mobilna fotografia 34 Edge X30 Pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #34

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.


1. Google Pixel 6a w DxOMark

Serwis DxOMark przetestował tańsze odmiany Pixeli szóstej generacji od Google, czyli wariacje z oznaczeniem „A”. Amerykański producent obiecywał utrzymywanie właściwości fotograficznych, co od lat było największą atrakcją przystępniejszych cenowo Androidów tej linii. Jak wypadło porównanie Pixeli 6a z Pixelami 6 w rękach specjalistów z DxOMark Mobile? Ich analizy wykazały ledwie dwupunktową różnicę między telefonami (w ocenie ogólnej). Pixel 6 otrzymał 132, a Pixel 6a – 130 punktów. Tańszy z duetu wypadł lepiej przy zoomowaniu.


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań nowego smartfona, więc nie w każdym przeglądzie uda się wrzucić tu coś nowego. Okazjonalnie dodam coś z archiwum, jak w tym tygodniu.

:


3. Creative Projects iPhone’ami serii Pro

Filmiki Apple z serii Creative Projects to okazja, by w moich przeglądach pojawiał się iPhone. Ostatni materiał giganta z Cupertino skupia się tym razem na cieniach. 7-minutowy filmik podpowiada, jak wydobyć z zestawu fotograficznego iPhone’ów 13 Pro najlepsze ujęcia (zdjęcia oraz nagrania video). W przekazie są głównie porady, bo taka jest koncepcja całej serii. Podpowiedziami zajął się Eddy Chena. Wskazuje na odpowiednie techniki dla lepszego kontrastu, ekspozycji i trybu portretowego oraz nocnego. W wybranych salonach Apple na całym świecie można zdobyć praktykę w tym zakresie. Poszczególne placówki oferują je na sesjach Today at Apple.


4. iQOO 9T z chipem V1+

Coraz więcej smartfonów od Vivo zaczyna korzystać z autorskiego procesora do przetwarzania sygnału obrazu V1+, który jeszcze niedawno był zarezerwowany wyłącznie do flagowych wariantów z serii X. Kolejnym Androidem, który zyska wsparciu tego modułu będzie iQOO 9T. To pierwszy telefon tej serii z chipem V1+. Jego zadaniem jest poprawa efektów ekranu, ale też redukowaniem szumów w trybie nocnym w ramach Real-Time Extreme Night Vision. Procesor przydaje się też do interpolacji przy nagrywaniu w trudnych warunkach świetlnych (m.in. w nocy). iQOO 9T otrzymał trzy sensory:

  • 50 mpx z f/1.8 (Samsung GN5) z PDAF i OIS
  • 12 mpx z f/2.0 (teleobiektyw z zoomem optycznym 2x) PDAF
  • 13 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 120˚)
  • selfie: 16 mpx z f/2.5 (szeroki kąt)


5. OnePlus 10T bez Hasselblad

OnePlus 10TOnePlus 10T nie posiada aż tak ciekawego modułu fotograficznego jak wariant Pro, ale zachował jego stylistykę i kilka właściwości. Nie udało się jednak skorzystać z pomocy kalibracji Hasselblad. Stąd brak oznaczenia szwedzkiej marki na tyle obudowy. W najnowszym smartfonie do dyspozycji są trzy sensory (jak w One Plus 10 Pro, ale z innymi parametrami). Oferują potencjał większości telefonów ze średniej-wyższej półki. Tego OnePlusa można nawet określać mianem flagowca z uwagi na wydajność.

  • 50 mpx z f/1.8 (główny Sony IMX766) z OIS – jak w Pro
  • 8 mpx (ultra szeroki kąt 120 stopni)
  • 2 mpx (makro z doświetleniem)
  • selfie: 16 mpx z f/2.4 i dużymi pikselami 1.0µm (w Pro jest 32 mega)

OnePlus tym zestawem proponuje Tryb nocny 2.0, ICE 2.0 (ultraszybkie uruchamianie migawki), Super HDR. Dość daleko możliwościami od wariantu Pro, ale źle nie jest. Szkoda braku teleobiektywu. Moich potrzeb niestety nie spełnia.

Czytaj więcej o: OnePlus 10T


6. Składane Galaxy z FlexCam

Galaxy Z Flip 4 FlexCamSkładane smartfony Galaxy mają efektowne konstrukcje, ale niezbyt topowe zestawy aparatów. Z generacji na generację ulega to poprawie, ale nadal jakościowo odbiega od normalnych flagowców (i ostatnio także konkurencji w giętkim segmencie). Jak wypadły nowo zaprezentowane czwarte generacje Galaxy Z Fold i Z Flip? Większy z duetu zyskał w końcu sensor 50 mega i lepszą optykę, a także gęściejszą sieć pikseli nad ukrytą pod ekranem kamerką. Mniejszy

Wolę tutaj zatrzymać się dłużej przy unikatowych (z uwagi na konstrukcję) rozwiązaniach pod mobilną fotografię. Tryb FlexCam ułatwia ustawienie aparatu w trybie „tripoda”, pozwala na podgląd kadru w mniejszym ekraniku na zewnętrznej stronie smartfona i stabilizuje ujęcia. No i selfie można robić obiema stronami telefonu – bo są dwa ekrany pod autoportrety z wyciągniętej ręki. Skorzysta też tryb nocny, gdyż przy dłuższym naświetlaniu będzie większa stabilność niż przy ujęciach z ręki.

Czytaj więcej: Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4


7. Motorola Razr 2022

moto razr 2022Bezpośredni rywal dla Galaxy Flipa ma podobne możliwości. Trzecia generacja Razr zyskała też lepsze sensory, co łącznie da nam do dyspozycji całkiem elastyczny (dosłownie i w przenośni) zestaw funkcji. Podobnie jak w Samsungach, selfie są dostępne z obu stron telefonu. Zewnętrzny ekranik Motoroli jest większy od Galaxy, więc pozwoli zobaczyć w trybie POV więcej. W sumie trzy aparaty – ujęcia z wyciągniętej ręki dostępne są z obu stron smartfona, właśnie z uwagi na składany format Razr. Jest lepiej niż w Razr poprzednich generacji

  • 50 mpx (sensor 1/1.55″) z OIS – ten sam co w Edge 30 Pro
  • 13 mpx (ultra wide 121°) z AF i trybem makro z 2.8cm
  • selfie: 32 mpx w ekranowym otworku (już bez wcięcia)

Kamerka wewnętrzna przyda się w trybie połączeń video, natomiast selfiaki spokojnie pstrykniemy głównym zestawem, bo pomoże w tym mniejszy ekranik. Możliwość stabilizacji ustawień przy zgiętym ekranie przyda się w trybie dłuższego naświetlania. Motorola zaoferuje też zapis zdjęć do surowego formatu. RAW

Czytaj więcej: składany Razr 2022


8. Xiaomi MIX Fold 2 z Leica

Xiaomi MIX Fold 2W tym tygodniu zadebiutował jeszcze trzeci „składak”. Xiaomi MIX Fold 2 to drugi smartfon chińskiej marki ze wsparciem i oznaczeniem Leica w tylnym module z sensorami. Producent położył tu większy nacisk na jakość od Samsunga, ale względem poprzednika zszedł nieco z niektórymi parametrami, np. nie ma już płynnej optyki. Komplet prezentuje się jednak bardzo dobrze, a musimy pamiętać, że miejsca na sensory jest tu mniej od zwykłych Androidów (Xiaomi podaje, że ich Fold jest najsmuklejszym ze składanych telefonów na rynku – ma po rozłożeniu tylko 5.4 mm). Trio aparatów i kamerka selfie wyglądają następująco:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor Sony IMX766) z optyką Leica oraz OIS
  • 13 mpx (ultra szeroki kąt) z Leica Summicron
  • 8 mpx (sensor portretowy z 2x)
  • selfie: 20 mpx w ekranowym otworku

Oczywiście obie strony mogą służyć do ujęć wykonywanych z wyciągniętej ręki – jak w Galaxy i Razr. Jak w innych „składakach”, konstrukcja pozwala na więcej manewrów przy stabilizacji lub „celowaniu” obiektywami w sposób zdalny (a’la tripod). Partnerstwo z Leica zaoferuje w aplikacji aparatu dodatkowe tryby focenia: „Leica Authentic” (naturalne odwzorowanie) lub „Leica Vibrant” (tu więcej wkładu Xiaomi). W smartfonie udało się nawet dodać efekt dźwiękowy migawki Leica M3, no i oczywiście przeróżne efekty optyczne. Nie zabraknie też wspieranego Sztuczną Inteligencją ostrzenia CyberFocus (przerobione CyberDog znane z Xiaomi 12).

Czytaj więcej o: Xiaomi MIX Fold 2


9. Motorola Edge X30 Pro/Edge 30 Ultra) z 200 mega

Edge X30 Pro/Edge 30 UltraJuż w lipcu Motorola podzieliła się na Weibo pierwszymi próbkami zdjęć wykonanych nowym sensorem 200 mega. Nie zrobiły większego wrażenia. Plik był spory z racji samej rozdzielczości, ale nie prezentował zbyt dobrej jakości. Ostrość tylko w centrum, sporo artefaktów i dysproporcje kolorystyczne. ISOCELL HP1 to pierwszy taki od Samsunga, więc może jeszcze posiadać pewne mankamenty. Niedawno przedstawiono HP3, a ponoć w Galaxy S23 Ultra ma pracować jakiś jeszcze inny.

Co więcej? Pstrykanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości to szansa na fajne kadrowanie, ale (jak już wyżej wspomniałem) głównie w centralnej części zdjęcia. Tyle milionów pikseli ma służyć do innego celu – łączenia ich w celu poprawy czułości sensora. Tak działo się przy okazji 48, 64 i 108 mega. Nie inaczej jest przy dwustu. Zastosowano łączenie 16 do 1, co zaoferuje piksele wielkości 2.56µm i rozdzielczość ujęć 12.5 megapiksela. Jest też opcja z 1.28μm, czyli fotki 50 mega, no i naturalnie natywne 200 mpx z 0.64μm.

  • 200 mpx z f/1.95 (Samsung ISOCELL HP1) 1/1.22″ i OIS
  • 50 mpx (ultra szeroki kąt)
  • 12 mpx (teleobiektyw Sony IMX663 z 2x zoomem optycznym)
  • selfie: 60 mpx (Omnivision OV60a – jak w Edge X30)

Na razie ciężko ocenić ten zestaw sensorów, ale na pewno robi wrażenie, przynajmniej na papierze. Dwa mniejsze czujniki są znajome, wiadomo, czego się po nich spodziewać. Tak wysokiej rozdzielczości selfie jest wyjątkowe, ale też już było obecne Motorolach. Pytanie, jak sprawdzi się ten główny sensor. Jak go przyjmie rynek? Czy będzie w nim jakaś korzyść? Motorola przejdzie chrzest bojowy. Wzięła na siebie ciężar bycia pierwszą z tym podzespołem.

Czytaj więcej: Motorola Edge X30 Pro/Edge 30 Ultra


9. Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)