mobilna fotografia 100 oppo reno11
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #100 – Oppo Reno11 (foto: oppo.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Huawei P60 Pro+ jest nowym liderem rankingu DxOMark (zdetronizował… P60 Pro)
  • Snapdragon 7 Gen 3 z usprawnieniami fotograficznymi
  • Mobile Photo Awards przypomina o deadline
  • Expert RAW dla Galaxy z filtrem ND
  • Honor Magic6 otrzyma nowy sensor typu 1″?
  • Google Zdjęcia z nowymi narzędziami AI do czyszczenia (porządkowania) biblioteki zdjęć
  • Insta360 Ace Pro to kamerka akcji z Leica i chipem z AI dedykowanym ulepszeniom efektów
  • czy iPhone 16 Pro otrzyma 120 mm?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Huawei P60 Pro+ w DxOMark (nowy lider rankingu)

Jest „nowy” lider rankingu fotograficznego DxOMark. Huawei P60 Pro+ zastępuje model P60 Pro, a więc na czele wciąż ta sama marka. Chiński producent utrzymuje najwyższą pozycję, a czyni to dzięki upgrade’owi swojego flagowego telefonu. Najmocniejsza z wariacji otrzymała 157 punktów i o jeden wyprzedziła Pro bez plusa w nazwie. Na trzecią pozycje spadły najnowsze iPhone’y 15 Pro, które otrzymały od serwisu 154 punkty.


2. Snapdragon 7 Gen 3 – co podkręci?

Qualcomm proponuje trzecią generację układu dla smartfonów ze średniej-wyższej półki. Snapdragon 7 Gen 3 to kolejne poprawki w osiągach procesora i grafiki, które podkręcą również możliwości fotograficzne telefonów. Spory nacisk położono na wsparcie AI przy optymalizacji wielu działań chipsetu. Co konkretnie w ramach mobilnej fotografii zaoferuje nowy Snapdragon? Qualcomm sprecyzował kilka konkretów, ale rezultaty najlepiej ocenić w samych smartfonach. Wśród pierwszych partnerów wykorzystujących układ trzeciej generacji będą marki Honor i vivo.

  • przetwarzanie komputerowe efektów video w 4K HDR (z kilku obrazów), poprawa jakości zdjęć w trudniejszych warunkach świetlnych i tryb Remosaic, Denoiser (oba z pomocą AI)
  • obrazowanie przy użyciu procesora sygnału Qualcomm Spectra Triple ISP dla aparatów do 200 megapikseli i nagrywanie 4K HDR w 60Hz
  • wsparcie ekranów z nawet 4K przy 60 Hz lub FHD+ w 168Hz
  • Qualcomm Hexagon NPU z o 60% szybszym AI (wobec SD Gen 1)
  • praca narzędzi AI bezpośrednio na pokładzie (nie tylko chmurowo) ma przyspieszyć przetwarzanie danych i funkcje wspierające przeróżne działania w systemie)
  • zdjęcia Stable Diffusion generowane na podstawie promptów już w przeciągu jednej sekundy

Przypomnę, że mówimy o przystępniejszych cenowo „średniakach”. Myślę, że pierwsi przedstawiciele pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.


3. Deadline dla zgłoszeń do Mobile Photo Awards 2023

Zbliża się koniec okresu zgłaszania prac w ramach konkursu Mobile Photo Awards (MPA). To już dwunasta jego edycja. W tym roku deadline ustalono na 26 grudnia (tak przynajmniej widnieje w poście na Instagramie serwisu). Organizatorzy przypominają o nagrodach, ale też wpisowym. Główna nagroda to 3000$, natomiast zgłoszenia kosztują odpowiednio: 15$ za jedno zdjęcie, 30$ za trzy fotki, 50$ za sześć i 100$ za 15 kadrów. Prace można zgłaszać w dwunastu kategoriach. Jedno zdjęcie może pojawić się maksymalnie w dwóch.


4. Tryb filtra ND w apce Expert RAW dla Galaxy

Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra (foto: Samsung)

Aplikacja Expert RAW dla flagowych Galaxy otrzymała nowa funkcję. Wśród zasobów aparatu znajdzie się tryb filtra ND. Filtr neutral density będzie dostępny jako opcja eksperymentalna. Znajdziecie ją w sekcji Expert RAW Labs. Po jej aktywacji zobaczymy w interfejsie podglądu ikonkę ND (prawy górny róg) po kliknięciu której możliwe będzie dostosowanie siły filtra (od 2 do 1000).

Czym w ogóle jest szary filtr? Ogranicza ilość światła wpadającego do obiektywu, co w pewnych warunkach poprawia ujęcia, np. pod słońce, nad wodą, czy w śnieżne dni. Zastępuje on zmiany czułości ISO, sterowanie przesłoną czy czasem migawki, kiedy to ich kontrola nie jest wystarczająca. Generalnie tam, gdzie chcemy wydłużyć naświetlanie, ale jest za jasno, by uzyskać odpowiedni efekt.

Ciemne szkiełko ograniczające światło zwykle nakręcamy na obiektyw. W aplikacji Expert RAW mówimy o cyfrowym zamienniku, czyli ekwiwalencie. Neutralność ND na kolory sprawia, że w fotografii jest jednym z podstawowych akcesoriów (ja w swoich zasobach miałem jeszcze filtr polaryzacyjny). Software’owa opcja Samsunga ma działać na wzór fizycznego filtra ND. Nie mam możliwości osobistego przetestowania tej opcji, więc jeśli macie jakieś zdjęcia w tym trybie to się nimi pochwalcie (najlepiej z efektem przed/po).


5. Honor Magic6 z nowym sensorem OV50K type 1″?

mobilna fotografia 83 honor magic 5 pro
Niedawno testowany przeze mnie Honor Magic 5 Pro

Sensory o przekątnej prawie jednego cala (określa się je mianem type 1″) nie są już w świecie mobilnej fotografii niczym nadzwyczajnym, ale wciąż jednak jeszcze niszowym. Matryce tego typu są rzadkością nawet we flagowcach. Honor chce w swoim przyszłym flagowym Androidzie zaproponować nowy sensor tej kategorii. W Magic6 (z chipem Snapdragon 8 Gen) ma zadebiutować OV50K. Tak przynajmniej zapowiada na Weibo Digital Chat Station.

Honor Magic6 ma być oczywiście pierwszym telefonem z takim sensorem na rynku. Jeszcze nie wiadomo, jaką dokładnie będzie miał budowę, ale poprzednik, czyli OV50H miał 1/1.3″, więc „K” powinien mieć przekątną zbliżoną do type 1″. Byłaby to matryca mająca rywalizować z Sony IMX989. Konkurencja na tym polu to zawsze korzyść w rozwoju segmentu. Poczekajmy na nowego Magica6 Pro, bo to w tej odmianie spodziewam się tego aparatu.


6. Google Zdjęcia z AI do porządkowania biblioteki

Myślę, że nie tylko ja borykam się z problemem przeładowanej zdjęciami galerii zdjęć w telefonie. Większość z nas ma zawaloną powtórkami bibliotekę fotek, co utrudnia przeglądanie katalogu. Im bardziej interesujemy się mobilną fotografią, tym takich „kopii” jest więcej. Czasem ciężko utrzymać porządek, bo łączy się to z koniecznością wyboru najlepszych prac, a nie zawsze jesteśmy pewni, które tak naprawdę jest wyraźniejsze/ostrzejsze. Z pomocą przychodzą narzędzia do duplikatów. Swój ze wsparciem AI proponuje w aplikacji Google Zdjęcia firma z Mountain View.

Nowa aktualizacja zautomatyzuje grupowanie podobnych kadrów, czyli odchudzi nieco galerię ze zbędnych przy przeglądzie powtórek. Stosy nadal będą do przejrzenia, ale po głębszym wejściu w folder fotek. Oczywiście ikoną („twarzą”) takiego zestawu będzie najlepsze zdjęcie, ale gdybyśmy inne uznali za lepszego reprezentacja w galerii, będzie mogli zmienić je manualnie. Narzędzie ma też kilka innych parametrów sortowania. Całość na bazie algorytmów rozpoznawania treści na obrazach.


7. Insta360 Ace Pro – kamerka akcji z Leica i chipem AI

Insta360 ma kolejną generację topowych kamerek akcji. Nowa seria Ace ma powalczyć z GoPro Hero 12 oraz DJI Osmo Action 4. Producent przyszykował dwie odmiany. Bazową i Pro. Ta druga, rzecz jasna, jest ciekawsza. Rejestrator korzysta z optyki Leica oraz specjalnego chipa z AI, który usprawnia zapis i nagrywane przez obiektyw efekty. To pierwszy taki przedstawiciel od Insta360, które do tej pory koncentrowało uwagę na nieco innych sekcjach kamerek.

Patrząc na specyfikacje Ace Pro rzekłbym, że to taki GoPro na sterydach. Co bym wyróżnił w kosztującej 450$ kamerce akcji od Insta360?

  • 2.4-calowy, odginany ekranik pozwalający na większa elastyczność w korzystaniu z oferowanych funkcji
  • spory, bo 1/1.13-calowych sensor (lepsza jakość obrazu)
  • optykę od wspomnianego Leica
  • procesor AI (5 nm) podbijający możliwości elektroniki
  • tryb AI Highlights Assistant do szybkiego tworzenia filmików z nagranych materiałów (taka trochę propozycja automatycznej edycji i wyboru najciekawszych momentów)
  • tryb AI Warp, czyli generatywne przeróbki nagrań (na podstawie promptów). W 2024 roku obiecanych jest więcej stylów, na podstawie których zmieniane/podrasowywane będę nasze video
  • stabilizację FlowState Stabilization (którą wcześniej proponowano w innych kamerkach Insta360).
  • szczelność pozwalającej na pracę w terenie (norma IPX8)
  • wymienną baterię (czyli dłuższy czas pracy)
  • nagrywanie w 4K/30 fps Active HDR (poprawiające wyniki w trudniejszych warunkach świetlnych) przez nawet 100 minut
  • nagrywanie w 4K/60 fps i w 4K ze slow motion (120 fps), 8K w 24 fps – niestety żaden bez Acrive HDR
  • szybkie ładowanie (80% już po 22 minutach)

Gdzie uszczuplono potencjał bazowego Insta360 Ace? Za 380$ będzie mniej, ale wystarczająco. Model ten będzie współpracował z tymi samymi akcesoriami, ale otrzyma mniejszy sensor 1/2″, maksymalną rozdzielczość nagrywania 6K/30 fps, brak szybkiego ładowania oraz brak optyki Leica. Reszta właściwie bez zmian.


8. MediaTek Dimensity 8300 zdolny do obsługi sensorów 320 mpx

W poprzednich przeglądach (w tym zresztą też) wskazywałem ulepszenia fotograficzne chipów Qualcomm, które podrasują możliwości przyszłych smartfonów z Androidami. Teraz czas na konkurenta od MediaTek. Firma zaprezentowała swój flagowy układ, w którym rozwiązania AI i nowa generacja produkcji w litografii 4 nm ma podnieść jakość również przy rejestracji obrazu. Dimensity 8300 otrzymało 14-bitowy HDR-ISP Imagiq 980 z konkretnymi zdolnościami.

Już wkrótce na rynku pojawią się telefony wzbogacone o funkcje zapisu zdjęć i video w lepszej jakości. Procesor przetwarzania sygnału wspólnie z algorytmami Sztucznej Inteligencji mają wyostrzyć ujęcia, poprawić przejrzystość filmów w 4K60 HDR, ale też nagrywać dłużej z uwagi na lepszą optymalizację pracy chipsetu. Marka podała, że chip poradzi sobie z obsługą sensorów nawet do 320 megapikseli. To akurat informacje o szczytowym potencjale, bo takich matryc jeszcze do mobilnych urządzeń nie ma (choć Samsung ponoć nad nimi pracuje). Moduł ma też zapisywać video w rozdzielczości 4K w 60 fps (o czym już wyżej wspomniałem).

Na koniec zostawiłem sobie jeszcze krótkie info o APU 780. Ten element ma zagwarantować najwyższej klasy (tak podaje MediaTek) narzędzia generatywnego AI ze stable diffusion i LLM, a więc po części i rozwiązania do tworzenia obrazu. Na papierze to wszystko wygląda naprawdę nieźle. Zastrzyk mocy, nowe generacje softu i algorytmów obrazowania to zawsze poprawki. Pytanie, jak efektywne? Zobaczymy co pokażą w praktyce pierwsze smartfony z Dimensity 8300 na pokładzie.


9. iPhone 16 Pro ze 120 mm?

Iphone 15 Pro
iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

Tegoroczne iPhone’y w wersji Pro Max otrzymały peryskopowe teleobiektywy 120 mm ze znacznie lepszym zbliżeniem optycznym od poprzedników. Już kilka źródeł potwierdza, że w przyszłym roku lepszy zoom otrzymają obie odmiany mocniejszego wydania iPhone’ów 16, czyli Pro i Pro Max (zakładając, że utrzymają takie nazewnictwo). Ming-Chi Kuo również przekonuje, że telefony Apple otrzymają moduł od Largan. Ma on być jedynym dostawcą tych elementów dla giganta z Cupertino. W trzecim kwartale roku zwiększył dla niego produkcję z 40 do 70%, by sprostać potrzebom amerykańskiej marki. Podobno w przyszłym roku sprzedaż iPhone’ów z lepszym zestawem fotograficznym ma wzrosnąć aż o 160% (r/r). Apple ma mieć najwyraźniejsze wzrosty w udziałach w kategorii peryskopowych aparatów.

Co ciekawe, według analityka w 2024 roku Largan ma wyraźnie zwiększyć osiągi i uwzględnić w produkcji teleobiektywów również Huawei. To druga marka, która w tym segmencie ma uzyskiwać bardzo dobre wyniki. Już któreś źródło podaje, że chiński producent może powrócić do walki. W ostatnich latach mocno obrywał banami, a przecież cały czas lideruje rankingom w mobilnej fotografii. Potwierdza to zresztą podpunkt pierwszy, gdzie opublikowałem wyniki serwisu DxOMark. Kuo podaje, ze masowa produkcja modeli P70, P70 Pro i P70 Art ruszy jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. W środku oczywiście peryskopowe tele, ale też własne układy Kirin. Seria P70 ma zyskać 100% wzrosty względem poprzednika.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

10. #ShotOnSnapdragon

Galerię zdjęć z social media zaczynam od propozycji Qualcomm. Nocny kadr wykonany smartfonem ze Snapdragonem (nawet nie jest jakoś prześwietlony). Bardzo możliwe, że tryb filtra ND nieco poprawiłby końcowy rezultat.


11. Taken with Xperia

Sony wykorzystało Międzynarodowy Dzień Pieszej Turystyki (17 listopada) ujęciami krajobrazowymi. Zdjęcia w galerii w ramach Taken with Xperia zostały wykonane przez jednego z klientów (zakładam, że najnowszym Xperia 5 V skoro został oznaczony hashtagiem).


12. #CapturedOnHuawei

Jesienią wiewiórki zbierają ostatnie zapasy. Na obrazku w ramach #CapturedOnHuawei spy shot co prawda zza zielonych liści, ale za to bardziej kontrastowo 🙂


13. #HONORMagicMoments

Pamiętacie podpunkt z filtrem ND? Właśnie przy takich zdjęciach jakie wrzucił na swój kanał Honor warto je stosować. Perspektywę pod słońce (co prawda tutaj niskie) można bardzo kreatywnie wykorzystać na przeróżne sposoby.


14. #XiaomiImageryAwards2023

Xiaomi promuje swój konkurs fotograficzny zachęcając do zdjęć czworonogów. Nie widzę tam konkretnych kategorii (ważniejsze są chyba historie kryjące się za obrazkami). Termin zgłaszania prac tylko do końca roku.


15. #TeamPixel

Google na Instagramie mało oryginalnie, ale na czasie. Kolorystyka jesienna, czyli liście. Tegoroczna polska jesień jakoś mało urodziwa (przynajmniej krótko i nie wszędzie tam, gdzie byłem do tej pory przyzwyczajony), więc każdy tematyczny kadr warty uwagi.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG.

Jesienne ujęcia zaczynają dominować, a pierwsze śniegi już przykrywają kolorowe liście, więc i korzystam z okazji. Wrzucam jedno adekwatne foto z listopadowego spaceru po parku bródnowskim (Warszawa).


17. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


20. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)