mobilna fotografia 63 honor magic5 pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #63

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

To już ponad sześćdziesiąty mój przegląd! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Samsung Galaxy S23/S23+ w DxOMark

Wrócę jeszcze do wyników fotograficznych Samsung Galaxy S23 i S23+, ponieważ w zeszłym tygodniu moją uwagę przykuły analizy nowego króla rankingu DxOMark (modelu Honor Magic5 Pro). Serwis już wcześniej ocenił telefon koreańskiej marki, ale rywal z Chin zdominował wtedy temat. Bazowy duet Samsunga uzyskał znacznie niższy wynik od Galaxy S23 Ultra, ale pozwolił na współdzielenie pozycji na liście z iPhone’ami 14 i 14 Plus. Na ten moment Galaxy S23 znalazł się, fajnie pasując do numeracji telefonu, na 23 miejscu. Otrzymał 133 punkty (Ultra 148). Jak zwykle dla przypomnienia specyfikacje modułu fotograficznego omawianego urządzenia:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor główny wide 85 stopni) z OIS i dual pixel
  • 12 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 120° )
  • 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw z zoomem 3x)
  • selfie: 12 mpx z f/2.2 i wsparciem Super HDR10 w 60 fps

Czytaj więcej o: Galaxy S23


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


3. #ShotOnSnapdragon

Tak jak obiecywałem, przegląd wzbogacam o więcej zdjęć z mediów społecznościowych. Ostatnio do grona kont, które chwalą się zdjęciami dołączył Qualcomm – producent mobilnych procesorów. Jego chipy służą m.in. mobilnej fotografii, więc podkreślanie ujęć wykonanych przy użyciu danego układu nie powinno dziwić. To w zasadzie ciekawa forma promocji i podkreślania znaczenia jednostki obliczeniowej. Poniżej jedno z ujęć #ShotOnSnapdragon wykonanych Samsungiem Galaxy S22 (akurat ten flagowiec ze Snapdragonem w Europie nie był dostępny – najnowszy już jest).


4. ZTE nubia Z50 Ultra z aparatem pod ekranem

mobilna fotografia 64 nubia Z50 Ultra

W Chinach zadebiutowała high-endowa odmiana ZTE nubia Z50 Ultra. Oczywistym jest, że część parametrów modułu fotograficznego będzie przypominać model bazowy. Sensorem głównym wciąż jest Sony IMX787 z 35 mm i optyką złożoną z siedmiu soczewek i f/1.6. Dzięki temu matryca ma osiągać efekty wyłapywania światła zbliżone do sensorów 1″. Upgradem względem Z50 będzie też obecność peryskopowego teleobiektywu o tej samej rozdzielczości. Oba aparaty ze wsparciem optycznej stabilizacji obrazu. Nie zabraknie też czujnika z ultra szerokim kątem. Tu parametry również pozostały bez zmian.

Przejdę do przedniej kamerki. ZTE rozwija ukryty pod wyświetlaczem moduł, który stosuje też we flagowych Axonach. To już czwarta generacja aparatu typu Under Display Camera (UDC). Ni Fei (szef działu mobilnego marki) podkreślił, że tegoroczna wersja sensora była rozwijana od sześciu lat i jest „kulminacją technologii”. Co to oznacza? Zakładam, że chodzi o odpowiedni dostęp do światła, które musi pokonać warstwę pikseli ekranu.

Na pokładzie telefonu nie zabraknie algorytmów NeoVision 3.0. Ma poprawiać jakość zdjęć przez lepsze wydobywanie detali. W poprzednikach software zapewniał redukcję zniekształceń i efekty dla różnych ogniskowych. ZTE nubia Z50 Ultra korzysta też z czujnika migotania sztucznego światła. Dysponuje też trybem nocnym z długim naświetlaniem oraz nagrywaniem video w 8K.

Poniżej specyfikacje potrójnego aparatu ZTE nubia Z50 Ultra:

  • 64 mpx z f/1.6 (Sony IMX787 z 35 mm), OIS, pełne PDAF, laserowe AF, ISO 100-25600
  • 64 mpx (peryskopowe tele 85 mm), OIS
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 116˚) z AF i makro z 2 cm
  • selfie: 16 mega ukryte pod wyświetlaczem

Czytaj więcej o: ZTE nubia Z50 Ultra


5. Vivo V27 Pro i Vivo V27 z 50 mega i AF dla seflie (Indie)

smartfony tygodnia 60 vivo v27 proVivo ma kolejną generację ciekawie wyposażonych średniaków. Seria Vivo V27 ma zaoferować wyższą jakość zdjęć portretowych w segmencie mid-range poniżej 500$. V27 i V27 Pro dysponują bardzo podobnymi specyfikacjami, zahaczając o rozwiązania telefonów premium. Różnią się przede wszystkim wersją chipa od MediaTek. Oba w litografii 4nm.

Z tyłu ponownie LEDowy ring do doświetlenia kadru (jak w poprzedniku) oraz zmieniająca na słońcu kolory obudowa. Zestaw tylnych sensorów dość standardowy, ale ten z przodu się wyróżni. Ma aż 50 megapikseli i autofocus oraz wsparcie algorytmów Aura Light Portrait System. Ujęcia selfie powinny być zatem na poziomie.

  • 50 mpx z f/1.9 (customowy Sony IMX766V) z OIS, PDAF
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra wide 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)
  • selfie: aż 50 mpx z f/2.5 i z AF

Co jeszcze? Vivo proponuje Real-Time Extreme Night Vision, Super Night Video oraz Hybrid Image Stabilization do lepszej stabilizacji przy nagrywaniu filmów.


6. Ulefone Armor 23 Ultra z Under Display Camera

Marka Ulefone kojarzy mi się głównie ze wzmocnionymi smartfonami. Na Mobile World Congress producent ten przygotował właśnie taki telefon. Armor 23 Ultra to przedstawiciel flagowych Androidów. Potwierdzają to zresztą specyfikacje telefonu. Jak zwykle silną stroną Ulefonów będzie pojemna bateria oraz wysokie certyfikacje oraz normy wytrzymałości całej konstrukcji. Najnowszy model jest pierwszym na świecie smartfonem z aparatem selfie pod ekranem w obudowie z certyfikacjami IP68 i MIL-STD-810H.

  • fotografia: 108 mpx + 64 mpx (ultra wide) + 64 mpx (peryskopowe tele)
  • selfie: 16 mega (ukryte pod wyświetlaczem)


7. Fujifilm Instax Mini 12 z nowymi funkcjami

Fujifilm ma aparat natychmiastowy. Instax Mini 12 ma nowe funkcje i mały lifting designu. Oczywiście z zachowaniem większości opcji poprzednika, m.in. trybu selfie, czy automatycznej eskpozycji (teraz w ramach korekcji paralaksy). Nieco inne zestawienie wizjera z optyką powinno poprawić kadrowanie z bliska. W dwunastegj generacji pojawi się też automatyczny flash. Również układ soczewek jest chyba ciekawszy. Ułatwi obracanie aparatu przy ujęciach z wyciągniętej ręki (selfie). Jest oczywiście wbudowane lusterko i tryb zbliżenia. Poprzednio do sterowania dodatkowymi trybami służył przycisk migawki. Teraz ułatwieniem jest obrotowy pierścień wokół obiektywu.

Nie zabraknie natychmiastowych wydruków i aplikacji do skanowania zdjęć, czyli ich archiwizacji do cyfrowego formatu. Premiera Fujifilm Instax Mini 12 już 16 marca. Nie widzę polskiej ceny, ale w USA sprzęt wyceniono na 80$, natomiast w Wielkiej Brytanii na 80£.


8. Shorty przy użyciu Galaxy S23 Ultra

Samsung cały czas promuje opcje fotograficzne swojej najnowszej serii smartfonów. Tym razem #TeamGalaxy objął shorty przygotowane przy użyciu Galaxy S23 Ultra. Na krótkie clipy można głosować na Instagramowym koncie koreańskiego giganta. Udostępniono tam ciekawe filmiki czterech autorów.

Czytaj więcej o: Galaxy S23 Ultra


9. Huawei P60 Pro z nowym teleobiektywem

Spodziewałem się, że w trakcie MWC w Barcelonie może zostać zaprezentowana nowa serii Huawei P60 Pro. Tak się jednak nie stało, co nie znaczy, że telefon nie pojawił się na targach. Sample zdjęć wskazują na to, że jednostkę przedstawiono na jakimś zamkniętym spotkaniu. Opublikował je na WeChat Moments sam He Gang (COO w Huawei Smart Devices). Opatrzył je dopiskiem “New Phone Takes Great Photos”. Najciekawiej prezentują się ujęcia z peryskopowego teleobiektywu. Jakiś czas temu Digital Chat Station podawał, że nowy telefon Huawei otrzyma sensor 64 mega OmniVision (OV64B) z 3.5x zoomem optycznym. Ciekawiej brzmi info o jego pikselach. Układ RYYB ma zastąpić zielone piksele dwoma żółtymi (stąd dwa razy „Y”) co po względem świetlnym poprawi nocne kadry aż o 40%. Insider przekazał też, że smartfon zyska też konkretne algorytmy do poprawy funkcjonowania otworu – zapewne dla portretów.

Co mówi się o właściwościach fotograficznych Huawei P60 Pro? Android ten ma dysponować potrójnym sensorem i zadebiutować jeszcze w marcu:

  • 50 mpx (sensor główny Sony IMX888)
  • 50 mpx (obiektyw ultra wide Sony IMX858)
  • 64 mpx (teleobiektyw)

10. Honor Magic5 Ultimate

mobilna fotografia 64 honor magic5 UltimateFlagowa seria Honor Magic5 debiutowała globalnie w trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie (około tygodnia temu). Producent ma jednak w zanadrzu jeszcze jednego członka tej rodziny. Czwartego (bo jest jeszcze odmiana Lite). Edycja Ultimate została przeznaczona wyłącznie na rynek chiński. W odróżnieniu od zeszłorocznej generacji, tutaj nie widzę upgrade’u w obszarze mobilnej fotografii. Smartfon jest po prostu inaczej wykończony i ma nieco bardziej stylowo podkreślony moduł z sensorami. Otrzymał też topową konfigurację pamięci, słuchawki w zestawie i nowy typ baterii. Naturalnie, będzie droższy od reszty modeli serii piątej generacji.

Szkoda, że w Honor Magic5 Ultimate nie ma ulepszeń w sensorach, ale przynajmniej inne regiony świata nie będą się tym czuły specjalnie obrażone (właściwości aparatów będą wszędzie równe). Dla przypomnienia, specyfikacje kamerek nowych magików:

  • 50 mpx z f/1.6 (sensor 1/1.12″) z OIS, pełnym PDAF i laserowym AF
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultra wide 122°) z super makro z 2.5 cm z AF
  • 50 mpx z f/3.0 (Sony IMX858) peryskopowe tele z optycznym 3.5x i telemakro, PDAF
  • czujnik głębi 3D ToF
  • seflie: 12 mpx ze 100˚ ze wsparciem czujnika 3D ToF

11. Znalazłem dobry foto smartfon

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon z naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. Tak te high-endowe Androidy utrudniały mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Trochę wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.