Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 308 to czterdziesty trzeci tydzień 2023 roku, a w nim m.in.:

  • TechMix 307 OnePlus Open
    Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 307 – OnePlus Open (foto: OnePlus)

    Motorola z koncepcją owijanego wokół nadgarstka telefonu

  • Qualcomm przedstawia Snapdragona 8 Gen 3
  • debiutują efektowne Xiaomi 14 i 14 Pro
  • smart okulary Xreal dostępne globalnie
  • nowa rodzina iPadów dopiero wiosną 2024?
  • ile składanych Galaxy chce w 2024 roku sprzedać Samsung?
  • ilu użytkowników na w Polsce TikTok?

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 21-27.10.2023 roku:


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #97

To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. W wakacje opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 mega. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości zestawu sensorów. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.

Honor Magic 5 ProHigh-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, że są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.

Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro


2. Giętka Motorola (projekt tygodnia)

Motorola składany smartfon smartwatchMotorola jest jedną z aktywniejszych marek na polu rozwoju składanych smartfonów. Podczas Lenovo Tech World 2023 producent przedstawił kolejny krok w formacie giętkich konstrukcji. Prototyp owijanego wokół nadgarstka smartfona jest efektowny, ale wciąż koncepcyjny. Lenovo (właściciel Motoroli) pokazywał podobny, ale nieco bardziej „toporny” wariant już ładnych kilka lat temu. Najnowszy został uaktualniony o wygodniejsze (choć nadal zapewne niespecjalnie komfortowe) wydanie. Łączy cechy telefonu z Androidem oraz wearable (ciężko nazwać je smartwatchem). Do tego z rozwiązaniami AI, które przecież w ostatnim roku pokazały wiele udogodnień.

Czytaj więcej o: giętki smartfon Motoroli owijany wokół nadgarstka


Kącik liczb tygodnia:

  • 307 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1637 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (grubo ponad cztery lata)
  • 9863 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 20 mln – tyle sztuk składanych Galaxy chce sprzedać w 2024 roku Samsung | wg The Elec
  • 10 mln – tyle foldables sprzeda Samsung w tym roku (3 mln Galaxy Z Fold 4 i Z Flip 4, 7 mln Galaxy Z Fold 5 i Z Flip 5) | wg The Elec
  • 5x – aż tyle razy pojemniejsze będą przyszłe baterie litowo-siarkowe (Li-S) | przygotowali naukowcy i inżynierowie na Monash University w Melbourne
  • 2 mln – ponad tyle punktów (pierwszy raz w historii) otrzymały nowe chipy MediaTek i Qualcomm w testach AnTuTu (mowa o Dimensity 9300 i Snapdragonie 8 Gen 3)
  • 30% – o tyle szybszy (od Gen 2) jest nowy flagowy chip mobilny Snapdragon 8 Gen 3
  • 3.3 GHz – taki zegar ma główny rdzeń Cortex-X4 prime w Snapdragonie 8 Gen 3 (i o 20% wydajniejszy)
  • 25% – o tyle szybsza jest grafika (GPU względem Gen 2) w Snapdragonie 8 Gen 3
  • 240Hz – takie odświeżanie ekranów obsłuży Snapdragon 8 Gen 3
  • 66.7 mln (-5%) – to wynik sprzedaży smartfonów w Q3 2023 na chińskim rynku | wg Canalys
  • 2.7 mln – tylko taka różnica w sprzedaży smartfonów w Chinach obejmuje pierwszą piątkę najpopularniejszych marek (Honor w Q3 lideruje, Xiaomi dopiero piąte) | wg Canalys

  • 12% – o tyle urosły koszty komponentów iPhone’a 15 Pro Max (względem poprzedników) | wg Nikkei
  • 2600 – tyle nitów szczytowej jasności ma otrzymać ekran nadchodącego OnePlusa 12 (producent – marka BOE – zapewnia, że też o 13% oszczędniejszy)
  • 3000 – aż tyle nitów jasności ma z kolei ekran C8 AMOLED w najnowszych Xiaomi 14
  • 3% – o tyle wzrosła baza płatnych użytkowników Spotify względem Q2 2023 i o 16% względem Q3 z zeszłego roku | wg raportu Spotify
  • 574 mln – tylu aktywnych użytkowników miesięcznie ma już Spotify (+4% względem Q2 i +26% r/r)
  • 10.6 mln – tylu użytkowników w Polsce ma już serwis TikTok
  • 406 mln – tylu użytkowników ma już Snapchat (+12% r/r i +9 mln w ostatnich kwartale)
  • 200 mln – tylu użytkowników Snapchatu korzysta już z narzędzi MyAI
  • 35 zł – do takiej kwoty zdrożał miesięczny abonament w Apple Arcade (+10 zł)
  • 50 zł – do takiej kwoty zdrożał miesięczny abonament w Apple One (+5 zł)
  • 100 mln – tylu użytkowników aktywnych miesięcznie ma serwis Threads (Meta)
  • 24% – to wzrost zainteresowania certyfikacją urządzeń w standardzie Matter dla smart domów
  • 12.5% – o tyle szybsza (od aktualnych flagowców) będzie pamięć operacyjna (LPDDR5X DRAM) w vivo X100 (debiut tego standardu na rynku mobilnym). Low Power Double Data Rate 5 Turbo uzyska nawet 9.6 Gbps

3. Snapdragon Summit 2023 (event tygodnia)

W trakcie tegorocznego Snapdragon Summit 2023 firma Qualcomm zaprezentowało kilka wartych uwagi nowości dla mobilnych urządzeń. Są nowe chipy, ale i nowe technologie. Krótko o wybranych z nich, bo na pewno będą wielokrotnie pojawiać się przy okazji moich kolejnych publikacji.

Snapdragon 8 Gen 3 – to nowy, udoskonalony procesor dla flagowych smartfonów. Wykonany w litografii 4 nm. Podkręci obrazowanie (fotografia), odtwarzanie dźwięku, przenośne granie oraz mocno skupi się na AI. Trzecia generacja ma o 30% szybsza i o 20% wydajniejsza od poprzednika. Ma osiem rdzeni (ten główny 3.3GHz, czyli tylko o 5% lepszy niż w Gen 2). Wspiera pamięć LPDDR5x (4800 MHz) oraz do 24 GB RAM. Oferuje Wi-Fi 7 do 6 GHz, a modem X75 5G łączność w w sub-6 i mmWave. Jeśli chodzi o gaming to docenimy odtwarzanie obrazu nawet w 240Hz, klatkaż Adreno Frame Motion Engine 2.0 i pomoc Unreal Engine 5.2. GPU jest aż o 25% szybsze, o 25% oszczędniejsze, a Ray Tracing nawet o 40% efektywniejszy! A audio? Tu również poprawki. Qualcomm proponuje bezstratne 24-bit 96 kHz przez Bluetooth.

Silnik AI Engine zaoferuje model generatywnej pracy i LLM (m.in. przy rozpoznawaniu mowy). Asystent ma reagować natychmiastowo, np. przy tworzeniu obrazu. Obiecana jest ochrona Sensing Hug w ramach naszych danych. Rozwiązania Sztucznej Inteligencji zrobią swoje także przy zdjęciach. Segmentacja semantyczna wpłynie na odwzorowanie detali i działaniu układu w czasie rzeczywistym. Ciemne scenerie będą ożywiane w trybie video z Night Vision. Twórcy pokazali też narzędzia do usuwania obiektów z filmików! Udoskonalono tryb dla Vlogerów, czyli jednoczesne nagrywanie obiema stronami telefonu. Wśród nowych funkcji znajdą się też opcje Photo Expansion z generatywnym rozbudowaniem efektów na zdjęciach. Ulepszenia dotyczą też funkcjonowania HDR.

Od jutra (kiedy swój telefon przedstawi Xiaomi) zaczną debiutować smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 3 na pokładzie. Firma przekazała, że wśród marek są m.in.: Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, Oppo, realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo, Xiaomi, czy ZTE.

Snapdragon S7 Pro Gen 1 Sound to z kolei nowy chipset dla słuchawek (głównie klasy TWS, ale też tych większych, czy nawet głośniczków). Po pierwsze, pojawi się wsparcie nadchodzącego standardu Bluetooth 5.4, który poszerzy zasięg łączności (i to znacząco, bo mamy móc chodzić po budynku i wciąż trzymać połączenie). W słuchawkach pojawi się rodzaj małego Wi-Fi z prędkością nawet do 29 Mbps.

Względem poprzedników (S5 Gen 2) chipy S7 i S7 Pro mają dysponować aż 6-krotnie lepszym przetwarzaniem danych i prawie 100-krotnym przy AI (dzięki silnikowi Micro NPU AI). Ma to oferować m.in. pomoc aparatom słuchowym, które wykorzystają głębsze przetwarzanie warunków otoczenia. Również aktywna redukcja szumów (ANC) będzie bardziej dynamiczna w zmianach ustawień. Qualcomm zapowiedział czwartą generację ANC, więc spodziewajmy się wydajniejszego tłumienia hałasów. Całość poradzi sobie z 192kHz, czyli bezprzewodowym odtwarzaniem bezstratnej jakości. Odczujemy to także w spatial audio (głównie przy gamingu).

Stable Diffusion zostawiłem sobie na koniec. Qualcomm przygotował AI funkcjonujące lokalnie na urządzeniach mobilnych, czyli przetwarzające dane w smartfonach. Wspólnie z wymienionym wcześniej chipem poradzi sobie z generowaniem obrazu w niecałą sekundę (0.6s). Coś, co znaliśmy, ale wyłącznie przy dostępie do Internetu. Snapdragon obsłuży Baidu ERNIE 3.5, OpenAI Whisper, Meta Llama 2 czy Google Gecko bezpośrednio na telefonie. Pewnie dlatego już kilku producentów smartfonów zapowiadało największy skok w rozwiązaniach AI na swoich przyszłych urządzeniach. Szykują się ciekawe premiery! Qualcomm AI Engine ma łączyć Oryon CPU, Adreno GPU i Hexagon NPU dając w synergii nawet 45 TOPSów!

Tu warto jeszcze dopisać, że Cognitive ISP (przetwarzanie sygnału obrazu) mocno na AI skorzysta, bowiem w czasie rzeczywistym będzie w stanie edytować nawet dwanaście warstw obrazu. Da to czystsze zdjęcia, co docenimy głównie przy nocnej fotografii. Sztuczna Inteligencja pomoże poprawić tło, czy usuwanie obiektów. Jak to wszystko wykorzystają producenci telefonów? Sądzę, że dowiemy się dopiero w przyszłym roku, gdy będą dopracowywać i optymalizować wszystkie nowe narzędzia (uczyć się ich).

4. Tinder Matchmaker (aplikacja tygodnia)

Tinder zmienił serwisy randkowe w sposób diametralny. Czy na lepsze? Nie wiem, bo przyspieszając ocenę profilu głównie na podstawie gestu przesunięcia okienka w lewo lub w prawo, mocno postawił na wzrokową ocenę zdjęć. Co prawda, dobieramy się najpierw na podstawie warstwy zewnętrznej, ale sam mechanizm strasznie „spłycił” cały proces. Żyjemy w erze postpiśmiennej, więc chcemy szybko mielić dane, więc trudno się temu dziwić. Platforma próbuje poszerzać bazę użytkowników i co pewien czas wprowadza ulepszenia lub nowe funkcje. W tym tygodniu przedstawiła opcję Tinder Matchmaker.

Tinder Matchmaker
foto: Tinder

To rozwiązanie, które pozwoli bardziej zespołowo poszukiwać drugiej połówki. Rodzina i znajomi będą podpowiadać nam profile, byśmy mieli sugestie do rozważenia. Takie rekomendacje brzmią jak swatki (zresztą jest to odpowiednie tłumaczenie z angielskiego) i jest w tym sporo podobieństw. Różnicą jest wirtualność całego procesu. Doradcy nie będą potrzebowali dostępu do aplikacji (w sensie własnego profilu). Oczywiście, nie będzie też tak, że wszyscy będą mieli dostęp do wyselekcjonowanej dla nas bazy. Główny zainteresowany musi uruchomić sesję Tinder Matchmaker i wysłać przyjaciołom link (24h okienko). Pomocnicy mogą zalogować się jako goście lub na własnym profilu.

Propozycje napłyną do naszego konta i będziemy je mogli dalej swipe’ować (na tak lub nie) w klasyczny już sposób. Do tej pory możliwe było wysyłanie profilu do znajomych (co widać przy zrzutach ekranu) lub przekazanie smartfona bezpośrednio w ręce znajomych, ale działa to na innej zasadzie.


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (stawiający na AI)
  • Xiaomi 14 i 14 Pro (pierwsze smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 3)
  • smartfony vivo Y20 (ze Snapdragonem 4 Gen 1 i ładowaniem 44W) – Chiny
  • globalna dostępność okularów AR Xreal Air 2 i 2 Pro
  • międzynarodowa edycja vivo V29e (różni się od chińskiej)
  • automatyczne wykrywanie bieżni w Apple Watchach zaczęła działać w Polsce
  • Amazon wspiera logowanie passkey na iOS (Android „wkrótce”)
  • Apple Pay Later rozpoczęło usługi w USA
  • kieszonkowa kamerka akcji na gimbalu DJI Osmo Pocket 3
  • gesty Double Tap debiutują na Apple Watchach Series 9 i Apple Watch Ultra 2
  • aktualizacje: watchOS 10.1, iOS 17.1, tvOS 17.1 i HomePod 17.1
  • PRZECIEK: w styczniu/lutym w Europie zadebiutuje Galaxy A15 | wg GalaxyClub
  • PRZECIEK: wiosną 2024 premiera nowych iPadów | wg Marka Gurmana (Bloomberg)
  • ZAPOWIEDŹ: 6 listopada premiera chipa Dimensity 9300 od MediaTek (rywal SD 8 Gen 3)
  • ZAPOWIEDŹ: 7 listopada premiera iQOO 12 (Snapdragon 8 Gen 3 i ekran 144Hz)

5. Xiaomi 14 i 14 pro (smartfon tygodnia)

Xiaomi 14
Xiaomi 14 (foto: Xiaomi na Weibo)

Qualcomm przedstawił nowe flagowego układy Snapdragon 8 Gen 3, więc czas na pierwsze smartfony, które z nich skorzystają. W tym roku demonstracja procesorów i pierwszych jednostek z nich korzystających wcześniej niż zwykle. Jeszcze w październiku poznaliśmy potencjał chipów oraz sprzętu, który z niego skorzysta. Xiaomi 14 i 14 Pro to nowa seria flagowych telefonów chińskiego giganta. Zyskały na mocy, przetwarzaniu danych, a także obrazowaniu, czyli mobilnej fotografii. High-endowe smartfony ponownie ze wsparciem optyki Leica (to kolejny rok strategicznej współpracy między obiema markami). Urządzenia zostały przedstawione na rynek chiński.

Czytaj więcej o:

6. Okulary Xreal Air 2 i Air 2 Pro (wearable tygodnia)

Teoretycznie mogłem tu napisać o gadżecie Motoroli, ale to zbyt hybrydowy projekt, więc pozwoliłem sobie za wearable tygodnia wybrać nowe smart okulary Xreal (jeszcze niedawno NReal). Firma wchodzi z modelami Air 2 i Air 2 Pro na rynek globalny. Oba urządzenia są lżejsze i wyposażone w lepsze wyświetlacze (najważniejszy element ubieralnego gadżetu tego typu). Druga generacja ma dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Nie tylko pod względem rozwiązań, ale i dostępności. Europa i USA to dla producenta atrakcyjny kierunek. Do tej pory widziałem dostępność jedynie w Chinach i Japonii.

Smuklejsze, bardziej kompaktowe jednostki powinny być wygodniejsze w użytkowaniu (m.in. dzięki noskowi AirFit). Modele otrzymały wyświetlacze w technologii micro-OLED od Sony. Mają odświeżanie 120Hz (poprzednik otrzymał je przez update) i są jaśniejsze (500 nitów to skok o 100 jednostek). Poprawiono też odwzorowanie kolorów. Utrzymano rozdzielczość 1080p na oko, gęstość pikseli na poziomie 49 PPD (pixels per degree) oraz dość słaby kąt widzenia 46°. W odmianie Pro dorzucono elektrochromatyczne ściemnianie, czyli warstwę przeciwsłoneczną o trzech stopniach przepuszczalności. Ta najciemniejsza daje wygodne oglądanie filmów z ekranie imitującym nawet 330 cali.

Ulepszono też audio we wbudowanych głośniczkach, ale jest też alternatywa w postaci słuchawek. Zestaw sprawdzi się też do prowadzenia rozmów (od połączeń telefonicznych aż po komunikację z graczami). Czas na cennik. Jak się pewnie domyślacie, Xreal Air 2 i Air 2 Pro nie będą tanie. W Europie wyceniono je odpowiednio na 460 i 515€.

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #83

7. Audio/Video Show (event tygodnia)

Dzisiaj startują jedne z największych targów audio/video na świecie. Impreza ma miejsce w Polsce (Warszawa). Piszę to właśnie ze spotkania prasowego odbywającego się w Sali Kinowej Stadionu Narodowego, czyli jednej z trzech lokalizacji eventu. Wydarzenie trwa cały weekend i obejmuje niemal wszystkie dostępne na stadionie loże. Łącznie pojawi się ponad 180 wystawców (rekordowa), a najdroższe zaprezentowane urządzenia będą warte aż 8 milionów złotych (i wcale nie łącznie!). Jak zwykle będzie wystawa słuchawek i winyli (w tym roku na jeden poluję, więc liczę, że tym razem uda się go kupić).


Oczywiście postaram się relacjonować wizytę, a potem krótko streścić wrażenia. Na koniec trochę ponarzekam. Czy jak zwykle targi Audio/Video Show pominą segment smart home? Kilka lat temu wchłonęły imprezę poświęconą inteligentnemu domu. Nie byłem z tego zadowolony, bo powierzchnia przeznaczona dla smartdomowych urządzeń wyraźnie zmalała. Wejściówki płatne, ale młodzież wejdzie bezpłatnie. Same targi Audio/Video są oczywiście największą tego typu imprezą w naszym kraju, drugą w Europie i trzecią na świecie.


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • w USA, UK i Niemczech na Galaxy S23 pojawiła się dziewiąta beta nakładki One UI 6
  • zasoby Apple Podcasts są już dostępne na smart głośnikach Amazona z Alexą
  • Google Zdjęcia zaczęło automatycznie synchronizować zdjęcia w formacie RAW
  • YouTube Music jest już dostępne na smart głośnikach Apple HomePod
  • Instagram testuje funkcję tworzenia naklejek na podstawie zdjęć (dla Rolek i Stories)
  • Matter 1.2 aktualizuje standard smart home o 9 kolejnych typów smart urządzeń
  • przyszłoroczne iPhone’y 16 i 16 Pro będą działać na chipach A18 i A18 Pro (tylko obecna seria wyłamała się z tradycji i zaoferowała wyraźnie mocniejszy układ w modelu Pro?) | wg Jeffa Pu
  • Samsung zapowiada, że seria Galaxy S24 ma być „najinteligentniejszym telefonem z AI”
  • w 2024 roku dwa nowe modele słuchawek AirPods 4, w 2025 nowe iPods Pro | wg Marka Gurmana
  • serwis X (dawniej Twitter) uruchamia połączenia audio i video

8. Smart dzwonek i termostat Ecobee (smart home tygodnia)

Marka Ecobee (jedna z pierwszych, która budowała inteligentne termostaty) przygotowała nowe urządzenia smart home, które włączy w system swojego Smart Security. Ecobee Smart Doorbell Camera to dzwonek do drzwi, który będzie współpracował z termostatem Smart Thermostat Premium. Przekaże do niego obraz z obiektywu kamerki, a dotykowy ekran posłuży nie tylko do sterowania temperaturą, ale i kilku innych ustawień. Innymi słowy, dobrze umieszczony w mieszkaniu panel będzie pomocny zarówno do kontroli ciepła, ale i odbierania obrazu sprzed drzwi (gdy ktoś zadzwoni całość będzie śmigać jak rodzaj videodomofonu). Będzie to uzupełnienie już dostępny funkcji, czyli identycznej opcji w aplikacji na smartfony oraz zegarki Apple Watch.

Bardzo podobne rozwiązania są już stosowane w smart sieciach we współpracy z inteligentnymi ekranami. Coś takiego jest obecne w Nest Hubach od Google (w ramach platformy Google Home), czy Echo Show od Amazona (z Alexą). To pierwszy raz, gdy któryś producent proponuje podgląd na wyświetlaczu termostatu. Dzwonek rejestruje obraz w proporcjach 3:4 (z zakresem widzenia wertykalnego do 175 stopni i horyzontalnego 187), więc wpasuje się w prawie kwadratowy ekran termostatu. Jeśli chodzi o kamerkę to ma ona 5 megapikseli, 8-krotny zoom cyfrowy oraz kolorowy i podczerwony Night Vision.

W zasobach widzę też radar wyczuwania obecności, stresy aktywności ustawiane z poziomu apki, certyfikacje szczelności IP65, a także odporność na warunki atmosferyczne jeśli chodzi o skrajniejsze temperatury. Oprócz wymienionych Google Home i Amazon Alexa jest też współpraca z HomeKit z bezpieczniejszym zapisem HomeKit Secure Video. Urządzenie ma też działać we współpracy z kamerką Ecobee SmartCamera oraz czujnikami Smart Security. Utworzy w ten sposób sieć ochrony domu. Część funkcji jest płatna w ramach subskrypcji. Dzwonek wyceniono na 160$.

Czytaj więcej o: smart home tygodnia #77

9. NBA 2K24 Arcade Edition (gaming tygodnia):

Apple Arcade to głównie zbiór casualowych gierek (niestety serwis stracił swój pierwotny zamysł budowy katalogu wobec gier indie i na wyłączność). Czasem jednak serwis zyskuje konkretniejsze tytuły. NBA 2K24 Arcade Edition to mobilna odmiana najnowszej koszykówki. Pozycję stworzono specjalnie pod usługi abonamentowe Apple. W grze możemy wcielić się w zawodników na parkiecie, ale też zarządców klubów amerykańsko-kanadyjskiej ligi koszykarskiej. Nie ma większych zmian w samej rozgrywce, ale odświeżono kadry. Jest kilka mniejszych poprawek, m.in. tryb widza, szybkie gry z odwzorowaniem sytuacji aktualnego sezony NBA, czy więcej ustawień gracza w trybie kariery.

Zobacz też: mobilne granie #120

10. Monitor Eazeye (crowdfunding tygodnia):

crowdfunding 126 Eazeye
Eazeye (foto: Indiegogo)

Zdarza mi się w tym zestawieniu uwzględniać monitory i komputery All-In-One. Szczególnie te, które wprowadzają na rynek coś unikatowego. Ostatnio pokazywałem kilka takich ekranów w technologii kolorowego e-papieru, podkreślając ich przyjaźniejsze oczom wyświetlanie obrazu.

Eazeye to pierwszy na świecie (według twórców) monitor z naturalnym podświetleniem, a więc jeszcze przyjaźniejszy naszym oczom. Specjalna płytka na tyle kieruje światło na tył panelu. Siedząc przed wyświetlaczem zobaczymy efekt dotąd niespotykany w konsumenckich urządzeniach. Projekt bierze aktualnie udział w crowdfundingowego zbiórce na Indiegogo, gdzie poczytacie o nim więcej (link z przekierowaniem pod video).

11. Odległość od ekranu (smarthack tygodnia)

smarthacki 16 Odległość od ekranuNa początku tygodnia opublikowałem na blogu kolejny smarthack tygodnia. Wciąż dotyczący iOS (bo aktualnie uczę się nowych funkcji najnowszego softu Apple). Tym razem nowego rozszerzania Time Screen, czyli Odległości od ekranu. Wspólnie z wcześniejszymi rozwiązaniami (m.in. trybem nocnym, automatycznym ściemnianiem i True Tone) będą szerzej chronić nasz wzrok. Konfiguracja i aktywacja rozwiązania jest prosta, a późniejsze użytkowanie telefonu trochę denerwujące, ale chyba warte korzystania.

Czujniki Face ID sprawdzają odległość twarzy (wzroku) od wyświetlacza iPhone’a lub iPada, by minimalizować problem z krótkowzrocznością. Będzie po prostu pilnować byśmy trzymali telefon lub tablet nie bliżej niż 30 cm od panelu.

Czytaj więcej o: smarthack – ustaw w iOS Odległość od ekranu

12. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!