mobilne granie 83 galaxy s23 ultra
Zobacz też: mobilne granie #83

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Uuu to już ponad osiemdziesiąte podsumowanie! Znów na bogato (inaczej nie umiem 😉 ). Na wstępie kilka ciekawostek. Po pierwsze, w Nintendo eShop znów sporo promocji. Ponad 220 tytułów po obniżonych cenach. Po drugie, streamingowy Amazon Luna ponownie uszczupla swój katalog (czyżby dzielił losy Google Stadia?). W grudniu 2022 odpadło 46 tytułów, a w lutym 2023 znikną aż 53 gry. W większości starsze i niszowe, ale jednak.

Po trzecie, znamy najlepiej sprzedające się pozycje na konsolę Nintendo Switch. Mario Kart 8 Deluxe przekroczyło jako pierwsze 50 milionów kopii i wskoczyło na szczyt listy:

  1. Mario Kart 8 Deluxe – 52 mln
  2. Animal Crossing: New Horizons – 41.59 mln
  3. Super Smash Bros. Ultimate – 30.44 mln
  4. The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 29 mln
  5. Pokemon Sword/Shield – 25.68 mln
  6. Super Mario Odyssey – 25.12 mln
  7. Pokemon Scarlet/Violet — 20.61 mln
  8. Super Mario Party – 18.79 mln
  9. Ring Fit Adventure – 15.22 mln
  10. Pokemon: Let’s Go Pikachu/Let’s Go Eevee – 15.07 mln

1. Nintendo Switch trzecią konsolą w historii

Michał Sitnik Nintendo Switch IGNintendo Switch wspięło się na podium najlepiej sprzedających się konsol w historii gier, ale do prowadzącej dwójki mu jeszcze sporo brakuje. Nintendo DS i PlayStation 2 może być ciężko dogonić, ale nie jest to niemożliwe.

Nintendo Switch sprzedano już w 122.55 mln sztuk. Dzięki temu urządzenie wyprzedziło na liście GameBoya i PlayStation 4 (odpowiednio 118 i 117 mln). Do wspomnianej wyżej dwójki prowadzącej w rankingu brakuje 22 i 27 mln sztuk. Nintendo ostatnio trochę spowolniło, ale nadal wykręca kwartalnie niezłe liczby. Rekordowy był okres pandemii.


2. Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy gorszy od A16 Bionic

Samsung zaznaczał, że topowy model z flagowej serii Galaxy S23 powstawał z uwzględnieniem gamingowych potrzeb i faktycznie pośród Androidów wydajnościowo będzie dominował. Wszystko za sprawą podkręconego z 3.2 do 3.36GHz Snapdragona 8 Gen 2 w edycji „for Galaxy”. Analizy Geekbench wskazują jednak, że w konfrontacji A16 Bionic w iPhone 14 Pro przegrywa. Przypomnę, że telefon Apple ma już kilka miesięcy. Pojedynczy rdzeń procesora Qualcomm w Galaxy S23 Ultra uzyskał 1480 punktów, natomiast A16 od Apple – 1874 punkty. Z kolei analizy multi-core wykazały odpowiednio 4584 do 5384 punktów. To około 20% różnica, ale ciężko oceniać inne systemy.

Nowe Samsungi zbliżyły się do procesorów w iPhone’ach, ale wciąż są w tyle. Widać też poprawki względem Galaxy S22. Nadal jednak obie linie rywalizujących smartfonów należą do mocarzy, które uciągną bardziej wymagające gry. W ostatnich dniach czytałem o przeciekach na temat Exynosa 2400, w którym znajdzie się aż 10 rdzeni (dzisiejsze standardy to zwykle 8. Jak to wpłynie na możliwości telefonu? Trzeba poczekać do oficjalnych komunikatów koreańskiej marki.

Czytaj więcej o:


3. Nowości na Nintendo Direct (event tygodnia)

Nintendo ma dla fanów sporo przyjemnych wieści, jak zwykle zresztą. Podczas lutowego Nintendo Direct zapowiedziano daty premier oczekiwanych hitów, ale udostępniono niespodziewanie też kilka tytułów w ramach wstecznej kompatybilności. Oto co japoński gigant ma do zaoferowania w najbliższym czasie. W sumie pięć mocnych wiadomości:

  • Legend of Zelda: Tears of the Kingdom za 70$ (czyli znacznie poniżej wysokich cen jaki zwykle oferuje Nintendo) – premiera 12 maja. Pojawił się nowy zwiastun:

  • Metroid Prime Remastered w Nintendo eShop za 40$ (strzelanka z poprawioną grafiką i wykorzystująca oba analogi Joy-Conów, a więc szansę na imitację GameCube’owego stylu gry)

  • Advance Wars 1+2 Re-Boot Camp już 21 kwietnia w Nintendo eShop (tytuł przesuwano w 2021 roku z uwagi na konieczność dopracowania, a w 2022 z powodu ataku Rosji na Ukrainę). Te gry strategiczne debiutowały na GameBoyach Advance w 2001 i 2003 roku.

  • Gry z GameBoya i GameBoya Advance w Switch Online (o tym kroku spekulowano od dawna, a teraz staje się rzeczywistością – Nintendo zaoferuje subskrybentom dostęp do pozycji z przenośnych konsolek. Tetris, Super Mario Land 2, czy Wario Land 3 są wśród pierwszych gier nowego katalogu). W opcjach będą nawet filtr klasycznego odwzorowania ekranu, czyli z zieloną poświatą i mniejszą przekątną. Nie zabraknie trybu multi i to zarówno lokalnie, jak i online. Super! Szkoda, że pozycje z GBA będą tylko w ramach droższego Expansion Packa.

  • Pikmin 4 na Nintendo Switch 21 lipca („prawie ukończona” od ośmiu lat gra w końcu otrzymała datę premiery – jest zwiastun gameplayu. To pierwszy nowy tytuł po dziesięciu latach od premiery Pikmin 3 na Nintendo Wii U)

To oczywiście nie wszystko. Podczas Nintendo Direct obiecano też m.in.:

  • Katamary Damacy Reroll (20 lutego w Switch Online będzie darmowy trial)
  • Kirby’s Return to Dream Land Deluxe (24 lutego w Switch Online, a już teraz demko z trybem dla czterech graczy)
  • zapowiedź czwartej fali tras Booster Course Pass dla Mario Kart 8 Deluxe (wiosną)
  • kooperacyjna platformówka Mickey & Friends dla czterech graczy (28 lipca)
  • kolejne rozszerzenia dla Splatoon 3

4. KT-R1 z Androidem 12 i Helio G99 (już dostępna)

Dwa miesiące temu pisałem o ciekawym projekcie konsoli KT-R1. Producent przekazywał, że uruchomi sprzedaż na początku tego roku i rzeczywiście tak się dzieje. Ta konsolka z Androidem na pokładzie nie jest może mocarzem, ale poradzi sobie z wieloma tytułami retro i grami z Google Play (nie wiem czy bezpośrednio instalowanych przez sklepik, ale chodzi mi o pozycje zawarte w katalogu w formie APK).

mobilne granie 76Oto specyfikacje gadżetu:

  • ekran: 4.5 cala IPS LCD (1080p) w proporcjach 3:2
  • system: Android 12
  • konfiguracje: 4/64 GB, 6/128 lub 8/256GB (LPDDR4 i UFS 2.2) oraz czytnik kart microSD
  • chip: MediaTek Helio G99 z Mali-G57 MC2 (znacznie lepszy układ od bezpośrednich rywali) – gotowość na większość tytułów z PS2 (GameCube różnie)
  • łączność: Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.2
  • aktywne chłodzenie (wiatraczek)
  • głośniki stereo i motorki wibracyjne
  • możliwość personalizacji układu przycisków (i mapowanie pod emulatory)
  • bateria: 5000 mAh (do nawet 6h działania)
  • cena KT-R1: od 169$ (najdroższy 279$)
  • czujniki ruchu (żyro, kompas i sensor grawitacji) oraz szybsza ładowarka tylko w droższych jednostkach

5. Endling – Extinction is Forever na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Na iOS i Androida zmierza Endling – Extinction is Forever. Zręcznościowa przygodówka, którą możecie znać z platform stacjonarnych. Bohaterem jest lisica, która dba o swoje potomstwo w wyniszczonym przez człowieka świecie. Zwiastun przedstawia klimat i kreskę. Elementy wizualne miały pewnie wpływ na liczne wyróżnienia i nominacje do gry roku (w konkretnej kategorii – Games for Impact). Portem na smartfony zajmie się HandyGames. Premiera odbyła się 7 lutego 2023. Tytuł kosztuje ok. 60 zł.


6. Hot Wheels: Rift Rally – pokojowe wyścigi AR

Świat odkrywa technologie Rzeczywistości Rozszerzonej już od kilku ładnych lat, ale AR jest kojarzona głównie z aplikacjami na telefonu lub powoli również okulary lub gogle. Rozwiązania te można wykorzystać na wiele innych sposobów. Hot Wheels: Rift Rally to przykład pomysłowego, choć wcale nie nowego już modelu zabawy z wykorzystaniem kamerki oraz wirtualnych warstw nakładanych na rzeczywiste otoczenie. Zdalnie sterowanymi samochodzikami można ścigać się na domowych trasach. Wystarczy rozstawić trasę i śledzić drogę przez ekran iPhone’a lub telewizora (PS4/PS5). Coś wam to mówi? Podobną koncepcję oferował już w 2020 roku Mario Kart Live: Home Circuit. W zestawie za 130$ jest tylko jeden „resorak” i dwa tryby jazdy (Kampania i Popisy kaskaderskie). Oczywistym jest, że najwięcej frajdy dadzą wyścigi wieloosobowe. Zabawa kooperacyjna jest możliwa tylko przez PlayStation. iOS pozwala na bezpośrednie starcia.


7. The Legend of Tianding na iOS (zapowiedź tygodnia)

Kolejna gra z PC i konsol zmierza na mobilne platformy, a konkretnie na system iOS. The Legend of Tianding jest zręcznościówką z 2021 roku, w której wcielamy się w rolę Liao Tiandinga (tajwańskiego Robin Hooda jak mówi się o nim regionalnie). Podobnie jak odpowiednik z Wysp Brytyjskich, walczył z narzuconymi władzami. Na przełomie XIX i XX wieku Tajwan był pod kontrolą Japonii. Gra to platformer 2D z elementami beat’em up. Premiera gry już 2 marca. W przedsprzedaży kosztuje niecałe 40 zł.


8. ONEXPLAYER 2 w wolnej przedsprzedaży

PC-konsolka od One Netbook była oferowana już w zeszłym roku w systemie przedsprzedaży (atrakcyjniejszej cenowo), ale poprzez crowdfunding na Indiegogo. Jednostki trafią do fundatorów 20 lutego. Teraz sprzęt jest też dostępny w wolnej przedsprzedaży, a więc bez tak długiego oczekiwania. ONEXPLAYER 2 można zamawiać w oficjalnym sklepie internetowym i na Indiegogo w trybie InDemand. Pre-ordery startują od 1099$ (16 GB RAM/512 GB) a kończą na 1499$ (32 GB RAM i 2 TB). Finalnie ceny wzrosną (do 1249$ i 1599$). Wysyłka ma nastąpić na przełomie lutego i marca.


9. Myst (2021 remake) na iOS

W poprzednim zestawieniu informowałem o zapowiedzi, a w tym mamy już premierę! Cyan Worlds, na zbliżające się 30-lecie wydania Myst, zapowiedział pojawienie się na iOS jej zremasterowanej wersji. Klasyczny point-and-click w edycji z 2021 będzie wymagał minimum iPhone’a XR lub minimum iPada Air trzeciej generacji. Generalnie mowa o konieczności posiadania urządzenia z chipem A12 Bionic. Edycja Legacy kosztuje 5 dolców, natomiast remake jest trzy razy droższy. Ma jednak poprawione efekty wizualne, poszerzone audio i randomizację elementów logicznych (puzzli w zagadkach), by dać więcej zabawy weteranom tej pozycji. Pierwsza lokalizacja jest do przejścia bezpłatnie. Potem zdecydujemy czy warto zapłacić za dokończenie przygodówki. Ciekawostką jest, że gra będzie zoptymalizowana pod iPady z chipami M1 i M2, a tu znajdziemy też możliwość podłączenia klawiatury i myszy. Nie podano jeszcze konkretnej daty debiutu w App Store.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

W miniony czwarte do listy gier przez streaming w GeForce Now dołączyły tylko trzy tytuły, ale przy tej częstotliwości aktualizacji NVIDIA nie powinniśmy narzekać:

  • Recipe for Disaster (bezpłatnie w Epic Games, 9-16 lutego)
  • Baldur’s Gate 3 (Steam)
  • Inside the Backrooms (Steam)


11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

A co nowego nadciąga do Xbox Coud Gaming? Microsoft przedstawia pięć pozycji:

  • SD Gundam Battle Alliance – od 9 lutego
  • Mount & Blade II: Bannerlord – od 14 lutego
  • Cities: Skylines – Remastered  – od 15 lutego
  • Shadow Warrior 3: Definitive Edition  – od 16 lutego
  • Atomic Heart  – od 21 lutego


12. Riptide GP: Renegade w Apple Arcade

Kolejny tydzień, kolejna gra w Apple Arcade. Tym razem serwis przyjął Riptide GP: Renegade, które było już dostępne w App Store. Teraz będzie też częścią płatnej bazy. To już trzecia część wyścigów w mobilnym wydaniu. Rywalizujemy tu skuterami na trasach wodnych, ale nie takimi zwykłymi, a bardziej futurystycznymi. W tej odsłonie trasy będą bardziej dzikie. W poprzednich wersjach pojedynki odbywały się na normalnych trasach. Zabawa jest dostępna zarówno w trybie solo jak i multiplayer.


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Od 7 lutego w ramach PS Plus serwis zyska dostęp do:

  • Destiny 2: Beyond Light
  • Evil Dead: The Game
  • OlliOlliWorld
  • Mafia: The Definitive Edition


14. Dust & Neon Highwater w Netflix Games

Netflix pracuje nad rozbudową swojego gamingowego działu coraz lepiej. Platforma oferuje mobilne granie już od ponad roku, ale katalog wciąż nie jest imponujący. Jeszcze 16 lutego opłacający abonament będą mogli zagrać w dwa nowe tytuły od Rogue Games – mobilne wersje Dust & Neon oraz Highwater. Oczywiście obie będę exclusive’ami na telefonach z aplikacją Netflixa. Pierwsza z gier to, jak określa go twórca, „twin-stick shooter” (przypomina mi trochę Killzone na PSP). Strzelanka wymaga każdorazowego, manualnego przeładowania. Jest obsadzona w klimatach Dzikiego Zachodu. Highwater z kolei to przygodowa strategia związana z tematyką zmian klimatycznych.


15. Koniec Google Stadia

mobilne granie 80 google stadia padOd 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, że umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.

Jest szansa, że pad będzie współpracował też z Nintendo Switch. Na Reddit znaleziono informacje o software’owych sygnałach wsparcia różnych bezprzewodowych kontrolerów, m.in. od 8BitDo i Stadia Contoller.