie innej elektroniki.

Wspominałem na początku przeglądu, że ROG Ally pozwala na podłączenie zewnętrznych kart (ROG XG Mobile GPU) przez DisplayPort 1.4 lub HDMI 2.1, ale tego typu docki eGPU sporo kosztują. ROG HDMI Charger Dock pozwoli podpiąć konsolę używając zintegrowanej grafiki Ally, ale przynajmniej nie będzie to wiele kosztowało.


9. Debiutuje Peridot od Niantic

O Peridot słyszy się już od dawna. To potencjalny hit od Niantic, które najbardziej rozpoznawalne jest z Pokemon Go. Najnowsza propozycja również ma bazować na AR i geofencingu, ale bardziej w stylu Tamagotchi. Właściwie nadal nie do końca wiadomo, na czym konkretnie będzie polegała zabawa, ale właśnie zapowiedziano jej start na 9 maja bieżącego roku. Terminu dotrzymano i gra jest już dostępna na smartfony.

Zwierzaczki w Peridot mamy hodować, a więc będziemy się zapewne nimi zajmować w stylu wspomnianego Tamagotchi, ale przy wykorzystaniu rozwiązań Rzeczywistości Rozszerzonej. Spacery, rzecz jasna, będą tutaj koniecznością. Prawdopodobnie w ich trakcie będzie można krzyżować stworki. Takie trochę Spore, ale w AR.


10. Sony Xperia 1 V z Game Enhancer

Jakiś czas temu Xperia stała się oficjalnym partnerem turniejów PUBG Mobile. Nowy flagowy smartfon japońskiej marki to zatem kolejny sprzęt biorący udział w działaniach obu marek. Xperia 1 V ze Snapdragonem 8 Gen 2 otrzymała oczywiście tryb Game Enhancer (z livestreamingiem prosto na YouTube) oraz kompatybilność z modułem chłodzącym Xperia Stream, o którym pisałem przy okazji poprzedniej generacji telefonu (widać go na jednym z obrazków załączonego tweeta). Czwarta generacja urządzenia się nieco przegrzewała, więc tym razem producent powiększył moduł chłodzący i to aż o 60%.

Czytaj więcej o: Sony Xperia 1 V


11. Opóźnienie Call of Duty: Warzone Mobile

Czas na bad info. Jeśli czekaliście na CoD: Warzone Mobile to jeszcze musicie uzbroić się w cierpliwość. Activision opóźniło premierę swojego nowego Battle Royale aż na 1 listopada. Pierwotnie premiera miała odbyć się 15 maja, a więc kilka dni temu. Sieciowa strzelanka ma rywalizować z PUBG i Fortnite, ale z elementem odróżniającym rozgrywkę o opcję powrotów do rozgrywki (na pewnych warunkach). Na arenie będzie mniej graczy, bo maks 120 (w oryginale jest ich 150) i pewne uproszczenia wynikające z przenośnego formatu, ale ogólna rywalizacja powinna być bardzo podobna. Zamówiliście dostęp do gry w przedsprzedaży? Spodziewajcie się dodatkowych nagród, tj. zadośćuczynienia w związku z przesunięciem terminu premiery.


12. Bad Piggies 2 od twórców Angry Birds

Kto nie kojarzy Angry Birds? Gra była jednym z wyraźniejszych hitów ery multidotykowych platform (smartfonów i tabletów), na podstawie której powstawały animacje, a także liczne zabawki. Kilka lat po premierze pojawił się spin-off, a teraz szykuje się jego kontynuacja. Bad Piggies 2 uruchomiono testowo m.in. na terenie naszego kraju. Sequel kontynuuje rozgrywkę poprzedniej części, czyli budowania konstrukcji pojazdów celem pokonania coraz bardziej wymagających tras. To tytuł logiczno-zręcznościowy. Jeszcze nie podano finalnej daty premiery.


13. The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth na iOS i Androida

Na iOS i Androida pojawił się kolejny „Władca Pierścieni”. Tytułów bazujących na uniwersum sagi Tolkiena było już sporo i to także na mobilnych platformach, ale znalazło się miejsce na kolejny. The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth od Electronic Arts to pozycja strategiczna z elementami RPG. Postacie z Lorda biorą tu udział w turowych walkach. Drużyny konstruujemy po swojemu i wysyłamy je w bój fabularny lub starciach sieciowych. Jak zwykle mówimy o grze bezpłatnej, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

14. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu cztery pozycje. Wszystkie to nowości:

  • Voidtrain (nowość na Steam)
  • Occupy Mars: The Game (nowość na Steam)
  • Far Cry 6 (nowość na Steam)
  • TT Isle of Man: Ride on the Edge 3 (nowość na Steam)


15. TMNT Splintered Fate w Apple Arcade

Apple zaczyna zapowiadaną aktualizację katalogu Arcade od sporych ruchów w promocji wymienionych w zeszłym tygodniu gier. Jedną z nielicznych pozycji typu exclusive będzie na odświeżonej liście TMNT Splintered Fate z trybem kooperacji. Bijatyka jest w stylu roguelike, czyli randomowym rozsianiem przeciwników  i powerupów (niemal za każdym razem levele będzie się przechodziło troszkę inaczej). Przypomnę, że źółwie przemierzają levele w poszukiwaniu Splintera, a w tej edycji w walce pomogą April O’Neil i Casey Jones. Dla szybkiego przypomnienia, TMNT: Shredder’s Revenge (beat-’em-up w tetro stylu) debiutował mobilnie w zeszłym roku, ale jest dostępny na wyłączność w Netflix Games.


16. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie w ramach PS Plus (w opcji Premium również ze streamingiem) serwis zyska spore rozszerzenie (Ratchet jako exclusive):

  • Ratchet & Clank: Rift Apart | PS5
  • Humanity | PS4, PS5
  • Watch Dogs: Legion | PS4, PS5
  • Dishonored 2 | PS4
  • Dishonored: Death of the Outsider | PS4
  • Sakuna: Of Rice and Ruin | PS4
  • Tomb Raider: Definitive Edition | PS4
  • Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration | PS4
  • Shadow of the Tomb Raider | PS4
  • Bus Simulator 21: Next Stop | PS4, PS5
  • The Evil Within 2 | PS4
  • Wolfenstein: Youngblood | PS4
  • Thymesia | PS5
  • Rain World | PS4
  • Lake | PS4, PS5
  • Conan Exiles | PS4
  • Rune Factory 4 Special | PS4
  • Story of Seasons: Friends of Mineral Town | PS4

Łącznie z poniższymi czterema klasykami aż dziewiętnaście tytułów! Nieźle. W Syphon Filter: Logan’s Shadow grałem na PSP (najwięcej w trybie multi online). Wszystkie gry mają być dostępne od 16 maja.

  • Syphon Filter: Logan’s Shadow
  • Blade Dancer: Lineage of Light
  • Pursuit Force
  • Ghostbusters: The Video Game Remastered

17. Odświeżone World of Goo w Netflix Games (zapowiedź)

Niektóre gry bawią niezależnie od platformy, a czasem nawet nowy interfejs odświeża zabawę. World of Goo startowało na komputerach, gdzie sterowane myszką wydawało się idealne, ale na dotykowych ekranach tytuł też się sprawdził. Teraz gra w odświeżonej edycji pojawi się na iOS i Androida w ramach serwisu Netflix. Zremasterowana pozycja to głównie poprawki wizualne, wyższe rozdzielczości, czy zapisy w chmurze. Premiera odbędzie się 23 maja. Na początek na wyłączność Netflixa, ale spodziewam się, że z czasem trafi też do App Store i Google Play.


18. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023