mobilna fotografia 83 honor magic 5 pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #83 – Honor Magic 5 Pro

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już ponad osiemdziesiąty przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • mobilna fotografia 57 Michał Sitnik Huawei P50 Pocketwyszedłem z Instaxem SQ40 na miasto
  • sprawdziłem Honora Magic 5 Pro w nocnej sesji
  • w jaki sposób DxOMark ocenia smartfony?
  • iPhone 16 Pro Max z super teleobiektywem?
  • nubia Z50s Pro oficjalnie (Chiny)
  • Hestia mobilnym, kompaktowym teleskopem do smartfona (astrofotografia w lepszym wydaniu)
  • budżetowy Realme C53 otrzymał w Indiach aparat 108 megapikseli (pierwszy w segmencie tanich)
  • apka Galaxy Enhanced X trafia na więcej smartfonów Galaxy
  • i jak zwykle na koniec kącik najciekawszych fotek z kanałów społecznościowych producentów smartfonów

1. Jak DxOMark przelicza punktację?

Znów chwilowa cisza w analizach serwisu DxOMark, więc dziś krótkie info o sposobie przeliczania punktów, które platforma przyznaje telefonom i rankuje je na swojej liście najlepszych smartfonów do mobilnej fotografii. Kalkulacje są wykonywane na kilku płaszczyznach, a potem sumowane. Wyniki są jawne, a potem sumowane. Poszczególne modele mogą być zatem lepsze w wybranych obszarach, ale decydujący i tak jest potem wynik „uśredniany” (są chyba wagi decydujące o sumie końcowej).


2. iPhone 16 Pro Max otrzyma super teleobiektyw?

Na jesieni prezentacja piętnastej generacji iPhone’ów, ale już pojawiają się plotki o rozwiązaniach szykowanych dla tej kolejnej. W 2024 roku seria iPhone’ów 16 w odmianach Pro Max ma zaoferować ciekawy teleobiektyw. Mówi się o premierze peryskopu już w tegorocznym modelu, ale dla tego kolejnego planowany jest super teleobiektyw. Digital Chat Station (na swoim kanale w serwisie Weibo) przekonuje, że moduł otrzyma ogniskową z minimum 300 mm (ten obecny ma 77 mm).

iPhone 14 Pro aparaty
Moduł fotograficzny iPhone’a 14 Pro. Foto: apple.com

Aparaty z Super Telephoto są najczęściej wykorzystywane przez fotografów sportowych, ale też podróżników (przyroda). Przy wykorzystaniu takiej ogniskowej dobrze wychodzą też portrety. Sensor w nowych iPhone’ach 16 Pro Max ma ponoć urosnąć z 1/1.28″ do 1/1.14″, więc ogólne możliwości aparatu Apple wyraźnie wzrosną.

Najnowsze przecieki o planach Apple na kolejne generacje iPhone’ów wskazują na mocniejszy nacisk ulepszeń w Maxach, by podnieść im cenę i nadać prestiżu. Być może właśnie takimi krokami gigant z Cupertino będzie chciał wyróżnić droższe jednostki. Wygląda na to, że w tym roku iPhone 15 Pro Max otrzyma peryskopowy teleobiektyw, natomiast w kolejnym dotrze on do zwykłego Pro, a w 16 Pro Max będzie podrasowany do super tele. Ciekawe, jak szeroki profil będą miały te urządzenia.


3. W Chinach debiutuje nubia Z50S Pro

mobilna fotografia 84 nubia z50s Pro
nubia Z50S Pro (foto: ZTE)

W Chinach zadebiutował nowy telefon od ZTE – model nubia Z50S Pro, który zwiastowałem w poprzednich przeglądach mojego bloga. To podrasowana, ale i stylistycznie mocno odświeżona edycja serii Z50. Nowy Android jest stylistycznie odmienny od wcześniejszego duetu. Urządzenie otrzymało design wyraźniej podkreślający zdolności fotograficzne nowego zestawu sensorów. Moduł z aparatami jest spory i okrągły, co ostatnio modne w branży. Jest też specjalnie przygotowany, chropowaty spust migawki, by wygodniej było wykonywać ujęcia.

Obrazowaniem zajmie się układ obliczeniowy z gamingowej nubii Red Magic 8S Pro (zresztą też tej marki tylko w gamingowym wydaniu).  Procesor Snapdragon 8+ Gen 2 ma szybsze taktowanie 3.36GHz, więc i lepsze zdolności przeliczania sygnału. Producent zapowiadał efekty „calowego” sensora, ale raczej nie w sposób bezpośredni. Aparat główny wciąż ma 35 mm optykę, spory otwór f/1.59 (1G+6P, czyli szkło i sześć plastikowych elementów), optyczną stabilizację obrazu, ale chyba większą matrycę. Właściwości poszczególnych sensorów są ciekawe:

  • 50 mpx z f/1.59 (35mm), 1/1.49″, PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0 (13mm), sensor ultra wide 125˚ z AF (makro z 2.5 cm)
  • 8 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 80 mm), 1/4″, PDAF, OIS, optical zoom
  • selfie: 16 mpx z f/2.5, 26mm (wide)

4. Hestia – teleskop do smartfonów (crowdfunding)

Przystawki do smartfonów poszerzające (lub wykorzystujące) ich komputerowe możliwości szybko stały się jednym z głównym tematów crowdfundingowych kampanii. Wciąż powstają urządzenia, które w połączeniu z potencjałem iOS lub Androida oferują wygodne rozwiązania w mobilnym wydaniu. Hestia to przykład kompaktowego teleskopu o takim charakterze. Do bardziej budżetowego obserwowania nieba. Tryb natywnej astrofotografii dotyczy bardzo niewielu modeli (głównie Pixeli), więc jeśli chcecie uchwycić gwiazdy i inne obiekty w nocnych warunkach, musicie skierować wzrok na jakieś kompatybilne teleskopy. Hestia to niewielki gadżet wykorzystujący sensory smartfonów do fotografowania nieba.

Dzięki miniaturyzacji i ciekawej konstrukcji sprzęt pozwoli umiejętnie wykorzystać potencjał zestawu. 30-mm optyka z sześciosoczewkowym ułożeniem i pryzmatem poszerzy zakres aparatu. Rozdzielczość obraz i jakość sensora zależeć będzie od telefonu, ale już powiększenie 25x i algorytmy aplikacji stoją po stronie Hestii. Apka skalibruje ekspozycje i inne ustawienia, by efekt był zadowalający. Oczywiście w smartfonie znajdziemy interaktywne mapy do łatwiejszego „celowania” w poszczególne części nieboskłonu.

  • Cena w crowdfundingu: od 149$ (ale warto doliczyć koszt tripoda)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: kompaktowe wydanie teleskopu do smartfona
  • Znalezione na Kickstarterze

5. Realme C53 108 mpx (Indie)

smartfony tygodnia 80 realme c53 108
Realme C53 (foto: realme)

Polskie kanały społecznościowe Realme zwiastują już model C53 na naszym rynku, ale nie spodziewam się, by był to model, który właśnie przedstawiono w Indiach. Chiński producent wprowadza tam edycję ze 108-megapikselowym sensorem! To pierwszy taki przypadek na świecie, by budżetowa linia smartfonów otrzymała aparat tak dużej rozdzielczości. Szczerze? Biorąc pod uwagę pozostałe czujniki, to raczej model typowo marketingowy. Kup bo dużo megoli! Sensorowi brakuje optycznej stabilizacji obrazu, a przynajmniej ja nie widzę żadnego info na jego temat na stronie producenta. Jest jednak matrycowe 3x, więc wykorzystamy nietypowe zbliżenie.

Moduł z zestawem fotograficznym w Realme C53 w tej wersji sugeruje jakoby telefon dysponował mocarną ofertą. Są trzy mocno wystające z konstrukcji „oczka”, ale to praktycznie tylko atrapa. Jeden poświęcono flagowi, a kolejny to wyłącznie czujnik 0.3 mpx. Czyli mamy smartfon raczej dla laika, który ocenia oczami: aparat dużej rozdzielczości, aż trzy „obiektywy” i układ niczym w iPhone’ach. Nie lubię takich sztuczek.

Większość pozostałych specyfikacji raczej pokrywa się z majowym C53 z 50 mega i dodatkowym aparatem ultra wide. Są trochę inne konfiguracje pamięci, ale wciąż Mini Capsule z Dynamic Island UI, czyli amdroidową odpowiedzią na pierwowzór z iOS w iPhone’ach 14 Pro.


6. Galaxy Enhance-X z nowymi opcjami

Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra (foto: Samsung)

Narzędzia Galaxy Enhance-X od Samsunga debiutowały wraz z flagowymi Galaxy S22 (w zeszłym lipcu). Aplikacja do edycji zdjęć z wykorzystaniem algorytmów AI trafiła potem też do innych modeli Androidów, m.in. serii Galaxy Note, starszych Galaxy S i składanych Galaxy Z. Teraz apka jest dostępna dla jeszcze szerszej oferty telefonów koreańskiej marki, co zresztą jakiś czas temu zapowiadała. Samsung wskazywał, że Enhance-X będzie też śmigać na modelach serii Galaxy A i M, ale tylko tych  Androidem 13 z nakładką One UI 5.1 (lub nowszą). Na ten krok trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nowa aktualizacja Galaxy Enhance-X naprawia błędy, które zgłaszano w wersji beta. W zasobach funkcji pojawi się możliwość restauracji starych zdjęć i niskiej rozdzielczości, a także korekcja zniekształceń optycznych w zdjęciach robionych ultra szerokim kątem z bliska (gdy efekt rybiego oka jest najmocniejszy). Aplikacja otrzyma też tryb skanowania dokumentów. Pojawi się też trochę dodatkowych funkcji związanych z nagrywaniem video.

Aktualnie Galaxy Enhance-X ma dostępne w sklepiku Galaxy Store będzie dostępne na te smartfony:

  • Galaxy Note 20 i 20 Ultra
  • Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, S20 FE, S21, S21+, S21 Ultra, S21 FE, S22, S22+, S22 Ultra, S23, S23+, S23 Ultra
  • Galaxy Z Flip, Flip 5G, Flip 3 i 4 (zapewne też nadchodzący 5)
  • Galaxy Z Fold 2, 3 i 4

7. Instax S40 w terenie

W sobotę byłem na podwójnej sesji. Oprócz Honora (o którym niżej) zabrałem ze sobą na Stare Miasto także Instaxa SQ40. Zrobiłem jednak mały błąd, bo celowałem w złotą godzinę, ale nie wyrobiłem się z kilkoma pracami i dotarłem na miejsce później niż przewidywałem. Aparaty natychmiastowe charakteryzują się swoimi właściwościami i raczej poczekam z publikacją efektów przy dziennym świetle (zbieram materiały). Krótką relację z soboty mogliście śledzić na Instagramie. To mój najdłuższy kontakt z aparatem tego typu i całkiem ciekawe doświadczenie. Więcej o wrażeniach już w sierpniu. Buduję wpis.


8. Dalsze testy Honor Magic 5 Pro (nocna sesja)

Honor Magic 5 Pro Michał SitnikInstax to nie jedyny aparat jaki obecnie testuję. W moje ręce trafił nowy flagowiec marki Honor, która powróciła niedawno na polski rynek. Gdy Magic 5 Pro debiutował na rynku (luty 2023) wskoczył na sam szczyt rankingu DxOMark ze 152 punktami. Obecnie zajmuje trzecią pozycję, ale zestaw sensorów jakim dysponuje i ogrom funkcji, z którymi dopiero się zapoznaję, spokojnie wystarczą na lata wysokiej jakości mobilnej fotografii.

W weekend udałem się na nocą sesję (rzecz jasna ze statywem), w której próbowałem pobawić się nocnymi funkcjami i manualnymi ustawieniami trybu Pro. Tryby nocne radziły sobie nieźle, choć zabrakło mi podobnych do Xiaomi opcji malowania światłem (tam jest ich kilka, a Honor nie oferuje natywnie żadnej tego typu – wielka szkoda). Manualnie ciężko dostosować ustawienia tak, by nie prześwietlić obrazu. Właśnie w takich momentach przydają się dodatkowe narzędzia.

Załączam ponownie listę dostępnych w Magicu 5 Pro sensorów:

  • 50 mpx z f/1.6 (sensor 1/1.12″) z OIS/EIS, pełnym PDAF i laserowym AF
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultra wide 122°) z super makro z 2.5 cm z AF + EIS
  • 50 mpx z f/3.0 (Sony IMX858) peryskopowe tele z optycznym 3.5x i telemakro, PDAF z OIS/EIS
  • czujnik głębi 3D ToF
  • selfie: 12 mpx z f/2.4 (sensor ultra wide 100˚) + 3D ToF

Spodziewajcie się kolejnych wrzutek i relacji na moich kanałach społecznościowych. Efekty sesji dopiero w artykule z analizą smartfona. Do przeglądów wrzucam sneak peak. W sekcji z fotkami pojawi się


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

9. Oppo z #ThePortraitExpert

To może nie przykład zdjęcia, a raczej trybu fotograficznego, ale postanowiłem dodać go do tej sekcji przeglądu. Oppo wprowadziło na rynek serię Reno10, więc promuje teraz możliwości fotograficzne tych jednostek. Na nasz rynek nie dotarł niestety model Pro+, w którym zastosowano 64-megapikselowy teleobiektyw z OIS, ale i tak warto zobaczyć, co potrafi. Chińska marka reklamuje tryb The Portrait Expert. W krótkim video pokazano próbki marketingowe, ale ciekawe, jak mocno funkcja odbiega od materiałów promocyjnych w rzeczywistości.


10. #HonorMagicMoments

Honor zachęca do publikacji zdjęć z wypraw. W ramach #HONORMagicMoments można zgłaszać swoje propozycje ujęć i nawet coś wygrać. Aktualnie pstrykam modelem Magic 5 Pro, ale nie jestem w żadnej podróży, więc w mojej galerii inne obrazki. Niebawem zbiorę je wszystkie do galerii. Jedno dodałem w akapicie #PstryknieteFonem (na końcu).


11. #ShotOnZTE

Dobrze ujęta na zdjęciach natura zawsze się obroni. ZTE w ramach #ShotOnZTE wrzuciło słoneczniki. Mam wrażenie, że można było je uchwycić nieco lepiej.


12. #CapturedOnHuawei

Natura, natura, natura. Jest jej więcej. Także Huawei pokazuje, jak ładnie pod światło prezentują się płatki kwiatów (znów zachęcam do zerknięcia w moje instagramowe prace, gdzie też w zeszłym roku udało mi się od spodu ładnie ująć roślinność). To drugie z opublikowanych na TT zdjęć wcale nie gorsze – z Księżycem w tle.


13. #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon

Czasami udaje mi się zebrać w jednej pracy dwa hashtagi. OnePlus retweetował pracę jednego z użytkowników Twittera (serwis zmienia nazwę na X?), który wykonał ją aparatem OnePlusa 10T. #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon znów z naturą w roli głównej. Znów kwiat. Mrówka w trybie makro.


14. #ShotOnVivo (X90 Pro)

Chciałbym powiedzieć, że tęsknię za vivo (wyszło z Polski), ale nie miałem okazji sprawdzić flagowców chińskiej marki osobiście, więc nawet nie wiem, czy były warte uwagi. Proponowałem agencji PR reprezentującej chińskiego producenta testy X90 Pro, ale… Wspominam ten model, bo na globalnym kanale marki pojawiły się zdjęcia wykonane właśnie tym smartfonem. Ładne!


15. #ShotOniPhone

Uwielbiam ujęcia minimalistyczne. Less is more. W galerii Apple zawsze znajdzie się prosty, ale przyciągający wzrok kadr. Oto makro z przekwitniętym mleczem/mniszkiem pospolitym (nigdy nie pamiętam jak się poprawnie mówi na „dmuchawce”). Ciekawi mnie, czy foto jest wykonane w naturalnych warunkach?


16. #TeamPixel

Google też opublikowało na swoich kanałach zdjęcie z minimalistycznym przekazem. Tu już mniej „pozowane”. O takie ujęcia znacznie trudniej, bo są sytuacyjne.


17. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. W tym udało się uchwycić temat urbanistyczny, a konkretnie najwyższy budynek w kraju.


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)