mobilna fotografia 106 huawei nova 12 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 106 – Huawei nova 12 Ultra (foto: Huawei)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Honor zwiastuje serię Magic6 Pro
  • Samsung zapowiada Galaxy Unpacked dla flagowej serii smartfonów Galaxy S24
  • Galaxy S24 Ultra nagra 4K w 120 fps!
  • testuję selfie 50 mega w Honor 90
  • Realme zwiastuje smartfon z peryskopem
  • Oppo startuje z przedsprzedażą Find X7
  • deadline zgłoszeń do Mobile Photo Awards przedłużony
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Realme 12 Pro+ z peryskopowym tele?

W grudniu zeszłego roku Realme wprowadziło do sprzedaży drugi swój smartfon z peryskopowym teleobiektywem (po X3 SuperZoom z 2020 roku). Realme GT5 Pro został zaoferowany na początek dla Chin, ale na indyjskim kanale serwisu X (dawniej Twitter) marka zapowiada kolejny telefon z takim aparatem.

„No Periscope. No Flagship” to kampania zapowiadająca flagową jednostkę z lepszym zbliżeniem optycznym, która pojawi się poza Państwem Środka. Pozostaje pytanie, czy będzie to Realme 12 Pro+, czyli najbardziej high-endowa odmiana już oferowanej serii dwunastej generacji? Jeszcze nie podano, kiedy dokładnie smartfon pojawi się na rynku i czy będzie też dostępny w innych regionach świata. Pozostaje czekać. Na szczęście 4 stycznia, czyli dziś Realme planuje powiedzieć więcej.


2. Honor 90 i jego selfie 50 mega

W poprzednim tygodniu dość dokładnie przedstawiałem parametry głównego aparatu smartfona Honor 90, którego testuję już od około miesiąca. 200 megapikseli robi liczbowo wrażenie, ale i na przodzie telefon dysponuje nietypowym sensorem. Matryca dla kamerki selfie też ma wysoką rozdzielczość. 50 megapikseli to Michał Sitnik selfie Honor 90znacznie mniej, ale sporo jak na front telefonu. Już kilku chińskich producentów oferuje takie, a niekiedy nawet większe (widziałem już nawet 60 mpx) propozycje.

Częściowo pakiet funkcji w trybie pstrykania zdjęć z wyciągniętej ręki pokrywa się z Magic5 Pro, którego sprawdzałem w zeszłym roku, ale nie ma tu wsparcia czujnika głębi. Matryca 50 mpx ma jasność f/2.4 i wykonuje zdjęcia w domyślnej rozdzielczości 12 mpx (składając ze sobą cztery piksele do lepszej czułości). Aparat w ekranowym otworku pozwala:

  • wykonać ujęcia portretowe z efektem bokeh (uruchamiamy go specjalną ikonką)
  • robić ujęcia nocne (tu pomoże ramka ekranowa doświetlająca kadr)
  • zastosować „makijaż” (wygładzanie, kontury i ustawienia tonacji skóry) – przy bokeh część z tych ustawień jest dodawana domyślnie (co troszkę mi nie odpowiada)
  • nagrać video w jakości 4K (przy 30 klatkach na sekundę)
  • zapisywać zdjęcia podczas nagrywania video w trybie selfie (wykonywanie zdjęcia w trakcie rejestrowania filmu)
  • nagrywać video w timelapse (ale rozdzielczość w trybie poklatkowym spada do 1080p)
  • obiektyw ma 100 stopni, więc można poszerzyć zakres kadru (np. dla ujęć grupowych)
  • użyć trybu wykrywania uśmiechu (aktywujący migawkę automatycznie)
  • możliwość nagrywania video obiema stronami (jest podział obrazu na dwa kwadraty lub opcja nagrywania z ujęciem selfie jako obraz w obrazie)

Szkoda, że Honor nie sprecyzował jaki konkretnie czujnik zastosował w swoim telefonie. Nie ma też trybu AF, więc kamerka nie złapie ostrości automatycznie. Generalnie jednak pakiet opcji w trybie selfie jest pokaźny.


3. Galaxy S24 Ultra z 4K w 120 fps

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra (przecieki ze stron Samsunga)

Samsung zapowiedział Galaxy Unpacked dla nowej serii flagowych smartfonów na 17 stycznia. Informacje z przecieków sprzed wielu tygodni były prawdziwe. Tę datę podawano już chyba nawet w listopadzie. Tego dnia poznamy możliwości fotograficzne trzech Androidów. Zapewne bazowy duet będzie posiadał te same możliwości. Galaxy S24 Ultra na pewno wyróżni się dodatkowym potencjałem. Ice Universe (znany w sieci tipster) przekonuje, że jednym z takich ulepszeń będzie nagrywanie video w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Zwolnione tempo (slow motion) 4K/120fps kojarzę jedynie z wybranych flagowców Sony. Podobny klatkaż oferowany jest przez konkurencję raczej przy Full HD, więc Galaxy S24 Ultra może zaoferować ciekawą jakość w trybie zwolnionej płynności. Zakładam, że tego typu rejestracja obrazu będzie ciekawostką również dla fanów samej fotografii, bo pozwoli „wyjąć” klatkę z nagrywanego video w lepszej rozdzielczości. Ice Universe przekonuje również, że tryb 10x będzie oferował lepszą jakość zbliżeń. Dla przypomnienia podam jeszcze przewidywane specyfikacje modeli z serii S24:

Galaxy S24/S24+ mają posiadać:

  • 50 mpx (sensor główny)
  • 12 mpx (sensor ultra wide)
  • 10 mpx (teleobiektyw z optycznym 3x)
  • selfie: 12 mega

Galaxy S24 Ultra otrzyma cztery aparaty:

  • 200 mpx (sensor główny)
  • 12 mpx (sensor ultra wide)
  • 10 mpx (teleobiektyw z optycznym 3x)
  • 50 mpx (peryskopowy teleobiektyw z optycznym 5x)
  • selfie: 12 mega

4. Seria Oppo Find X7 (rusza przedsprzedaż)

mobilna fotografia 107 oppo find x7 ultra
Oppo Find X7 Ultra (foto: Oppo na Weibo)

O nowych flagowcach Oppo wiadomo już od kilku ładnych tygodni. Seria Find X7 jest już na horyzoncie, co potwierdzały zresztą pierwsze rendery z przecieków. Teraz chiński producent oficjalnie zapowiada nowe telefony. Już 8 stycznia w Państwie Środka zadebiutują bazowy wariant tego Androida oraz jego high-endowe wydanie, czyli Find X7 Ultra. Ciekawe, że nie wspomniano nic o edycji Pro. Urządzenia pokazano z każdej strony, więc przynajmniej design nie ma większych tajemnic. Widać kolorystykę oraz estetykę tylnej obudowy oraz część parametrów. Ultra będzie miał lepszą jakość obudowy oraz wyższe konfiguracje pamięci. Ogólnie oferta obejmie opcje: 12/256GB, 16/256GB, 16/512GB oraz 16GB/1TB.

Co więcej można powiedzieć o nowej serii Oppo Find X7? Stylistyka jest wyjątkowa i może się podobać. Ekrany mają delikatne zagięcia, a najwięcej różnic widać w module fotograficznym. Oppo Find X7 Ultra ma być pierwszym na rynku smartfonem z podwójnym teleobiektywem w peryskopowym formacie. Razem z aparatami wide i ultra wide zakres ogniskowej ma dać 4-135mm. Bazowy z duetu ma dać 16-70mm, co też jest dobrym wynikiem.

W Chinach przyjmowane są już rezerwacje na oba wymienione telefony. Na razie nie wiadomo nic o ich globalnej dostępności.


5. Honor Magic6 (oficjalny zwiastun)

Honor Magic 6
Honor Magic 6 (foto: Weibo)

Zapowiadany już od dłuższego czasu flagowiec marki Honor w końcu prezentuje się na pierwszych oficjalnych obrazkach. Chiński producent zaczął zwiastować nowy model Androida, które premierę w Chinach zapowiedziano na 10 stycznia. Rendery potwierdzają wcześniejsze przecieki. Honor Magic6 będzie nadal posiadał okrągły moduł fotograficzny, ale z pewnymi zmianami stylistycznymi. Design smartfona przedstawił na swoim kanale serwisu Weibo CEO firmy Honor – George Zhao. Potwierdza się potrójny system sensorów, który widać było na wcześniejszych obrazkach z przecieków.

Wcześniej wrzucałem już na blog zdjęcia wariantu Honor Magic 6 Pro Porsche Design, czyli specjalnej edycji telefonów przygotowanej we współpracy z nowym partnerem. Smartfony nowej generacji mają zostać przedstawione w trakcie specjalnego dwudniowego eventu 10 i 11 stycznia.


6. Mobile Photo Awards do 4 stycznia

Miesiąc temu przypominałem o deadline w ramach zgłaszania prac do konkursu Mobile Photo Awards (MPA). Termin nadsyłania zdjęć do trzynastej edycji ustalono na 26 grudnia, ale organizatorzy postanowili go nieco wydłużyć. Nową datę ustalono na 4 stycznia, czyli do dzić (nie miałem jednak okazji wspomnieć o niej wcześniej). Przypomnę szybko o nagrodach, ale też wpisowym. Główna nagroda to 3000$, natomiast zgłoszenia kosztują odpowiednio: 15$ za jedno zdjęcie, 30$ za trzy fotki, 50$ za sześć i 100$ za 15 kadrów. Prace można zgłaszać w dwunastu kategoriach. Jedno zdjęcie może pojawić się maksymalnie w dwóch.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

7. #ShotOnZTE ze Smart Moon

Zdjęć ze smartfonów ZTE trafia tu mniej, więc jak na kanałach społecznościowych marki pojawia się coś nowego to warto zwrócić uwagę. Wczoraj chiński producent przedstawił na X tryb Smart Moon, który znalazł się w ZTE Axon 40 Ultra. Software dostosowuje pewne parametry do ujęcia naszego naturalnego satelity. Już większość smartfonów różnych marek ma podobne wsparcie. Trzeba jednak przyznać, że aby wykorzystać jego potencjał dobrze jest umiejętnie dobrać kadr. Obrazek od ZTE prezentuje się nieźle. Podpowiada, jak ciekawie uwiecznić Księżyc smartfonem.


8. #ShotOnSnapdragon

W końcu Qualcomm posłuchał! Wrzucił w social mediach pracę z dopiskiem, jakim telefonem wykonano zdjęcie i w jaki procesor jest on wyposażony. W wielu wcześniejszych postach tych podstawowych informacji po prostu brakowało. Poniżej przykład zdjęcia wieczorowego, pokazującego możliwości przetwarzania sygnału w trudniejszych warunkach świetlnych. Wykonane telefonem iQOO 12 ze Snapdragonem 8 Gen 3


9. #TakenWithXperia

Sony promuje swoje smartfony tematycznie. Przełom roku to oczywisty kierunek w kadry nocnego nieba pokrytego fajerwerkami. Na X japońska marka pokazała zdjęcia z Xperii okiem jednego z rodzimych fotografów. Kilka zacnych fotek w ramach #CaptureTheNights i #WowXperia.


10. #WinterWonderJoy w ramach #HONOGMagicMoments

Honor kontynuuje promocję kadrów zimowych w ramach #WinterWonderJoy (w ramach #HONORMagicMoments). Chiński producent smartfonów zachęca do podsyłania własnych zdjęć. Wyróżnieniem ma być ich publikacja na kanałach społecznościowych marki. Szkoda, że u nas pogoda nie sprzyja. W górach jest pod tym względem lepiej.


11. #motofoto z Rzymu

Zdjęć Motorolami nie było tu od ładnych kilku tygodni. Jakoś Lenovo nie wrzucała nic do sieci. Tym razem ma dla śledzących kanały galerię obrazków z Rzymu. Miasta, które prezentuje się świetnie w niemal każdych warunkach. To jedna z nielicznych europejskich stolic, których jeszcze na żywo nie miałem szansy zobaczyć. Poniżej kilka #motofoto Wiecznego Miasta:


12. #ShotOnNokia

Nokia też próbuje włączyć się do walki o klientów poszukujących smartfonów z dobrym aparatem, ale ich propozycje nie mają aż takiego zainteresowania jak modele konkurencji. Mimo wszystko, ich urządzeniami też można pstryknąć dobre zdjęcia. Od dawna powtarzam, że to nie jakość aparatu jest najważniejsza, a umiejętność wykorzystania jego zasobów oraz własnej kreatywności (czy to w zakresie poszukiwania perspektywy, samego kadru, czy światła). Poniżej całkiem przyjemne zdjęcie krajobrazowe wykonane Nokią X30 5G. Nokia „retweetowała” pracę z innego kanału.


13. #TeamPixel

Google ma kolejną historię związaną ze zdjęciem. Tym razem w ramach #TeamPixel, a więc społeczności zgromadzonej wokół smartfonów Pixel, efekt podwójnego hobby jednego z członków. Zamiłowanie do fotografii wygrało chwilowo z zamiłowaniem do ruchu. Podczas aktywności pod gołym niebem zostało ono uchwycone z uwagi na kolorystykę. Po prostu.


14. #ShotOniPhone

Apple lubi się wyróżniać. Być niczym ultra hipster wśród hipsterów 😉 Pionier mobilnej fotografii i hashtagu promującego zdjęcia wykonywane telefonem wrzuca na swój Instagram więcej kadrów artystycznych. Nie chodzi już o wysoką jakość (choć tą również), ale i sposób wykorzystania iPhone’a. Pod koniec zeszłego roku amerykański gigant opublikował kilka kreatywnych fotek jednej z użytkowniczek smartfona z iOS:


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Jakoś naszło mnie na sprawdzenie potencjału frontowej kamerki z czujnikiem głębi iPhone’a 14 Pro. Skorzystałem z trybu ze światłem scenicznym mono i zrobiłem sobie takie selfie. To pierwsze efekty. Jeszcze się tymi ustawieniami pobawię.


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)