Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Już ponad osiemdziesiąty przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.
- DxOMark oceniło Galaxy Z Flip 5
- przetestowałem Honora Magic 5 Pro
- Google odświeżyło aplikację Zdjęcia dla Memories
- iPhone’y 16 Pro otrzymają 48 mega (ultra wide)
- seria Galaxy S23
- Galaxy S24 Ultra ma otrzymać
- WhatsApp zyskało „HD photos”
- vivo X100 Pro+ może otrzymać teleobiektyw 200 megapikseli i zmienną przesłonę
- Realme organizuje własny konkurs fotograficzny
- apka Google Camera w Pixelach 8 doczeka się odświeżenia
- OnePlus Ace 2 Pro to zapowiedź OnePlusa 11T
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek (dołączył Nothing)
1. Galaxy Z Flip 5 w DxOMark
Dawno w serwisie DxOMark nie było żadnej oceny. W końcu ranking wzbogacono o analizy składanego Galaxy Z Flip 5, czyli mniejszego z nowego duetu smartfonów z Androidem. Telefon otrzymał 127 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie 44 pozycji. Jest dość odległa, ale należy wziąć pod uwagę format urządzenia. Oczywiście wynik mógłby być lepszy (czytaj: producent mógł się bardziej postarać o zestaw fotograficzny), ale sensory w klapce mają też swoje zalety, których zwykłym smartfonom brakuje. Sądzę, że mało kto nabywa tego typu jednostkę specjalnie dla stabilizacji, ale już selfie przy użyciu kamerki głównej i wykorzystanie zewnętrznego ekranu to coś atrakcyjnego.
Czytaj więcej o: Galaxy Z Flip 5
The @Samsung Galaxy #ZFlip5 is a great smartphone for landscape and still life photography, thanks to its great exposure and wide dynamic range.
The #DXOMARK product review: https://t.co/ARXF1Xb0Sd pic.twitter.com/fySSFWh8NM
— DXOMARK (@DXOMARK) August 17, 2023
2. Aktualizacja Google Zdjęcia (generatywne AI)
Myślę, że opłaca się trzymać zdjęcia w aplikacji Google Zdjęcia (szczególnie z uwagi na integrację z chmurą). Ja korzystam i jestem zadowolony. Apka co pewien czas proponuje mi kolaże, przeróbki obrazków, a także wspomnienia. To ostatnie wraz z aktualizacją zyskało wsparcie generatywnego AI, które wciąż jest w trendach. Narzędzia te wzmocnią personalizację. Algorytmy lepiej zrozumieją zawartość, dzięki czemu zapis „relacji” ma być ciekawszy. Elementy te były już dostępne w Google Zdjęcia, więc jakość najnowszych wyników będzie można ocenić samodzielnie. Jak zwykle z powiadomieniami. Zdaje się, że z trybem łączenia wspomnień z innymi użytkownikami. Update rozpocznie się od regionu Stanów Zjednoczonych.
Scrapbooks 🤝 AI. Introducing the all new Memories view in Google Photos ✨ Your top moments are now automatically organized chronologically just for you. pic.twitter.com/ex2nuyvVp9
— Google Photos (@googlephotos) August 15, 2023
3. Test Honora Magic 5 Pro
Udało się! Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania wyszedłem na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych (nieplanowanych). Sprawdziłem potrójne 50 mega „w praniu” i z efektów jestem bardzo zadowolony. Przy sobie miałem zawsze iPhone’a 14 Pro, więc udało się też porównać smartfony w wybranych warunkach. Oba telefony dysponują nieco innych właściwościami, więc w trakcie wypraw urządzenia się uzupełniały. Szkoda, że nie ma na rynku jednego wszystkomającego telefonu.
Z Honora Magic 5 Pro byłem bardzo zadowolony. Aż żal będzie go oddawać. Najchętniej korzystałem z teleobiektywu oraz sensora portretowego. Wyniki ujęć dobrze oglądało się na sporym wyświetlaczu o wysokich parametrach odwzorowania. Poniżej przekierowanie do pełnych wrażeń oraz kilku obszernych galerii zdjęć.
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
4. iPhone’y 16 Pro z ultra szerokim 48 mpx
Zaproszenia na konferencję Apple zaczynają docierać do pierwszych gości. Już 6 września w Apple Park mogą zostać zaprezentowane iPhone’y 15. Producenci elektroniki rozwijają zwykle kilka generacji urządzeń naprzód, więc od jakiegoś czasu po sieci krążą przecieki (lub plotki) na temat kolejnych modeli. Jeff Pu twierdzi, że wszystkie przyszłoroczne iPhone’y 16 będą wyposażone w aparaty 48 megapikseli, ale odmianom Pro zaproponowane mają być obiektywy o ultra szerokim kącie.
Obecnie, tj. w iPhone’ach 14 Pro taką rozdzielczość matrycy, ale czujników głównych mają wyłącznie wariacje Pro. W iPhone’ach 15 również bazowe odmiany mają zyskać takie parametry, choć mówiło się, że z innym typem sensora. Czy to się potwierdzi? Keynote już wkrótce!
5. Galaxy S24 Ultra z tele 50 mpx
Są też ciekawostki o bezpośrednim rywalu iPhone’a Pro, czyli kolejnych Galaxy w wersji Ultra. Według Ice Universe przyszłoroczny model premium zwiększy rozdzielczość normalnego teleobiektywu z 10 do aż 50 megapikseli. Zbliżenie oferowałoby 5x i miałoby do dyspozycji znacznie więcej detali. Samsung Galaxy S24 Ultra rejestrowałby zatem ciekawsze zoomy. Obecnie odpowiednik tego aparatu oferuje 3x.
Koreańska marka raczej utrzyma specyfikacje pozostałych obiektywów. Peryskopowe tele pozostanie z matrycą 10 mega (z 10x), natomiast aparat główny będzie korzystał z 200 milionów pikseli. Zapewne wszystkie z dopracowaniem i optymalizacją działania, co Samsung potrafi.
6. Galaxy S23 z Optical Quality Crop Zoom (2x)
Czas na informacje bieżące. Fajnie poczytać o przyszłych rozwiązaniach, ale jesteśmy tu i teraz, więc cieszmy się ulepszeniami dla aktualnych urządzeń. Posiadacze smartfonów serii Galasy S23 zyskają update aplikacji Camera Assistant. Samsung proponuje crop 2x, który jest zoptymalizowanym trybem zooma (a nie zastępstwem obecnego standardu). Ma zagwarantować matrycową jakość „wycięcia” zbliżenia. Innymi słowy, zbliżenie ma dorównywać efektami jakości dostępne 3x i 10x w teleobiektywach Samsunga. Optical Quality Crop Zoom jest częścią aktualizacji 1.1.03.1, która jest dostępna w Galaxy Store. Funkcja powinna pojawić się w telefonie po zainstalowaniu sierpniowej paczki zabezpieczeń.
7. WhatsApp z „HD photos”
WhatsApp to jeden z nielicznych komunikatorów z których akurat nie korzystam. Ulepszenia związane z poprawą jakości serwisu zawsze warto odnotować, szczególnie, gdy dotyczą kwestii zdjęć. Konkurencja w sekcji komunikatorów jest bardzo duża, więc każda poprawka może być istotna. Meta zapowiedziała, że użytkownicy nie będą już musieli się martwić kompresją przesyłanych obrazków. Zdjęcia przed wysyłką przechodziły wyraźny downgrade, co mocno psuło efekt. W końcu wśród funkcji WhatsApp znajdzie się opcja „HD photos”, czyli szansa na dzielenie się zdjęciami w pełnej rozdzielczości. Standardowej alternatywy nie zabraknie (gdybyśmy chcieli szybciej przesyłać pliki). Pamiętajcie, że mimo zachowania oryginalnej rozdzielczości, jakaś kompresja nadal będzie. Pytanie, jak inwazyjna. Niezależnie od jakości, wszystkie zdjęcia będą przesyłane w trybie szyfrowania end-to-end. Aktualizacja będzie docierała do urządzeń falami w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Wkrótce „HD” ma dotrzeć też do filmików.
want to see life in HD? ✨ now the choice to send HD photos in chat is up to you. pic.twitter.com/z0gE7tIAuo
— WhatsApp (@WhatsApp) August 17, 2023
8. vivo X100 Pro+ z tele 200 mega?
Ostatnie lata to imponujące przyspieszenie w rozwoju rozwiązań mobilnej fotografii. Rywalizacja jest tak duża, że producenci elektroniki inwestują w ten konkretny dział R&D znacznie większe środki. Widać to bardzo dobrze w postępach chińskich marek. Jeśli najnowsze przecieki o vivo X100 Pro+ się potwierdzą, to mamy kolejnego kandydata do objęcia prowadzenia w wyścigu o miano króla mobilnej fotografii. Informacje sugerują, że topowy flagowiec ma wciąż korzystać z celowego sensora Sony IMX989 (50 mega), ale ze zmienną przesłoną. Taki otwór oferuje niewiele smartfonów, a jeszcze w połączeniu z tak dużą matrycą, chyba żaden.
To nie wszystko. Vivo chce, by high-endowy telefon dysponował trzema mocarnymi aparatami. Teleobiektyw oferowałby 200 megapikseli, a więc połączenie bardzo unikatowe. Podejrzewam, że chodzi bardziej o wzmocnienie czułości, czyli realnie będzie to 50 mpx przez łączenie sąsiadujących pikseli. Wciąż jednak brzmi to nietypowo. Portretowym czujnikiem 50 megapikseli ma być Sony IMX758. Tu akurat parametry mają być identyczne do vivo X90 Pro i X90 Pro+. Producent dał do optyczne 2x, AF i optyczną stabilizację obrazu. Na koniec warto odnotować wieści na temat chipsetu. Obrazowaniem miałby zająć się Snapdragon 8 Gen 3.
Szkoda, że vivo wyszło z Polski, bo sprawdzenie tak dobrze wyposażonego smartfona będzie trudniejsze.
9. Samsung z sensorami 1″: 50, 200, 320 i 440 mpx!
Powyższe ciekawostki nie wywarły na was wrażenia? To może wrzutka od Revegnus z serwisu X (byłego Twittera) to zrobi. Według autora posta, Samsung jest w trakcie opracowywania czterech calowych sensorów o różnych rozdzielczościach. Kilka z nich wyraźnie wykracza poza aktualne standardy.
Unfortunately, it seems unlikely that these sensors will be seen in Samsung products. The GN6 sensor is highly likely to be used by manufacturers in the Greater China region, and the HP7 sensor was initially planned for the S25U but was canceled due to its excessively high cost. https://t.co/2LC2se9TqU
— Revegnus (@Tech_Reve) August 18, 2023
High-endowe sensory ISOCELL 1″ mają otrzymać wysokie rozdzielczości: 50 mpx (GN6), 200 mpx (HP7), 320 mpx (jeszcze bez nazwy) oraz 440 mpx (HU1). Te dwa ostatnie pobiłyby rekordy. W tej chwili każdy z nich jest opracowywany dla innych marek, więc pierwszych generacji nie zobaczymy w telefonach Galaxy. Jasnym jest, że premiera wymienionych matryc nie będzie jednoczesna, a te większe na pewno pojawią się później.
- 50 mpx GN6 (1″) z pikselami 1.6µm ma rywalizować z Sony IMX989 (1″) – ponoć będzie zbyt drogi dla wspomnianych Galaxy (dlatego dotrze jako OEM)
- 200 mpx (HP7) był planowany dla Galaxy S25 Ultra, ale i on zbytnio podniósłbym koszty własnych flagowców (należy spodziewać się go telefonach chińskich gigantów)
- 320 mpx trafiłby na rynek dopiero przy okazji premiery Galaxy S26 Ultra
- 440 mpx nie brzmi w ogóle jak aparat do smartfonów (tu spekuluje się o przygotowaniach dla motoryzacji lub sektora przemysłowego)
10. OnePlus Ace 2 Pro (Chiny)
W Chinach pojawił się nowy OnePlus. Producent przygotował nowy high-endowy model, który imponuje specyfikacjami. Ace 2 Pro ma efektowny ekran (działający na mokro), rekordowy RAM, chłodzenie, ładowanie, czy łączność. Jest też przy okazji zapowiedzią globalnego OnePlus 11T, więc jego parametry powinny się pokrywać również w kwestiach fotograficznych. Flagowiec nie będzie oferował tak efektownych rozwiązań jak aktualna propozycja jedenastej generacji. Mimo, że moduł z sensorami wygląda podobnie (i bardzo spektakularnie) to w składzie są tylko trzy czujniki i bez wsparcie Hasselblad. Trzeba liczyć, że międzynarodowy wariant zaproponuje więcej niż:
- 50 mpx z f/1.8 (sensor wide z 1/1.56″) z PDAF i OIS
- 8 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 112˚)
- 2 mpx z f/2.4 (czujnik makro)
- selfie: 16 mega z f/2.4
11. Update Google Camera w Pixelach 8
W październiku zobaczymy już ósme generacji Pixeli od Google. Serwis Android Authority przekazuje, że nowe telefony amerykańskiego giganta nie tylko przejdą upgrade modułu fotograficznego, ale też UI apki Google Camera. Ma on być znaczny. Developer chce przeprojektować i odświeżyć interfejs. Ostatni większy miał miejsce w 2019 roku, więc kilka lat temu. Co nowego zobaczymy w natywnej aplikacji dla aparatów?
- Google chce wyraźniej rozdzielić funkcje zdjęć i filmów
- zmieniono położenie skrótu do kamerki selfie (jak w większości Androidów)
- dodatkowe ustawienia mają wyskakiwać po geście palcem (ze spodu)
- przeorganizowano tryby i funkcje (będą przegrupowane) – chyba w celu wyeksponowania tych, które Google chce promować (angażując użytkowników do korzystania np. z Long Exposure, czy Action Pan)
- w zasobach pojawi się nowy tryb Staggered HDR (szybszy w pracy, ale bez wyraźnego wpływu na psucie efektu, czyli lepiej zoptymalizowany w efektywności)
- tryb Adaptive Torch ma dopasowywać flash zależnie od zastanych warunków (dynamicznie)
- z kolei Segmentation AWB ma lepiej obrazować efekty poszczególnych obszarów kadru
Check out the new Google Camera interface, coming first to the Pixel 8 https://t.co/Sjd9A8Pliw
— Android Authority (@AndroidAuth) August 19, 2023
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:
12. Realme z własnym konkursem fotograficznym
Zacznę od Realme, bo dotąd marka w tej sekcji moich przeglądów jeszcze nie gościła. Chińska firma niedawno skończyła pięć lat, więc jest bardzo młoda. Ma już jednak osiągnięcia. Z producenta oferującego tańsze telefony przekształca się w konkurencyjnego na rynku producenta również z lepiej wyposażonymi Androidami. Droższe jednostki oferują niezłe zestawy aparatów, a użytkowników marki jest już na tyle dużo, że Realme postanowiło zorganizować własny konkurs fotograficzny o globalnym zasięgu.
„When is realme gonna do another global photography contest?”
-Everyone always„Right now. Head downtown, look up, and snap! Happy #WorldPhotographyDay!”
-realme GlobalGo to our event page for more details: https://t.co/bkpIr19mMt#realme11series5G pic.twitter.com/0tRRUlxZPt
— realme (@realmeglobal) August 19, 2023
Producent zaprasza do zgłaszania swoich zdjęć od 20 sierpnia. Prace można składać do 20 października, a więc mamy sporo czasu na ich wykonanie. Należy pamiętać, że kadrów szukamy wyłącznie smartfonami Realme. Do wygrania model Realme 11 5G. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w listopadzie. Każde zdjęcie musi być oryginalny zapis EXIF.
Oczywiście Realme będzie teraz aktywne w promowaniu zdjęć wykonywanych ich telefonami. Na kanałach społecznościowych zaczęło się wyróżnianie najlepszych postów. Poniżej załączam jedno z #ShotOnRealme. To wschód czy zachód słońca? Po czym poznajecie?
Congratulations to IG: the_natureholic_shreyas for being picked on our #shotonrealme #OfTheWeek. Head to IG and share yours. We may just pick you next time 😉https://t.co/Q8caoc6dUF pic.twitter.com/iAN3G24xtP
— realme (@realmeglobal) August 11, 2023
13. #CapturedOnHuawei
Huawei wrzuca chyba najwięcej zdjęć na swoje social media. Trudno się dziwić, od lat oferuje bardzo dobre telefony i ma mnóstwo klientów chętnych do dzielenia się efektami ich pracy. W jednym z ostatnich postów pokazano kilka kadrów przy użyciu Ultra Lighting Telephoto Camera w Huawei P60 Pro:
Immerse yourself in the enchanting vistas of Kuala Lumpur, where the majestic landmarks and vibrant streets spring to life through the lens of the #HUAWEIP60Pro Ultra Lighting Telephoto Camera.
#CapturedOnHuawei by
1. Aereon Wong
2&3. Wang Jun Jie#TravelWithHUAWEIP60Pro pic.twitter.com/J1mAFDUKjQ— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) August 17, 2023
14. #ShotOnNokia
Nokia proponuje ostatnio mini galerii. Motywem głównym jednej z ostatnich jest fiolet. W przewadze #ShotOnNokia natura, ale pokazywana na różne sposoby i w różnych warunkach.
Share your #ShotOnNokia #SoPurple pictures! 💜
Pictures by
@silpz_framez
@jazir_xde
@snapwithrushi@vk.cliks pic.twitter.com/VMY44HsVUX— Nokia mobile (@NokiaMobile) August 17, 2023
15. #ShotOnZTE
Można mieć umiejętności, potrafić dobra ustawienia, a także odpowiednio skomponować kadr perspektywą, ale czym jest dobre zdjęcie bez efektownej lokalizacji. Żeby wykonać wymarzone ujęcie trzeba się czasem trochę namęczyć, m.in. wyprawą w odległe miejsce. ZTE w Światowy Dzień Fotografii (19 sierpnia) promował w ramach #ShotOnZTE jedno z bajecznych widoków. Szkoda (na co zwracam uwagę notorycznie), że nie są podawane konkretne informacje na temat lokalizacji i modelu jakim wykonano ujęcie.
It’s world #PhotographyDay!
Showcase your skills, use #ShotOnZTE, and tag us for a chance to be featured!
📸 by Teodoro Corbo#zte #WorldPhotographyDay #InternationalPhotographyDay pic.twitter.com/4VDakSWXUh
— ZTE Device (@ZTEDevice) August 19, 2023
16. #motofoto
Także Motorola postanowiła uhonorować #WorldPhotographyDay. Na „iksie” (dawny Twitter) wrzucono galerię jednych z lepszych prac w ramach #motofoto.
A part of us lives through photographs, doesn’t it? This #WorldPhotographyDay, share your favorite pics below. Use the hashtag #motofoto.
— motorola (@Moto) August 19, 2023
17. #ShotOnOppo
Oppo pochwaliło się wygranymi w ujęciach #ImagineIF. Kilka wyjątkowo przyciągających oko zdjęć przy użyciu najnowszego Oppo Find X6 Pro. Doceniam dopiski z parametrami ustawień pod zdjęciami.
#ImagineIF is wrapping up, but the memories you’ve captured will leave a lasting impression. Check out some of the captivating winning photos from the contest.
See all the winners: https://t.co/svlCKvhZHT pic.twitter.com/UYZpjww5sm
— OPPO (@oppo) August 17, 2023
18. #ShotOnVivo
Vivo (już nieobecne w naszym kraju) pokazuje piękno Sydney, a konkretnie budynku opery, który kojarzą chyba wszyscy. Australijskie miasto przedstawiono obiektywem vivo w trudniejszych warunkach świetlnych. Wieczorowa pora tylko dodała uroku. Kadry z daleka bardzo lubię.
The rumorsare true…
Sydney is a real stunner 😍See more with vivo | Summer#vivo #vivoVISIONplus #PhotographTogether #Shotonvivo pic.twitter.com/9KcwvNvMCk
— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) August 5, 2023
19. #ShotOniPhone
Jak Apple to często zdjęcia czarno-białe. #ShotOniPhone jest często promowane ujęciami „mono”. Na instagramowych kanale pojawiła się praca jednego z użytkowników smartfona z Cupertino i wbrew pozorom nie jest ona z Egiptu 😉 Jak kreatywnie bawić się światłem, a raczej cieniem? Poniżej przykład (i pewnie trochę zabawy ustawieniami przyciemniania).
20. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. W tym tygodniu gwiazdą jest Honor Magic 5 Pro, więc niech świeci – na obrazku w tunelu do jednej ze stacji warszawskiego metra. Dobrze mieć ze sobą na sesjach dwa smartfony 🙂
21. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
22. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie smartfona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
23. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.
Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.
24. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)
Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.
Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)