Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 330 to trzynasty tydzień 2023 roku, a w nim m.in.:

  • TechMix 329 Surface Pro 10
    Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 329 – Surface Pro 10 (foto: microsoft.com)

    Apple zapowiada czerwcowe WWDC (iOS 18)

  • do crowdfundingu wkracza robot sprzątający pokonujący schody (piętra)
  • vivo przedstawia serię składanych X Fold3
  • ile smartfonów sprzeda się globalnie w całym 2024 roku?
  • kiedy adaptacja RCS w wiadomościach iOS?

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 23-29.02.2023 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #119

To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. Właśnie skończyłem testy Honora 90, czyli smartfona z dwustumegapikselowym sensorem fotograficznym. Pierwszym tej rozdzielczości, który mogłem sprawdzić w dłuższym kontakcie.

Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


2. Fairberry (projekt tygodnia)

Telefony z fizycznymi klawiaturami to już prehistoria. Były jednak próby dostarczenia QWERTY również do smartfonów. Niestety, takie działania nie udały się nawet Blackberry (symbolu ery telefonów z przyciskami), które z dekadę temu próbowały z alternatywnym systemem (a potem chyba także z Androidem). Okazjonalnie, klawiaturki w formie przystawek dla popularniejszych smartfonów pojawiały się w crowdfundingowych kampaniach, ale tam też miały niszowe zasięgi. Co powiecie na klawiaturkę w bardziej uniwersalnym wydaniu? Projekt Fairberry z GitHuba jest DIY i wymaga pewnych modyfikacji, ale umożliwia podłączenie niemal do dowolnego telefonu. Open-source’owe wydanie ułatwi dopasowanie klawiaturki BlackBerry Q10 do wybranego modelu smartfona. Zamienniki 10Q znajdziecie w chińskich sklepach, natomiast obudowy trzeba dodrukować w 3D. Trochę roboty, ale w trzeciej generacji sporo ulepszono (zmniejszone connectory, firmware, czy design).


Kącik liczb tygodnia:

  • 330 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1762 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (prawie pięć lat)
  • 10028 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 3 – przez tyle lat Apple oceniało poziom zgodności Apple Watcha ze smartfonami z Androidem (zanim porzucono plany otworzenia się na spory segment rynku) | wg przecieków
  • 32 GB – do takiej przestrzeni Samsung ma podnieść pamięć w Galaxy Watch7 (z 16 GB) | jw
  • 6 – tyle rdzeniu GPU ma otrzymać chip A18 Pro dla nowych iPhone’ów 16 Pro
  • 200% – o tyle lepszą sprzedaż od poprzedniej generacji miał Xiaomi Civi 4 Pro w pierwsze 10 minut od otwarcia sprzedaży (szkoda, że producent nie podaje liczb bezwzględnych)
  • 10Gbps – wsparcie takiego transferu otrzymuje właśnie Oppo Find X7 w sieci China Mobile (pierwsze wdrożenie standardu 5.5G na rynku)
  • 2025 – jednak dopiero w tym roku na iOS i Androida pojawi się gra Assassin’s Creed Jade
  • 1.2 mld – do takiej liczby ma wzrosnąć globalna sprzedaż smartfonów w 2024 roku (prognoza sugeruje, że sprzeda się o 3% więcej telefonów niż w 2023) | wg Counterpoint Research

  • 25.03.2024 – od tego dnia operatorzy komórkowi w Polsce są zobowiązani do blokowania fałszywych SMSów, które wykazują próby wyłudzania danych/pieniędzy
  • 10-14.06.2024 – w tych dniach odbędzie się tegoroczne Worldwide Developers Conference (WWDC), na którym Apple chce przedstawić iOS 18 (ze wsparciem generatywnej AI)
  • 100 mln – tylu użytkowników ma posiadać w swoich smartfonach Galaxy AI, gdy Samsung uruchomi aktualizację dla pozostałych telefonów oferty (z 2023 roku)
  • 4 nm – w takiej litografii produkowany jest nowy chip Exynos 1480 (zadebiutował w Galaxy A55). Samsung zdradził, że opiera się o GPU Xclipse 530 GPU z AMD RDNA (to pierwszy mir-range z Variable Rate Shading (VRS) i upscalingiem Super Resolution). Procesor jest o 53% szybszy od Exynosa 1380.
  • 500 000 – certyfikację na tyle złożeń otrzymał od TÜV Rhinenland składany vivo X Fold3
  • jesień 2024 – w tym czasie Apple chce zaadaptować RCS w aplikacji wiadomości systemu iOS (prawdopodobnie zbiegnie się to z wydaniem iOS 18)
  • 05.2024 – w tym miesiącu prawdopodobna premiera nowych iPadów Pro (z OLED) i iPadów Air | wg źródeł Bloombeerga

3. vivo Pad3 Pro (tablet tygodnia)

TechMix 330 vivo Pad3 Pro
vivo Pad3 Pro (foto: vivo.com.cn)

Nie kupicie tego tabletu w Polsce (i w ogóle na razie nigdzie poza Chinach), ale warto zerknąć na specyfikacje, bo chińskie modele robią się konkurencyjne do Androidów Samsunga. vivo Pad3 Pro jest proponowany jako model premium, choć nie wszystkie podzespoły to potwierdzają. Ekran ma aż 13 cali i 3096 x 2064 pikseli. Dodatkowo w proporcjach 3:2 i z odświeżaniem aż 144Hz. To jednak panel LCD, więc nie będzie miał idealnej czerni. Jest jednak wsparcie HDR10. Kamerki mają odpowiednio 8 (front) i 13 (tył) megapikseli. Tu producent nie silił się na nic wyjątkowego.

Na pokładzie pracuje procesor Dimensity 9300, obok którego zaoferowano nawet 16 GB RAM (LPDDR5X) i do 512 GB na dane (w UFS 4.0). Jest nawet specjalne chłodzenie, by utrzymać lepszą wydajność urządzenia przez dłuższy czas. Także łączność w najnowszym wydaniu: Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4. Androida 14 z nakładką OriginOS 4 obsłużymy również przez rysik Pencil2. Vivo przygotowało pakiet biurowy oraz AI z generatywnymi opcjami. Jeśli chodzi o dźwięk to dostarczono spatial audio i aż osiem głośniczków. Bateria ma aż 11500 mAh i szybkie ładowanie 66W. Cena? W przewalutowaniu z juanów cennik startuje od ok. 415 dolarów. Nawet z cłem i podatkami nie będzie drogo.

4. Składane vivo X Fold3 i X Fold3 Pro (smartfon tygodnia)

vivo X Fold3 Pro
vivo X Fold3 Pro (foto: vivo.com.cn)

W mijającym już tygodniu najciekawszym duetem smartfonów wydaje się seria vivo X Fold3. Składane Androidy w trzeciej generacji debiutują w Chinach. Tym razem producent proponuje je w dwóch odmianach. Obie są szybsze, wytrzymalsze i lżejsze od poprzednika. Marce udało się odchudzić konstrukcję, dzięki czemu nowe telefony są najlżejszymi w swojej klasie. Usprawnieniom poddano też moduły fotograficzne smartfonów, by ich potencjał był jeszcze bliższy high-endowym flagowcom w normalnej wersji (tych bez składanych ekranów). Mamy zatem 10.2mm grubości, topowe sensory z optyką ZEISS ekrany Samsunga E7 i Q9 Plus (z dwa razy wyższą szczytową jasnością), wydajne Spandragony 8 Gen 2 i 3, spore baterie z szybkim ładowaniem 100W, a także najnowsze standardy łączności. Certyfikacje w innych krajach (Indonezja) sugerują, że vivo X Fold3 i X Fold3 Pro pojawią się też na innych rynkach. W Polsce raczej nie, chyba, że producent wróci do do naszego kraju.

Czytaj więcej o:


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • gamingowy Red Magic 9 Pro+ w edycji Bumblebee Transformers (Chiny)
  • tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024) z Exynosem 1280 zamiast Snapdragona 732G jak było w edycji urządzenia z 2022 roku. Jest Android 14 i wsparcie rysika S Pen
  • smartfon Poco C61 (Indie)
  • składany duet vivo X Fold3 and X Fold3 Pro (Chiny)
  • tablet vivo Pad3 Pro (Chiny)
  • słuchawki vivo TWS 4 (Chiny)
  • smartfon vivo V40 SE 5G ze Snapdragonem 4 Gen 2 (Europa)
  • smartfon nubia Z60 Ultra Photographer Edition z AI (Chiny)
  • smartfon Samsung Galaxy M55 ze Snapdragonem 7 Gen 1
  • iOS 17.4 uruchamia standard Qi2 w iPhone’ach 12 (wcześniej w iOS 17.2 bezprzewodowe ładowanie w nowym standardzie pojawiło się w iPhone’ach 13 i 14)
  • Galaxy AI dla Samsungów z 2023 roku: serii Galaxy S23 (wtym S23 FE), Galaxy Z Fold5 i Z Flip6 i tabletach  Galaxy Tab S9 (ale już bez odmiany Tab S9 FE)
  • ZAPOWIEDŹ: 1 kwietnia prezentacja OnePlusa Nord CE4 (Indie)
  • PRZECIEK: 2 kwietnia premiera serii Huawei P70 (Chiny)

5. WIZPR Ring z ChatGPT (wearable tygodnia)

Niedawno opublikowałem na blog zestawienie najciekawszych smart pierścieni dostępnych na rynku. W tym roku propozycji wearables na palec przybywa i nie wszystkie stawiają wyłącznie na funkcje trackera aktywności i zdrowia. WIZPR to gadżet do współpracy z ChatGPT w bardziej prywatny sposób. Twórcy urządzenia chcą wykorzystać moment i zaproponować wygodne rozwiązanie do komunikacji z generatywnymi modelami Sztucznej Inteligencji. Audio prompty przy użyciu mikrofonu na palcu wydają się interesująca (zakładając, że rynek uzna AI w stylu chatów z GPT za mainstreamowy). Jak sama nazwa wskazuje (WIZPR nawiązuje do szeptania), pierścień posłuży do dyktowania zapytań. Oprócz tego, tą samą drogą, da też szansę na korzystanie z asystentów głosowych. Format na palec ma podnieść prywatność, bo pozwoli ciszej mówić. Gadżet pojawił się na Kickstarterze, gdzie we wczesnej fazie zbiórki oferuje się za 139$ (finalnie 199$). Jeśli kampania pójdzie zgodnie z planem to projekt ma dotrzeć do pierwszych fundatorów w lipcu.

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #106

6. Ascender (smart home i crowdfunding tygodnia)

Dziewięć miesięcy temu w ramach jednego z przeglądów smartdomowych nowości przedstawiałem projekt Ascender – pierwszego na świecie robota sprzątającego, który potrafi pokonać schody. Urządzenie trafiło w końcu do crowdfundigu. Przypomnę zatem zwiastun zeszłorocznej zapowiedzi:

smart home 97 ascender
Ascender (foto: migorobotics.com)

Są progi, których roboty sprzątające nie są w stanie pokonać. Urządzenia te są już w stanie mapować różne poziomy budynku, ale do ich sprzątnięcia wymagana jest pomoc domownika. Trzeba gadżet po prostu wnieść/znieść po schodach, by wykonał swoją pracę w całym domu. Na rynek zmierza model, który nie będzie miał tego problemu. Ascender został skonstruowany z myślą o pokonywaniu stopni. Jego budowa jest niestandardowa. Pierwsza tego typu na rynku smart sprzętu AGD.

Propozycja została zademonstrowana w wersji prototypowej. Została już wyceniona i zaplanowana w crowdfundingu (ruszy pewnie niebawem). Urządzenie we wczesnej fazie ma kosztować 999$ (znacznie mniej od finalnych 1399$) i jeśli zbierze odpowiednie fundusze to trafi do sprzedaży jeszcze w sierpniu. Co będzie potrafić? Sporo. Ascender to inteligentny robot sprzątający ze współczesnymi standardami, no i oczywiście wyróżnikiem konstrukcyjnym. W zakresie możliwości robota znajdziemy:


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • Elon Musk rozważa usunięcie przycisków polubienia, odpowiedzi i udostępnienia na X
  • Tim Cook potwierdza tegoroczną dostępność (ograniczoną) Apple Vision Pro na terenie Chin
  • Komisja Europejska przygląda się poczynaniom Apple w sprawie DMA
  • iOS 18 ma zaoferować więcej opcji dla ekranu głównego iPhone’a (największy update od 2014 roku, gdy dodano w systemie widgety)
  • chipy A18 Pro mają być lepiej przystosowane do ogarniania AI na pokładzie (offline). Ma to pozwolić na lepszą rywalizację z topowymi Androidami (ze Snapdragonami 8 Gen 3) | wg Jeffa Pu
  • bazowe iPhone’y 16 mają działać na słabszym chipie A18 (bez AI przetwarzającym dane offline?)
  • Apple rozważa wdrożenie Gemini AI od Google w iOS
  • watchOS 11 nie będzie dużą aktualizacją rozwiązań dla Apple Watcha
  • trwają testy rysika Apple Pencil 3, który ma współpracować z goglami Vision Pro | wg MacRumors
  • HMD przygotowuje serię smartfonów z linii Pulse (pierwsze nie pod brandem Nokii)
  • składany vivo X Fold3 otrzymuje certyfikację w Indonezji (co sugeruje globalną dostępność)
  • WhatsApp ma w końcu wysyłać media w HD w sposób automatyczny
  • tablet Lenovo Tab P12 ma zaoferować opcję z matowym wyświetlaczem | wg przecieków
  • funkcja Circle to Search od Google zaczyna docierać na Pixel 6 i 7a

7. Construction Simulator 4 (gaming tygodnia):

Fanów zarządzania firmami budowlanymi (przynajmniej z dala od ryzyka :P) zaciekawi majowa premiera gry Construction Simulator 4 w mobilnym wydaniu. Tytuł ma trafić na platformy iOS i Android oraz konsole Nintendo Switch. Czwarta odsłona serii wciąż polega mniej więcej na tym samym. Wcielamy się w przedsiębiorcę branży budowlanej. Kierujemy firmą, ale też wykonujemy zamówienia. Construction Simulator 4 obsadzono w otoczeniu kanadyjskim. W grze ponad 100 różnorakich zadań (zleceń) i ponad 80 maszyn budowlanych. Oczywiście w oryginalnych konstrukcjach. Tytuł uwzględni multiplayer dla dwóch osób. Premiera pod sam koniec maja. W przedsprzedaży za niecałe 30 zł.

Zobacz też: mobilne granie #142

8. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!