Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Mobilna fotografia #124 (przegląd tygodnia)
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 124 - Oppo Find X7 (foto: Oppo.com/cn)
Android

Mobilna fotografia #124 (przegląd tygodnia) 

mobilna fotografia 123 huawei pura 70
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 123 – Huawei Pura 70 (foto: Huawei)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Xiaomi 14 Ultra testowane w DxOMark
  • iPhone 16 Pro z atomowym warstwowaniem powłok przy produkcji obiektywów (redukcja artefaktów)?
  • bazowy Oppo Find X7 w bieli
  • większe sensory w Xperii 1 VI i 10 VI?
  • Google Pixel 8a z „AI-mazing” kamerą
  • vivo X100 Ultra już w maju?
  • DJI Mini 4K to najtańszy dronik marki
  • vivo X100x i x100 Ultra na pierwszym obrazkach
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Xiaomi 14 Ultra w DxOMark (zapowiedź)

mobilna fotografia 115 xiaomi 14 ultra
Xiaomi 14 Ultra (foto: Xiaomi na Weibo)

Serwis DxOMark zapowiada wyniki testów niedawno wprowadzonego do sprzedaży Xiaomi 14 Ultra – najmocniejszego z aktualnej rodziny flagowców chińskiej marki, w którym zastosowano kilka fotograficznych ulepszeń. Specyfikacje modułów fotograficznych smartfonów Xiaomi wyglądają od kilku lat bardzo efektownie, ale nie potrafią wskoczyć do top10 rankingu platformy specjalizującej się w ocenie ich zdolności. Jestem bardzo ciekawy tegorocznej konstrukcji i rezultatów jakie w tych testach osiągnie. Telefon dysponuje zestawem naprawdę dobrych czujników, ale konkurencja (zwłaszcza rodzima) nie jest gorsza. Wygrywa zwykle autorskimi algorytmami, które wspomagają aparaty w przetwarzaniu sygnału obrazu. Jak wypadnie w DxOMark model Xiaomi 14 Ultra? Wyników spodziewam się w maju. Poniżej parametry poszczególnych sensorów smartfona:

  • 50 mpx z f/1.63 i f/4.0 (sensor Sony LYT-900 typu 1.0″), wielokierunkowy PDAF, laserowe AF, OIS
  • 50 mpx z f/2.5 (peryskopowy teleobiektyw 120 mm, sensor Sony IMX858 1/2.51″) Dual-Pixel PDAF (30cm – ∞), ze wsparciem OIS i optycznym zbliżeniem 5x i 30x Ultra Zoom (ze wsparciem AI)
  • 50 mpx z f/1.8 (teleobiektyw Sony IMX858 1/2.51″ z 75 mm), Dual-Pixel PDAF (10cm – ∞), ze wsparciem OIS i z optycznym zbliżeniem 3.2x
  • 50 mpx z f/1.8 (sensor ultrawide 122˚, 1/2.51″) z Dual-Pixel PDAF
  • czujnik głębi 3D ToF
  • selfie: 32 mega z f/2.0 (wide)

Czytaj więcej o: Xiaomi 14 Ultra


2. iPhone 16 Pro z redukcją artefakatów przez ALD

Iphone 15 Pro
iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

Artefakty na zdjęciach to zjawisko powszechne. Błędy te obejmują wiele niepożądanych elementów, które psują odbiór obrazu. Są tym wyraźniejsze, im gładsza przestrzeń (np. jednolite niebo). Powodowane są różnymi czynnikami. Od elementów optyki, przez algorytmy kompresji. Na zdjęciach objawiają się przejściami tonalnymi, dziwnie wyglądającymi detalami, szumami, spadkami ostrości, ale też fotografowanymi obiektami (gęste wzory), czy źródłami światła. To wszystko jest redukowane, ale „filtry” przepuszczają artefakty. Apple chce przy iPhone’ach 16 Pro zmniejszyć ich liczbę przez poprawę produkcji obiektywów. Jak już wyżej zauważyłem, specyficzne warunki sprzyjają ich występowaniu. Na koreańskim Naver pojawiły się informacje o technologii ALD (atomowe warstwowanie), która umożliwi precyzyjniejszą kontrolę grubości i składu elementów obiektywu.

Takie rozwiązanie przy nakładaniu powłok redukujących artefakty (m.in. antyrefleksyjnych) możę dać efektywniejsze rezultaty. Zdjęcia z iPhone’ów ograniczyłyby występowanie aureoli czy smug, ale też tzw. ghostingu (dublowaniu obrazu przez odbicia światła między częściami obiektywu). Każdy, nawet najmniejszy krok w stronę poprawek jakości to dodatkowa korzyść przy finalnym efekcie na zdjęciu.


3. Biały Oppo Find X7 (Chiny)

mobilna fotografia 124 oppo find x7
Oppo Find X7 (foto: Oppo.com/cn)

Wiem, że to akurat nieco mniej konkretna dla mobilnej fotografii informacja, ale wrzucam do przeglądu. Oppo rozszerzyła (na razie tylko w Chinach) ofertę kolorystyczną swojego bazowego flagowca – modelu Find X7. Smartfon był dotąd oferowany w czerni, fiolecie oraz dwóch opcjach dwutonowych (srebrnych z granatem i pomarańczą). Teraz dołącza do nich jaśniejsza wariacja w bieli. Raczej nie będzie dostępna międzynarodowo (w Europie tej serii w ogóle nie ma, co ponoć ma się zmienić od kolejnej generacji). Zresztą, chyba nie wszystkie kolorki z wyżej wymienionych są dostępne w Europie. Podstawowa wersji tego telefonu nie robi aż takiego wrażenia jak odmiana Ultra, ale nadal dysponuje niezłym zestawem czujników:

  • 50 mpx z f/2.0 (sensor główny Sony LYT-T808), 1/1.4″
  • 64 mpx z f/2.6 (peryskopowy teleobiektyw 70 mm OmniVision OV64B), 1/2″, z optycznym 3x, PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0 (ultrawide 119˚ 15 mm) z PDAF
  • selfie: 32 mpx z f/2.4 (sensor wide 21 mm), 1/2.74″ z PDAF

EDIT: biały model pojawił się w poście na globalnym kanale X marki Oppo.

Czytaj więcej o: Oppo Find X7


4. Xperia 1 VI i 10 VI z większymi sensorami?

17 maja Sony pokaże nowe generacji swoich Xperii. Według wielu informacji płynących z różnych źródeł, będą to modele Xperia 1 i 10 szóstej generacji. W tym roku oba telefony mają być mniej pionowe (już bez proporcji 21:9), ale to nie jedyne zmiany szykowane dla tych Androidów. Japoński producent ma podkręcić zdolności fotograficzne, co mogą potwierdzać powiększone moduły na kamerki (zauważono na japońskim Rakuten Market). Elementy te mają szerszy obszar na obiektywy, a to sugeruje zastosowanie większych sensorów. Oczywiście, równie dobrze może to być też kwestia estetyki i zmian designu. Ostatnie plotki na temat topowej Xperii 1 VI, o których zresztą pisałem, przekazywały brak zmian w kwestii czujników. Telefon miałby dysponować tym samym zestawem, a więc aparatem głównym 48 mpx (z f/1.9, sensor 1/1.35″), aparatem ultra wide 12 mpx (f/2.2, 1/2.5″) oraz teleobiektywem 12 mpx (1/3.5″ z ciągłym zoomem 85-125mm).


5. „AI-mazing” camera w Pixelach 8a

Zbliża się majowe Google I/O, a wraz z nim prawdopodobna prezentacja tańszych Pixeli ósmej generacji. Seria „a” to już wieloletnia tradycja amerykańskiego giganta. Pierwsze przecieki wskazywały na podwyżki cen nowych Androidów, ale ostatnie przekonują, że Pixele 8a utrzymają zeszłoroczną propozycję kosztów. Po Internecie zaczęły krążyć konkretne specyfikacje telefonów, także te związane z funkcjami fotograficznymi. Google będzie promować moduł fotograficzny hasłem „AI-mazing”, który podkreśli rozwiązania wykorzystujące algorytmy Sztucznej Inteligencji. Widać opcje, które pojawiły się w głównej serii Pixeli oraz aktualnie najmocniejszy chipset Tensor G3. To oznacza tylko jedno – smartfon zaoferuje sporo przy niższej cenie.


„AI-mazing” to tryby: Best Take, Audio Magic Eraser oraz Night Sight. Nie wiadomo jeszcze, przy użyciu jakich sensorów. Zwykle są to parametry pośrednie (między bazowcem a Pro). Dowiemy się bliżej 14 maja, gdy wystartuje konferencja I/O.


6. vivo X100 Ultra w maju? Pierwsze rendery

vivo X100 Ultra
vivo X100 Ultra (foto: innogyan.in)

O jeszcze mocniejszej wariacji serii X100 od vivo mówi się już od kilku ładnych tygodni. Teraz chiński urząd certyfikacji 3C zdaje się potwierdzać majową premierę high-endowego modelu nowego Androida. O modelu vivo X100 Ultra z nazwą kodową V2366GA informuje Digital Chat Station na platformie Weibo. Z tych informacji wynika, że telefon pojawi się w wersji 5G oraz satelitarnej (ostatnio chętnie wdrażanej na rynku chińskim). O wybranych elementach Ultra już wcześniej pisałem. Rynek spodziewa się mocarnego zestawu fotograficznego. Być może ze wsparciem nowego silnika BlueImage. Aparatem głównym ma być sensor Sony Lytia LYT-900 (1″), natomiast teleobiektyw ma dysponować aż 200 megapikselami z Zeiss APO i zbliżeniem 4.3x. Obrazowaniem zajmie się zapewne własny chip ISP wspierający Snapdragona 8 Gen 3.

EDIT: w sieci pojawiły się nawet pierwsze obrazki modelu X100 Ultra, a także X100s. Jeden z użytkowników chińskiego Weibo wrzucił rendery telefonów. W tym pierwszym widać peryskop i logo Zeiss z T*. „S” przypomina wyglądem bazowy duet, ale ma działać na procesorze Dimensity 9300+. Wśród czujników znajdzie się aparat z f/1.57-f/2.57 z zoomem 3x.


7. DJI Mini 4K za 299$

DJI po cichu odświeżyło najtańszego z dronów w swojej ofercie. Nie widać go jeszcze na oficjalne stronie producenta, ale sklepy już nim dysponują. DJI Mini 4K to Mini SE 2 z wyższą rozdzielczością czujnika. Trzeba od razu wyraźnie wskazać, że nie jest to czwarta odsłona modelu (co może się mylić przez cyfrę z wariantem Mini 4K Pro). Copterek ma kosztować jakoś lekko ponad tysiąc złotych (w USA widnieje cena 299$). To budżetowa propozycja dla amatorów, która ma przyciągnąć prostymi, ale ciekawymi funkcjami i nie specjalnie wysoką ceną. DJI Mini 4K nagra video 4K z 30 fps i 2.7K z 60 fps z bitrate do 100Mbps. Oczywiście waga do 250 gramów nie wymusza na nas odpowiednich papierków potrzebnych do przelotów. Trzyosiowy gimbal będę stabilizował obraz, jest cyfrowym zoom 2x, transmisja 1080p (do 10 km) oraz systemy utrzymywania drona w nieco na wietrze. Bateria pozwoli na przelot do 31 minut. W aplikacji sporo tutoriali dla początkujących oraz uproszczone opcje przelotowe.

DJI Mini 4K
DJI Mini 4K (foto: DJI)

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

8. #ShotOnNubia

Nubia nie jest może popularną u nas marką, ale mimo wszystko stara się zwracać uwagę na swoje telefony. Ostatnio z mocniejszym naciskiem na elementy fotograficzne. Na X chiński producent przypomina o mini konkursie w ramach #mynubiapov, czyli zdjęć z perspektywy pierwszej osoby (czyli zza obiektywu). W „finale” cztery propozycje:


9. #ShotOnTecno

Tecno jest jeszcze mniej znaną w Polsce marką oferującą smartfony (choć grupa posiadająca brand jest chyba na czwartym miejscu globalnej sprzedaży telefonów w Q1 2024 | wg Canalys). Na social media promowane są nocne ujęcia Arabii modele CAMON 30 Premier 5G.


10. #ShotOnSnapdragon

Tym razem wiadomo, którym smartfonem wykonano zdjęcie w ramach #ShotOnSnapdragon. Najwyraźniej Qualcomm ma umowy z wybranymi markami (na informowanie o partnerstwie). Na X przedstawiono zdjęcie z południa Ameryki wykonane Samsungiem Galaxy S24 Ultra ze Snapdragonem 8 Gen 3 for Galaxy.


11. vivo z #NextLevelOfImaging

Jak już zdążyliście zapewne wyżej przeczytać, vivo szykuje najbardziej high-endową wariację ze swojej aktualnej serii X100. Ultra ma pokazać coś wyjątkowego, ale już aktualne modele potrafią wiele. Dowód? Prawie każde zdjęcie na kanałach społecznościowych chińskiej marki, która promuje kamerki w odpowiedni sposób (choć głównie na indyjskim X). Z naszego kraju vivo się zmyło, ale cały czas liczę, że jeszcze wróci (cały czas wydaje mi się, że to kwestia jakichś konfliktów patentowych na terenie Eutopy). Zobaczcie ujęcia natury wykonane modelami serii X100 w ramach #NestLevelOfImaging.


12. #TeamPixel

Na Google dominacja nocnych zdjęć. Pixele mają świetny tryb astrofotografii, więc amerykańska firma z Mountain View chętnie się nimi chwali. Niektórych te obrazki mogą powoli nużyć, ale to zdjęcia z telefonu! Trzeba docenić.


13. #ShotOniPhone

Czasem atrakcyjny kadr dostrzegamy idąc przypadkiem miejską uliczką. Tak było w przypadku jednego z posiadaczy iPhone’ów w Hong Kongu. Jasne, sprzyjały warunki (słońce rzucające cień), ale te trzeba jeszcze umieć wykorzystać.


14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


15. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)


Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.